آخرين اخبار
كد خبر : ۲۷۹۶۵
زمان ارسال :‌ ۱۵:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۷
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

هاشمی رفسنجانی و سیاست تعلیق انتخاباتی

هاشمی رفسنجانی و سیاست تعلیق انتخاباتی انتیران: کسانی که در یک ماه اخیر ، شخصاً با هاشمی دیدار کرده اند ، از قول خود او روایت می کنند که گفته است تمایلی برای کاندیدا شدن ندارد. با این حال ، روند سریع رویدادهای منتهی به انتخابات ، او را مدام در معرض تقاضاهای مختلفی برای اعلام کاندیداتوری قرار داده است.

از یک سو ، تقریباً مسجل شده که سیدمحمدخاتمی کاندیدا نخواهد شد و از سوی دیگر ، افرادی که از آنها به عنوان نامزدهای اصلاح طلبان یاد می شود ، به حدی مقبولیت اجتماعی ندارند که بتوانند بی دغدغه ، پیروز انتخابات شوند.

در حال حاضر ، نه حسن روحانی می تواند موجی همانند دوم خرداد بیافریند ، نه محمدرضا عارف پایگاه اجتماعی گسترده ای دارد ، نه کواکبیان - که در انتخابات مجلس از شهر خودش رأی نیاورد - قادر به کسب آرای میلیونی است ، نه اسحاق جهانگیری ، کاریزمای لازم را برای اجماع اصلاح طلبان و جلب آرای مردمی را دارد و نه محمدشریعتمداری چهره شناخته شده ای به شمار می رود که بتوان روی او حساب کرد.

علاوه بر خاتمی ، عده ای از چهره های اصلاح طلب نیز مانند محمدعلی نجفی ، از همین حالا اعلام کرده اند که هرگز کاندیدا نخواهند شد. برخی از اصلاح طلبان نیز که در حبس به سر می برند و گروهی نیز در فرض کاندیداتوری رد صلاحیت خواهند شد.

در چنین شرایطی ، چند گزینه پیش پای اصلاح طلبان است:

1 - عدم مشارکت در معرفی کاندیداها و عبور بی آرام از کنار آن
2 - حضور با چند کاندیدا
3 -اجماع بر روی یک نفر و حمایت همه جانبه اصلاح طلبان از او
4 - کاندیداتوری هاشمی

رفتار و گفتار چهره های اصلاح طلب، نشان می دهد آنها با گزینه اول موافق نیستند و گزینه دوم نیز به معنای شکست قطعی شان است.
لذا آنها هم اکنون ، بر روی گزینه شماره 3 متمرکز هستند ولی هنوز نتوانسته اند به جمع بندی برسند و کسی را به میدان بیاورند که خیالشان از پیروزی او راحت باشد. با این حال ، آنها بر روی افرادی مانند روحانی و جهانگیری در حال سرمایه گذاری هستند و البته زمان نیز به سرعت می گذرد و قدرت مانورشان را می گیرد.

در صورتی که اجماع قطعی حاصل نشود ، گزینه چهارم ، امکان وقوع می یابد. اطلاعات موجود نشان می دهد که خود هاشمی ، شخصاً تمایلی به آمدن ندارد ولی در صورت عدم تحقق گزینه 3 ، احتمال حضورش تقویت می شود. حضور هاشمی ، محقق کننده اجماع اصلاح طلبان خواهد بود.

در چنین شرایطی، اطرافیان هاشمی از استراتژی تعلیق و ابهام استفاده می کنند و مدام خبرهای ضد و نقیضی درباره حضور یا عدم حضورش منتشر می کنند: یک پسر هاشمی می گوید او خواهد آمد ، دیگری می گوید تصمیم نگرفته و در همان حال ، یک سیاستمدار دیگر نزدیک به هاشمی خبر می دهد که خبر دارد هاشمی نمی آید و این داستان ، هر روز ، با حرف ها و افراد جدید ادامه می یابد.

با این حال ، تنها چند روز به ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و معمای هاشمی و انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به زودی حل می شود.

مبهم بودن وضعیت نهایی کاندیداها و صف بندی های انتخاباتی تا لحظات آخر ، از اختصاصات این دوره از انتخابات است که البته نشانه خوبی برای مردمسالاری نیست.


منبع : عصر ایران

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، هاشمی رفسنجانی ، تعلیق انتخاباتی ، انتخابات 92
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.