آخرين اخبار
كد خبر : ۲۸۴۴۶
زمان ارسال :‌ ۹:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۱۳
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

روایت فضای سیاسی کشور؛روز هشتاد و یکم سال سی و پنجم

پروژه عبور از احمدی نژاد از درون دولت شروع شد!

انتيران: آخرین کسی که برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری آماده کرده است یکی از وزرای احمدی نژاد است که حضور خود را مشروط به حضور هاشمی رفسنجانی کرده است/ سخنان یکی از اعضای ائتلاف 1+2 هم بد جوری بوی جدایی اعضای این ائتلاف را از همدیگر به مشام می رساند.

فضای سیاسی انتخاباتی ایران با نزدیک تر شدن به انتخابات روز به روز شفاف تر می شود، به اندازه ای شفاف که دیگر حرف های کلی اعضای ائتلاف 1+2 به پایان خود نزدیک می شود و اعضای سه گانه این ائتلاف وارد جزئیاتی می شوند که از این جزئیات بوی وحدتی به مشام نمی رسد.

علی اکبر ولایتی، در پاسخ به سئوالی درباره مصمم بودنش برای حضور در انتخابات گفته است که: باید بگویم تا آخر هستم. وی علت اصرارش برای حضور درانتخابات آتی را وضعیت بد اقتصادی، معیشتی و روابط خارجی دانست و تصریح کرد: معتقدم در بین تمامی کاندیداها هم از تجربه بیشتری برخوردارم! و بر این باورم که این کار از عهده بنده بر می آید.

اگر چه تردید های بسیاری درباره تجربه بیشتر وی در بین کاندیداها وجود دارد.مثلا در سابقه آقای ولایتی چندان سابقه مبارزاتی به چشم نمی خورد و تازه پس از پیروزی انقلاب است که وی به جمع سیاستمداران انقلابی می پیوندد و از آن مهم تر سابقه جهاد است که در این زمینه هم دست آقای ولایتی خالی است. تجربه مدیریت کلان هم در سابقه آقای ولایتی دیده نمی شود؛ بر عهده داشتن چند دوره وزارت وزارتخانه ای که اداره آن به صورت حاکمیتی است ، مدیریت در سطح کلان محسوب نمی شود.

اما صرفنظر از اما و اگر هایی که درباره ادعای علی اکبر ولایتی درباره تجربه خودش وجود دارد، اینکه آقای ولایتی خود را صاحب صلاحیت برای اداره کشور می داند، احتمالا بدین معناست که دیگر اعضای ائتلاف را نمی داند و این شاید بوی الرحمن ائتلافی باشد که از ابتدا بسته آمد و بسته هم خواهد رفت.

از سوی دولتی ها، گویا پروژه عبور از احمدی نژاد برای صاف کردن مسیر اسفندیار رحیم مشایی کلید خورده است. چراکه عبدالرضا داوری مدیر مسئول روزنامه شهروند متعلق هلال احمر! و نزدیک به مشایی، حسابی از خجالت احمدی نژاد در آمده و گفته است بر خلاف احمدی نژاد که خیلی تنده، مشایی خیلی آرام است. داوری حتی برای نشان دادن طبیعت مسالمت جویانه مشایی گفته که وی هم با خانه نشینی یازده روزه احمدی نژاد در ماجرای برکناری وزیر اطلاعات مخالف بوده و هم با پخش فیلم علیه لاریجانی ها در مجلس، کاری که رهبر انقلاب آن را بی تقوایی و بی اخلاقی نامیدند.

به نظر میرسد پروژه عبور از احمدی نژاد در درون دولت، رقم خورده است تا مشایی برجسته شود. چرا که داوری همچنین گفته است که شورای نگهبان یک برگ سند هم علیه مشایی ندارد. به نظر می رسد دولت اصلاحات و دولت های اصولگرای احمدی نژاد با همه اختلافاتی که در شکل و محتوا که با هم دارند، در یک مساله شبیه هم اند و آن اینکه طرفداران هر دو، سال آخر از رئیس جمهور خود، عبور می کنند.

اما سخگوی جبهه پایداری هم در واکنش به نظر سنجی هایی که میزان محبوبیت کاندیداها را می سنجد گفته است که بر اساس نظر سنجی هایی که در طول دو هفته گذشته انجام شده مشخص شده است که هیچکدام از کاندیداها محبوبیت بیش از بیست و پنج در صد نداشته اند. وی همچنین نقدی جدی به ائتلاف ها وارد کرده و گفته است یا شخصی می داند که اصلح است و وظیفه دارد تا آخر بماند و به نفع کسی که اصلح نیست کنار نرود و یا می داند که اصلح نیست که طبیعتا باید فضا را برای کسی که اصلح است خالی کند.قاضی زاده در این باره گفته است که «ائتلاف را قبول ندارم؛ چراکه زمانی که یک نفر خود را اصلح می داند و کاندید ریاست جمهوری می شود نیازی به ائتلاف ندارد؛ اگر فرد احساس تکلیف می‌کند؛ بنابراین ائتلاف به چه معنا است و چنانچه احساس می کند شخص دیگری اصلح تر است به چه دلیل وارد میدان می شود؟»

در نهایت اینکه کامران دانشجو، وزیر علوم، تحیقات و فناوری، آخرین نفری است که تا کنون تمایل خود برای کاندیداتوری را اعلام کرده است. اما وی کاندیداتوری خود را مشروط کرده است . وی کاندیداتوری خود را مشروط به حضور هاشمی فسنجانی در انتخابات کرده است. وی در این باره گفته است که :
 «کاندیداتوری کاندیدای ریاست جمهوری نیستم چون نمی خواهم خدماتی که داشته ام را با چیز دیگری مخدوش کنم اما اگر هاشمی رفسنجانی کاندیدا شود با توجه به اینکه فکر می کنم کاندیداهای موجود تا آخر در مقابل هاشمی نمی ایستند علیرغم میل باطنی ام در مهلت قانونی به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنم.
 
وزیر علوم دولت دهم در این جلسه حتی شعار انتخاباتی خودش را هم اعلام و گفته است: اگر بیایم شعارم این است «هرکس می خواهد به هاشمی نه بگوید به من رای بدهد» و همین برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کافی است .


منبع : تابناك

كلمات كليدي : غلامعلی حدادعادل ، محمد باقر قالیباف ، علی‌اکبر ولایتی ، ائتلاف پیشرفت ، باقري لنكراني ، اصلاح طلبان ،
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.