آخرين اخبار
كد خبر : ۳۴۰۴۶
زمان ارسال :‌ ۲:۱۵ ۱۳۹۴/۹/۸
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

آيت‌ا... سيد حسين موسوی تبريزی:

اصلاح‌طلبان نيمي از مجلس را به دست مي‌آورند

آيت‌ا... سيدحسين موسوي‌تبريزي، دبيركل مجمع محققين و مدرسين قم است. وي كه اين روزها سخت مشغول برنامه‌ريزي‌هاي انتخاباتي البته نه براي خود بلكه براي كمك به جبهه اصلاحات و مجمع محققين و مدرسين قم است، در اين گفت‌وگو بر حق‌الناس بودن رأي مردم تاكيد كرد و اخباري هم از رايزني‌هاي اصلاح‌طلبان با نهادها و افراد براي انتخابات مجلس آتي داد. گفت‌وگوي اميد ايرانيان با دبيركل مجمع محققين و مدرسين قم در پي مي‌آيد:

 بحثي مطرح است مبني بر اينكه اصلاح‌طلبان نگران ردصلاحيت‌ها هستند. آيا اصلاح‌طلبان به‌واقع چنين نگراني‌اي دارند؟
نگراني كه ندارند اما اگر داشته باشند به‌نظر شما چه اشكالي دارد؟اصلاح‌طلباني كه من مي‌شناسم دلشان براي ايران، نظام و پيشرفت كشور مي‌سوزد و مي‌خواهند انتخابات، انتخاباتي پرشكوه و طوري باشد كه همه افكار در آن شركت كنند. بنابراين در اين جهت بايد رايزني‌هايي انجام گيرد و همان‌طور كه در درون خود بايد رايزني انجام دهند، بايد با بيرون و نهادهاي مرتبط با امر انتخابات هم رايزني كنند. اين نقطه ضعف نيست كه گروهي بخواهند قبل از انتخابات رايزني كنند. رايزني كردن به معناي ضعف داشتن نيست.

 يعني اصلاح‌طلبان الان مشغول رايزني هستند؟
بله. اصلاح‌طلبان درون جناح خود مشغول رايزني هستند براي اينكه بين كانديداها اهم في الاهم كنند كه آمدن چه كسي به‌صلاح‌تر است. در بيرون هم به همين ترتيب رايزني مي‌كنند چراكه به اعتقاد ما رايزني حق اصلاح‌طلبان است. البته حق هر جرياني است. اصلاح‌طلبان مي‌توانند با مسئولان كشور در راستاي مواضع خود رايزني كنند حتي با رهبر انقلاب هم مي‌توانند صحبت كنند و اگر شبهه‌اي وجود دارد آن را برطرف كنند. اين را نگراني نمي‌گويند بلكه صداقت مي‌گويند. اگر كارهاي پشت‌پرده انجام دهند، درست است؟ به اعتقاد من اين كارها شفاف‌سازي است. حالا عده‌اي در اين ميان بهره‌برداري مي‌كنند و مي‌گويند، نگرانند. درصورتي‌كه اصلاح‌طلبان در عين حال كه با بزرگان و مسئولان صحبت مي‌كنند، مردم را هم در جريان كارها مي‌گذارند چراكه به اعتقاد ما يكي از عيب‌هاي جامعه انتخاباتي ما اين است كه افراد و گروه‌هاي خلق‌الساعه در آستانه انتخابات شكل مي‌گيرند و مردم در جريان امور آنها قرار نمي‌گيرند. در زمان مرحوم امام (ره) در انتخابات مجلس شايع شده بود كه فقط جامعه مدرسين قم و تهران براي كل ايران كانديدا بدهند و مردم هم موظف به تبعيت از آنها هستند. امام (ره) اين مساله را نهي كرد و گفت كه جامعه مدرسين در غير قم و جامعه روحانيت مبارز در غير تهران كانديدا معرفي نكند. بنابراين اينكه عده‌اي بخواهند براي حذف رقيب حرف‌هاي اين‌چنيني مطرح كنند، درست نيست و همان‌طور كه گفتم نمونه‌هايش را زياد داشته‌ايم. اما همه بايد بدانند كه در نهايت رأي‌دهندگان مسئول انتخاب خود هستند. يعني اگر كانديدايي را انتخاب كردند و آن فرد در مجلس عملكرد خوبي نداشت، به اين معناست كه مسئوليت آن بر دوش رأي‌دهندگان هم هست.

 گفتيد كه اصلاح‌طلبان مشغول رايزني هستند. تا الان چه رايزني‌هايي با چه دستگاه‌ها و مقاماتي صورت گرفته است؟ يا در برنامه خود دارند؟
تا الان كه رايزني‌ها بيشتر درون‌گروهي بوده است ولي در برنامه‌هاي آينده شوراي مركزي جبهه اصلاحات ملاقات‌هايي درنظر گرفته شده است. مثلا ديدار با بزرگان كشور ازجمله ملاقات با آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني از برنامه‌هاي اين شوراست.

 الان وضعيت وحدت در جناح اصلاح‌طلب به چه ترتيب است؟
الان وحدت به اين معنا كه در حال تعيين كانديدا باشيم، هنوز صورت نگرفته است. فعلا شوراي عالي سياست‌گذاري مشغول تقسيم كار است و سه كميسيون در درون اين شورا تشكيل شده كه هر كدام وظايف خود را دارند.

 پيش‌بيني شما از انتخابات مجلس دهم چيست؟
معتقدم كه تركيب آينده مجلس به كيفيت برگزاري انتخابات بستگي دارد. اگر انتخابات در يك مسير معتدل قانوني پيش رود و همه كساني كه لياقت دارند، شركت كنند، فكر مي‌كنم كه اصلاح‌طلبان نيمي از مجلس را به دست مي‌آورند.

 يعني تغيير آرايش جدي به‌لحاظ سياسي در مجلس خواهيم داشت؟
قطعا خواهيم داشت.

 سرانجام نيروهاي تندرو در مجلس چه خواهد شد، فكر مي‌كنيد كه آيا در مجلس آينده جايي داشته باشند؟
اين افراد به خودي خود رأيي نخواهند داشت اما گاهي ممكن است اين افراد پشت پرده كساني باشند كه عده‌اي به‌خاطر آنها رأي دهند.
 يك نگراني درباره فعاليت‌هاي جداگانه جريان اعتدال و اصلاحات در انتخابات مجلس است...
من هنوز در اين راستا نمي‌توانم اظهارنظر كنم. فعلا اهداف جريان اعتدال با اهداف جبهه اصلاحات خيلي فاصله ندارد. اما بالاخره اين را هم بايد بپذيريم كه اعتدال به معناي مفهوم كلمه همان اصلاحات است.

 بحث ديگري كه مطرح است اينكه ارائه يك ليست مشترك از اصلاح‌طلبان و اصولگرايان معتدل به رقابت‌پذيري در انتخابات صدمه مي‌زند. شما قبول داريد؟
واقعيت اين است كه همه اين بحث‌ها از دل يك جريان سومي بيرون مي‌آيد، جرياني كه احتمالا جايي در انتخابات آتي مجلس ندارد. اگر اصولگراياني باشند كه مواضعشان به اصلاح‌طلبان نزديك باشد و اصلاح‌طلبان هم اين مواضع را قبول داشته باشند، برابر يك عده‌اي كه به اصطلاح اصولگرا هستند و مملكت را به‌جايي كشانده‌اند كه مي‌دانيد، متحد شوند، بد است؟ فكر مي‌كنيد كه مردم اين ديدگاه را پس مي‌زنند؟ من فكر مي‌كنم كه هدف اين است كه ديدگاه تندرو در كشور حذف شود. اگر كساني هم واقعا ديدگاه اصولي داشته باشند، قطعا اين گفته من را مي‌پذيرند. چه اشكال دارد كه به‌خاطر منافع مردم يك ليستي براي مجلس بيرون بيايد كه مصلحت‌گرا هستند و منافع خود و جناح‌شان اولويت نباشد. اين قطعا رقابت‌هايي را ايجاد مي‌كند و اين‌طور نيست كه همه اصولگرايان در صف اصلاح‌طلبان بايستند.

 فكر مي‌كنيد كه چه طيف‌هايي درون اصولگرايان راغب به ائتلاف با اصلاح‌طلبان باشند؟
طيف را نمي‌شود اسم برد اما اصولگرايان سنتي نمي‌توانند ائتلاف كنند. منظورم بعضي از اصولگرايان سنتي هستند و البته من اسمي از آنها نمي‌برم و اگر هم بخواهند ائتلاف كنند به‌نظرم اصلاح‌طلبان نبايد قبول كنند چون هويت خود را از دست مي‌دهند.

 مهم‌ترين و بزرگ‌ترين بحثي كه در جناح اصلاح‌طلب براي انتخابات وجود دارد، چيست؟
وحدت.

 بعد از وحدت؟
نشان دادن اصول و اعتقادات و اهداف خود براي مردم؛ اما نكته مهمش اين است كه اصلاح‌طلبان به فكر راه‌هايي هستند كه در انتخابات بتوانند با مردم صحبت كنند.

 دغدغه سياسي و اجتماعي چه‌طور؟
اصلاح‌طلبان به اين دغدغه‌هاي سياسي و اجتماعي عادت كرده‌اند. بالاخره يا در انتخابات تاييد صلاحيت مي‌شوند يا نمي‌شوند، يا رأي مي‌آورند يا رأي نمي‌آورند. حتي ممكن است در جناح اصلاح‌طلب كساني بيايند كه در چندين دوره مجلس بوده‌اند يا ردصلاحيت شده‌اند. با اين شرايط يعني اصلاح‌طلبان به اين وضعيت عادت كرده‌اند.


منبع : روزنامه آرمان

كلمات كليدي : انتخابات مجلس ، مجلس دهم ، اصلاح‌طلبان ، مجلس آینده ، دبيركل ، مجمع محققين و مدرسين قم ، موسوی تبریزی
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.