آخرين اخبار
كد خبر : ۳۳۵۱۶
زمان ارسال :‌ ۲:۳۰ ۱۳۹۴/۸/۱۷
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

اصلاح‌طلبان و مجلس آينده

فاضل ميبدی *
 
 با نزديك شدن به موعد ثبت‌نام انتخابات نظرات مختلفي درباره شكل ثبت كانديداي اصلاح‌طلبان درانتخابات مطرح مي‌شود، برخي از افراد در جريان اصلاحات تحلیل می‌کنند كه اشخاص مطرح اصلاح‌طلب دراين دوره از انتخابات مجلس از ثبت‌نام منصرف شوند تا هم فضا براي نيروهاي تازه‌نفس اصلاح‌طلب بازشود وهم ردصلاحيت بالا نرود.

به نظر مي‌رسد هركس كه شرايط قانوني دارد اين حق را دارد تا درانتخابات شركت كند. به صرف اينكه گروهي را تندرو يا كندرو بدانيم، نمي‌توانيم كسي را از شركت در انتخابات منصرف كنيم. ازحقوق حقه‌اي كه خداوند به انسان‌ها داده است، اين است كه هر شخصي مي‌تواند در تعیین سرنوشت خود در جامعه مشاركت داشته باشد؛ لذا نبايد اين حق را از كسي سلب كرد. يكي از راه‌هاي شركت هر شخص درسرنوشت خود و جامعه خود اين است كه بتواند در انتخابات شركت يا كانديدا شود. اينكه اعلام شود فلان گروه در انتخابات شركت كند و فلان گروه در انتخابات ثبت‌نام نكند خلاف اصول مسلم قانون اساسي است.

نكته ديگر اينكه افرادي كه در نهادهاي نظارتي حضور دارند و بر جريان انتخابات نظارت دارند نيز بايد بر اساس مرّ قانون عمل كنند و اين حق را براي همگان به رسميت بشناسند. اگر بتوانيم انتخابات را از حلقه جناح‌بندي‌هاي سياسي برهانيم حل و فصل بسياري از مشكلات آسان‌تر می‌شود. بنابراين حق همه گروه‌ها و جريانات از اصلاح‌طلب تا اصولگراست كه به عرصه انتخابات وارد شوند، همچنين شركت در انتخابات لازم است زيرا اگر در انتخابات شركت نكنيم، مجلس ضعيفي خواهيم داشت كه نمي‌تواند مشكلات جامعه را حل كند و نمايندگاني به مجلس خواهند رفت كه نمايندگان واقعي تمام ملت نبوده و از حقوق آحاد مردم مطلع نيستند. اصلاح‌طلبان تحت هيچ شرايطي نبايد ازانتخابات عقب‌نشيني كنند. قطعا افرادي از اصلاح‌طلبان تاييد صلاحیت خواهند شد و ممكن است افراد اصلي مدنظر تاييد نشوند اما افراد با درجه پايين‌تر تاييد شوند. البته هيچ‌گاه اتفاق نيفتاده كه تمام افراد غيراصولگرا رد صلاحیت شوند.

انتخابات گذشته تجربه خوبي است؛ كانديداي اصلي جريان اصلاحات در انتخابات92 حضور نداشت اما اصلاح‌طلبان به كسي رأي دادند كه مسير اصلاحات را در كشور پيگيري مي‌كند. اين تجربه بايد توسط اصلاح‌طلبان در انتخابات دور آتی مجلس به كار گرفته شود. در هر صورت اگر عده‌ای از اصلاح‌طلبان ردصلاحيت شوند، تعدادي هم تاييدصلاحيت خواهندشد، لذا نمي‌توان مجلس را از نيروهاي اصلاح‌طلب تهی كرد. ورود اصلاح‌طلبان به مجلس موجب مي‌شود كه تندروهاي كمتري در پارلمان حضور داشته باشند. همچنين با نزديك شدن به انتخابات شاهد آن هستيم كه برخي از اصولگرايان به انديشه‌هاي اصلاح‌طلبانه تمايل نشان مي‌دهند، استفاده از اين افراد در ليست‌هاي انتخاباتي اصلاح‌طلبان مطلوب است و كيفيت مجلس آينده رابالا خواهد برد.

* فعال سياسي

كلمات كليدي : انتخابات مجلس ، مجلس دهم ، اصلاح‌طلبان ، کاندیداتوری ، لیست ، مجلس آینده ، فاضل میبدی
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.