آخرين اخبار
كد خبر : ۲۹۸۹۷
زمان ارسال :‌ ۱:۰۰ ۱۳۹۲/۲/۳۱
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

زاکانی: دولت من خط قرمز نخواهد داشت/ اقبالی برای بازگشت به هاشمی وجود ندارد

انتیران: نامزد جبهه حماسه سازان در انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هاشمی کشور را برای بازگشت به الگوی اقتصاد آزاد دعوت می کند افزود: عبور از اندیشه ایشان صورت گرفته و اقبالی برای بازگشت به اندیشه های وی وجود ندارد.

علیرضا زاکانی کاندیدای جبهه حماسه سازان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نشستی که امروز دوشنبه در دانشگاه خواجه نصیر طوسی برگزار شد گفت: انقلاب اسلامی منشا امید و تحول جدی در جهان معاصر شد این انقلاب اهداف بلندی را دنبال می کند ما امروز در میانه راهیم و برای رسیدن به اهداف انقلاب بیش از آنچه تا امروز تلاش صورت گرفته باید کوشش انجام گیرد.

وی با بیان اینکه برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی و عینیت بخشیدن به این اهداف باید معیارهای معمار کبیر انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری ملاک قرار بگیرد افزود: به لطف خداوند امروز ما دارای رتبه و جایگاه بسیار بالایی هستیم و نسبت به گذشته افتخار می کنیم.

زاکانی با اشاره به اینکه راه طی شده در 34 ساله گذشته سرمایه بزرگی است افزود: ولی ما فرصت سعی و خطا نداریم تا دچار اشتباه بشویم علت آن رقابت بسیار نفس گیر و سختی است که آغاز کردیم دشمنان اسلام متوجه ظرفیت بزرگ اسلام شده اند و با تمام وجود در جهت نفی این میراث قدم بر می دارند.

زاکانی ادامه داد: مقام معظم رهبری در سال 82 فرمودند ما حق یک اشتباه هم نداریم چون اگر ما اشتباه کنیم دشمنان استفاده می کنند و فاصله ما با آنها بیشتر می شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آسیب شناسی گذشته را بسیار جدی دانست و گفت ما باید گذشته را آسیب شناسی کنیم تا چراغ راه آینده باشد. باید پیشرفت و عدالت گفتمان ما باشد و گفتمان پیشرفت و عدالت متضمن و بیانگر هر دو مولفه است.

 وی به بی عدالتی های موجود اشاره کرد و گفت: اخیرا در ثبت نام کاندیداها، رئیس جمهور برای ثبت نام شخص خاصی به وزارت کشور رفت. در این حرکت یک بی عدالتی به وجود آمد اینکه رئیس جمهور خودش مجری انتخابات است برای فردی تبلیغ کند به نظر من بی عدالتی است.

وی افزود: همه باید تلاش کنند برای خلق پتانسیل های جدید ما معتقدیم در مسیر طی شده توجه درستی به این دو مولفه صورت نگرفته به واسطه همین راهی که می توانستیم سریعتر و پرشتاب تر طی کنیم طولانی شده است.

زاکانی با انتقاد از دولت سازندگی و اصلاحات گفت: دولتهای سازندگی و اصلاحات فارغ از شخصیت شان -چون با شخصیت شان کاری نداریم شخصیت محترم است اما با فکر آنها کار داریم- یک الگوی عاریتی وارداتی برای پیشرفت داشتند که این الگو نسبتی با اسلام نداشت.

وی ادامه داد: هم اولویت اول آنها عدالت نبود و هم رفع محرومیت و مبارزه با فساد به عنوان موانع جدی در آن دولتها موضوعیت نداشت.

کاندیدای جبهه حماسه سازان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به دولت نهم و دهم اشاره کرد و با بیان اینکه متصدیان این دولت هیچ وقت اعلام نکرده اند ما اصولگرا هستیم ولی از ظرفیت اصولگرایی استفاده کردند گفت: در دولت خدمت و مهرورزی از تواناییهای حوزه و دانشگاه به درستی و به شکل مطلوب استفاده نشد.

نخبگان در 24 سال گذشته میدان دار جدی اداره کشور نبوده اند

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه نخبگان در 24 سال گذشته میدان دار جدی اداره کشور نبوده اند افزود: نوع توجه به مردم در هر سه دولت گذشته مطلوب نبود. در دوره اخیر هم در مواجه با فساد به صورت شعاری عمل شد. در صورتی که مردم باید بتوانند میدان دار کار و تلاش در کشور باشند.

کاندیدای جبهه حماسه سازان با بیان اینکه در دولت سازندگی و اصلاحات فاصله طبقاتی بیشتر شد اظهار داشت: ما معتقدیم باید از ظرفیتهای بالای جامعه استفاده کنیم و از سود و فایده آنها در مقام عمل و نظر بهره برداری کنیم.

زاکانی عرصه رقابت امروز را رقابت با نمایندگان دو گفتمان دانست و گفت: یک گفتمان، گفتمان توسعه غربی است. کسانی که این گفتمان را دنبال می کنند، می گویند راه درست همان راه 20 سال گذشته است. بنده در صحبتی اعلام کردم اگر به فرموده مقام معظم رهبری ایستادن 50 سال بازگشت به عقب است پس بازگشتن به 20 سال پیش یعنی بازگشت به 200 سال گذشته.

وی ادامه داد: نمایندگان گفتمان توسعه غربی می خواهند آن رابه جامعه عرضه کنند ما باید ضمن دوری از رنگ و لعاب غربی شدن، گفتمان دیگری را ارائه دهیم.

تلاش می کنیم مردم را به میدان تحولات بیاوریم

زاکانی نام دولت خود را دولت مردم نهاد نامید و گفت: علت این است که دولتی برخاسته از دل مردم خواهد بود و دنبال اهدافی است که مردم به خاطر آن هزینه ها و ایثارهای زیادی انجام دادند پس تلاش می کنیم مردم را به میدان تحولات جامعه بیاوریم. یعنی همه جامعه متعلق به مردم است و دولت پاسخگو به مردم خواهد بود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید مسوولیت و سنگینی بار را احساس کنیم گفت: الگوی به کار گرفته شده ما برگرفته از اسلام ناب و داشته های کارشناسی است و یک راه میانبر استفاده کردیم و آن اینکه به منظومه فکری که امام و رهبر معظم بیان کردند برسیم.

وی با بیان اینکه راه صحیح همین است افزود: کار، کار بسیار بزرگی است حتی رفتن در این مسیر زحمت است چه رسد به طی کردن این مسیر که نیاز به همت جدی در این راستا  دارد. اساتید حوزه و دانشگاه حرکت خود را آغاز کرده اند ما این تفکرات را گردآوری کردیم و به صورت اندیشه و نظام فکری که به اعتقاد من بزرگترین کار مقدماتی است مورد توجه قرار داده ایم.

زاکانی ادامه داد: دو کار جدی دیگر نیز انجام شد یکی مبانی غرب و رویکردهای تحول کشور در 24 سال گذشته مورد دقت قرار گرفت و ماحصل آن این شد که به یک نقد کارشناسی و شفاف رسیدیم که می توانیم راه گذشته تا کنون را به صورت شفاف عرضه کنیم.

کاندیدای انتخابات 92 با بیان اینکه در راه طی شده تا کنون توجه به مباحث مورد نظر حضرت امام و مقام معظم رهبری بسیار کم صورت گرفته افزود: اگر در جایی هم مطرح شده در حد شعار باقی مانده و توجه به الگوهای غربی بسیار مدنظر بوده لذا این آسیب اولیه مورد توجه قرار گرفت و 5 الگوی دقیق در حوزه اقتصاد، فرهنگ، سیاست، مدیریت و حقوق انجام دادیم تا این حرفها را در قالب برنامه ارائه بدهیم.

زاکانی ادامه داد: 107 میز تخصصی گروههای کارشناسی را تشکیل دادیم تا شرایط به سمتی برود که بتوانیم در همه حوزه های 7 گانه به یک برنامه اولیه برسیم و راه برای دولت آینده باز شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه مسیر ما مسیر جدی برای تبیین گفتمان پیشرفت اسلامی است افزود: در حوزه های مختلف، رفتن در مسیری که عملا زمینه یک تحول در جامعه را داشته باشد جزء اولویتهای ماست امیدواریم با کمک همدیگر و حرکت دراین مسیر همه داشته های گذشته را برای خود نگه داریم و همه نواقص و عیوب را جبران کنیم.

وی راه رسیدن به این اهداف را بکارگیری کارگزاران شایسته دانست و گفت: چون برای فهم این گفتمان و اجرای آن نیاز به کسانی داریم که این برنامه ها را عملی کنند پس برنامه ای تدوین کرده ایم که حتی در سطح بخشداری با یک مدل شایسته گزینی فرایند انتخاب مسوولین شایسته را داشته باشیم تا حداقل اشکالات و حداکثر توفیقات را در این راه داشته باشیم.

دولت فعلی از بی الگویی رنج می برد

 در ادامه این نشست زاکانی در پاسخ به سئوالی گفت: بنده معتقد نیستم هر چیز در گذشته انجام شده اشتباه است بلکه معتقدم یک تفاوت بسیار جدی و اساسی در برنامه های اقتصادی، سیاست خارجی، فرهنگی و اجتماعی با گذشته داریم و این برنامه ها توسط کارشناسان مکتوب شده است.

زاکانی ادامه داد: اولین تفاوت اینکه دوستان برنامه پنجم را نوشتند و گفتند مبانی نظری برنامه پنجم بعد از تنظیم برنامه دنبال شود. و این یک اشکال جدی است یعنی دقت لازم صورت نگرفت نکته دوم در حوزه اقتصاد است توجهی که این دولت به حوزه اقتصاد داشت بر خلاف دولت اصلاحات و سازندگی که الگوی غلط غربی را به کار گرفت این دولت از بی الگویی رنج می برد.

زاکانی ادامه داد: ما معتقدیم در حوزه اجرای برنامه نیاز به یک برنامه درست داریم ما در اصل 44 قانون اساسی اساس را برای محرومیت زدایی، مهار تورم و ایجاد اطمینان برای سرمایه گذاران و کارگران قرار دادیم. لذا نباید به صورت مقطعی تصمیم گرفته شود که ماحصل آن نبودن حسابگری دقیق است.

مبارزه با مفاسد اقتصادی یک اصل است

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه بنا داریم که مردم میدان دار اجرای قانون باشند افزود: در خصوص رفع موانع شکوفایی اقتصادی توجه به برنامه ها و ایجاد دولت الکترونیک مد نظر است مبارزه با مفاسد اقتصادی یک اصل است که در دولت اصلاحات و سازندگی به صورت شعاری با آن برخورد شد.

زاکانی با اشاره به اینکه در دولت ما خط قرمز وجود نخواهد داشت افزود: اولین کسی که با این گونه موارد برخورد می کند خود بنده هستم. در سیاست خارجی سیاستی همراه با حکمت، مصلحت و عزت را دنبال می کنیم.

وی افزود: این دوستان که در قدرت هستند نگاه درستی به بیداری اسلامی و ظرفیت کشورهای مسلمان ندارند دیپلماسی منفعلی را در پیش گرفته اند دیپلماسی اصلاحات و سازندگی نیز سیاست سازش را دنبال می کرد اما در دوره اخیر این دیپلماسی فعال نبوده است.

در سال 84 وفای به عهد کردیم

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حمایت شما و همفکران شما باعث شد تا امروز دچار مشکلاتی باشیم آیا از عملکرد خود در آن دوران راضی هستید گفت: ما در سال 84 در دور اول از احمدی نژاد حمایت نکردیم بنابر میثاقی که احمدی نژاد، توکلی، قالیباف و رضایی نوشته بودند به همان میثاق عمل کردیم و آن کار من وفای به عهده بود جایگاه وفای به عهد در دین اسلام مشخص است.

وی ادامه داد: ما از فعالیتهای خوب احمدی نژاد دفاع می کنیم کار خوب را خوب می دانیم و نسبت به اشکالات دفاع نکردیم و دفاع هم نخواهیم کرد رویه گذشته ما منطقی بوده ما با خوبی و بدی کار داریم و معتقدیم می توانیم از گذشته خود دفاع کنیم.

کاندیدای جبهه حماسه سازان در انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه آیا افراد محوری خود را برای دولت در نظر گرفته اید گفت: در جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامی جمعی از فعالین دانشگاهی و حوزوی حضور دارند که من نام سخنگوها را عرض می کنم دکتر نادران مسوول ستاد و سخنگوی اقتصادی، دکتر روستا آزاد سخنگوی علمی که رئیس دانشگاه شریف است، دکتر منوچهر محمدی سخنگوی سیاست خارجی، دکتر الهیان سخنگوی حقوق بشر، دکتر رفیعی سخنگوی اندیشه و فرهنگ از جمله این افراد هستند در ضمن به خاطر شایسته گزینی، ما دولت را معرفی نمی کنیم چون اگر توفیقی بود و پیروزی حاصل شد ممکن است افرادی باشند که الان حاضر به همکاری نباشند و آن موقع از آنها استفاده کنیم.

ولایت پذیری مورد نظر ما همان ولایت پذیری است که مقام معظم رهبری با امام داشت

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه موضع شما نسبت به ولایت فقیه چیست گفت: ولایت فقیه منشا مشروعیت است ولایت پذیری مورد نظر ما همان ولایت پذیری است که مقام معظم رهبری با امام داشت یا همانی که شهید رجایی نسبت به امام داشت.

زاکانی در ادامه نشست در پاسخ به دانشجویی مبنی بر اینکه نظر شما در مورد جلیلی و لنکرانی در انتخابات چیست گفت: برادران بسیار خوبی هستند من مکرر در این مورد پاسخ داده ام بنده خودم را اصلح می دانم که در میدان حاضرم هر کدام از دوستان هم خود را اصلح می دانند با توجه به تهدیداتی که جریان اصولگرایی در مقابل رقبا دارند برای ما ضرورت دارد که به سمت همگرایی برویم بالاخره هر کسی تلاش می کند نفر نهایی باشد و فکر می کنم آن چیزی که در ذهن من است در ذهن دوستان هم باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره مذاکره با آمریکا چیست گفت: مذاکره با آمریکا جزء سیاست کلان نظام اسلامی است و در شان و جایگاه رئیس جمهور نیست هرکس وعده ای می دهد بر خلاف قانون اساسی است زیرا رهبری معظم در مورد رابطه با آمریکا راه را تعیین می کند ما هم مکلف به تبعیت هستیم.

زاکانی در مورد برنامه های سیاست خارجی نیز گفت: اسرائیل خط قرمز ماست اما امریکا خودش خط قرمز ایجاد کرده است. امریکا تا از ددمنشی و خونخواهی دست بر ندارد و  نسبت به گذشته اعتراف و نسبت به آینده تصحیح رویه انجام ندهد مذاکره در کار نیست.

هاشمی می خواست تنها روزنامه منتقد را توقیف کند

کاندیدای جبهه حماسه سازان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحلیل شما از ورود هاشمی به انتخابات چیست گفت: من معتقدم توانمندیهای ایشان یکبار تجربه شده علاوه بر اینکه ایشان رئیس جمهور کشور ایران اسلامی بودند همه کشور نیز بسیج بود برای کمک کردن به وی و آقای هاشمی کمترین مخالفان را داشت حتی ایشان تنها روزنامه ای که منتقد بود را می خواست توقیف کند که مقام معظم رهبری نگذاشتند تفکرات ایشان طوری بود که می خواست دانشگاه سیاسی نباشد که رهبری آن موقع فرمودند خدا لعنت کند کسی را که می خواهد دانشگاه سیاسی نباشد.

وی ادامه داد: هاشمی زمانی که توانمندتر بود علاوه بر خدمات، عیبهای بسیار جدی را تحمیل کرد که هنوز از آسیب آنها آزاد نشده ایم امروز حتی آن حس و حال و توانایی در ایشان وجود ندارد البته بخاطر سن‌شان طبیعی است و بالا بودن سن ایشان با کار در دستگاه اجرایی سنخیتی ندارد در ضمن با توجه به تجربه گذشته و مسیری که طی کرده مخالفین جدی نیز دارد.

زاکانی با اشاره به اینکه هاشمی در مقام فکر و اندیشه تاکید بر الگوی غلط خود دارد افزود: ایشان در پی گیری آرمانهای انقلابی تنزل کرده اند مثلا بحث فلسطین که در مورد آن بسیار تاکید می کردند در گفته های اخیرشان طوری است که پشیمان شده اند در کل حضور ایشان را مناسب نمی دانم و اگر شورای نگهبان تشخیص دهند و صلاحیت شان را احراز کند حتما نقدهای اساسی و جدی نسبت به روحیه، برنامه ها و دستاوردهایشان -و نه به شخصیت ایشان- خواهیم داشت.

اقبالی برای بازگشت به هاشمی نیست

در ادامه نشست دانشجویی از میان جمع حاضر گفت: آقای زاکانی منظور آقای هاشمی در مورد بازگشت به گذشته بازگشت به آرمانهای امام است مثل سخنانی که حضرت علی فرموده اند یعنی بازگشت به سنت پیامبر که زاکانی گفت: به نظر من آقای هاشمی ما را به دوری از سنت امام عزیز وعده می دهد و دعوت می کند یعنی او دعوتی می کند به گذشته 20 سال پیش به الگوهای نادرست که با اندیشه های امام سنخیتی نداشت دعوت می کند.

نماینده تهران در خانه ملت ادامه داد: این مثال قابل مقایسه با مثال حضرت علی(ع) نیست حضرت علی(ع) بازگشت به اسلام ناب را دعوت می کرد ولی ایشان بازگشت به الگوی عاریت گرفته شده از غرب را پیشنهاد می دهد وی بسیار سریع بیان می کند بازگشت به الگوی اقتصاد آزاد صحیح است ولی ما می گوییم این الگو مثل سم بسیار مهلک است علاوه بر این الان تنزل پیدا کرده اند هاشمی از خوبی های گذشته برخوردار نیست مثل بحث فلسطین علاوه بر این اشکلات گذشته را دارد. عبور از اندیشه ایشان صورت گرفته و اقبالی برای بازگشت به اندیشه هایش نخواهد بود.

کاندیدای جبهه حماسه سازان در انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما چطور می خواهید تحول اقتصادی انجام دهید گفت: تحول در نظام بانکی اصل است که باید مورد دقت قرار گیرد ما باید در چند گلوگاه تحول ایجاد کنیم تا اقتصاد شفاف و رقابت پذیر داشته باشیم یکی از این گلوگاهها بحث بانک است نظام بانکی باید متحول شود زیرساختها و اجرای شرایطی که امکان این تحول باشد به وجود آمده است.

وی ادامه داد: بر اساس اصل 44 قانون اساسی همه مردم باید در سرمایه کشور سهیم باشند نه اینکه پول را توزیع کنیم البته پول برای نیازمندان لازم است ما مدیریت را از مردم گرفته ایم و به جای آنها فکر می کنیم نقش بانک در ایفای این ویژگیها برای آینده کشور بسیار اساسی است.

 زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه منابع مالی شما چقدر است و چگونه تامین می شود گفت: آخرین آماری که هفته گذشته داشتم این است که ما برای ادامه کار تبلیغاتی 7 میلیون تومان داریم بنده بنا بر تبلیغات گسترده ندارم اگر پول هم داشته باشم این کار را نمی کردم. دنبال هزینه سنگین نیستم و این روش را قبول ندارم این باید در کشور تبدیل به فرهنگ شود خیلی ها حاضرند پول بدهند ولی اعتقاد ما این است که در این صورت رئیس جمهور ممکن است وام دار قشر خاصی بشود.


منبع : خبرگزاری مهر

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، علیرضا زاکانی ، کاندیدا ، جبهه حماسه سازان ، یازدهمین دوره ، دانشگاه خواجه نصیر توسی
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.