آخرين اخبار
كد خبر : ۲۸۸۰۸
زمان ارسال :‌ ۲۰:۰۰ ۱۳۹۲/۲/۱۷
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

تحلیل یک خبرگزاری خارجی از متفاوت نرین انتخابات ایران

ولایتی فردی مطیع و سر به زیر است / رفسنجانی، قوی ترین کاندیدای موجود/ احتمال عدم ثبت نام مشایی در انتخابات

انتیران: خبرگزاری شینهوا چین نوشت: بر سر میز ناهار، در ملاقات های کاری و دیدارهای خانوادگی، ایرانی ها از یکدیگر در مورد انتخابات ریاست جمهوری آتی می پرسند: ایا خاتمی کاندیدا خواهد شد؟ رفسنجانی چطور؟

حدود یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و رقبای بزرگ همجنان در مورد حضورشان دچار ابهام هستند. همین مسئله موجب ایجاد دورنمایی غیرواضح و البته غیرمعمول در مورد آن شده است که چه کسی رئیس جمهور بعدی ایران خواهد بود.

صادق زیباکلام می گوید: انتخابات خیلی عجیب و ویژه است. در گذشته مردم پیش از انتخابات می دانستند که کدام جریان ها وارد عرصه می شدند و چه کسی نماینده آنها خواهد بود. اما این بار "نمی دانم" های زیادی وجود دارد.

چه کسی کاندیدای اصلگرایان خواهد شد؟

یکی از دلایل عمده ی تردید فعلی، ناشی از اختلاف میان اصولگرایان است که از محمود احمدی نژاد در دو انتخابات گذشته یکپارچه حمایت کردند.

زییباکلام در این خصوص بیان داشت: اختلاف و رقابت در میان اصولگرایان ایجاد شده است و این اتفاق انقدر ملموس است که آنها نمی توانند بر روی کاندیدای واحد اجماع کنند.

بیش از 12 اصولگرا اعلام کاندیداتوری کرده اند. مهمترین آنها، ولایتی، قالیباف و حداد عادل هستند.

این سه که خود را اصولگرا می خوانند در ائتلافی حضور پیدا کرده اند اما هنوز اعلام نکرده اند که کاندیدای نهایی از بین آنها چه کسی خواهد بود.

به گفته ی زیباکلام، ولایتی که فردی مطیع و سربه زیر است مورد حمایت روحانیون بلندپایه است اما فاقد کاریزما هست. قالیباف جوان و پویا است اما اصولگرایان نگرانند که او احمدی نژاد دیگر شود.

ایا اصلاح طلبان کاندیدای قدرتمندی خواهند داشت؟

چهره های برجسته در اردوگاه اصلاح طلبان آیت الله هاشمی و خاتمی هستند که همچنان در مورد حضورشان مردد هستند.

خاتمی گفته است که او اگر برای کشور مفید باشد کاندیدا خواهد شد. این در حالی است که رفسنجانی کاندیداتوری اش را رد نکرده است. این دو به صورت رسمی اعلام کاندیداتوری یا عدم شرکت در انتخابات را اعلام نکرده اند.

زیبا کلام در این رابطه اظهار داشت: احتمال حضور خاتمی با وجود تمایلش برای کاندیداتوری کم است. برخی جریان های تندرو اعلام کرده اند که در صورت کاندیداتوری خاتمی او رد صلاحیت خواهد شد.

این تحلیلگر سیاسی افزود: برخی از اصلاح طلبان بر این باورند که فشار به خاتمی باعث تحریک اصولگرایان می شود. این درحالی است که رفسنجانی عملگراترین کاندیدا است. او نزدیک به 80 سال سن دارد و دشمنانی در درون جریان های اصولگرایی و اصلاح طلبی دارد.

شینهوا در ادامه می نویسد: با این حال، هاشمی رفسنجانی کاندیدای قدرتمندی نسبت به ولایتی، قالیباف یا هر کاندیدای اصولگرای دیگر خواهد بود.

ایا جاشنین احمدی نژاد شانسی دارد؟

جدایی احمدی نژاد از جریان اصلی اصولگرایان فضا را بیش از پیش پیچیده تر کرده است.

رئیس جمهور فعلی ایران در حال آماده ساختن مشایی برای تکیه زدن بر مسند ریاست جمهوری است.

بسیاری از روحانیون و سیاستمداران اصولگرا از مشایی ابراز انزجار می کنند و او را رهبر جریان انحرافی می دانند.

صادق زیباکلام استاد داشنگاه تهران در این زمینه گفت:  دیگر مثل قدیم تنها چپ و راست وجود ندارند بلکه جریان سومی در عرصه سیاسی ایران پا به عرصه ظهور گذاشته است.

احمدی نژاد در طول 8 سال گذشته نفوذ قابل توجهی در نهادهای دولت و روستاها بدست آورده است. او با بهره گیری از لحن پوپولیستی و سفرهای مکرر و طرح یارانه ها موفق به کسب حمایت طبقه ی کم سواد و جامعه پایین دست ایران شده است.

حمایت احمدی نژاد می تواند باعث تحیکم موقعیت مشایی در بین رای دهندگان روستایی شود اما او همچنان نیازمند تایید صلاحیت شورای نگهبان است. مشایی اگر مطمئن باشد که شورای نگهبان او را رد می کند، احتمالا ثبت نام نمی کند.

منبع : انتخاب

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، کاندیداهای احتمالی ، هاشمی رفسنجانی ، علی اکبر ولایتی ، خبرگزاری شینهوا
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.