آخرين اخبار
كد خبر : ۳۰۰۰۱
زمان ارسال :‌ ۹:۰۰ ۱۳۹۲/۳/۱
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

نخستین واکنشهای موافقان و مخالفان به خبر رد صلاحیت هاشمی

زیبا کلام: مطمئنم هاشمی هیچ اعتراضی نخواهد کرد / ترقی: هاشمی به رای شورای نگهبان تمکین می کند

انتیران: اکنون و پس از گذشت چند روز با اعلام نظر نهایی شورای نگهبان واکنشهای متفاوتی در پی داشته است
 اعلام خبر رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری را می توان دومین بمب خبری انتخابات پس از نام نویسی او و مشایی در یک روز دانست، هاشمی رفسنجانی سرانجام درآخرین لحظات به ستاد انتخابات وزارت کشور آمد و به همراه محمد، فاطمه و یاسر هاشمی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرد، اکنون و پس از گذشت چند روز با اعلام نظر نهایی شورای نگهبان مشخص شده است که رییس دولت سازندگی دیگر نمی تواند به عنوان کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.
از روز گذشته برخی از رسانه‌ها خبرهای غیر رسمی مبنی بر رد و یا عدم احراز صلاحیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را منتشر کرده و پیشاپیش به استقبال خداحافظی یکی از پر حاشیه ترین مردان سیاست تاریخ معاصر ایران رفتند، مردی که برای دو دوره ریاست مجلس و قوه مجریه را در دست داشت.
رد و یا عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی را از منظری دیگر شاید بتوان به پایان عمر سیاسی هاشمی تعبیر کرد، به بیانی دیگر هاشمی پس از ۳۱ اردیبهشت ماه با هاشمی حتی روز قبل تفاوت های زیادی دارد.
اما مخالفان و موافقان مشهور هاشمی درباره این موضوع چه می گویند؟ موضوعی که اکنون به داغ ترین مسئله سیاسی در کشور تبدیل شده، در اردوگاه اصلاح طلبان باعث تغییر آرایش سیاسی می شود و البته اصولگرایان را نیز در برخی از تصمیماتشان وادار به تجدید نظر می کند.

زیبا کلام : مطمئنم ایشان هیچ اعتراضی نخواهد کرد!
زیبا کلام درباره واکنش احتمالی هاشمی رفسنجانی به خبر رد صلاحیتش گفت: و رای و نظر شورای محترم نگهبان را نیز خواهد پذیرفت، درواقع باید بگویم هاشمی از خدای دوجهان می خواست که رد صلاحیت شود.
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران رد صلاحیت هاشمی را بهترین خبر برای او دانست و گفت: هاشمی از این خبر آنقدر خوشحال می‌شود که گویی عروسی او است و من می دانم که ایشان برای رد صلاحیتشان نذر کرده بودند زیرا می دانستند در صورت پیروزی و تشکیل دولت چگونه با مخالفت اصولگرایان در اداره دولت مواجه خواهند شد!
وی درپاسخ به این سوال که اگر هاشمی تا این حد از رد صلاحیتش خوشحال می شده اساساً چرا ثبت نام کرده است خاطرنشان کرد: ثبت نام کرد زیرا احساس تکلیف می کرد و نمی توانست مملکت را در این شرایط رها کند اما اکنون که رد صلاحیت شده است دیگر مسئولیتی ندارد زیرا به تکلیف خود عمل کرده.

جعفر شجونی: کسی عاشق هاشمی نیست که برای او اغتشاش کند
جعفرشجونی از مخالفان و منتقدان سرسخت هاشمی رفسنجانی ضمن استقبال از خبر رد صلاحیت او گفت: هاشمی هم رد صلاحیت شده هم از ادامه حضور در انتخابات انصراف داده است. شاید بنابر مصالحی قصد تأیید صلاحیت وی را داشتند اما ایشان طی پیامی به ما اعلام کرده اند به دلیل کهولت سن و عدم توانایی انصراف داده‌ام.
وی در ادامه با بیان اینکه تمام زندگی هاشمی برای این نظام هزینه بر است افزود: ایشان از ابتدای انقلاب با ماشین‌های متعددی رفت و آمد می‌کنند که برای اینها حتی یک ریال پول بنزین پرداخت نکرده است.
این عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به حضور خانواده هاشمی و همراهی آنها با جریان فتنه تصریح کرد: تمامی این رفتارها از سوی آقازاده ها،دختر و همسر ایشان برای نظام هزینه در برداشته است.
وی با اشاره به یکی از فرازهای نهج البلاغه مبنی بر حضور افرادی که وجودشان برای جامعه پر هزینه اما مفید نیستند ادامه داد: اینها(خانواده هاشمی) وجودشان برای نظام مفید نبوده است و این خانواده را مصداق عینی این نکته از نهج البلاغه می دانم.
عضو مؤتلفه با تأکید بر فرموده امام خمینی (ره) که هرکس با شورای نگهبان مخالفت کند مفسد فی الارض است گفت: هاشمی با توجه به کهولت سن و همسو بودن با جریان فتنه ، دلیلی برای اثبات خود ندارد و موظف به تمکین در برابر رأی شورای نگهبان است، ودر صورت عدم تمکین فرقی با فتنه گران نخواهد داشت، ما باید اعمال مردم را معیار قرار دهیم.
شجونی در ادامه گفت: اکنون کسی عاشق هاشمی نیست که برای حمایت از او جریانی شبیه به چهارسال قبل شکل بگیرد. ۸۸ یک استثنا بود که عوامل داخلی و خارجی باهم در ایجاد آن دست داشتند.که به سزای اعمال خود رسیدند.
وی در ادامه این انتخابات را سالم ترین انتخابات خواند و افزود: در این دوره و حتی در واکنش به نتایج شورای نگهبان هیچ اعتراض و اغتشاشی صورت نخواهد گرفت.

ترقی: هاشمی به رای شورای نگهبان تمکین می کند
حمیدرضا ترقی عضو ارشد حزب موتلفه در گفت وگو با افکارنیوز واکنش هاشمی رفسنجانی را در برابر رأی شورای نگهبان را تمکین در مقابل رای شورا خواند و افزود: این بار سنگین از دوش شورای نگهبان برداشته و از آقای هاشمی رفع تکلیف شد و ایشان یقینأ پذیرای نظر شورای نگهبان هستند.
این عضو حزب مؤتلفه حضور هاشمی را برای نظام پرهزینه ندانست و گفت: حضور برخی افراد در اطراف وی که از قبل این کار سود می‌برند ممکن است در پی هزینه تراشیدن باشند اما بعید است شخص هاشمی این نیت را داشته باشد.
وی ادامه داد: آقای هاشمی خود را مطیع قانون خوانده و قطعأ در برابر رأی شورای نگهبان تمکین میکند و اعتراض و اغتشاشی نخواهند کرد.
این نماینده سابق مجلس در واکنش مبنی بر رد صلاحیت آقای هاشمی گفت: وظیفه شورای نگهبان رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت افراد نیست بلکه اعلام صلاحیت می‌کند برای افرادی که به صلاحیت آنها رسیده است. در مورد سایر افراد نفیآ و اثباتأ شورای نگهبان اظهار نظری نمی‌کند.بنابراین نظر شورای نگهبان در خصوص کسانی که احراز صلاحیت شده‌اند.
وی ادامه داد استفاده از واژه رد صلاحیت و عدم احراز صلاحیت بار مثبتی ندارد و بهتر این است که از ادبیات شورای نگهبان استفاده کنیم . شورای نگهبان به این جمع بندی نرسیده است که ایشان شرایط شرکت در انتخابات را ندارند.
حمیرضا ترقی با اشاره به تجربه وقایع۸۸ افزود: کسی با توجه به تجربیات تلخ آن برهه تمایلی به تکرار آن ندارد و شرایط کشور به گونه‌ای نیست که پذیرای چنین حوادثی باشد. به نظر من آقای هاشمی قطعأ از حامیان خود خواهند خواست که به رأی شورای نگهبان احترام گذاشته و فصل الخطاب بودن آن را بپذیرند . وهمانطور که در روز ثبت نام اعلام کردند قانون‌مدار باشند.

پزشکیان: هاشمی به من گفت به دنبال قدرت نبودم!
مسعود پزشکیان نماینده اصلاح طلب مجلس نهم نیز در همین‌باره به خبرنگار افکارنیوز خاطرنشان کرد: روز گذشته با هاشمی رفسنجانی دیدار کردم و موضوع رد صلاحیت را با وی در میان گذاشتم، آقای هاشمی گفت: من به دنبال قدرت نبودم و تنها به خاطر تکلیفی که احساس می کردم و خواست مردم در این شرایط بر عهده دارم قدم به میدان گذاشتم.
نماینده مردم تبریز با بیان اینکه شورای نگهبان بایددر چارچوب قانون عمل کند تاکید کرد: نامزدهای رد صلاحیت شده هم باید قانونمدار باشند.

منبع : افکار نیوز

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، هاشمی رفسنجانی ، موافقان و مخالفان
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.