آخرين اخبار
كد خبر : ۲۸۲۱۱
زمان ارسال :‌ ۱۲:۰۰ ۱۳۹۲/۲/۱۰
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

«صادق زیباکلام» در گفتگوی خبری:

هاشمی وارد عرصه انتخابات می‌شود

انتیران: از صحبت‌های آقای رفسنجانی اینگونه برداشت می‌شود که نیمی از ایشان متمایل به حضور در عرصه انتخابات و نیم دیگر حمایت از نامزد دیگری از اصلاح طلبان است. صحبت‌های دیروز ایشان به مخالفان می‌گوید من را نیامدنی تلقی نکنید و به موافقان می‌گوید من را آمدنی نبینید.
هاشمی وارد عرصه انتخابات می‌شود
گروه سیاسی - صادق زیباکلام؛ تحلیل‌گر مسائل سیاسی معتقد است «هاشمی رفسنجانی» به دلیل وظیفه‌ای که نسبت به آینده کشور و نظام احساس می‌کند، در ‌‌‌نهایت بر تردید خود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری کرده و ظرف روزهای آینده حضور خود را در انتخابات را اعلام می‌کند.
زیباکلام درباره وضعیتی که «هاشمی رفسنجانی» این روز‌ها با آن روبرو است توضیح داد: آقای رفسنجانی زیر فشار بسیار بسیار سنگینی است. من می‌خواهم ادعایی را مطرح کنم؛ شاید در طول ۶۰ سال گذشته که ایشان در زمینه مبارزات سیاسی، چه قبل و چه بعد از انقلاب فعالیت کرده است، تا امروز برای اخذ تصمیم سیاسی، تا این تحت دچار فشار نبوده‌ و تصمیم‌گیری برای او به هیچ وجه تا این حد سنگین نبوده است.

او ادامه داد: هاشمی با اوضاع و احوالی روبرو است که ظرف ۸ سال گذشته و در نتیجه سوء مدیریت و سیاست‌های نادرست اصولگرایان بر کشور حاکم شده است.
این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان این مطلب که در بروز وضعیت فعلی تنها دولت مقصر نیست، تاکید کرد: مجلس دوره‌های هفتم، هشتم و نهم در ایجاد شرایط حاضر به اندازه خود دولت و سیاست‌های آقای احمدی‌نژاد دخیل هستند، یا نمی‌توان گفت قوه قضائیه و صدا و سیما در این میان نقشی نداشته‌اند. تمام ارکان قدرت زیرمجموعه اصولگرایان که یکی از آن‌ها قوه مجریه بوده، در وضعیتی که امروز در کشور وجود دارد مقصر هستند.
به گفته زیباکلام مشکلات امروز تنها منحصر به گرانی، تورم، فساد و مشکلات مالی، تعطیلی واحدهای تولیدی، کاهش پول ملی و خروج سرمایه‌ها از کشور و... نیست و مردم توجه چندانی به سقوط جایگاه ایران در عرصه بین المللی در ۸ سال گذشته ندارند.
او تصریح کرد: متحدین و دوستان ما در عرصه بین الملل ۸ سال پیش چه کشورهایی بودند و امروز چه کشورهایی هستند؟ زمانی که اصولگرایان در سال ۸۴ قدرت را به دست گرفتند، کشورهایی مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، کانادا و استرالیا، حداقل با ایران روابط خصمانه نداشتند.
متاسفانه امروز هیچ کشور مهمی را نمی‌توان یافت که مخالف ما نباشد. اصولگرایان در این سال‌ها کشورهایی مثل ونزوئلا، بورکینافاسو و بروندی و ساحل عاج را جایگزین کشورهای مهم قبلی کرده‌اند. این دست آورد ایران در عرصه بین الملل بود.
این استاد دانشگاه در بیان بخش دیگری از مشکلات موجود به خروج افراد تحصیل کرده از کشور اشاره کرد و گفت: امروز باید نگاهی داشته باشیم به صف متقاضیان در مقابل کشورهای مهاجر پذیر، باید نگاه کنیم به خروج متخصصان برای کار در سایر کشور‌ها. این اتفاقات به دلیل بی‌ثباتی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در کشور به وجود آمده است.

زیباکلام، «هاشمی رفسنجانی» را نسبت به این اتفاقات و مشکلات بی‌تفاوت ندانست و گفت: ایشان تمام این مسائل را می‌بیند و احساس می‌کند که باید تمهیدی برای این مسائل و خروج کشور از این بحران و وضعیت نامطلوب اندیشید. آقای رفسنجانی به دلیل وظیفه‌ای که احساس می‌کند و وابستگی که به نظام و انقلاب و آینده آن دارد، طبیعی است که نمی‌تواند نسبت به وضعیت موجود بی‌تفاوت باشد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی به بالا رفتن سن هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: این عاملی است که به هاشمی رفسنجانی این احساس را می‌دهد که شاید توان مطلوبی برای مقابله با اصولگرایان نداشته باشد. مهم‌تر از توان فردی، او می‌داند به محض اینکه پا پیش بگذارد، صف گسترده‌ای از اصولگرایان در برابر او قرار می‌گیرند و تمام جریاناتی که ظرف ۸ سال گذشته کشور را به مرحله فعلی رسانده در مقابل او صف آرایی می‌کنند.

او افزود: معتقدم فقط اصولگرایان در برابر او نخواهند ایستاد، بلکه جبهه پایداری و جریان دولت در مقابل او می‌ایستند. حتی ممکن است جناح راست به همین دلیل اختلافات را کنار بگذارد و جبهه پایداری، اصولگرایان و جریان دولت مانند سال ۸۴، تمامآ علیه آقای «هاشمی رفسنجانی» متحد شوند.

زیباکلام این مسائل را باعث ایجاد تردید در ذهن هاشمی دانست و گفت: به همین دلایل او ممکن است به حمایت از افرادی مثل «عارف»، «جهانگیری» و «حسن روحانی» فکر کند تا این اندازه حساسیت برانگیز نباشد. از سوی دیگر هاشمی وقتی کوه مشکلات و وضعیت کشور را می‌بیند، احساس می‌کند چاره‌ای جز اینکه خود به میدان بیاید نیست.

او در خصوص صحبت‌های روز یکشنبه هاشمی رفسنجانی گفت: از صحبت‌های آقای رفسنجانی اینگونه برداشت می‌شود که نیمی از ایشان متمایل به حضور در عرصه انتخابات و نیم دیگر حمایت از نامزد دیگری از اصلاح طلبان است. صحبت‌های دیروز ایشان به مخالفان می‌گوید من را نیامدنی تلقی نکنید و به موافقان می‌گوید من را آمدنی نبینید.

او مجددآ تأکید کرد: بنابراین ایشان در وضعیت بسیار بسیار سخت و دشواری قرار دارد. با تمام این اوصاف من تصور می‌کنم احساس تعهد و وظیفه‌ای که ایشان برای نجات نظام و آینده آن دارد، نهایتآ بر او غلبه می‌کند. او نمی‌تواند کشور را در این وضعیت‌‌‌ رها کند و بگوید به من مربوط نیست. به این ترتیب ظرف روزهای آینده، آقای هاشمی ورود خود به عرصه مبارزات انتخابات را به صورت رسمی اعلام خواهد کرد.

منبع : افکار نیوز

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، زیبا کلام ، ورود هاشمی رفسنجانی ،
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.