آخرين اخبار
كد خبر : ۲۷۶۷۱
زمان ارسال :‌ ۱۱:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۳
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

اسحاق جهانگیری هم به جمع کاندیداهای ریاست جمهوری اضافه شد/ جهانگیری: اصلاح‌طلبانه می‌آیم

صحنه انتخابات در این شرایط خیلی به نفع اصولگرایان نیست به علاوه اینکه عملکرد هشت ساله دولت نهم و دهم در ذهن مردم به نام اصولگراها سند خورده و ثبت شده است و اصولگرایان خیلی نمی‌توانند از عملکرد دولت فاصله بگیرند

سه ماه پیش که اسحاق جهانگیری به همراه موسوی‌لاری و مجید انصاری به دیدار رهبری نظام رفتند شاید کمتر کسی می‌توانست باور کند که اسحاق جهانگیری می‌تواند کاندیدای نهایی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری باشد اما گذشت سه ماه کافی بود تا همگان بر این باور برسند که او گزینه نهایی اصلاح‌طلبان است. جهانگیری به صورت مستقل در انتخابات نخواهد آمد و به گفته خودش در شرایطی ثبت نام می‌کند که ماموریتی از سوی همه اصلاح‌طلبان به او واگذار شود؛ ماموریتی که غلامحسین کرباسچی روز گذشته از آن پرده‌برداری کرده بود: «صحبت‌هایی درباره اجماع اصلاح‌طلبان بر روی آقای جهانگیری شده است.» کرباسچی با بیان اینکه «جهانگیری، قرار نیست شخصی و مستقل بیاید» طرح کاندیداتوری او را از سوی جریان اصلاحات اعلام کرد. از سوی دیگر یدالله طاهرنژاد، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران حضور اسحاق جهانگیری در انتخابات را وابسته به نیامدن هاشمی‌رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی دانست.

از آن سو اما برخی اخبار حکایت از آن دارد که نام اسحاق جهانگیری در جلسات انتخاباتی اصلاح‌طلبان بیش از نام‌های دیگر بر سر زبان‌ها بوده است؛ مساله‌یی که اسحاق جهانگیری در گفت‌وگو با «اعتماد» با عنوان ماموریت اصلاح‌طلبان از آن یاد می‌کند. اسحاق جهانگیری رایزنی‌هایش را با مقامات عالی‌رتبه نظام انجام داده است. او همان‌گونه که به «اعتماد» می‌گوید در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام می‌کند و می‌آید.

مشروح گفتگوی اعتماد با وی را بخوانید؛

مقام معظم رهبری امسال را به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری کردند. یقینا جلوه اصلی این حماسه سیاسی باید در انتخابات ریاست‌جمهوری متبلور شود. رهبری نظام در سخنان‌شان در مشهد حضور همه سلایق سیاسی در انتخابات را یکی از راهکارهای عملیاتی کردن حماسه سیاسی برشمردند. بعد از این سخنان رهبری نظام بود که اصلاح‌طلبان حضور در انتخابات را تکلیف خود دانستند اما تحرک انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای عملیاتی شدن مطالبه رهبر انقلاب با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. برخی از چهره‌های سرشناس اصولگرا به طور شفاف با حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مخالفت کردند. به نظر جنابعالی حماسه سیاسی چگونه محقق می‌شود؟

فکر می‌کنم در مقطع فعلی یک انتخابات پرشور و باشکوه که مشارکت گسترده مردم در آن وجود داشته باشد، نیاز و ضرورت کشور است. برای اینکه این انتخابات از یک انتخابات معمولی به یک حماسه تبدیل شود که در واقع برای جمهوری اسلامی تولید قدرت در عرصه جهانی بکند لازمه‌اش این است که همه سلایق سیاسی که درون نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند بتوانند در صحنه انتخابات حضور داشته باشند. خوشبختانه اول فروردین مقام معظم رهبری درباره همه این مسائل تاکیدات روشنی داشتند درباره حضور سلایق مختلف، گستردگی انتخابات، و هم درباره اینکه رهبری یک رای دارند و کسی هم از آن رای مطلع نیست تا کسی نتواند از رهبری به نفع خودش استفاده کند. فکر می‌کنم با همین رهنمودها و همین که سلایق مختلف بتوانند حضور پیدا کنند، مطمئنا می‌توان یک انتخابات باشکوه برگزار کرد و اینکه دیگران می‌آیند و با حضور اصلاح‌طلبان مخالفت می‌کنند به دلیل در خطر افتادن خاستگاه‌های خودشان است. اینها قادر نیستند در یک انتخابات رقابتی، صحنه رقابت را به نفع خودشان تمام بکنند و بر همین اساس مجبورند با فضاسازی مانع حضور رقبایشان در عرصه انتخابات بشوند. اما از نگاه اصلاح‌طلبان سیاست و تدبیرکلی نظام همان مطلبی است که مقام معظم رهبری مطرح فرمودند.

آقای جهانگیری اصلاح‌طلبان طی هشت سال گذشته با محدودیت‌های بی‌شماری برای فعالیت سیاسی مواجه بوده‌اند، به نظر جنابعالی با وجود چراغ سبزی که پیش روی اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات قرار گرفته است آیا اصلاح‌طلبان می‌توانند طی هشت هفته‌یی که تا روز برگزاری انتخابات باقی‌مانده است تدارکات و تحرکات لازم و صحیح را برای بازی انتخابات داشته باشند یا خیر؟

به هر حال فرصت اندکی تا انتخابات باقی است. در این فرصت اندک کار جدی برای اصلاح‌طلبان دشوار خواهد بود. یکی از شانس‌های خوبی که اصلاح‌طلبان در حال حاضر دارند این نکته است که اصولگرایان به دلایل متعددی دچار آشفتگی‌های بسیاری است و همین آشفتگی باعث شده تا آنها نتوانند با کاندیدای مشخصی که صحنه انتخابات را روشن می‌کند وارد فضای انتخابات شوند. بر همین اساس صحنه انتخابات در این شرایط خیلی به نفع اصولگرایان نیست به علاوه اینکه عملکرد هشت ساله دولت نهم و دهم در ذهن مردم به نام اصولگراها سند خورده و ثبت شده است و اصولگرایان خیلی نمی‌توانند از عملکرد دولت فاصله بگیرند و فکر کنند که با اعلام برائت از عملکرد دولت اعتماد دوباره مردم را می‌توانند جلب کنند. اما از نظر امکانات و سخت‌افزار انتخابات باید بگویم که حق با شماست و اصلاح‌طلبان در وضعیت بسیار مظلومانه‌یی قرار دارند و امکانات محدودی در اختیار دارند، در حالی که کاندیداهای اصولگرا که عموما سازمان‌های گردن کلفتی را هم به عنوان حامی پشت سر خود می‌بینند از همه امکانات بدون محدودیت استفاده می‌کنند که این مساله شرایط را تا حدود زیادی نابرابر کرده است و ما امیدواریم که در این ماه‌های آخر رسانه‌های جمعی و به ویژه صدا و سیما فرصت‌های برابری را به وجود آورد تا اصلاح‌طلبان بتوانند از این فرصت‌ها استفاده کنند و حرف‌های خود را به مردم منتقل کنند.

با توجه به شرایط موجود اجماع اصلاح‌طلبان بر یک کاندیدای واحد تا چه میزان می‌تواند به برون‌رفت اصلاح‌طلبان از وضعیت فوق کمک کند؟

فکر می‌کنم که اجماع اصلاح‌طلبان بر یک کاندیدای واحد یک ضرورت است. همه کاندیداهای اصلاح‌طلب هم باید مکانیسم اجماع اصلاح‌طلبان بر کاندیدای واحد را بپذیرند تا به امید خدا اصلاح‌طلبی بتوانداز این وضعیت خارج شود.

با توجه به محدودیت‌هایی که اصلاح‌طلبان در حوزه سخت‌افزاری با آن مواجه هستند فکر می‌کنید اجماع اصلاح‌طلبان بر یک کاندیدای مشخص تا چه میزانی می‌تواند خلأ این امکانات و محدودیت‌ها را پر کند؟

حتما اجماع اصلاح‌طلبان می‌تواند این خلأ را برطرف کند چرا که اصلاح‌طلبان با وجود همه محدودیت‌ها از پایگاه اجتماعی مقتدری برخوردارند.

آقای جهانگیری، برخی اخبار از حضور جنابعالی در انتخابات به عنوان کاندیدای واحد اصلاح‌طلبان خبر می‌دهد آیا آمدنتان جدی است؟

بله جدی است و می‌آیم.

در این شرایط آیا تعارضی با دیگر نامزدهای اصلاح‌طلب خواهید داشت؟

در شرایطی ورود پیدا می‌کنم که مطمئن باشم یک ماموریتی از سوی جریان اصلاح‌طلبی به من واگذار شده است.

یعنی انگیزه شخصی ندارید؟

به هیچ عنوان.

بدنه اجتماعی آقای جهانگیری کجاست؟

بدنه اجتماعی من در صورتی به وجود خواهد آمد که اصلاح‌طلبان پای کار بیایند. شخص جهانگیری پایگاه اجتماعی ندارد اما با حمایت چهره‌های محبوب اصلاح‌طلبی این پایگاه اجتماعی فراهم می‌شود.


منبع : نامه

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، اصلاح طلبان ، کاندیدای احتمالی ، اسحاق جهانگیری
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.