آخرين اخبار
كد خبر : ۲۷۵۳۵
زمان ارسال :‌ ۱۵:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۱
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 2

انتشار سندی از ویکی لیکس توسط المانیتور:

ولایتی پیش از انتخابات سال 88 با آمریکایی ها توافق کرده بود

ولایتی پیش از انتخابات سال 88 با آمریکایی ها توافق کرده بود المانیتور با انتشار یکی از اسناد مشکوک ویکی لیکس نوشت: در سال 2007، پزشکی ایرانی که خود را نزدیک به علی اکبر ولایتی معرفی کرد،  با یک دیپلمات امریکایی در دبی دیدار کرد و په دولت آمریکا پیشنهاد کمک مالی به ولایتی در انتخابات سال 88 را داده است!

دیپلمات امریکایی این پیشنهاد را رد کرده  و آن را در گزارش خود گیچ کنند خوانده است.

با این حال، علی اکبر ولایتی وزیر اسبق خارجه ایران و مشاور ایت الله خامنه ای کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 2009 نشد.با این وجود، انتظار می رود که او در سال جاری نامزد انتخابات شود.

این فرد که خود را نزدیک و حامی ولایتی خوانده، 15 سال است در آمریکا زندگی می کند.

وی در دیدار با دیپلمات امریکایی،  به شدت از نفوذ و تاثیر  مثبت ولایتی که به دنبال ساخت پلی به غرب بوده است تعریف و تمجید کرد.

این اظهارات از سوی دیلمات امریکایی حاضر در جلسه که جیلیان برنز رئیس دفتر منطقه ی امریکا در دبی بوده است، یک جانبه توصیف شده است.

برنز در گزارش خود آورده است: درحالیکه پزشک مذکور به هیچ وجه به دنبال کانالی بین ولایتی و امریکا نبود، اما در نقطه ای خواستار حمایت مالی دولت امریکا از کاندیداتوری ولایتی در انتخابات شد!

در ادامه ی این سند آمده است: پزشک ایران گفت که امریکا می باست با ایفای نقش در اینکه چه کسی پیروز انتخابات 2009 می شود، راه را برای بهبود روابط هموار کند!

برنز به نقل از این فرد مشکوک نوشته است: او گفت که پیروزی در انتخابات به پول نیاز دارد و ولایتی هم اکنون نیازمند پول است!

در ادامه این جلسه پزشک ایرانی کارت  کمپانی که برای جمع اوری کمک مالی برای ستاد ولایتی راه اندازی نموده را به برنز ارائه می کند.

جلیلیان برنز که اکنون نماینده دولت امریکا در افغانستان است به سئوالات المنیتور در خصوص این سند پاسخی نداد. همچنین دیگر مسئولان امریکایی از پاسخگویی در این خصوص سرباز زده اند.

یک مقام سابق آمریکایی که در حوزه ی مربوط به ایران مشغول به کار بوده است در گفتگو با المانیتوز اظهار داشت: چقدر آنها ساده در مورد ما فکر می کنند و این کاندیداها را میانه رو توصیف می کنند.

 براساس سند دیپلماتیک دیگری که در سال 2008 و توسط سفیر امریکا در چین نوشته شده است،  یک مقام وزرات حارجه چین گفته است که ولایتی وزیر خارجه اسبق ایران با مسئولان دولت امریکا پیش از انتخابات ارتباط برقرار کرده و با ادامه ارتبات با انها پس از نتیجه انتخابات موافق کرده است اما آشوب و بی ثباتی در ایران موجب جلوگیری از ادام ی این ابتکار شده است.


منبع : انتخاب

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، علی اکبر ولایتی ، المانیتور ، ویکی لیکس
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
برنز
20:48 1392/2/2
چقدر غلط تایپی دارید !!
بهرامی
18:27 1392/2/5
دروغ هرچه بزرگ تر جذابتر این مطالب ضعیف را لطفا در سایت خود نگذارید چه فایده ای برای کشور دارد.
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.