آخرين اخبار
كد خبر : ۲۹۰۱۸
زمان ارسال :‌ ۱۳:۰۰ ۱۳۹۲/۲/۲۰
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

پایان راز آلود ائتلاف 3+2

انتیران: این که در «پشت درهای بسته» دقیقاً چه گذشته که ناگهان نفر آخر اکثر نظرسنجی ها ، به عنوان گزینه ائتلاف اکثریت معرفی شد ، موضوعی است که هنوز اطلاع دقیقی از آن در دست نیست ولی واکنش های اعضا به آن نشان دهنده یک روند نامتعارف در این انتخاب بوده است.
آنچه روز گذشته در ائتلاف اکثریت اصولگرایان رخ داد ، تنها یک اتفاق ساده سیاسی نبود بلکه می توان واقعه را یک "نشانه مهم" دانست که کمک شایانی به تحلیل ها و پیش بینی های انتخاباتی می کند.
ائتلاف "3+2" - که اکنون از هم فروپاشیده - متشکل از متکی ، باهنر ، آل اسحاق بود که بعدها به پیوستن دو عضو روحانی - پورمحمدی و ابوترابی - به آن ، به "ائتلاف اکثریت" معروف شد،با این پیش فرض شکل گرفته بود که چهره های اصولگرا ، در کنار یکدیگر ، به رقابت انتخاباتی بپردازند و نهایتاً «هرکدام از آنها که بیشترین رأی را در نظرسنجی ها داشته باشد» ، به عنوان «خروجی ائتلاف» ، کاندیدای نهایی باشد و بقیه به نفع او کنار بروند و کمکش کنند.
قرار بود در 15 اردیبشهت ، خروجی ائتلاف بر مبنای نظرسنجی ها مشخص شود ولی هر چه زمان موعود نزدیک تر می شود ، برخی موضعگیری های، حکایت از آن داشت که موضوع مراجعه به نظرسنجی ها ، از سوی برخی اعضا کمرنگ می شود.
15 اردیبهشت نیز رسید و یکی دو روز از آن گذشت و سرانجام این 5 کاندیدا ، برای جمع بندی و اعلام کاندیدای نهایی ، دور هم جمع شدند و پاکت های نظرسنجی ها در میان جمع گشوده شد.
نتیجه نظرسنجی های مختلف که توسط مراجع مختلف انجام شده بود ، حکایت از آن داشت که در مجموع ، متکی و باهنر ، رتبه های اول و دوم رادارند.
در چنان وضعی ، قاعدتاً دو حالت متصور بود: معرفی متکی به عنوان کسی که بیشترین رأی را در نظرسنجی ها دارد یا رفتن متکی و باهنر به نیمه نهایی برای گزینش مجدد بعد از وزن کشی های بعدی.
با این حال چنین اتفاقی نیفتاد و در حالی که خبر پیشتازی متکی و باهنر در میان اعضای ائتلاف ، رسانه ای شده و اعلام شده بود که کاندیدای نهایی از بین این دو انتخاب می شوند، ناگهان حجه الاسلام موسی پور ، دبیر ائتلاف خبر داد که حجه الاسلام ابوترابی فرد ، به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب شده است!
در واکنش به این ماجرا ، منوچهر متکی ، با اعلام این که سازوکار توافق شده در "مراجعه به آرای مردم در نظرسنجی ها"، نقض شده ، اعلام کرد که این موضوع را نمی پذیرد.
دبیر ستاد باهنر نیز تصریح کرد که چنين اتفاقي خارج از فرايندهاي دموکراتيک و توافقات از پيش تعيين شده و بي اعتنايي به نظرسنجي ها است ؛ در اغلب نظرسنجي‌ها حجت‌الاسلام ابوترابي فرد در رده چهارم يا پنجم قرار دارد و اين واقعيت چيزي نيست که از ديد کانديداهاي ائتلاف اکثريت اصولگرايان پنهان بماند.
مصطفی پورمحمدی نیز با اعلام این که انتخاب ابوترابی را می پذیرد اذعان داشت: در انتخاب ایشان ملاک نظرسنجی ها نبود.
این که در «پشت درهای بسته» دقیقاً چه گذشته که ناگهان نفر آخر اکثر نظرسنجی ها ، به عنوان گزینه ائتلاف اکثریت معرفی شد ، موضوعی است که هنوز اطلاع دقیقی از آن در دست نیست ولی واکنش های اعضا به آن نشان دهنده یک روند نامتعارف در این انتخاب بوده است.
ابوترابی فرد ، جزو آخرین افرادی از اصولگرایان بود که کاندیدا شد و به ائتلاف اکثریت پیوست و تکاپوی چندانی هم در این خصوص از خود نشان نداد و در نظرسنجی ها هم وضعیت مطلوبی نداشت ولی «ناگهان» اعلام شد که این روحانی 60 ساله ، کاندیدای جبهه پیروان خط امام و رهبری است!
فارغ از این که باهنر و متکی که در نظرسنجی ها ، بین اعضای ائتلاف پنجگانه در صدر هستند چه اقدامی خواهند کرد،ماجرای حاضر ، حاوی نشانه هایی است که تحلیلگران انتخابات در خصوص چینش نیروها در رقابت 24 خرداد 92 بدانها توجه ویژه ای خواهند کرد.
فعلاً به همین مختصر بسنده می کنیم.


منبع : عصرایران

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، ائتلاف 2+3 ، منوچهر متکی ، محمد رضا باهنر ، محمد حسن ابوترابی فرد ، مصطفی پور محمدی
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.