آخرين اخبار
كد خبر : ۲۸۱۱۳
زمان ارسال :‌ ۸:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۹
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

ائتلاف 1+2 به سمت فروپاشي

انتیران: انگار قرار است «اتحاد انتخاباتي» به هدف محال اصولگرايان تبديل شود.‌ اختلاف و تنش به حدي است كه حتي ائتلاف‌هاي تشكيل شده براي انتخابات 24 خرداد ماه هم تا امروز نتوانستند رفتاري بر اساس قوائد تشكيلاتي انتخاباتي نشان بدهند.
«شما را به جان امام قسم مي‌دهم که با هم وحدت کنيد تا اصولگرايان حضوري يکپارچه در انتخابات داشته باشند»
اينطور قسم دادن آيت‌الله کني در روزهاي منتهي به انتخابات مجلس نهم نشانگر اين بود که جبهه اصولگرايي که اتفاقا با استفاده از شرايط موجود قدرت را به طور تمام و کمال در اختيار خود مي‌بيند، با انشقاقي بي‌مثال مواجه است و به همين دليل مشخص گروه‌ها و چهره‌هاي وابسته به اين جريان نمي‌خواهند يا نمي‌توانند همديگر را بربتابند و اينگونه بود که با شروع تبليغات انتخابات مجلس دو ليست اصولگراي «جبهه متحد» و «جبهه پايداري» به عنوان اصلي ترين رقباي انتخاباتي تلاش خود را براي کسب کرسي‌هاي بيشتر شروع کردند.
آنها حتي پس از آغاز مجلس نهم، رقابتي تنگاتنگ را براي انتخاب رييس مجلس تجربه کردند تا در نتيجه اين تحرکات مشخص شود که «اصولگرايان را در فضاي فعلي سياسي بايد طيفي چند پاره دانست» تا دقيقا به همين علت مشخص، شاهد آغاز شمارش معکوس براي رقابت يا بهتر است اينطور گفته شود که رويارويي اصولگرايان در انتخابات يازدهمين دوره قوه مجريه باشيم.
در زير نگاهي خواهيم داشت به شرايط ائتلاف 1+2 كه اصلي ترين ائتلاف انتخاباتي اصولگرايان هستند.
گروه موسوم به 1+2 با حضور ولايتي، قاليباف و حداد عادل تشكيل شد تا بتوانند از طريق اين ائتلاف سه نفره به كانديداي اصلح براي معرفي به عنوان كانديداي اصولگرايان برسند. اما انگار آنها در همين گروه سه نفره هم تمايلي براي همنوايي ندارند.
با وجود اينكه «راي بيشتر» در وهله اول ملاك انتخاب كانديدا از جمع سه نفره بود، حالا اخباري به گوش مي‌رسد كه انگار قرار ديگري گذاشته شده است، آن هم در شرايطي كه تحليلگران سياسي راي محمد باقر قاليباف را بيشتر از 2 رقيب نامدار خود مي دانند.
گويا در جلسه ولايتي با کميته وحدت فراکسيون رهروان ولايت، علي اکبر ولايتي اين نکته را که اگر در ائتلاف1+2 فردي در نظرسنجي‌ها پيشگام دانسته شود، بقيه به نفع او کنار روند را رد واعلام کرده که ملاک نظرسنجي نيست اما اگر جامعتين نظرشان درباره اين کار باشد،‌اين کار انجام مي‌شود.

راه پاستور از مسير شهرداري
غلامعلي حداد عادل نيز يکي از اعضاي ائتلاف1+2 در نشست پرسش و پاسخ که با همت بسيج دانشجويي در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد تاکيد کرد که طبق قرار قبلي اعضاي ائتلاف سه‌گانه به عنوان کانديدا در انتخابات ثبت‌نام مي‌کنند تا زمان برگزاري انتخابات مشخص مي‌شود که کدام از آنها گزينه نهايي ائتلاف است، اکنون نيز عجله‌اي براي معرفي وجود ندارد.
وي در بخشي از پاسخ‌هاي خود تاکيد کرد که مدعي نيست از همه جهات بر همه افراد و داوطلبان انتخابات رياست جمهوري، رجحان و برتري دارد، اما با توجه به سابقه فعاليتش بعد از 34 سال از انقلاب اسلامي، اگر موفق به راي کسب مردم شدم، به بهترين نحو کشور را اداره مي‌کنم و در غيراينصورت به آن کسي که ملت راي داد، بر حسب وظيفه کمک خواهم کرد.
اين کانديداي احتمالي انتخابات رياست جمهوري همچنين به توضيح علت ائتلاف1+2 و همچنين سوابق اعضاي اين ائتلاف پرداخت و گفت: در اين ائتلاف ما به عنوان کساني که فکر مي‌کرديم آراي مردم را دارند، جمع شديم، پيشينه راي بنده در چهار دوره انتخابات مجلس در تهران بود، آقاي ولايتي هم به جهت حضور 16 ساله‌اش در وزارت امور خارجه و آقاي قاليباف نيز به دليل يک بار شرکت در انتخابات مطرح شد. البته احتمالا شهرداري خياباني است که به پاستور منتهي مي‌شود.
حدادعادل درباره انتخاب كانديداي نهايي ائتلاف پيشرفت گفت: رئيس‌جمهور بايد در فرآيند انتخابات، مقبوليت و راي مردم را داشته باشد و نظر سنجي‌هاي حال حاضر، نظرسنجي‌هايي نيست که بر‌اساس واقع بيني انجام گيرد.

تاکيد بر صحت نظرسنجي ها
همچنين دبير ائتلاف اکثريت اصولگرايان گفت: نتايج نظرسنجي‌ها که نشانگر ميزان مقبوليت و پايگاه اجتماعي کانديداهاي ائتلاف است، محور اصلي تصميم‌گيري اعضاي ائتلاف اکثريت اصولگرايان براي تعيين گزينه نهايي خواهد بود.
حجت‌الاسلام محمدحسين موسي‌پور دبير «ائتلاف اکثريت اصولگرايان» با اشاره به اهميت نظرسنجي‌ها در اعلام فرد نهايي براي ثبت نام گفت: طبق توافق اعضاي ائتلاف اکثريت، قرار است پس از بررسي همه نظرسنجي‌هايي که تا نيمه ارديبهشت انجام خواهد شد، فرد نهايي ائتلاف براي ثبت‌نام مشخص شود.
وي ادامه داد: نتايج نظرسنجي‌ها که نشانگر ميزان مقبوليت و پايگاه اجتماعي کانديداهاي ائتلاف است، محور اصلي تصميم‌گيري اعضاي ائتلاف اکثريت اصولگرايان براي تعيين گزينه نهايي خواهد بود. حجت‌الاسلام موسي‌پور تصريح کرد: اين ائتلاف با هدف ايجاد انسجام، استفاده از ظرفيت جريان اصولگرايي و کاهش تعدد و تکثر کانديداهاي اين جريان تشکيل شده است لذا تلاش ما بر اين است تا فرد واحدي را قبل از ثبت‌نام اعلام کنيم.دبير ائتلاف اکثريت اصولگرايان در پايان خاطرنشان کرد: کانديداهاي ائتلاف اکثريت اصولگرايان، چهارشنبه به‌منظور بررسي فضاي انتخابات و روزهاي پيش‌رو نشستي خواهند داشت.
حضور مرد اول ديپلماسي در سالهاي دشوار دفاع مقدس، رييس سابق مجلس و رييس اسبق و شهردار فعلي تهران موجب شده بود تا اذهان عمومي منتظر ائئلافي باشند كه چارچوب منطق را مد نظر خواهد داشت، اما انگار اصولگرايان اين بار هم نتوانستند با هم كنار بيايند و ائئلاف اصلي شان با وجود حضور تعداد محدودي «هم راي» نمي‌شود و بايد منتظر آشكارتر شدن اختلافاتشان باشيم.


منبع : مردم سالاری

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، ائتلاف پیشرفت
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.