آخرين اخبار
كد خبر : ۳۴۰۴۳
زمان ارسال :‌ ۱:۳۰ ۱۳۹۴/۹/۸
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

مشارکت حداکثری ضامن پیروزی اصلاح‌طلبان؛

امیدهای جریان اصلاحات برای کسب اکثریت مجلس

با وجود اینکه پیش‌بینی مجلس دهم قبل از تایید صلاحیت کاندیداها از سوی شورای نگهبان مشکل به نظر می‌رسد، اما به جرات می‌توان گفت که با توجه به محبوبیت بیشتر چهره‌های اصلاح‌طلب در بین مردم می‌توان حضور اکثریت اصلاح‌طلبان برای دستیابی به کرسی‌های صحن را انتظار داشت.

بعد از روی کار آمدن دولت نهم و دهم محدودیت کاندیداهای اصلاح‌طلب که دولت آنها را سد راه اهداف سختگیرانه خود می‌دید، سهم آنها در انتخابات مجلس هشتم و نهم بود که با سرلوحه قرار دادن شعار اتفاقات مجلس ششم را فراموش نکنید توسط دولت وقت رقم خورده بود. در این دوران اذهان عمومی دستخوش بیانات و ژست‌های پوپولیستی دولت شده ضمن‌اینکه اندک بودن اصلاح‌طلبان تعیین صلاحیت شده امکان حضور اکثریتی اعضای این حزب را به صفر رسانده بود. البته بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم روحی تازه در حزبی که می‌رفت تا به فراموشی سپرده شود، دمیده شد و موفقیت اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری نشان داد جمهوری اسلامی ایران بر پایه خواست مردم بوده و مهم‌ترین هدف این نظام تامین منافع ملی چه در سیاست داخلی و چه سیاست خارجی است. رهبر انقلاب که در هر دوره از مجلس سیاسیون را دعوت به همدلی و همبستگی نموده‌اند، در راستای تدابیر هوشمندانه خود سالی را که در آن شروعی نو برای مجلس شورای اسلامی رقم می‌خورد را به شعار همدلی و همزبانی مزین فرمودند ضمن‌اینکه پیش از این از دو جناح سیاسی کشور به عنوان دو بال برای نظام یاد کردند؛ بنابراین تلاش برای حذف یکی از این دو بال توسط برخی، اصل نظام را زیر سوال می‌برد به همین دلیل برخی تندرویان موافق جناح اصولگرا نباید با مغلطه کردن در عرصه‌های رقابتی انتخاباتی، افکار سیاسی اصلاح‌طلبان را تخطئه کنند. در اینجا از برخی کارشناسان امور سیاسی خواستیم که ترکیب سیاسی مجلس آینده را پیش‌بینی کنند.

برگزاری انتخابات با محوریت مردم‌سالاری حضور اکثریتی اصلاح‌طلبان در مجلس دهم را رقم می‌زند
جلال جلالی‌زاده نماینده ادوار در مجلس شورای اسلامی در مورد ترکیب سیاسی مجلس دهم به «ابتکار» گفت: در مورد چینش مجلس دهم شورای نگهبان بیشترین تاثیر را خواهد داشت و اگر بر اساس موازین قانونی و بدون نگاه امنیتی و سیاسی و جانبداری از جناح یا کاندیداهایی خاص به تعیین صلاحیت بپردازد و قانون به طور دقیق بر روند انتخابات از سوی مجریان امر اعمال شود به طور قطع اصلاح‌طلبان اکثریت مجلس آینده را تشکیل خواهند داد ولی چنانچه مردم نقش مستقیم در نتیجه انتخابات نداشته و دست آنها در انتخاب کاندیداهای مورد نظرشان بسته باشد مجلس دهم ترکیبی ناموزون و ناهمگون خواهد داشت.
وی افزود: با توجه به اینکه در مناطق مرزی و مناطقی غیر از کلان شهرها انتخابات با ارائه لیست احزاب صورت نگرفته و افراد بدون هویت و شناسنامه سیاسی هم وارد عرصه انتخابات شده و تنها برای ورود به مجلس تلاش می‌کنند و خود را در معرض سنجش شورای نگهبان و دستگاه‌های نظارتی نمی‌بینند بنابراین نمی‌توان در مورد اهداف و جهت‌گیری‌های سیاسی آنها که بعد از انتخابات هویت سیاسیشان شکل می‌گیرد، اظهارنظر کرد ضمن‌اینکه حضور این کاندیداها در مجلس اتفاق میمونی نبوده و برخلاف اصل دموکراسی است. نماینده اسبق مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ششم با اشاره به بهترین ترکیب سیاسی برای مجلس دهم یادآورشد: ترکیب مجلس دهم باید به گونه‌ای باشد که با دولت همسو بوده و مجلسی باشد که بدون ترس به وظایف خود در زمینه قانونگذاری و نظارت عمل کند و این مهم تنها در صورتی محقق می‌شود که مردم نقش کلیدی در انتخاب ترکیب مجلس بعدی داشته باشند چراکه در این صورت است که شاهد مشارکت بیشتر مردم در عرصه‌های مختلف کشور بوده که در پی آن جایگاه نظام نیز در جهان تثبیت خواهد شد. وی در بیان درصد موفقیت هر کدام از احزاب اصولگرا، اصلاح‌طلب، پایداری و مستقل در مجلس دهم تصریح کرد: در صورتی که ترکیب مجلس دهم با محوریت مردم‌سالاری شکل گرفته باشد اصولگرایان 30 درصد، اصلاح‌طلبان 50 درصد، پایداری 15 درصد و مستقلین 25 درصد مجلس آینده را تشکیل خواهند داد.
مشارکت بیشتر مردمی در انتخابات موجب حضور اکثریت اصلاح‌طلبان در مجلس بعد می‌شود
عابد فتاحی عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس نیز با تاکید بر اینکه انتخابات مجلس دهم سیاسی‌ترین انتخابات در تاریخ انقلاب اسلامی خواهد بود در مورد نحوه ترکیب سیاسی مجلس آینده به «ابتکار» گفت: به طور قطع انتخابات پیش‌رو وسیع، شکوهمند همراه با رقابتی تنگاتنگ خواهد بود چراکه همه احزاب سیاسی در تکاپوی ارائه لیست برای حضور در انتخابات هستند اما آنچه مسلم است مردم خواهان حضور اعتدالیون در مجلس هستند بنابراین چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا کاندیداهایی شانس موفقیت بیشتر را دارند که معتدل باشند. وی افزود: با توجه به اینکه دو حزب اصلی اصولگرا و اصلاح‌طلب در تلاش هستند که با سازماندهی اعضای خود برای ارائه لیست منسجم و متحد عمل کنند می‌توان رقابتی جدی را بین آنها پیش‌بینی کرد اما نکته قابل ذکر این است که در بین اصلاح‌طلبان باید کاندیداهای محبوب مردم مورد حمایت بیشتری قرار گیرند. رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس در ترسیم بهترین ترکیب سیاسی برای مجلس دهم تصریح کرد: ترکیب مجلس آینده باید در تصمیم گیری‌ها، فرامین مقام معظم رهبری را سرلوحه اقدامات خود قرار دهد که به طور قطع حرکت در این مسیر تامین منافع ملی را به همراه دارد ضمن‌اینکه کاندیداهایی باید در کرسی‌های صحن مستقر شوند که دولت را تحت فشار قرار نداده و به گونه‌ای عمل نکنند که با سوال‌های تکراری و بی‌مورد وقت اعضای کابینه دولت را در بهارستان به هدر ندهند البته نباید فراموش کرد که سوال و استیضاح حق مسلم نمایندگان قدرتمند مجلس است. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به درصد موفقیت هر کدام از احزاب اصولگرا، اصلاح طلب، پایداری و مستقل در مجلس دهم تاکید کرد: اگر در انتخابات 70 درصد مردم حضور داشته باشند به طور قطع 65 درصد اصلاح‌طلبان به مجلس راه می‌یابند و هر چه حضور مردم در انتخابات کمرنگ‌تر باشد احتمال موفقیت اصولگرایان افزایش می‌یابد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآورشد: امیدوار هستیم ترکیب مجلس بعد طوری باشد که همگام با دولت و بدون هراس، آرمان‌های ملی را دنبال کنند و از ایران کشوری قانون‌مدار، سربلند و مقتدر در زمینه تعامل با دنیا بسازند و با برهم زدن نقشه‌های دلالان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی معضلات کنونی کشور را در تمام حوزه‌ها از بین ببرند.

جبهه پایداری در انتخابات مجلس دهم شکست سختی می‌خورد
احمد شیرزاد نماینده ادوار در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال «ابتکار» با بیان اینکه بیشترین ترکیب مجلس دهم را اصلاح‌طلبان تشکیل خواهند داد، گفت: البته اینکه ترکیب مجلس آینده چگونه باشد کاملا به تصمیم کلان ناظران انتخاباتی بستگی دارد تا جاییکه اگر کاندیداها بدون حد و مرز حضور یابند می‌توان حضور اکثریت اصلاح‌طلبان را در مجلس دهم پیش‌بینی کرد. وی افزود: اگر بخواهیم با نگاهی باز به پیش‌بینی ترکیب مجلس بعد بپردازیم بعد از اصلاح‌طلبان کاندیداهای اصولگرای معتدل بیشترین سهم از کرسی‌های مجلس را خواهند داشت ضمن‌اینکه می‌توان امیدوار بود که از مجلس نهم اصلاح‌طلبان معتدل موفق به ورود به مجلس آینده شده ولی از اصولگرایان افراد تحصیلکرده‌تری به این مجلس راه می‌یابند چراکه به نظر می‌رسد اصولگرایان برای انتخاب کاندیداهای انتخاباتی تجدیدنظر کرده و از افراد همسو با دولت برای حضور در این لیست انتخاب می‌کنند. نماینده مردم اصفهان در مجلس ششم یادآورشد: آنچه مسلم است اصولگرایان افراطی به طور قطع جایی در مجلس آینده نداشته و جبهه پایداری هم شکست سختی خواهد خورد و به ندرت بتوانند شانس حضور در مجلس دهم را داشته باشند. شیرزاد در بیان درصد موفقیت هر کدام از احزاب اصولگرا، اصلاح طلب، پایداری و مستقل در مجلس دهم اظهارکرد: 30 درصد اصولگرایان، 40 درصد اصلاح‌طلبان معتدل و 30 درصد هم بین اعتدالیونی که موضع‌گیری‌های سیاسی خاصی نکرده باشند، شناور خواهد بود.

منبع : روزنامه ابتکار

كلمات كليدي : انتخابات مجلس ، مجلس دهم ، اصلاح‌طلبان ، جبهه پایداری ، مجلس آینده ، مشارکت
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.