آخرين اخبار
كد خبر : ۲۷۳۷۵
زمان ارسال :‌ ۹:۳۰ ۱۳۹۲/۱/۳۰
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

در دانشگاه تربیت مدرس مطرح شد

زاکانی: مطیع رهبری، فرزند مجلس و خادم مردم هستم/ناگفته‌های زاکانی از انتخابات سال 84‎

زاکانی: مطیع رهبری، فرزند مجلس و خادم مردم هستم/ناگفته‌های زاکانی از انتخابات سال 84‎ انتیران: دبیرکل جمعیت رهپویان گفت: بنده خود را مطیع رهبری، فرزند مجلس و خادم و خدمت‌گزار مردم می‌دانم و تا جایی که بتوانم در صحنه حاضر خواهم بود.
علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی عصر امروز (پنج شنبه) در همایش «هفتمین رئیس‌جمهور در مسیر پیشرفت مقاومت و عدالت» که از سوی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهارداشت: انتخابات ریاست جمهوری یک فرصت بسیار بزرگ برای تحول در کشور است؛ هرچند که مخالفان و دشمنان نگاه تهدیدی به این موضوع دارند اما ما نیز یک نگاه فرصتی به انتخابات داریم.
دبیرکل جمعیت رهپویان یادآور شد:‌ اگر به انتخاب رؤسای جمهوری گذشته توجه شود خواهید دید که هر انتخابی منجر به یک تحول چشمگیر و بزرگ در کشور شده است. هاشمی در بعد از انقلاب و خاتمی نیز در دوره اصلاحات مسیری غیر از هاشمی را پیگیری می‌کرد.
وی افزود: تغییراتی که بعد از موفقیت خاتمی در کشور به راه افتاد تغییرات بسیار جدی بود و اشکالات بسیار اساسی را ایجاد کرد. همچنین احمدی‌نژاد نیز در سال 84 تغییرات گسترده‌ای را در کشور دنبال کرد که که دارای محاسن و معایبی بود.
نماینده مردم تهران تصریح کرد: در واقع همه این دوره‌ها دارای محاسن و معایب هستند اما اشکال ما به دوران هاشمی و خاتمی مبنایی است و در واقع این دو به کشور آسیب زدند.
زاکانی خاطرنشان کرد: اشکال جدی احمدی‌نژاد این بود که بر شعارهایش باقی نماند و به آن چارچوب نظری که در قانون اصولگرایی مطرح شد پایبند نبود؛در واقع تفاوت آن 16 سال با این 8 سال این بود و اگر هاشمی و خاتمی موفق می‌شدند به صورت کامل مبانی مورد نظر خود را پیاده کنند انقلاب را از درون تهی و آسیب جدی به بنیان آن می‌زدند.
نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید براینکه هرگاه آن الگوها در جامعه پیاده شود همان آسیب‌ها را خواهیم داشت، یادآور شد: اما در دوره احمدی‌نژاد عدم عمل به چارچوب نظری و الگوی اصولگرایی مشکلاتی ایجاد کرد و در واقع هرجا که به این چارچوب عمل شد توفیقات جدی داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات بسیار مهمی است که تأثیرات جدی در تمام سطوح جامعه می‌گذارد، گفت: اگر ما درست و به اقتضای نیاز انقلاب و براساس اصول تصمیم‌گیری کنیم حتماً می‌توانیم در این تحول گام بلندی برداریم.
دبیرکل جمعیت رهپویان ادامه داد: اگر به خاتمی و هاشمی اعتراض می‌کنیم به این دلیل است که نقشه راه‌شان انقلاب را به غایتی که امام خمینی (ع) آن را از ویژگی های انقلاب میداند نمی رساند و مسیر دیگری برای ما به وجود می‌آورد که حتماً از اهداف انقلاب دور می‌ماندیم.
وی با تأکید بر اینکه این انقلاب امروز در ادامه راه است، اظهار داشت: به تعبیر مقام معظم رهبری تکامل انقلاب در 5 مرحله انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی است و ما در این مسیر وظایف اساسی و جدی را برعهده داریم.
زاکانی یادآور شد: برای طی کردن این مسیر نیاز به یک شناخت درست از صحنه، یک برنامه صحیح و یک نقشه راه درست داریم که ما را به قله افتخار برساند.
دبیرکل جمعیت رهپویان با تأکید براینکه 34 سال گذشته عبرت‌آمیز بوده و تجربه گرانبهایی را برای ما فراهم کرده است، یادآور شد: ما برای آینده انباشت بزرگی از تجربه های گرانبها و عبرت‌های اساسی داریم.
وی با تأکید براینکه در زمان هاشمی الگوی توسعه غربی در کشور پیاده‌سازی شد، تصریح کرد: ما امروز مقابله جدی حق و باطل را داریم و به دنبال جهانی شدنی هستیم که قرآن وعده آن را داده است و انقلاب اسلامی مسئولیت خطیری برای مقدمه‌سازی ظهور منجی بشریت برعهده دارد.
زاکانی با تأکید براینکه در مقابل ما نظام سلطه نیز به دنبال جهانی‌سازی است، گفت: نظام سلطه تلاش می‌کند جهان را به عنوان یک دهکده در اختیار بگیرد و حاصل 300 - 400 سال تلاش مستمر خود را در غارت اموال ملل دیگر ببیند.
دبیرکل جمعیت رهپویان ادامه داد: رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز برای دست یافتن به این مسئله در شرایط فعلی ایران را تهدید اتمی کرد و به نظر می رسد آنها از هیچ جنایتی فروگذار نیستند.
وی با تأکید براینکه در این جهانی شدن و جهانی‌سازی که نظام سلطه می‌خواهد بر ما تحمیل کند برای مسیر رشد خود نیاز به یک الگو داریم، گفت: طبیعی است که نمی‌توان از الگوهای غربی استفاده کرد و اشکال گذشته نیز در همین مسئله است لذا باید از اساس نگاه را تغییر داد و از حوزه معرفت‌شناسی شروع کرد.
زاکانی با تأکید براینکه در الگوی دیکته شده توسط نظام سلطه در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی مسیر غربی شدن وجود دارد، گفت: آنچه اندیشه انقلاب اسلامی مطرح کرد و توانست نوع نگاه معرفت‌شناسانه‌اش به جهان و خدای عالم را معرفی کند بسیار متفاوت از الگوی غربی است.
دبیرکل جمعیت رهپویان ادامه داد: دغدغه جدی بنده برای تأمل در حضور در صحنه این است که کشور ما باید بر مدار اندیشه و نقشه راه صحیح و در واقع الگوی پیشرفت اسلامی ساخته شود و اولین دغدغه ما دغدغه گفتمانی است یعنی ما از فرد شروع نمی‌کنیم بلکه توجه به جنبه گفتمانی کار داریم و با ترغیب و ترویج آن در جامعه به دنبال فردی هستیم که بتواند پرچمداری این عرصه را در دست خود بگیرد و این مسیر را با حفظ کردن از آفت‌های غربی دنبال کند.
نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: ما ابتدا اندیشه و راه درست را ترویج کردیم و در واقع بر این باوریم هرکس در این مسیر حرکت نکند کشور دچار مشکل خواهد شد؛ امروز مؤظفیم همه شعارهای انقلاب اسلامی را با همان نقشه راه درست در جامعه دنبال کنیم.
وی بر همین اساس به منشور واحد و چارچوب مشخص اصولگرایی اشاره و اضافه کرد: اگر ما تنها به یک بُعد نگاه کنیم به این منشور آسیب وارد می‌شود در واقع تنها توجه به یکی از ابعاد سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی ما را از توجه مناسب به همه امور باز خواهد داشت و در واقع این همان مسئله‌ایی است که در 24 سال گذشته از آن آسیب خورده‌ایم.
زاکانی با تأکید براینکه در این مسیر سلسله ضرورت‌هایی وجود دارد که بیش از 20 مسئله است، اظهار داشت: بنده 18 مورد آن را در مشهد برشمردم.
دبیرکل جمعیت رهپویان بر همین اساس به 10 خط مشی اصلی اشاره کرد و گفت: معتقدیم اولین رویکرد تحولی در جامعه باید تحت عنوان نوسازی فرهنگی، معنوی و اخلاقی رقم بخورد؛ دومین مسئله عدالت‌محوری و مبارزه واقعی با فقر، فساد و تبعیض است.
وی در ادامه به جهاد علمی اشاره کرد و گفت: همچنین شکوفایی اقتصادی و توسعه رفاه اجتماعی، ارتقا سلامت جامعه و تعمیق امنیت در حوزه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دفاعی از دیگر مسائل در این خط مشی‌ها به شمار می‌رود.
زاکانی در ادامه بر توسعه آزادی، آزادی‌خواهی و احترام به حقوق شهروندی تأکید کرد و گفت: همگرایی و تعامل سازنده و متقابل با سایر قوا و کمک به آنها برای انجام بهتر مسئولیت و تعامل‌گرایی عزت‌مدارانه در عرصه بین‌المللی و کمک به مستعضفین جهان از دیگر خط مشی‌ها است.
این نماینده مجلس در عین حال دقت در مبانی و استخراج نظریه‌های مبنا در حوزه‌های تخصصی و اتکا به این نظریه‌های مبنا در هر حوزه، تشریح وضع موجود و ترسیم وضع مطلوب و رعایت راهبرد دقیق و تنظیم برنامه مناسب برای تحول را نکات مهم در کشور دانست که سالیان سال کار می‌برد.
وی در ادامه به موضوع سیاست خارجی اشاره و تصریح کرد: بنده معتقدم راهبرد دهم راه حل جدی ما در مسئله سیاست خارجی است که بااین روش هم عزت خود را حفظ خواهیم کرد و هم با تعامل سازنده جایگاه وسیع جهانی خود را کسب می‌کنیم.

با همه کشور ها به جز خط قرمزها تعامل‌گرایی عزت‌مدارانه خواهیم داشت
دبیرکل جمعیت رهپویان با تأکید براینکه ما با همه کشورها الا خطوط قرمز مثل رژیم نامشروع صهیونیستی و آمریکا که در واقع این خطوط قرمز به خاطر بد رفتاری آنها ایجاد شده تعامل‌گرایی عزت‌مدارانه داریم، اظهارداشت: در عرصه‌های جهانی فرصت‌های بسیار زیادی وجود دارد که نسبت به آنها بی‌دقتی می‌شود.
زاکانی در ادامه به موضوع انرژی هسته‌ای اشاره کرد و یادآور شد: این میراث گرانبها متعلق به همه ملت ایران بوده و نمی‌گذاریم که دیگران آن را به یغما ببرند.
وی بر همین اساس دستاورد هسته‌ای را از نظر دانش و فناوری بسیار مهم دانست و گفت: خود مسئله هسته‌ ای مهم است و راه را برای سایر علوم باز می‌کند و در واقع تعطیل شدن آن، همه سرمایه‌های دانش ملت ایران را بر باد می‌دهد از این‌رو باید گفت چه تضمینی وجود دارد که اگر در این حوزه ما را به سازش وادارند در حوزه‌های دیگر نیز بر ما برای عقب‌نشینی فشار نیاورند.
عضو هیات رئیسه انجمن علمی پزشکی هسته‌ای کشور ادامه داد:‌بنده با توجه به تخصصم به صورت ملموس دیدم در سال 86 به واسطه تحریمی که در بخش رادیو دارو به وجود آمد عملاً جان صدها هزار ایرانی بیمار به بازی گرفته شد و در واقع در حال حاضر با نوع‌‌آموزی دانشمندان این محدودیت جبران شده است.
زاکانی با تأکید براینکه خوی زیاده‌طلبی آنها در گذشته معلوم بود و اکنون آشکارتر شده است، افزود: در واقع داشتن چنین توانمندی‌ بازدارنده است.
دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: در پاسخ به آنها که بحث سازش را مطرح می‌کنند باید گفت اگر این ملت قرار بود از حق مسلم خود بگذرد 8 سال در مقابل عراق که دنیایی پشت سرش بودند کوتاه می‌آمد.
وی با تأکید براینکه اگر ما یک قدم عقب‌نشینی کنیم و خط سازش را بپذیریم نه تنها مشکل ما حل نمی‌شود بلکه صدچندان خواهد شد، افزود: همانگونه که در سال 80 این مسیر طی شد اما با وجود سازش، محور شرارت شدیم، از این‌رو باید گفت ما در یک پیچ تاریخی حساس هستیم و نسبت به این رخداد بزرگ مسئولیت‌هایی بزرگ برعهده داریم.
در ادامه جلسه دانشجویی از زاکانی در خصوص پیوستنش به ائتلاف ها پرسید که وی پاسخ داد: باید دیدی ائتلاف با چه کسی انجام می‌گیرد؛ جهت‌گیری کشور را باید حفظ کرد اگر مخالفین این جهت‌گیری یعنی دوم خردادی‌ها، هاشمی و در واقع عناصری که به انحراف مشهورند تهدیدی برای جهت‌گیری کشور باشند معتقدیم اصولگرایان باید با هم وحدت کنند در غیر این صورت اصولگرایان می توانند با یکدیگر رقابت کنند البته باید منتظر ماند و در حال حاضر برای قضاوت زود است.
دبیرکل جمعیت رهپویان بر همین اساس ائتلاف را اینگونه عنوان کرد که باید بین افراد مشترکاتی باشد و افزود: اگر کسی باشد که با چنین ادبیات گفتمانی که بنده به آن تأکید دارم به صحنه بیاید از ائتلاف با چنین فردی استقبال خواهم کرد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه برخی از سایت‌ها به نقل از شما زده بودند که ائتلاف ذبح کردن حق مردم است، گفت: بنده از خواندن این متن متحیر شدم و در واقع چنین مطلبی را عنوان نکردم بلکه قائل به خط مشی هستم و مطالب را اکنون راجع‌به ائتلاف بیان کردم.
زاکانی در ادامه سخنان خود در خصوص برنامه‌هایش برای دولت آینده اظهار داشت: 7 گروه تخصصی را راه‌اندازی و دنبال کردیم و در واقع دوستان حوزوی و دانشگاهی با کمک یکدیگر به عرصه‌های مختلف علم و فناوری و سیاست داخلی و خارجی ورود کرده و برنامه هایی را تدوین کرده اند.
دبیرکل جمعیت رهپویان با بیان اینکه اگر امروز کسی بگوید کابینه‌ام چه کسانی هستند حتماً دچار اشتباه شده است، گفت: هر فردی که وارد صحنه می‌شود باید به جای معرفی کابینه حامیان فکر و برنامه‌اش را مشخص کند تا برای جامعه شناخته شوند.
وی با تأکید براینکه شاید شایستگانی باشند که اکنون در کنار فرد دیگری قرار گرفته‌اند، گفت: نباید بعد از پیروزی تنها از اطرافیان در مسئولیت‌ها استفاده کرد و انحصاری کردن این امر در واقع اشتباهی بود که در زمان هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد رخ داد.
زاکانی با تأکید براینکه باید حامیان تفکر و اندیشه خود را به دیگران معرفی کرد، اظهار داشت: معرفی دولت باید بعد از پیروزی باشد چرا که این اقدام قبل از پیروزی خلاف شایسته‌سالاری است.
دبیرکل جمعیت رهپویان در واکنش به سؤال دانشجویی مبنی براینکه اصلاح‌طلبان اختلاف کارکردی با اصولگرایان دارند نه اختلاف مبنایی، بیان داشت: اساساً ما یک اختلاف مبنایی با اصلاح‌طلبان داریم و با توجه به نگاه غربی آنها محور قرار دادن اصلاح‌طلبان جفایی بزرگ در مسیر اسلامی شدن جامعه است.
زاکانی ادامه داد: مانیفست اصلاح طلبان مربوط به گنجی و دفاعیات عبدالله نوری در دادگاه است که در واقع گرفتار نهضت ترجمه‌ایی بودند.
نماینده مردم تهران تصریح کرد:در این منشور آرمان‌های امام مورد هجمه قرار گرفته و در واقع اصل نظام زیر سؤال رفته است به نظر شما نگاه سکولاریسی به مبانی نظام اختلاف کارکردی به شمار نمی‌رود؛ آنها محور اساسی انقلاب اسلامی که ولایت فقیه است را مورد هجمه قرار دادند و این اختلاف کارکردی نیست.
وی در ادامه به بیان برنامه‌های شفاف اشاره کرد و گفت:‌ باید تیم حامی را به خوبی معرفی کرد و ممکن است وزرا از همین تیم حامی باشند اما بیان بنده این است که تنها از حزب خود استفاده نمی‌کنیم بلکه هر اهل اندیشه‌ایی تا اندازه‌ایی که می‌تواند باید در سرنوشت کشورش مؤثر باشد.

مطیع رهبری، فرزند مجلس و خادم و خدمت‌گزار مردم هستم
زاکانی با تأکید براینکه افتخارات بزرگی که کسب کرده‌ایم استثناهایی است که به دلیل ظرفیت بزرگ انقلاب به وجود آمده‌اند،‌ گفت: بنده خود را مطیع رهبری، فرزند مجلس و خادم و خدمت‌گزار مردم می‌دانم و تا جایی که بتوانم در این راستا در صحنه حاضر خواهم بود.
این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به جنبه صلبی و ایجابی مجموعه اقتصادی کشور که در یک بسته مطرح می‌شود،اضافه کرد: جنبه ایجابی توجه به تولید کار در کشور و در واقع توجه به رونق اقتصادی با چارچوب‌بندی مشخص در مسیر اصلاح قوانین، روش‌ها و اهتمام بر ایجاد فرهنگ درست کار و تلاش در جامعه است.
وی اضافه کرد: حدود 380 مطلب را در زمینه اقتصادی تقسیم‌بندی کردیم و به چهار راهبرد جدی رسیدیم و بر همین اساس بیش از 20 موضوع را در کشور هدف‌گذاری کردیم که سه راهبرد جدی در این زمینه اتخاذ شده که آن را منتشر خواهیم کرد.
زاکانی با تأکید بر مواجهه با برخی مسائل از جمله مفاسد اقتصادی گفت: پاک بودن کفایت نمی‌کند و دولت آینده باید فسادستیز باشد.
نماینده مردم تهران در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص یارانه‌ها اظهار داشت: هدفمندی یارانه و اصلاح اقتصادی از آرزوهای کسانی است که شرایط بهتر را دنبال می‌کنند اما یکی از مشکلات ما در این حوزه به بی‌قانونی بازمی‌گردد و از این منظر ما هفت گام را در خصوص یارانه‌ها مدنظر قرار دادیم.
وی یادآور شد: معتقدم در بازه زمانی مناسب مرحله دوم هدفمندی فراهم شود و در واقع در این خصوص باید جامعه هدف را به خوبی شناخت اما در حال حاضر این پول بین صد درصد جامعه توزیع می‌شود که این عین بی‌عدالتی است.
زاکانی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه یکی از اشکالات احمدی‌نژاد پایبند نبودن به شعارهایش بود چه تضمینی وجود دارد که سایر کاندیداها به خصوص شما بر روی شعارهایتان پایبند باشید، گفت: باید دید افراد در گذشته چقدر به تعهدات خود وفادار بود‌‌ه‌اند و در این 34 سال چه کار می‌کردند بنده حاضرم 34 سال گذشته‌ام مورد بحث و بررسی قرار گیرد که در زمان دفاع مقدس در فتنه 78 و 88 و مسائلی مانند انحراف چه موضعی داشته‌ام آیا فعال بود یا منفعل.
این نماینده مجلس افزود: همچنین با استدلال و منطق صحبت کردن از دیگر مواردی است که در این راستا باید به آن توجه داشت.
وی در پاسخ به سؤالی درباره ائتلاف و پیوستن به آن افزود: بنده با کسانی در مقام ائتلاف برمی‌آیم که از این مشترکات گفتمانی برخوردار و دغدغه‌های ما همسنخ باشد.
زاکانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر همگرایی جمعیت رهپویان، ایثارگران و پایداری گفت: ما معتقدیم که نیروهای اصولگرا که دغدغه‌های مشترک دارند به سمت همگرایی سوق یابند اما باید چارچوب مشخص داشته باشند.
دبیرکل جمعیت رهپویان در پاسخ به این سؤال که شما در سال 84 رئیس ستاد قالیباف بودید اما اکنون ائتلافی که وی عضو آن است را قبول ندارید، نظرتان در این زمینه چیست، گفت: بنده بارها این مسئله را توضیح دادم در سال 83 یک چارچوب تنظیم شد و در واقع در شورای هماهنگی نیروهای انقلاب 5 نفر نامزد ریاست جمهوری وارد عرصه رقابت شدند و قرار شد طبق نظرسنجی ها کسی که بالاتر است به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب شود.
وی اظهار داشت در 27 اذر در یک جلسه به خاطر اتفاقاتی که رخ داده بود آقای ولایتی کناره گیری کرد و دوستان برخلاف وعده های خود در 21 اسفند سال 83 لاریجانی را زودتر از موعد به عنوان کاندیدای نهاییی برگزیدند که باعث جدایی آقایان توکلی، رضایی، احمدی نژاد و قالیباف از آنها شد و این چهار نفر ائتلاف جدیدی را شکل دادند.
زاکانی گفت: همه این نامزدها میثاق نامه ای را امضا کردند و حتی احمدی نژاد به جای یک بار دو بار امضا کرد و در نهایت 5 نفر به عنوان مرضی الطرفین انتخاب کردند که بنده نیز یکی از آنها بودم.
وی اضافه کرد: بر این اساس در ستاد آبادگران رأی‌گیری و چمران به عنوان سخنگوی آبادگران و بنده نیز مسئول ستاد اجرایی آن شدم.
زاکانی افزود: از بین 4 نفر بنده مورد وثوق همه بودم و آقای قالیباف دو بار با من صحبت کرد که مسئول ستادش باشم همچنین آقای احمدی‌نژاد و زریبافان نیز این خواسته را از من داشتند ولی من در جواب به آنها گفتم مسئول ستاد فردی نمی‌شوم و در واقع مسئول ستاد این ائتلاف و کاندیدای نهایی آن خواهم بود.
دبیرکل جمعیت رهپویان ادامه داد: قرار بر این شد که به جای 12 خرداد، 5 خرداد یک نظرسنجی صورت گیرد که این کار انجام شد و در پنجم خرداد احمدی‌نژاد 14.5 درصد و قالیباف 22.5 درصد نظرسنجی‌ها را به خود اختصاص دادند از این‌رو باید گفت که براساس شرع باید به تعهداتم عمل می‌کردم و در واقع بنده مسئول ستاد ائتلاف بودم نه مسئول ستاد یک فرد. از این‌رو وفای به عهد یک اصل است.
زاکانی در پایان خطاب به دانشجوی سوال کننده گفت شما اگر جای من بودید خلاف عهدتان عمل میکردید که دانشجو پاسخ داد: خیر شما درست می فرمایید.

وی در خصوص نامه 220 تن از نخبگان فرهنگی و حوزوی نیز که از وی برای حضور در انتخابات دعوت کردند، گفت: به هر حال آنها خواسته خود را در این زمینه مطرح کردند.

منبع : خبرگزاری فارس

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، علی رضا زاکانی ، جمعیت رهپویان ، نقشه راه ، تعاملگرایی عزت مدارانه
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.