آخرين اخبار
كد خبر : ۲۷۹۷۴
زمان ارسال :‌ ۱۷:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۷
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

زاکانی در هرمزگان: اصلاح‌طلبی ذات انقلاب است/ مرام‌نامه‌ای در حال تنظیم است

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به لزوم اداره کارشناسی کشور اظهار کرد: نخبگان باید در اداره کشور محور قرار بگیرند و همزمان نیز به متن جامعه اعتماد شود لذا بحث شایسته‌سالاری یک اصل است که باید طبق فرآیند صورت بگیرد.

علیرضا زاکانی دیشب (ششم اردیبهشت) در جمع عده ای از مردم بندرعباس گفت: نقشه راه صحیح الهام گرفتن از مبانی نظریه درست است که به اندیشه‌های امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب برمی‌گردد، ما از اندیشه‌های این دو بزرگوار یک منظومه فکری درست کردیم و مبتنی بر آن یک محتوای دقیق و عمیق به همراه آسیب‌شناسی 34 سال گذشته را تدوین کرده‌ایم.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ما برنامه‌های خود را در حوزه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی اعلام خواهیم کرد و این برنامه‌ها تحولی را در حوزه‌های مختلف مبتنی بر ارزش‌های دینی و شعارهای انقلاب ایجاد خواهد کرد.

زاکانی در ادامه در خصوص موضوع هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: ادامه شیوه فعلی آسیب جدی به کشور خواهد زد؛ ما برای اجرای فاز هدفمندی یارانه‌ها مدلی را طراحی کردیم که گام اول آن ایجاد یک زمینه شفاف در خصوص دهک‌های اجتماعی و نیازمندی‌های آنهاست که اگر این موضوع مشخص نشود، به نوعی ما دور خودمان می‌چرخیم و آسیب می‌بینیم.

وی خاطرنشان کرد: اولین ویژگی عمومی در اجرای هدفمندی یارانه‌ها بحث بیمه سلامت است یعنی کسی نباید نگران بیماری باشد و یا اینکه بیماری عامل فقر کسی شود، ما بیمه سلامت را برای 100 درصد افراد جامعه دنبال می‌کنیم، همچنین علاوه بر بیمه سلامت همه مردم باید متناسب با نیازمندی‌هایشان خدماتی را دریافت کنند؛ بخشی از دهک‌های اجتماعی یعنی قشر محروم و مستضعف جامعه نیز باید علاوه بر گرفتن خدمات پول نقد نیز دریافت کنند.

این نامزد احتمالی ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: ما باید به سمتی برویم که مردم عزتمندانه در کشور زندگی کنند و فقرزدایی و محرومیت‌زدایی در دستور کار دولت بنده قرار خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: بنده معتقدم امروز در کنار همه خوبی‌هایی که در کشورم است فساد هم وجود دارد و با تجربه‌ای که در گذشته داشتیم معتقدم که با یک مدل‌سازی به کمک بطن مردم و جامعه و با قانون می‌شود جلوی فساد را گرفت و با یک شفاف‌سازی ریشه فساد را خشکاند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی بیان کرد: قائل به این نیستم که برای مبارزه با فساد باید هیاهو انجام داد و یا مچ‌گیری کرد بلکه باید با یک کار منطقی و سیستمی قوی‌ترین افراد را مد نظر قرار داد و با یک فرهنگ‌سازی برخورد درستی با فساد انجام بگیرد، دلیل دیگرم برای تاخیر اعلام کاندیداتوری‌ام این بود که باید یک برنامه و عناصر متخصص و قوی برای حضور در صحنه می‌داشتم که تامل کردم تا این شرایط پیش بیاید و امروز این شرایط مهیا است و بسیار امید داریم زمانیکه می‌خواهد برنامه کاندیداها معرفی شود با یک برنامه دقیق و شفاف در صحنه حاضر شویم.

با اشاره به اینکه ولایتمداری برای ما یک اصل است، گفت: بعضی مشکل ولایتمداری دارند، ولایتمداری مدنظر ما رابطه شهید رجایی با امام(ره) بود.

وی با اشاره به اینکه ما ولایتمداری رزمندگانی نظیر مجید طلا و دیگر یاران او را می‌خواهیم، افزود: آن روزی که امام خمینی(ره) قطعنامه را قبول کردند، این شهید در قید حیات بود و ما شاهد بودیم که ایشان بلافاصله نظر امام(ره) را پذیرفت و می‌گفت بسیار خوشحالم؛ به هر حال ما در آن زمان راضی بودیم و امروز نیز راضی به انگشت اشاره رهبری هستیم و با افتخار می‌گوییم که مطیع رهبری هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما در قبال انقلاب مسئولیت‌پذیر باشیم، حتماً خدا به ما کمک می‌کند وگرنه دچار مشکل خواهیم شد.

دبیر کل جمعیت رهپویان افزود: ما معتقدیم که مردم باید در صحنه حضور داشته باشند و این حضور نباید در حد شعار باشد بلکه معتقدیم حضور مردم در عمل باید اتفاق بیفتد چرا که باید جامعه با بهره‌گیری از ظرفیت متن مردم اداره شود و نخبگان، اساتید و حوزویان نیز در این تحول نقش مهمی دارند.

زاکانی ابرازعقیده کرد: امروز توجه به همه شعارهای انقلاب لازم است که این موضوع در دولت هاشمی رفسنجانی، دولت خاتمی و دولت احمدی‌نژاد انجام نشد ما معتقدیم امروز پرداختن به همه ابعاد انقلاب اسلامی یک اصل است.

دبیر کل جمعیت رهپویان ادامه داد: نکته بعد برای حضور بنده در صحنه، نوع نگاه به قدرت در کشور است ما معتقدیم که اگر همه به قدرت به عنوان منشاء خدمت نگاه کنند، دعوایی نمی‌شود اما متاسفانه امروز شاهدیم که این باب شده است که باید دیگران را بی‌آبرو کنند.

وی افزود: اگر کسی می‌خواهد به عرصه ورود پیدا کند باید درست ورود پیدا کند چرا که در زمان دفاع مقدس نیز اگر کسی مسئولیت قبول می‌کرد تا پای جان می‌ایستاد، اگر این مسئله به خوبی انجام شد، دیگر نه کسی وعده نادرست می‌دهد و نه اقدام به تخریب می‌کند بلکه حتی آرزو می‌کند دشمنانش موفق هم بشوند.

دبیر کل جمعیت رهپویان افزود: حتی در بیانات امام خمینی(ره)و مقام معظم رهبری نیز وجود دارد که این عزیزان برای دشمنانشان هدایت می‌خواستند اما این موضوع در جامعه ما گم شده است؛ شاهد بودیم که همه به یکدیگر انگ می‌زدند که این مسئله موجب توصیه رهبری به رعایت تقوا توسط سیاسیون شد.

زاکانی با اشاره به اینکه در جامعه ما باید انقلاب اخلاقی اتفاق بیافتد، گفت: تا وقتی مسئولان درست نشوند، انقلابی نیز در عرصه اخلاقی اتفاق نمی‌افتد.

وی ادامه داد: اگر مسئولی حرف نادرستی بزند، جنایت و تخریبی در حوزه فرهنگ و اخلاق انجام داده است لذا امروز نیاز به الگوسازی داریم.

زاکانی با بیان اینکه مجلس، دولت و دستگاه قضایی همه باید با هم باشند، افزود: بنده معتقدم دولت موظف است به دستگاه قضایی و دستگاه تقنینی کشور کمک کند تا آنها کارآمد شوند چرا که اگر به دستگاه قضا کمک کنیم خیر آن به همه می‌رسد ما باید یاد بگیریم همه یک تیم هستیم و فرد نیست.

زاکانی در ادامه به اهمیت اجرای همه اصول قانون اساسی در کشورمان اشاره کرد و افزود: قانون اساسی میراثی است که همه مشکلات کشور را حل می‌کند و رهبر معظم انقلاب نیز بارها تاکید کرده‌اند، اینکه یک عده‌ای بگویند اصل 8 مربوط به امر به معروف و نهی از منکر در جامعه فراموش شده، درست است چرا که ما چند چیز را فراموش کردیم.

دبیر کل جمعیت رهپویان ادامه داد: ما امروز امر به معروف مردم به مسئولین، مسئولین به مردم و مردم به مردم را فراموش کرده‌ایم چرا که در اولین جا باید مردم نسبت به مسئولین امر به معروف کنند و مردم باید با رشادت بایستند تا مسئولان را ارشاد کنند و ما به دنبال این موضوع هستیم و راهکار علمی برای آن وجود دارد.

زاکانی همچنین تصریح کرد: فلسفه وجودی انقلاب اسلامی و نظام اسلامی به عدالتخواهی است و چند ده سال است از اول انقلاب تاکنون امام خمینی‌(ره)و مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع تاکید کردند؛ ما نمی‌گوییم که هیچ کاری نشده و کاری نکردیم چرا که اگر بگوییم چیزی نشده جفا کرده‌ایم اما خیلی با آرمانها فاصله داریم.

دبیرکل جمعیت رهپویان با اشاره به اهمیت آزادیخواهی در انقلاب اسلامی، گفت: جامعه‌ای که آزاد نباشد خموده است و اگر جامعه‌ای آزاد باشد می‌تواند در همه ابعاد مختلف رشد و بلوغ داشته باشد.

زاکانی همچنین تاکید کرد: در حوزه فرهنگ و سیاست به استقلال کامل نیاز داریم و نمی‌توان وابسته بود،اگر داعیه نمونه و الگو شدن داریم باید استقلال هم داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به مقاومت کشورمان در حوزه انرژی هسته‌ای گفت: مقاومت در حوزه هسته‌ای افتخار ماست و امروز افتخار می‌کنیم که دیپلماسی هسته‌ای به دست کسانی اداره می‌شود که تابع رهبری هستند و با عزت این مسیر افتخار را دنبال می‌کنند البته باید موضوع استقلال کشور را در حوزه فرهنگی نیز حفظ کنیم.

دبیرکل جمعیت رهپویان با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبی ذات انقلاب است، گفت: امروز اگر مسئله اقتصادی مشکل است باید با همت کارشناسان و روحیه جهادی و توسط متن مردم حل شود ما معتقدیم راه نه تنها بن‌بست نیست بلکه افق روشن است.

زاکانی افزود: باید تورم و کنترل قیمت‌ها و حرکت کشور را به سمتی ببریم که مفاسد در کشور ریشه‌کن شود.

وی همچنین تصریح کرد: راه دیگر حل مشکلات کشور برداشتن همه موانع از سر تولید و ایجاد اشتغال و در کنار آن در دستور قرار دادن عدالت اجتماعی است و باید فقرزدایی هم انجام دهیم که این مباحث هم شدنی است، ما معتقدیم راه‌های ما متفاوت از راه‌هایی است که می‌شنویم و وجود دارد.

دبیرکل جمعیت رهپویان همچنین با اشاره به پیچیدگی زمان و قرار داشتن در پیچ تاریخی گفت: امروز ضرورت دارد که بصیر، شجاع و فداکار باشیم و روحیه تحول‌خواهی و پیشرفت‌جویی در جامعه اصل باشد.

وی با اشاره به لزوم اداره کارشناسی کشور اظهار کرد: نخبگان کشور باید در اداره کشور محور قرار بگیرند و همزمان نیز به متن جامعه اعتماد شود لذا بحث شایسته‌سالاری یک اصل است که باید طبق فرآیند صورت بگیرد.

زاکانی همچنین افزود: نکته بسیار مهمی که امروز وجود دارد، بحث ترمیم آسیب و بی‌اعتمادی‌ها است امروز شعار انقلاب وجود دارد اما کم به آن عمل شده است.

وی با تاکید بر اینکه تقویت خط مقاومت، مدبرانه است، گفت: راه زمین زدن تحریم‌ها با ایجاد توانمندی در کشور ممکن است.

دبیرکل جمعیت رهپویان با اشاره به لزوم ایجاد شرایط بین‌المللی، گفت: متاسفانه امروز انفعال را در عرصه سیاست‌ خارجی پیش گرفته‌ایم اما زمینه برای تحول بزرگ در کشور مهیاست و نیاز به یک حضور جهادی و جدی در عرصه داریم.

وی ادامه داد: از شما رزمندگان یاد گرفتیم که در جنگ پایمان نلرزد و یاد گرفتیم که پشت به صحنه نکنیم جز جایی که اصل جهت‌گیری کشور به خطر بیافتد ما با هوای نفس خود بازی نمی‌کنیم و برای ما اولویت اصلی حفظ اصولگرایی، تحول و ایجاد کارآفرینی است لذا معتقدم یک حرکت جهادی توسط نیروهای انقلاب می‌تواند همانگونه که در دفاع مقدس بادست خالی مقابل دشمنان ایستادیم امروز نیز موثر عمل کنیم.

دبیر کل جمعیت رهپویان افزود: معتقدیم کار باید در عرصه‌ای قرار بگیرد که هر کس در جای خودش قرار گیرد.

زاکانی با اشاره به شعار سال، اظهار کرد: ما در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها قرار داریم و این انتخابات ریاست‌جمهوری بزرگترین حادثه‌ای است که در همه ادوار، اسباب تحول را در جامعه ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه تاثیرات این انتخابات در سطوح مختلف در گذشته دیده‌ایم و در آینده هم خواهیم دید، افزود: در این تغییرات مهم آن است که اقدامات صورت‌گرفته در جهت تحقق اهداف نظام اسلامی باشد، نه در راه دور شدن از این اهداف.

زاکانی با اشاره به اینکه به انتخابات پیش‌رو بعنوان یک فرصت بزرگ نگاه می‌کنیم، خاطرنشان کرد: قطعا در جهت تحقق اهداف انقلاب اسلامی و جامعه‌ای که در آن هم رفاه مادی و هم بستر رشد و تکامل انسا‌نها مهیاست، گام‌‎های بلندی را برخواهیم داشت و به طبع حرکت دراین مسیر، نقشه راه خودش را می‌طلبد و به همین دلیل ما تاکیدمان بر گفتمان پیشرفت اسلامی و حرکت در مسیر تحقق همه شعارهای انقلاب اسلامی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر توجه به عدالت‌گستری و مبارزه واقعی با فقر و فساد مالی و همچنین توجه به استقلال‌خواهی و آزادی‌خواهی، تصریح کرد: باید توسعه اقتصادی و توزیع ثروت و ایجاد بهینه مطلوب‌تر عدالت در جامعه مدنظر باشد و در همین راستا امیدواریم که با حرکتی که دراین مسیر صورت می‌گیرد و با انتخاب مردم بتوانیم آنچه در مقام حرف پیرامون آن صحبت می‌کنیم، در عمل نیز همان باشیم.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر برنامه‌های آتی حوزه هدفمندی یارانه‌ها، خاطرنشان کرد: دولت در سال گذشته برای اعطای یارانه‌ها 135هزار میلیارد تومان درخواست کرده بود و مجلس نیز 66هزار میلیارد تومان تصویب کرد. عملکرد دولت 42هزار میلیارد تومان بود که 28هزار میلیارد تومان از مردم دریافت کرده بود و 14هزار میلیارد تومان هم از بانک و سایر مراجع قرض کرده و جمعا این 42هزار میلیارد تومان را توزیع کرده بود.

وی ادامه داد: امسال دولت 120هزار میلیارد تومان درخواست کرده که مجلس 50هزار میلیارد تومان آن را تصویب کرده و اینکه نهایتا چه می‌شود، موضوع بحث بنده نیست.

زاکانی از موضوع هدفمندی یارانه‌ها بعنوان یک اصلاح بزرگ یاد کرد و افزود: این موضوع همیشه آرزوی همه کسانی است که یک نگاه کارشناسانه و دقیق به صحنه اقتصاد ایران دارند و به همین دلیل در گذشته هم مطرح بوده و به تعبیری جسارت اقدام پیرامون آن صورت نگرفته بود. بنده معتقدم برای اینکه یارانه‌ها از طریق مجلس در گام دوم با کمترین آسیب و بیشتری بهره موردتوجه قرار بگیرد، ضرورت دارد تا در گام اول یک شناخت دقیقی از دهک‌های اجتماعی و نیازهای آنها داشته باشیم.

این نماینده مجلس گفت: کاستی‌ای که امروز در جامعه وجود دارد و آن هم عدم شناخت توانمندی دهک‌های مختلف و نیازهای آنها به اقتضای حداقل است، باید ابتدا جبران کرد.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: در هدفمندی ابتدا باید جهت اصلی کار را به سمت تولید، اشتغال و پویایی در جامعه ببریم، چیزی که در قانون 30درصد مبالغ دریافتی برای دولت الزام شده بود که متاسفانه در سال قبل به آن عل نشد.

وی با تاکید براینکه در فصل سوم فعالیت‌ها درخصوص ایجاد ارائه خدمات و سلسله خدمات مانند بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت رایگان باید به همه آحاد جامعه ارائه شود، گفت: در این صورت به تعبیر رهبری، بیمار دیگر غیر از رنج بیماری، نباید رنج دیگری داشته باشد، بنده پزشک هستم و بیمارانی که به من مراجعه می‌کنند، 70درصد از هزینه‌های درمانشان را خودشان پرداخت می‌کنند، درحالی که ایجاد یک زمینه‌ای که در آن بیمه سلامت برای همه آحاد جامعه بصورت رایگان وجود داشته باشد، اصلی است که ما در برنامه‌هایمان داریم.

زاکانی تصریح کرد: توجه به دادن خدمات خاص، بنا به اقتضائات نیاز است، یعنی ما بیمه سلامت را برای همه دهک‌ها مدنظر قرار دهیم و به اقتضاء نیاز هر دهک نیز خدمات ویژه قابل ارائه است، از باب اینکه سرجمع ارائه خدمات بسیاری از نیازهای پایه مردم را باید جبران کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دراین بسته‌ای که ما برای هدفمندی یارانه‌ها قرار داده‌ایم، ابتدا شناخت دقیقی از جامعه هدف پیدا می‌کنیم و بسته به نیاز هر بخش از جامعه، ارائه خدمات خاص در کنار خدمات عمومی که شامل همه می‌شود و نهایتا پولی که برای بخشی از جامعه هدف اختصاص داده می‌شود.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد که اگر همچنین مسیری را دنبال کنیم، علاوه براینکه توجهمان را به رونق کار و تولید داده‌ایم، عملا بخشی از بار را از دوش کارفرما و کارگر برداشته‌ایم و حق‌بیمه‌ی هفت درصدی برای کارگر و دو درصدی برای کارفرما که درحال پرداخت است، عملا بعنوان یک سنگ از جلوی پای طرفین برداشته می‌شود و بدین ترتیب در مسیر جذب و اشتغال افراد نیز بعنوان یک پارامتر تغییر مثبت ایجاد می‌شود.

زاکانی ادامه داد: در علم اقتصاد جامعه را به 10قسمت تقسیم می‌کنند و بنا بر درآمدهایی که هر بخش از جامعه دارند، آنها را در این دهک‌ها قرار می‌دهند و ماحصل این تقسیم‌بندی این است که طیفی از افراد شامل ضعیف‌ترین فرد جامعه تا ثروتمندترین‌ها را مشخص می‌کنند و نهایتا نیازهای هر بخش مشخص می‌شود.

شیوه کنونی هدفمندی یارانه‌ها نوعی بی‌عدالتی است.

این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری اضافه کرد: اجرای هدفمندی باید به طریقی باشد که مردم بتوانند عزتمند زندگی کنند و به سمت محرومیت‌زدایی و فقرزدایی حرکت کنیم.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی براینکه شعار اصلی شما برای انتخابات آتی چیست، گفت: درحال تنظیم یک مرام‌نامه‌ای هستیم که در آن اهداف و شعارها و اصول و خط و مشی دولت آینده در آنذکر شده و پس از آن نیز مرحله اعلام برنامه‌ها و اقداماتی پیرامون جذب و بکارگیری بعنوان کارگزاران و فعالان عرصه خدمتگذاری دولت آینده است، در آینده نزدیک این مرام‌نامه هم منتشر می‌شود.

زاکانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درخصوص نظرسنجی‌ها و اینکه آیا به نظرسنجی اعتقادی دارید و جایگاه شما در نظرسنجی کجاست، تصریح کرد: نظرسنجی که بعنوان یک روش علمی و درست انجام شود، بعنوان یک روش علمی توجه خاص خودش را دارد و قبولش داریم، در واقع با اصل نظرسنجی بعنوان میزان دقتی که در آن صورت می‌گیرد مخالفتی نداریم، اما اینکه درحال حاضر این نظرسنجی‌ها چه اعتباری دارند، باید بگویم که الان هیچ اعتباری ندارند، چون آرایش صحنه سیاسی کشور مشخص نشده است.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه هنوز بسیاری از مردم دست به انتخاب نزده‌اند و نامزدهایی هم هستند که هنوز خودشان را با تمام ابعادی که قابل انتقال به فضای جامعه است، معرفی نکرده‌اند بیان کرد: باید صبر کرد تا جامعه شرایط خاص خودش را پیدا کند و آن‌موقع باید نظرسنجی انجام شود.

وی با تاکید براینکه همه‌چیز نظرسنجی نیست، اظهار کرد: بخصوص اینکه در ایام انتهایی، خیلی‌ها تصمیم می‌گیرند و در برنامه‌های تلویزیونی است که خیلی‌ها دست به انتخاب می‌زنند، انتخاب واقعی زمانی صورت می‌گیرد که توانمندی‌های افراد را در ارائه راه حل‌ها و شناخت موضوعات و مشکلات اساسی کشور را می‌بینند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: از این جهت امروز قضاوت پیرامون نظرسنجی‌ها نادرست است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا در اصولگرایان تنوع حضور افراد مشاهده می‌شود، گفت: بخاطر این است که تنوع سلایق وجود دارد، ما یک طیف هستیم و درون اصولگرایی بعنوان یک طیف گسترده سلایق مختلفی وجود دارد و به هر حال هرکسی با هر مجموعه‌ای یک طیفی از جریان اصولگرایی را نمایندگی می‌کند.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید براینکه پیشینه فرد نیز برایم موضوعیت دارد، بیان کرد: بنده اگر کسی پایه گفتمانی مشترک با من داشته باشد، قطعا ائتلاف خواهم کرد، این شخص باید همه مواضع گفتمان پیشرفت را باور داشته باشد و مسیری هم که دنبال می‌ند، مسیری باشد که منجر به تحقق اهداف و آن چیزی که به مردم بیان می‌شود، باشد.

زاکانی با اشاره به دیدار دو هفته قبلش با جلیلی، بیان کرد: موضوع بحثی که ما پیرامون آن صحبت کردیم، موضوعات روز، افق آینده، نگاه به ریشه‌های انقلابی و جریانات انقلابی بود، همراهی و همفکری فوق‌العاده بالایی بود و بنده امیدوارم که ایشان به صحنه بیاید و ما بتوانیم یک ائتلافی گفتمانی تشکیل دهیم.

وی با باین اینکه وقتی نامزدی به صحنه می‌آید، برای ماندن می‌آید، نه برای رفتن، تصریح کرد: ما تلاشمان این است که به جدیت کار کنیم و پیام و برنامه‌ها و اعتقادات خودمان را به جامعه منتقل کنیم و مقدمه‌ای برای پیروزی و توفیق در انتخابات قرار بگیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه روال ما همین خواهد بود، الا اینکه جهت‌گیری کشور توسط مخالفان مورد تهدید قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: از امروز تلاش می‌کنیم نفر نهایی که دیگران بر وی شناخت دارند و نفر جدی که داریم و با اقبالی که براساس برنامه‌های دقیق و برنامه به جامعه منتقل می‌کنیم، نفر نهایی خودمان باشند و دیگران کمک کنند که اهداف دنبال شود.

وی افزود: اما اگر این تهدید وجود نداشت تکثر برایمان موضوعیت دارد و امیدواریم که با حضور نامزدهای مختلف اگر آن تهدید و ضربه در جهت‌گیری کشور نبود فرصت داشته باشیم که سلایق مختلف اصولگرایی هم خودشان را به جامعه کرده و برنامه‌‎هایشان را اعلام کنند.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: اگر تهدیدی به سمت کشور باشد، قادر خواهیم بود که در بین اصولگرایان به سمت همگرایی برویم و ماحصل این همگرایی این باشد که یک نفر در انتخابات حاضر باشد، اگر تهدید وجود نداشت قائل به تکثر هستیم، اما اگر تهدیدی هم وجود داشته باشد معتقدیم باید درحال حاضر به گونه‌ای کار کنیم که با اقبال مردم همین طیف و گفتمان در جامعه باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما به پشتوانه خودتان در انتخاب حاضر خواهید شد، یا به پشتوانه جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، اضافه کرد: من به پشتوانه مردم عزیز در انتخابات حاضر خواهد شد.

زاکانی تصریح کرد: مهمترین تهدیدی که اصولگرایی را به همگرایی خواهد رساند، تنوع و تکثر کاندیداهای اصولگرا به دلیل اختلاف سلایق و دیدگاه‌های مختلف ممدوح است و در این طیف همه سلایق و نظرات و دیدگاه‌ها می‌توانند برنامه‌های خود را ارائه کنند.

وی افزود: این اختلاف نظر باعث پویایی نیز خواهد شد، اما اگر جهت‌گیری کشور و انقلاب توسط رقبای جریان اصولگرایان یعنی دوم خردادی‌ها و هاشمی و اطرافیانش و جریان انحرافی تهدید شود، اصولگرایان باید به وحدت برسند و یک کاندیدا در صحنه حضور داشته باشد اما اگر تهدیدی برای جهت‌گیری‌های انقلاب و جریان اصولگرایی نبود رقابت درون خانواده اصولگرا باعث شور و نشاط در انتخابات خواهد شد، البته این تصمیم باید با از خودگذشتگی و در نزدیک ترین زمان ممکن به روز رای گیری اتخاذ شود تا به واقعیت نزدیک تر باشد.

زاکانی تأکید کرد: سعی من این است که حضورم در صحنه انتخابات آنقدر جدی باشد که ظرفیت اجتماعی بالایی ایجاد شود و در صورت نیاز به وحدت اصولگرایان، به دلیل 24ضرورتی که برشمرده ام، کاندیدای نهایی باشم.

زاکانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از وی پرسید اگر اقبال عمومی با شما باشد و شما رئیس‌جمهور شوید چه مدلی برای پیشرفت ایران با توجه به اینکه در دهه پیشرفت هستیم، خواهید داشت؟ که وی گفت:اولین ضرورت حضورم در عرصه انتخابات بخاطر فقدان یک نقشه راه درست برای طی ادامه مسیر کشور است؛ آسیب‌هایی که سازندگی و اتحاد و حتی در دوران احمدی‌نژاد بعضا به دلیل الگوبرداری از غرب و یا بی‌الگویی به‌وجود آمد به کشور آسیب زد.

وی گفت: نقشه راه صحیح الهام گرفتن از مبانی نظریه درست است که به اندیشه‌های امام خمینی و رهبر معظم انقلاب برمی‌گردد، ما از اندیشه‌های این دو بزرگوار یک منظومه فکری درست کردیم و مبتنی بر آن یک محتوای دقیق و عمیق به همراه آسیب‌شناسی 34 سال گذشته را تدوین کرده‌ایم.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: ما برنامه‌های خود را در حوزه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی اعلام خواهیم کرد و این برنامه‌ها تحولی را در حوزه‌های مختلف مبتنی بر ارزش‌های دینی و شعارهای انقلاب ایجاد خواهد کرد.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: سعی ما این است که محکم در این صحنه تا آخر بمانیم و اگر اقبال مردم با ما بود دیگران به نفع ما کنار بروند؛ البته اگر در آینده و در این صحنه انتخابات جهت‌گیری‌های انقلاب توسط رقبای اصلی‌مان به خطر نمی‌افتد، کنار رفتن به نفع کسی معنا ندارد مگر اینکه یا جهت‌گیری‌های انقلاب به خطر بیافتد یا اشتراکات فراوانی در موضوعات گفتمانی و فکری پیدا شود.

زاکانی در پاسخ به این سوال که آیا شما با احساس تکلیف وارد انتخابات شده‌اید و آیا خود را از دیگر کاندیداها اصلح می‌دانید، دلیل این موضوع چیست، گفت: من هیچ گاه در مورد رقبایم صحبت نمی‌کنم، چرا که معتقدم اگر بخواهم با تخریب دیگران به جایی برسم راه غلطی است و به جایی نخواهم رسید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در دوران اصلاحات و دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، افزود: در حال حاضر 1+5 حرفی برای گفتن در مقابل ما در مذاکرات ندارد، در عین حال سیاست‌ها در عرصه دیپلماسی را سیاست‌های درستی نمی‌بینم.

وی همچنین با اشاره به مقاومت کشورمان در حوزه انرژی هسته‌ای گفت: مقاومت در حوزه هسته‌ای افتخار ماست و امروز افتخار می‌کنیم که دیپلماسی هسته‌ای به دست کسانی اداره می‌شود که تابع رهبری هستند و با عزت این مسیر افتخار را دنبال می‌کنند البته باید موضوع استقلال کشور را در حوزه فرهنگی نیز حفظ کنیم.

وی با تاکید تقویت خط مقاومت مدبرانه است، گفت: راه زمین زدن تحریم‌ها با ایجاد توانمندی در کشور ممکن است.

دبیرکل جمعیت رهپویان با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبی ذات انقلاب است، گفت: امروز اگر مسئله اقتصادی مشکل است باید با همت کارشناسان و روحیه جهادی و توسط متن مردم حل شود ما معتقدیم راه نه تنها بن‌بست نیست بلکه افق روشن است.

زاکانی افزود: باید تورم و کنترل قیمت‌ها و حرکت کشور را به سمتی ببریم که مفاسد در کشور ریشه‌کن شود.

وی همچنین تصریح کرد: راه دیگر حل مشکلات کشور برداشتن همه موانع از سر تولید و ایجاد اشتغال و در کنار آن در دستور قرار دادن عدالت اجتماعی است و باید فقرزدایی هم انجام دهیم که این مباحث هم شدنی است، ما معتقدیم راه‌های ما متفاوت از راه‌هایی است که می‌شنویم و وجود دارد.

زاکانی در ادامه با بیان اینکه شایسته‌سالاری را در دستور کار خود قرار خواهد داد، خاطرنشان کرد: در تعیین وزرا و مدیران به دنبال قرار دادن مدیران تحول‌آفرین هستم و حتی در صورت وجود مدیران توانمند در جبهه‌های دیگر نیز از آنها استفاده خواهم کرد.

وی در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر حمایت اصولگرایان از احمدی‌نژاد اضافه کرد: تاکنون در قالب رهپویان فعالیت و اقدامی در انتخابات نداشته‌ایم و تمام ظرفیت این جمعیت برای جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات مجلس به کار گرفته شده است.

زاکانی اضافه کرد: اگر مشاهده می‌شود که برخی‌ها تغییر رفتار داده‌اند، باید بگوییم که قدرت در کام انسان مزه می‌کند و این در حالی است که آنها در سال‌های نخست در حال خدمت بودند اما بعدها رویه و پایه‌ای را برای تداوم قدرت خود دنبال کردند

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در ادامه به ذکر چندین مثال در این راستا روی آورد و افزود:‌ بنده در مجلس از آقایان مصلحی و متکی دفاع کردم و شرایط این دو وزیر اینگونه شد، همچنین در جریان استیضاح بهبهانی نیز مخالفت خود را با ابقای وی ابراز داشتم.

زاکانی گفت: در مخالفت با کردان نیز حرف زدم، اما مجلس با ماندن وی موافقت کرد و بعدها ماجرای استیضاح و غیره پیش آمد.

این فعال سیاسی در پاسخ به سئوالی با بیان اینکه منظورش از دولت حداقلی، دولتی است که بنا بر اصل 44 مبنای آن بر سیاستگزار بودن و حامی بودن است، تاکید کرد: منظور از دولت حداقلی که بنده گفتم دولت لیبرالی نیست.

وی افزود: با وضعیت کنونی اقتصادی، توان رقابت در اقتصاد جهانی را نداریم و اگر بخواهیم در حال حاضر به سازمان تجارت جهانی بپیوندیم الزاما باید به یک کشور برای عرضه کالاهای دسته دوم و سوم دیگر کشورها تبدیل شویم که در حال حاضر نیستیم.

زاکانی با بیان اینکه به امر تعلیم، تربیت و فرهنگ توجه ویژه‌ای دارد، در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر مقرر باشد که اصولگرایان کاندیدای واحد بدهند از نظر وی کدام یک از کاندیدهای مطرح اصلح‌ است گفت:‌ اگر قرار باشد دست به این انتخاب بزنیم می‌گویم که تمام تلاش خود را برای معرفی گفتمان جمعیت رهپویان به کار می‌برم و طی یک رفتار انتخاباتی فعال و در کمال احترام به دیگران سعی می‌کنم که گفتمان جمعیت رهپویان را برای جامعه تعریف کنم.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص روابط بین المللی افزود: بنده معتقدم اگر با تعامل‌گرایی عزتمندانه و تامین منافع ملی در دیپلماسی خارجی پیش برویم، کشور به جایگاه قابل توجهی در عرصه بین‌المللی نیز خواهد رسید.

زاکانی با بیان اینکه در حال و گذشته دیپلماسی کشور دیپلماسی منفعلی بوده است، افزود: متاسفانه امروز انفعال را در عرصه سیاست‌ خارجی پیش گرفته‌ایم اما زمینه برای تحول بزرگ در کشور مهیاست و نیاز به یک حضور جهادی و جدی در عرصه داریم، حرکت بر محور تقویت بیداری اسلامی و تعامل دو طرفه و سازنده با تمامی کشورها به جز رژیم‌ صهیونیستی و آمریکا می‌تواند از جمله اولویت‌های دستگاه دیپلماسی کشور در آینده باشد.

وی با بیان اینکه باید دیپلماسی را با شیوه مدبرانه و حرکت در راه تنش‌زدایی با توجه به آرمان‌های انقلابی و اسلامی پیش ببریم، افزود: در جنگ یاد گرفته ام که پایم نلرزد و یاد گرفتم که پشت به صحنه نکنم جز جایی که اصل جهت‌گیری کشور به خطر بیافتد؛ ما با هوای نفس خود بازی نمی‌کنیم و برای ما اولویت اصلی حفظ اصولگرایی، تحول و ایجاد کارآفرینی است لذا معتقدم یک حرکت جهادی توسط نیروهای انقلاب می‌تواند همانگونه که در دفاع مقدس مقابل دشمنان ایستادیم امروز نیز موثر عمل کنیم.


منبع : ایسنا

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ، علیرضا زاکانی ، بندرعباس
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.