آخرين اخبار
كد خبر : ۲۹۳۱۴
زمان ارسال :‌ ۱۲:۰۰ ۱۳۹۲/۲/۲۳
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

از گاردین ، نیویورک تایمز ، اشپیگل تا لس آنجلس تایمز گاردین :

هاشمی یعنی پادشاه پسته و سیاستمداری زیرک و ثروتمند

انتیران: این رسانه ها از شمار بالای داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران بسیار متعجب شده اند.
آنچه که بیش از همه در رسانه های غربی درمورد ایران به چشم می خورد، ثبت نام اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات است.
این رسانه ها از شمار بالای داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران بسیار متعجب شده اند.
"گاردین" از هر "دو داوطلب اصلی نامزدی" به عنوان چهره‌هایی نام می‌برد که "خطر درگیری‌شان با نظام جمهوری اسلامی وجود دارد". به نوشته روزنامه "گاردین"، این دو نفر از دو جناح رقیب و کاملا متفاوت می‌آیند که جناح اصولگرا کاملا با آنها مخالف هستند. "گاردین" از حمایت اصلاح‌طلبان از وی "به‌خاطر همدردی‌ای که او با منتقدان دولت پس از انتخابات ۱۳۸۸ نشان داد" اشاره می کند.
"نیویورک تایمز" نیز می‌نویسد درصورت تایید صلاحیت مشایی و رفسنجانی، آنان "در عمل به مبارزه انتخاباتی تکانی خواهند داد ". این روزنامه توضیح می‌دهد که دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی جریان طرفدار رحیم مشایی را "انحرافی" نامیده؛ جریانی که معتقد است "نیازی به میانجیگری روحانیت نیست و هر کس می‌تواند خود با خدا رابطه برقرار کند". "نیویورک تایمز" می‌نویسد، مدعی شده است که به رفسنجانی پس از حوادث سال ۸۸ به چشم "خائن" نگریسته می شود.
"نیویورک تایمز" مدعیست رفسنجانی "خواهان جامعه‌ای بازتر و روابط بهتر اقتصادی با غرب است". این روزنامه با اشاره به اینکه رفسنجانی منتقد احمدی‌نژاد و تیم اوست می نویسد به نظر او، احمدی نژاد به‌خاطر "نداشتن تخصص" کشور را به وضعیت اقتصادی "خطرناک"ی کشانده‌اند.
این روزنامه آمریکایی همچنین در خصوص کاندیداتوری مشایی نوسته است او متعلق به آن "نسل جدید سیاستمداران" ایران است که احمدی‌نژاد آنان را نمایندگی می‌کند. "نیویورک تایمز" می‌نویسد به نظر می‌آید که رحیم مشایی در مقایسه با "مربی" خود، محمود احمدی‌نژاد، در برخی زمینه‌ها گشوده‌تر باشد، چون اغلب بر "آزادی‌های فردی" تاکید می‌کند. در عین حال این روزنامه به کنفرانس مطبوعات مشایی پس از ثبت نام همراه با احمدی‌نژاد اشاره می‌کند. رحیم مشایی در آنجا گفت که خط مشی سیاست خارجی احمدی‌نژاد را دنبال خواهد کرد، که از نظر غرب همراه با "مقابله‌جویی" است. وی همچنین تصمیم‌های اقتصادی احمدی‌نژاد را تایید کرد که از نظر غرب "جدال‌برانگیز" است.
در گزارش هفته‌نامه‌ی آلمانی "اشپیگل"، از رفسنجانی به عنوان "یکی از بنیانگذاران جمهوری اسلامی"، "میلیاردر" و "پادشاه پسته" نام برده شده است. در تحلیل "اشپیگل" همچنین یادآوری شده که آرژانتین در سال ۲۰۰۶ دستور بازداشت رفسنجانی را به‌خاطر مسئول دانستن وی در بمب‌گذاری علیه مرکز یهودیان بوئنوس آیرس صادر کرده است.
روزنامه "تلگراف" چاپ لندن ثبت نام رفسنجانی را "مهم‌ترین عامل تاثیرگذار" در روند انتخابات ریاست جمهوری ایران می داند. این روزنامه رفسنجانی را به عنوان کسی معرفی می‌کند که سال‌هاست با ریاست جمهوری احمدی‌نژاد مخالف بوده، از اپوزیسیون انتخابات سال ۱۳۸۸ پشتیانی کرده است.
"تلگراف" نیز می‌نویسد که اصلاح‌طلبان از رفسنجانی حمایت می‌کنند. این روزنامه در عین حال اشاره می‌کند به اینکه بسیاری پرسش‌ها در مورد زندگی و سابقه این سیاستمدار پاسخ داده نشده است. "تلگراف" رفسنجانی را سیاستمداری "زیرک و ثروتمند" می‌خواند که دستاورد چندانی در دوره ریاست جمهوری خود در گذشته نداشته است.
روزنامه "گاردین" همچنین در خصوص روش احمدی‌نژاد در حمایت از رحیم مشایی با روشی مقایسه می‌کنند که ولادیمیر پوتین پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود در روسیه در حمایت از دیمیتری مدودیف داشت.
پوتین پس از دو دوره ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۸ برای به قدرت رسیدن مدودیف تلاش کرد و در دولت وی سمت نخست‌وزیری را بر عهده گرفت و سپس خود در سال ۲۰۱۲ برای سومین بار رئیس جمهور روسیه شد.
روزنامه "لس آنجلس تایمز" که ورود رفسنجانی و رحیم مشایی برای ثبت نام در روز شنبه را "سینمایی" توصیف کرده است، می‌نویسد که هیچ ضمانتی وجود ندارد که این دو به عنوان نامزدهای انتخاباتی در برابر هم قرار گیرند. "نیویورک تایمز" نیز از قول امیر محبیان ، می‌نویسد: "بسیار تردید دارم که شورای نگهبان نامزدی مشایی را بپذیرد و امیدوارم شاهد ناآرامی خیابانی نباشیم."

با این همه به نظر تحلیلگر "لس آنجلس تایمز"، صرف حضور این دو نفر برای ثبت نام در انتخابات می‌تواند موجب شود که مردم ایران که در حال حاضر بیش از هر چیز نگران پرداخت صورت‌حسابهای خود هستند، علاقه بیشتری به شرکت در انتخابات از خود نشان دهند.

منبع : افکار نیوز

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، رسانه های خارجی ، معنای هاشمی رفسنجانی
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.