آخرين اخبار
كد خبر : ۲۷۸۱۶
زمان ارسال :‌ ۱۷:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۵
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

پیام اصفهان به دولتی ها (تحلیل عکس های میدان امام)

اِنتیران: این که محمود احمدی نژاد ، در آخر عمر دولتش و در فاصله کمتر از دو ماه مانده به انتخابات ، مشایی را بردارد و بدون وقفه ، از این استان به آن استان برود و بین مردم نیز ، پوسترهای مشایی توزیع کنند ، تردیدی نمی ماند که این سفرها ، معطوف به انتخابات هستند.


بنر مشایی - رهبری (!)

احمدی نژاد ، با یادآوری سفرهای استانی سال های نخستین ریاست جمهوری اش ، امیدوار بود که این سفرها به نمایش قدرت وی و یار قدیمی اش مشایی تبدیل شوند. اما آنچه در سمنان ، خوزستان ، اصفهان و نیز در استادیوم آزادی رخ داد ، تیم دولت را به شدت آشفته کرده است:مردم کمی به پای احمدی نژاد آمدند و از آن استقبال های چند ده هزار نفری خبری نبود.

هر چند رسانه های دولتی و رسمی ، می کوشند با انتشار عکس هایی با نمای بسته ، تعداد استقبال کنندگان و حاضران در سخنرانی احمدی نژاد را بیش از آنچه هست ، جلوه دهند و دیگر از عکس های هوایی خبری نیست(!) اما واقعیت این است که مردم همانند گذشته ، اقبالی به احمدی نژاد و دولت او ندارند و این را می توان در میزان حضور آنها در سفرهای استانی احمدی نژاد دید: استادیوم سمنان که با آوردن مردم شهرها و روستاهای استان هم پر نشد ، مصلای نیمه خالی اهواز و اخیراً هم پر شدن تنها گوشه ای میدان نقش جهان اصفهان!

اصفهان ، با جمعیتی حدود 2 میلیون نفری ، سومین شهر پرجمعیت ایران است و لذا برای احمدی نژاد ، حضور در این شهر پرجمعیت و تراکم جمعیت در میدان نقش جهان ، بسیار مهم بود زیرا حتی حضور 5 درصدی مردم نیز می توانست قدرت مانور خوبی به تیم دولت بدهد. با این حال ، تصاویری که سایت ریاست جمهوری و خبرگزاری های رسمی ، ولو با نمای بسته مخابره کرده اند ، نشان می دهد اصفهانی ها حضور کمرنگی در مراسم تبلیغاتی احمدی نژاد داشته اند.

به تصاویر نگاه کنید:

جایگاه سخنرانی ، با فاصله قابل توجهی از مسجد امام بنا شده است. هر چند در تصاویر اصلی این فاصله مشخص نیست ولی در عکسی که از پشت صحنه جایگاه در ایسنا منتشر شده ، کاملاً مشهود است.این یعنی این که صدها متر مربع از میدان در پشت جایگاه ، قرار گرفته است.اما جمعیت جلوی جایگاه نیز ؛ نیز از مقابل جایگاه تا کنار حوض میدان بیشتر نبودند. این حوض در مقابل عالی قاپو و به سمت مسجد امام قرار دارد و « نه در وسط میدان» . کنار حوض نیز حائل آبی رنگی کشیده است که مردم در این سوی حائل اند و تنها اندکی آن طرف مانده اند. اگر این حائل نبود ، ممکن بود جمعیت پراکنده بنشینند و متراکم دیده نشوند! همچنین وجود این حائل ، نبود یا کمبود جمعیت از حوض به آن طرف را می پوشاند!

احمدی نژاد در اصفهان
جمعیت مقابل جایگاه تا حائل آبی رنگ و اندکی بعد از آن/سمت راست جایگاه هم خالی است

کنارهای جایگاه در عرض میدان نیز خالی از جمعیت است. نتیجه این که تنها بخش کوچکی از میدان ، آن هم در مقابل جایگاه با حاضران پر شده است.این تصاویر که عمدتاً با نمای بسته و معطوف به "کادربندی جمعیت" گرفته شده اند ،وقتی گویاتر می شوند که تصویری کلی از میدان نقش جهان داشته باشیم. به عکس میدان و ابعاد آن نگاه کنید:
کادر قرمز ، محل جایگاه را نشان می دهد و بخش آبی ، محل استقرار حاضران را . همه چیز کاملاً گویاست و مشخص می کند که کل جمعیتی که با همه تدابیر از پیش اندیشیده شده از 2 میلیون نفر ساکن شهر اصفهان به میدان آمده اند چقدر بوده است.و این در حالی است که همه این جمعیت از خود شهر اصفهان نبودند بلکه عده ای نیز از اطراف هماهنگ شده بودند. این عکس را ببینید که سایت ریاست جمهوری به خاطر متن تشکرش از رئیس جمهور ان را منتشر کرده ولی حواسشان نبوده که عکس نشان می دهد از جاهای دیگر هم جز شهر اصفهان ، در این مراسم گردآوری شده بودند!نکته اینجاست که از قبل از سفر احمدی نژاد ، هزینه های گراف و اسراف گرایانه ای در سطح شهر اصفهان شده بود و با نصب بنرهای بزرگ و رنگارنگ در جای جای شهر ، تبلیغات بسیار گسترده ای کرده بودند تا مردم ساعت 10 صبح در میدان نقش جهان (امام) جمع شوند.حتی از ادارات خواسته شد کارمندان شان را به میدان بیاورند.

زیر بنرهای چاپ شده نیز ، نوشته شده بود: ستاد مردمی (!) استقبال از رئیس جمهور مکتبی

با این حال ، جز معدودی افراد نیامدند تا پس از سمنانی ها و خوزستانی ها، مردم اصفهان نیز این پیام را به احمدی نژاد بدهند که اگر قبلاً از او استقبال می کردند به این علت بود که از "رئیس جمهور" در "یک سفر کاری" استقبال می کنند ، نه از "رئیس ستاد انتخاباتی مشایی" در یک سفر تبلیغاتی با بودجه بیت المال".همان طور که آمدن و به قول معروف حضور در صحنه ، پیام دارد ، از کنار بمباران تبلیغاتی گذشتن و نیامدن هم پیام های بسیار دارد که این بار اصفهانی چنین پیامی دادند. آیا دولت این پیام را خواهد گرفت یا خواهد کوشید در سفرهای تبلیغاتی بعدی ، افراد بیشتری را ولو با هزینه بیت المال به میتینگ های تبیلغاتی اش "بیاورد"؟


منبع : عصر ایران

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، تحلیل ، عکس ، اصفهان
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.