آخرين اخبار
كد خبر : ۲۷۵۴۳
زمان ارسال :‌ ۱۸:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۱
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

تحلیل واشنگتن پست از انتخابات ریاست جمهوری:

سرنوشت انتخاباتی اصلاح طلبان با سرنوشت احمدی نژاد گره خورده است

سرنوشت انتخاباتی اصلاح طلبان با سرنوشت احمدی نژاد گره خورده است انتیران: گرچه اکثر سیاستمداران اصلاح طلب از ساختار سیاسی ایران جدا شده اند اما سرنوشت آنها با سرنوشت احمدی نژاد گره خورده است. با توجه به اینکه اصولگرایان تا کنون بیشترین کاندیدا را معرفی کرده اند، احتمال بیشتری وجود خواهد داشت که با تقسیم آرای خود راه پیروزی یک اصلاح طلب یا متحدین احمدی نژاد را افزایش بدهد.
 در دوره دوم و پایانی مناقشه برانگیز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد دورنمای وضعیت سیاسی ایران با انفکاک فزاینده ای مواجه شده است. با وجودی که طیف متنوعی از کاندیداها برای جایگزینی او تشکل یافته اند اما به نظر می رسد تقریباً همه کاندیداها در مورد یک موضوع اتفاق نظر دارند:رقابت برای کسب ریاست جمهوری.
به گفته واشنگتن پست، برنده نهایی انتخابات ماه ژوئن کنترل هدایت مذاکرات برنامه هسته ای ایران را که برای آمریکا بسیار مهم است، در دست خواهد گرفت. از سوی دیگر، در ایران مهم ترین موضوع مطرح در انتخابات ضعف شدیداقتصاد است، به طوری که اکثر کاندیداهای احتمالی معتقدند اقتصاد ایران در نتیجه مدیریت ناکارآمد احمدی نژاد و تحریم های بین المللی آسیب دیده است.
در حالیکه تا چندی پیش،تعداد کمی از افراد به رقابتی بودن انتخابات اخیر ایران اعتقاد داشتند که درحال حاضر تعداد رقبای انتخابات که باید توسط شورای نگهبان تایید شوند، افزایش یافته است.
جناح محافظه کار سنتی ایران یا اصولگرایان که به دلیل وفاداری آنها به اصول اولیه جمهوری اسلامی معروف هستند، بزرگ ترین گروه از کاندیداهای را برای حضور در انتخابات معرفی کرده اند.

واشنگتن پست در ادامه ادعا کرد: اصلاح طلبان که با آنها اصلاحات اجتماعی و روابط خارجی را در طی هشت سال ریاست جمهوری خاتمی بهبود یافته بود، در هیات اجرایی کنونی صف آرایی در برابر احمدی نژاد را بعید می دانند. در بین اصلاح طلبان، مذاکره کننده ارشد هسته ای در زمان خاتمی، حسن روحانی است که کاندیداتوری خود را در روز پنجشنبه اعلام کرد. ورود او که یک شخصیت روحانی و یکی از معدود افراد معتدل دارای جایگاه در سیستم حکومتی ایران است، این احتمال را که خاتمی و یا رفسنجانی از روسای جمهوری قبلی که هر دو متحد روحانی هستند مجدداً کاندید شوند را کاهش داده است.

سه نفر از محافظه کاران اعضای سابق کابینه احمدی نژاد از جمله منوچهر متکی وزیر امور خارجه سابق کاندیداتوری خود را اعلام کرده و همچنین در جبهه مخالف احمدی نژاد فعالیت خود را ادامه می دهند. طیف به شدت محافظه کار که توسط آیت الله تقی مصباح یزدی رهبری می شوند و تا مدتها به عنوانی یکی از حامیان سرسخت روحانی احمدی نژاد به شمار می رفت، حالا از مهم ترین منتقدین او است و هنوز کاندیداهای خود را معرفی نکرده است اما انتظار می رود که به زودی این کار را انجام بدهد.

با تبلیغ شعارهایی مثل «اصلاح و عدالت»، «پیروزی صداقت بر ثروت و قدرت» و «دولت اخلاق مدار»، بسیاری از کاندیداها در انتخابات ایران رقابت می کنند. به نحوی که این ایرانیان اعتقاد دارند دوران احمدی نژاد توام با سوء مدیریت اقتصادی، گسترش فساد در بخش بانکی و سیاست خارجی اشتباه بود و دایره انزوای ایران را تنگ تر کرد. در مقابل گروه احمدی نژاد که تا کنون پیرامون دو کاندیدا به توافق رسیده اند با اتکا به شعار"زنده باد بهار" به دنبال حفظ جناح خود در قدرت هستند.

یکی از نگرانی های اصلی اصولگرایان و محافظه کاران بنیادگرا این است که مشارکت بالا می تواند به نفع جناح رقیب تمام شود. بعید به نظر می رسد که کسانی که به نفع اصلاح طلبان رای دادند امسال از کاندیداهای اصولگرا حمایت کنند. این مساله می تواند فرصتی را برای کاندیدای اصلاح طلب دیگر و یا کاندیدای مورد حمایت احمدی نژاد ایجاد کند.

داریوش قنبری نماینده سابق مجلس، این هفته با انتقاد از دولت کنونی و اصولگرایان به یکی از وب سایت های مهم خبری ایران گفت: نکته اینجاست که مشکلات کنونی ما که بسیار جدی هم هستند فقط بر عهده احمدی نژاد و گروه او نیست. بلکه هم دولت کنونی و هم اصولگرایان که زمانی از احمدی نژاد حمایت می کردند و حالا از او انتقاد می کنند در این زمینه مسئول هستند.
گرچه اکثر سیاستمداران اصلاح طلب از ساختار سیاسی ایران جدا شده اند اما سرنوشت آنها با سرنوشت احمدی نژاد گره خورده است. با توجه به اینکه اصولگرایان تا کنون بیشترین کاندیدا را معرفی کرده اند، احتمال بیشتری وجود خواهد داشت که با تقسیم آرای خود راه پیروزی یک اصلاح طلب یا متحدین احمدی نژاد را افزایش بدهد.
آیت الله مکارم شیرازی یکی از رهبران روحانی محافظه کاران این هفته در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس نیوز گفت "توزیع آرا بین کاندیداهای ما موجب پیروزی خواهد شد. نتیجه تقسیم آرا بین افراد وفادار به انقلاب پیروزی خواهد بود. بهتر است اصولگرایان جناحی را ایجاد کرده و بر یک نفر تمرکز کنند و بقیه به این جریان کمک کنند."
در عین حال، در بین افراد وفادار، دو جناح از قبل تهدیدی برای کاهش آرای محافظه کاران محسوب می شوند. ائتلاف نخست، ائتلاف ۱+۲ که متشکل از شهردار کنونی تهران، وزیر امور خارجه سابق و رییس سابق مجلس است. این سه نفر توافق کرده اند که در صورت احتمال پیروزی یکی از آنها از او حمایت کنند.
گروه دیگری متشکل از پنج نفر از محافظه کاران خود را در «ائتلاف اکثریت» معرفی کرده و متشکل از یکی از وزرای امور خارجه سابق، نایب رییس مجلس و متکی است. محمد علی شبانی، تحلیل گر مسایل سیاسی ایران که در لندن مستقر است گفت: یا این دو ائتلاف رقیب یکدیگرند و یا اینکه ائتلاف پنج نفره فقط به این منظور ایجاد شده تا در نهایت با حمایت از ائتلاف ۱+۲ پست های دولت بعدی را برای خود تضمین کنند. در عین حال از نظر من احتمال، دوم قوی تر است. زیرا اگر توجه کنیم محافظه کاران در انتخابات قبلی نتوانستند به توافق دست یابند.
متحدین سیاسی احمدی نژاد تا کنون راهبرد متحدتری را اتخاذ کرده اند، زیرا فقط بر دو کاندیدای احتمالی که یکی از آنها معاون پیشین او اسفندیار رحیم مشایی که پیرامون او مناقشاتی ایجاد شده تمرکز کرده اند. بسیاری بر این اعتقادند که مشایی پیروز خواهد شد، گرچه مشخص نیست که آیا صلاحیت او توسط شورای نگهبان در ماه مه تایید خواهد شد یا خیر.
در صورتی که کاندیداتوری احتمالی مشایی واقعاً محقق شود به منزله جنجال سیاسی بزرگی خواهد بود زیرا از نظر شبانی احتمالاً اصلاح طلبان را به اجبار به عرصه سیاسی وارد خواهد کرد.

منبع : افکار نیوز

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، تحلیل واشنگتن پست از انتخابات ایران
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.