آخرين اخبار
كد خبر : ۲۸۴۳۲
زمان ارسال :‌ ۸:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۱۳
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

وقتی زاکانی برای ادعاهای خودش هم از خبرنگار سند می خواهد

انتيران: تهران- «علیرضا زاکانی» یکی از کسانی که پیش از موعد قانونی، این روزها سخت در تکاپوی تبلیغات انتخاباتی است، امروز یکشنبه در نشستی خبری به جای پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره ادعایش مبنی بر ورود دولت به انتخابات مجلس نهم، از وی برای ادعای خود سند خواست.


نامزد «جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامی» در این نشست خبری که به منظور ارائه برنامه های خود برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده بود، به جای پاسخ به خبرنگار ایرنا، مدام از وی سند ادعاهای خود را می خواست و سرانجام نیز با توضیحاتی «شنیده های خود» را به عنوان سند ارائه کرد.

خبرنگار ایرنا از زاکانی پرسید: شما در جریان انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفته بودید که دولت برای ورود 150 نماینده به مجلس حدود 900 میلیارد تومان هزینه کرده است، اما تاکنون برای این ادعای خود سندی ارائه نکردید؛ گویی شما به سخنان واهی و طرح اتهام بدون سند عادت کرده اید؛ چرا تاکنون اسنادی را که درباره آن صحبت کرده اید، ارائه نکرده اید؟

هنوز سوال خبرنگار ایرنا پایان نیافته بود که مجری جلسه گفت: لطفا خبرنگاران از طرح مسایل و ترور شخصیت پرهیزند.

در این هنگام زاکانی به وی تذکر داد و از خبرنگار ایرنا خواست مابقی سوال خود را ارائه کند.

خبرنگار ایرنا نیز پس از کامل کردن سوال خود، پرسش دومش را چنین مطرح کرد که شما سال 84 مطرح کرده بودید که نظر رهبرانقلاب برای ریاست جمهوری، آقای قالیباف است؛ چرا فکر می کنید زمانی که مقام معظم رهبری می گویند من یک رای بیشتر ندارم، حتما باید آقای قالیباف رییس جمهوری می شد؟ چرا خود را منصوب به رهبری می دانید؟

زاکانی با قدردانی از سوال صریح خبرنگار ایرنا، این پرسش را مطرح کرد که آیا شما برای طرح این دو سوال خود سندی هم دارید؟

خبرنگار ایرنا پاسخ داد: این ادعاهای خود شماست و بر اساس قانون و مصوبه مجلس شورای اسلامی خبرگزاری رسمی کشور تنها خبرگزاری است که اخبار آن به عنوان سند محسوب می شود.

زاکانی گفت: ایرنا درباره من کذب منتشر می کند و من خجالت می کشم که روزنامه ایران را بخوانم اما هرگز شکایت نکرده ام.

وی در عین حال افزود: نمی خواهم با شما مجادله کنم، سند که خبرگزاری نمی شود. در واقع، ممکن است کسی خبری را منتشر کند اما بعد به دلیل کذب بودن آن عذرخواهی کند.

خبرنگار ایرنا گفت: شما درباره این ادعاها هرگز عذرخواهی نکرده اید که ما بخواهیم آن را به عنوان سند خبری منتشر کنیم.

زاکانی گفت: من از شما پرسیدم سند آن چیزی نیست که شما می گویید و شما جوابی نداشتند. من مطبوعاتی هستم و در واقع ارزش خبر و تحلیل را می دانم.

وی تصریح کرد: گمانه زنی هایی که شما می کنید حتما برای خودتان ارزش دارد و آزادی خواهی و آزاد بودن یک اصل برای من است و اتفاقا بنده تاکید بر آزاد بودن جامعه دارم و جامعه ای که در آن خمودگی باشد، جامعه ای مرده است.

زاکانی خاطر نشان کرد: بنده یکی از خط مشی های جدی خود را تاکید بر آزادی و آزادی خواهی می دانم لذا استقبال می کنم از سوال شما و علاقه مندم وقتی از شما سوال می کنم پاسخ منطقی نیز بشنوم و اینکه اخبار ایرنا به عنوان سند محسوب می شود را منطقی نمی دانم زیرا اخبار این خبرگزاری را سند نمی دانم.

وی اظهار داشت: همین چند روز قبل از من خبری منتشر شد، مبنی بر اینکه گفته بودم راس فتنه 88 نظام سلطه و آمریکا است و آقای کروبی و موسوی خیانت و جنایت کرده و مستحق مجازاتند و سر فتنه داخلی هستند؛ آنها راس فتنه کلی نیستند.

این نماینده مجلس نهم افزود: معنی حرف من معلوم است، من آنها را تبرئه نمی کنم و محکوم می کنم اما یک خبرگزاری محترمی آمد یک جمله از خودش منتشر کرد و به فضای جامعه منتقل شد و خیلی هم التهاب ایجاد کرد و این جمله برخلاف سیری است که تا امروز حرکت کرده ام.

خبرنگار ایرنا دوباره از زاکانی پرسید: پس سوالاتی را که پرسیده شد، تکذیب می کنید؟

زاکانی با بیان اینکه من توضیح می دهم، گفت: من فهمیدم که شما سندی ندارید که این نکته اول بود؛ یعنی چیزهایی را شنیده اید و هر طور که می خواهید بیان می کنید.

خبرنگار ایرنا گفت: اینها شنیده های من نیست بلکه ادعاهای خودتان است.

زاکانی ادامه داد: نکته دوم این است که بنده گفتم اینها برای هر نفر یک میلیارد تا سه میلیارد تومان پول و امکانات درنظر گرفته اند.

این نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: این سخنان به این معنی است که آقای افراشته که امروز مدیر اداری مجلس است خودش به من گفت که آقای ملک زاده آمده پیش من، به من گفته که حدود 320 یا 350 میلیون تومان به شما می دهم، که این هم سهم من است که به شما می دهم تا شما از حوزه انتخابیه بوشهر نامزد شوید اما اگر رای آوردید باید با ما هماهنگ باشید.

زاکانی افزود: این موضوع را شما چه می دانید، قطعا درباره خرج کردن و بحث پولی است که من مطرح کرده بودم.

زاکانی خاطر نشان کرد: من لیستی را دیدم که آنها آماده کرده بودند و در آن لیست، نمایندهای خوب مجلس و نماینده های بد مجلس جدا شده بود؛ که اتفاقا بسیاری از نمایندگان عضو دوم خرداد در این لیست بودند و بنا بر این بود که به آنها امکانات بدهند.

وی گفت: امکانات هیچ منع قانونی ندارد. یک جاده ای می کشند، تسهیلاتی ایجاد می کنند. من خودم با چشم های خودم لیستی دیدم که نمایندگان را خوب و بد کرده بودند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم اضافه کرد: بدهای آنها نمایندگان انقلابی مجلس بودند و خوب های این لیست کسانی بودند که آنها فکر می کردند با آنها کار بکنند و اشتراک های فراوانی داشته باشند.

وی افزود: یکی از نمایندگان حوزه آذربایجان غربی در مجلس گذشته، خودش به من گفت که ما را برده و با ما صحبت کرده اند که شما این مسیر را بروید و ما از شما پشتیبانی می کنیم و پروژه هایتان را دنبال می کنیم.

زاکانی تصریح کرد: این موضوع قانونی است، یعنی کمک به پروژه ها کاری قانونی است اما آنها تصمیم می گیرند که به چه کسی کمک کنند و به چه کسی کمک نکنند.

وی با خطاب قراردادن خبرنگار ایرنا گفت: درباره سوال اول شما باید بگویم که بیان بنده واقعی است.

خبرنگار ایرنا دوباره پرسید که شما در پاسخ به سوال من گفتید که «یکی گفت و من هم شنیدم»، آیا این سخنان سندی برای شما محسوب می شود؟ اینها که سند نیست و شما مدرکی ارائه نکردید.

زاکانی پاسخ داد: من اسم آوردم، آقای افراشته مدیر مجلس است که برای من این موضوع را بیان کرده است.

در این هنگام مجری جلسه گفت: خواهش می کنم که روال جلسه را برهم نزنید که زاکانی دوباره به وی تذکر داد که پاسخ خبرنگار را خواهم داد.

زاکانی خطاب به خبرنگار ایرنا گفت: من اصلا از سوال شما ناراحت نمی شوم و تنها کسی هستم که قید صفر تا صد را قبول ندارم و جزو کسانی هستم که حاضرم 34 سال گذشته ام را روز به روز نقد کنید و درباره همه حرف ها و اعمال خود به ملت پاسخگو هستم، شما کمتر کسی را پیدا می کنید که چنین روحیه ای داشته باشد؛ شما هرچه می خواهید بپرسید.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: لذا من یک تا سه میلیارد را گفته ام و پول امکانات را هم ذکر کرده ام و مصداق پول را هم بیان و آن را مطرح کردم و شخصی را هم که وعده داده، نام بردم و مصداق امکانات را هم خودم دیدم؛ نماینده شاهین دژ خودش آمد به من گفت حالا شما دارید مرا مجبور به ریزتر شدن (در متن قضیه) می کنید.

وی تصریح کرد: این نماینده آمد به من گفت که آنها به من پیشنهاد کرده اند که یک عکس با ما بینداز، کار تمام است و تمامی امکاناتی را هم که داریم در اختیارت می گذاریم.

زاکانی ادامه داد: درباره سوال دوم شما می گویم که باز هم حرف شما نادرست است، چرا چنین حرف نادرستی را به جامعه القا می کنید؟ یک موقع می گویم از این مشخصاتی که مقام معظم رهبری بیان می کنند، من یک فهمی را پیدا می کنم ولی زمانی هم انتساب مستقیمی را به ایشان می دهم که این خلاف است ولی همین الان فرمایشات رهبر انقلاب در ابتدای سال در حرم رضوی را داریم که گفته اند خوبی های این دولت را داشته باشید و بدی ها را کنار بگذارید.

وی خاطر نشان کرد: شما باید بین نامزدها بگردید که کدام یک این خصایص را دارند و با چه ملاکی این صحبت ها را بیان می کنند و باید گفت که این ملاک هایی است که رهبر انقلاب طی 8 سال درباره دولت بیان کرده اند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: باید کدام بدی ها را کنار گذاشت؛ این بدی ها همان نکات منفی است که رهبری روی آنها در سال 86 تاکید دارند.

وی خاطر نشان کرد: ما نمی خواهیم با هم دعوا داشته باشیم و حرف و حدیث ایجاد کنیم و به جایی برسیم که شما کلمه ای را بر زبان بیاورید که کلمه ناصوابی است.

زاکانی با بیان اینکه اگر سندی دارید سندتان را بیاورید، خاطر نشان کرد: شاید زمانی فردی بگوید من از فرمایشات رهبری این سخنان را درک می کنم و رهبری در کردستان سخنرانی کرده اند و من از سخنان ایشان این برداشت را دارم یا روز گذشته رهبرانقلاب طی سخنانی 5 یا 6 ملاک را برای رییس جمهوری آینده فرمودند و من برداشتی را که مختص خودم است، دارم. کسی که مدعی سازش و کرنش در برابر غرب است نمی تواند در چارچوب رهبری باشد؟ حتما نمی تواند.

وی ادامه داد: اگر من حدس بزنم که این فرد با این ملاک همخوانی ندارد من متهم هستم؟ به هیچ عنوان این موضوع مطرح نیست.

منبع : ايرنا

كلمات كليدي : علیرضا زاکانی ، انتخابات ، ریاست جمهوری ، قاليباف
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.