اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان شد

بر اساس این موافقتنامه یکی از این نامزد‌ها، رئیس جمهور خواهد شد و پست ریاست اجرایی در اختیار تیم نامزد دیگر خواهد بود.
يادداشت
» چرایی همزمانی دو انتخابات
محمدعلی مشفق
» بن بست سیاسی افغانستان و احتمالات آینده
دکتر نوذر شفیعی
» دولت ائتلافی در افغانستان آری یا خیر؟
» بحران پس از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و گزینه های پیش رو
دکتر حسین یاسا
» ادامه جدال انتخاباتی در افغانستان
» چه بر سر «نخستین روند انتقال آزاد قدرت در افغانستان» می‌آید؟
» آيا رأي مردم تزئيني است؟!
* رضا سلیمانی
» آیا ایرانیان چنین رئیس جمهوری به خود خواهند دید؟
شاید در نگاه
» بازیگران این بازی چه کسانی هستند؟
محمد نوین
» نشانه های بلوغ سیاسی
» کاندیدای حزبی و انتخابات ریاست جمهوری
فاطمه ذوالفقاریان
» دفاع از ائتلاف مردم+1‏
حامد حاجی حیدری
» امید بعدی مردم برای اصلاحات کیست؟
رضا سعیدی
» حسین شریعتمداری: هاشمی در صورت احراز صلاحیت حق دارد فردای قیامت از اعضای این شورا شکایت کند
حسین شریعتمداری
» چرا باید از هاشمی حمایت کنیم؟
سیدفاضل موسوی
» بی اخلاقی، سکه رایج انتخابات
حمیدرضا شکوهی
» تنظیم دُز رقابت
 محمد کاظم انبارلویی
» تکنیک هایی برای پیش بینی نتیجه انتخابات
داود حشمتی
» آیا کهولت و پیری آیت الله، اتفاق بدی است؟
مصطفی فقیهی
» ضرورت ايجاد گفتمان ايجابی در رأي دهندگان
وحيد حيدري
جریان هایی که اصولگرایان باید با آن مقابله کنند؛

ائتلاف در خبرگان، انفکاک در مجلس؟! / برنامه پایداری برای انتخابات آینده چیست؟

با توجه به فعالیت های پرشور جریان های مختلف برای انتخابات سال آینده مجلس، به نظر می رسد ایده پیشنهاد شده از سوی آیت الله مصباح مبنی بر ائتلاف در خبرگان و انفکاک در مجلس، نه تنها موجبات پیروزی اصولگرایان در 2 انتخابات بعدی را فراهم نمی کند، بلکه این احتمال وجود دارد که با ائتلاف احتمالی اصلاح طلبان، دولت و یاران هاشمی رفسنجانی، اصولگرایان بار دیگر شکستی سخت را متحمل شوند.

اعلام نتایج انتخابات افغانستان؛ آغاز سهم‌خواهی بیشتر رقبا در دولت آینده

اکنون نیز از داخل تیم اصلاحات و همگرایی به عبدالله فشارهای زیادی برای تشکیل دولت موازی وارد می‌شود همچنین پیش از این نیز تهدیدهایی مبنی بر انجام اقدامات مسلحانه و تصاحب ادارات دولتی در صورت عدم برآورده شدن خواسته‌های این تیم از سوی برخی هوادارانش مطرح شده بود که در صورت تحقق آن افغانستان به سمت جنگ داخلی پیش خواهد رفت.
ایستگاه آخر حمایت اصلاح‌طلبان از عارف کجاست؟

دلجویی اصلاح‌طلبان از عارف با نا‌امید شدن از آمدن ناطق

اصلاح‌طلبان حتی با تعریف کردن کارویژه برای عارف سعی دارند که او را در پازل مدنظر خود هدایت کنند، بر همین اساس این روزنامه اصلاح‌طلب روز گذشته در مطلب خود نوشت «عارف می‌تواند در کنار کادر سازی حلقه اتصال اصلاح‌طلبان با بخش‌های کمتر خوش‌بین نظام سیاسی باشد.»
ناطق‌نوری:

35 سال است که با سر کچل می‌خواهیم اوستا شویم / بنا ندارم در انتخابات مجلس شرکت کنم

» بنا ندارم در انتخابات مجلس شرکت کنم
» باید به نسل‌های دیگر برای حضور در عرصه فرصت بدهیم
» جناح بندی‌هایی کنونی کشور را قبول ندارم
» قاعده بازی را بلد نیستیم

ماجرای شنیدنی انتخابات افغانستان

نتایج حوزه‌های کوچک عملا ساعاتی بعد از انتخابات خوانده و سپس اعلام می‌شود و نتایج حوزه‌های بزرگ هم که ممکن است دو، سه روزی طول بکشد، در پایان هرروز تا میزان خوانده‌شده اعلام می‌شود. این کار ابتدایی نه نیاز به مهندسی خاصی دارد و نه امر پیچیده‌ای است اما اگر چنین نشد، لاجرم یعنی چنان شده است!
بر اساس نتایج ابتدایی؛

اشرف غنی احمدزی، پیشتاز دور دوم انتخابات افغانستان اعلام شد

نورستانی با تاکید بر اینکه در دور دوم انتخابات افغانستان تقلب هایی صورت گرفته است، گفت: در برخی موارد نیروهای پلیس، استانداران و مقامهای محلی بی طرفی خود را حفظ نکرده اند که کمیسیون شکایات انتخاباتی با رسیدگی به شکایات نامزدها آرای تقلبی را از صندوق ها خارج خواهد کرد.
همکاری احتمالی دورقیب برای شفاف ساختن روند انتخابات

گره انتخابات افغانستان به دست عبدالله و احمدزی باز می‌شود

عضو ستاد انتخاباتی عبدالله هم با تایید رایزنی های برای دیدار دو نامزد گفت: در آینده نزدیک ۲ کاندیدای ریاست جمهوری برای توافق روی طرحی که تضمین‎کننده شفافیت در انتخابات باشد، با یکدیگر دیدار خواهند کرد.
همگام با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

آخرین روز رقابت های انتخاباتی افغانستان برای ورود به دوره سکوت کابل

براساس زمان بندی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان زمان تبلیغات و ارائه برنامه های نامزدهای ریاست جمهوری این کشور ساعت 12 امشب پایان می یابد و از ابتدای روز پنجشنبه دوره سکوت آغاز خواهد شد.
همگام با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان:

نگاهی به جهت گیری منطقه ای نامزدهای انتخاباتی

خیلی نباید امیدوار بود که عبدالله سیاستهایی را اتخاذ کند که به خروج کامل آمریکا از افغانستان منجر شود اما به نظر می رسد که احمدزی زودتر از عبدالله پیمان راهبردی را امضا کند.
تحليل نقش آيت الله هاشمي در معادلات انتخاباتي مجلس دهم؛

تدبير براي اعتدال در بهارستان

در واقع انتخابات يازدهم نشان داد که معادلات گروه‌ها و جناح‌هاي سياسي نزديک به هم مي‌توانند با تدبير يک چهره فراجناحي همچون آيت الله هاشمي، در زير يک لواي واحد قرار گرفته و رقابت‌هاي انتخاباتي را با پيروزي پشت سر بگذارند.

«احمدزی»، عبدالله را به مناظره انتخاباتی دعوت کرد

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری نیز عبدالله در مناظره تلویزیونی حاضر نشد اما با این وجود موفق شد با کسب 45 درصد آرا به عنوان کاندیدای اول به دور دوم انتخابات راه یابد.

ائتلاف زلمی رسول نامزد انتخابات افغانستان با عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز

زلمی رسول در این نشست با ابراز خشنودی از ائتلاف با ˈعبدالله عبداللهˈ گفت سه تیم ˈاعتدال، برابری و سازندگیˈ، ˈصلح و بازسازیˈ و ˈاصلاحات و همگراییˈ با تاکید بر شایسته سالاری در راه تحکیم وحدت ملی گام برخواهند داشت.

انتخابات افغانستان به دور دوم رفت/ هیچ یک از کاندیداها 1+50 درصد آرا را کسب نکردند

با این حساب هیچ یکی از کاندیداهای پیشتاز نتوانستند 1+50 درصد آرا را از آن خود کنند و چنانچه با رسیدگی به شکایت‎های انتخاباتی در نتایج نهایی این انتخابات تغییرات محسوسی ایجاد نشود، انتخابات به دور دوم می‌رود.
همگام با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

حال و هوای انتخاباتی افغانستان+تصاویر

پایتخت افغانستان در ساعت‌های پایانی رقابت‌های انتخاباتی، نمای کاملاً انتخاباتی به خود گرفت و فضای این شهر تحت تدابیر شدید امنیتی آماده برگزاری انتخابات است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان: رقابت جدی 3 کاندیدا

با کناره گیری وزیر دفاع پیشین افغانستان، تعداد کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور به تعداد 9 نفر رسید گرچه تنها سه نفر از شانس بیشتری برای پیروزی برخوردارند.
همگام با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

تأثیر مرگ «مارشال فهیم» بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

فهیم در زمانی درگذشت که افغانستان در یکی از مقاطع حساس سیاسی قرار دارد. کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است، این انتقال سیاسی با خروج بخش عمده نظامیان خارجی از افغانستان و واگذاری مسئولیت تأمین امنیت این کشور به نیروهای افغان همراه شده است.

شایسته سالاری، معنی دیگر انتخابات شفاف است!

واقعیت آن است که اگر سران دولتی آنچنانکه مدعی اند در واقع نیز سر تسلیم و تعظیم در برابر اصل شایسته سالاری خم کرده و به جای خود محوری و قوم سالاری، در برابر ارزشها و منافع انسانی و ملی، کرنش می کردند و رقبای سیاسی آنان نیز همین مسیر را دنبال می کردند، قطعاً امروز بسیاری از ناهنجاری ها سامان یافته و مسئولان و مردم بر بسیاری از کژی و کاستی ها، تسلط یافته، پیروز می شدند.

تقلب؛ تضمین ها و تشویش ها

داکتر عبدالله یکی از نامزدهای قدرتمند انتخابات آینده است که نسبت به این امر واکنش نشان داده و خاطرنشان کرده است که دولت بی طرف نیست و هشدار داد که او انتخابات برآمده از تقلب را نخواهد پذیرفت؛ این همان چیزی است که مردم افغانستان نیز نمی توانند آن را بپذیرند.

خداحافظی رضایی با انتخابات؟

اگر آقای رضایی به دنبال راه اندازی حزب باشد و سعی کند کشور را به تحزب و حزب گرایی سوق دهد و خودش در این زمینه وارد شود ممکن است و می تواند در آینده فعالیت تاثیر گذار باشد و با توجه به نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی حتی می تواند بعضی از کرسی های مجلس را در اختیار بگیرد.

سخنان دو رئیس سابق مجلس مقدمه رقابت برای مجلس دهم شد

ناطق نوری چهره محبوب روزنامه‌های اصلاح‌طلب امروز است. در مقابل اصولگرایان سخنان حداد عادل و باهنر را مهم‌تر دانسته‌اند. مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران، نظر آیت‌الله سیستانی در مورد فیلم رستاخیز و شرح جلسه غیرعلنی روز گدشته مجلس دیگر مطالب مهم روزنامه‌های دوشنبه است.
همگام با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

کاندیداهای انتخابات افغانستان در مناظره‌های خود چه گفتند+اینفوگرافی

اکنون 17 روز از آغاز زمان رسمی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌گذرد و در این مدت کاندیداها 3 مناظره تلوزیونی داشتند و در آن به اظهار نظر در خصوص مسائل روز افغانستان پرداختند.
موسوی‌ تبریزی مطرح کرد:

مجمع روحانیون و مجمع مدرسین برای مجلس خبرگان فهرست می‌دهند

دبیرکل مجمع محققین و مدرسین از ارائه لیست برای انتخابات مجلس خبرگان خبر داد و گفت: ما و مجمع روحانیون برای انتخابات مجلس خبرگان آینده فهرست خواهیم داشت.

ترس از انتخابات؛ هدفمندی یارانه‌ها را به کما برد!

به احتمال بسیار، ‌موضوع دست دست کردن مجلس و دولت در خصوص هدفمندی یارانه‌ها، با توجه به تبعات تورمی و اثرات مستقیمی که افزایش نرخ سوخت و حذف دهک‌ها بر زندگی‌ خانوار دارد، در ارتباط مستقیم با انتخابات آتی مجلس و همچنین موضوع اقبال عمومی به دولت روحانی در اولین سال ریاست جمهوری وی است.
آخرين اخبار
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.