آخرين اخبار
كد خبر : ۳۴۱۴۴
زمان ارسال :‌ ۲۰:۳۵ ۱۳۹۴/۹/۱۰
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

علی مطهری:

وجود اقلیت منتقد برای جامعه مفید است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این که عدالت مقیاس دین است نه دین مقیاس عدالت، گفت: دموکرات بودن یک حکومت، از نوع برخورد با مخالفانش مشخص می‌شود و وجود اقلیت منتقد و مخالف برای کل جامعه مفید است.

 علی مطهری شامگاه دوشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه سهند تبریز با بیان اینکه ترکیب شورای نگهبان بهتر شده و افراد معتدل تری وارد آن شده‌اند، گفت که احتمال می‌دهم در انتخابات مجلس آتی وضعیت بهتری داشته باشیم.

وی با تسلیت فرارسیدن ایام اربعین حسینی گفت: با گذشت زمان، حادثه عاشورا بیشتر شناخته شده است و این امر مختص حوادث بزرگ است. امیرالمومنین نیز طبق قولی از خودشان در دوران خود شناخته نشد و بعد‌ها ارزش‌های والای ایشان مورد توجه عالم اسلام قرار گرفت.

این نماینده مجلس ادامه داد: امام حسین (ع) جزو افرادی بودند که وارد تاریخ شدند و اتفاقا جزو قله‌های مرتفع و یکی از سازندگان تاریخ بودند. در انقلاب‌های فکری و اجتماعی، خطر نفاق وجود دارد. همچنین در انقلاب‌ها، چه دینی و غیر دینی، بعضی مخالفان به داخل آن نفوذ می‌کنند و حتی شعارهای تند‌تر و انقلابی‌تر می‌دهند ولی در اصل قصد انحراف حرکت اجتماعی را دارند و این وظیفهٔ پیشوا و امام و چشم بینای اوست که در مقابل این انحراف بایستد؛ و امام حسین در چنین وضعیتی قرار داشت که اگر قیام نمی‌کرد اثری از اسلام باقی نمی‌ماند.

مطهری همچنین افزود: خداوند با هیچ قوم و قبیله‌ای خویشاوندی ندارد و هر انقلابی احتمال انحراف دارد. همانطور که انقلاب بزرگ پیامبر اکرم بعد از ۵۰ سال به انحراف کشیده شد و امت پیامبر فرزند ایشان را در کربلا شهید کردند. با این رویکرد بود که حضرت علی خلفای پیش از خود را نقد می‌کرد چرا که آنان فقط به فکر افزایش فتوحات بودند. امام علی علیه السلام به دنبال اصلاح داخل و برقراری عدالت در جامعه بودند.

وی یادآور شد: نوعی تعصب عربی توسط معاویه و حکومت او تبلیغ می‌شد و با استخدام عامل روحانیت و جعل احادیث به جنگ با حضرت علی پرداخت و نیز از ابزار مسموم کردن دشمنانش از جمله امام حسن و سعد ابن ابی وقاص و غیره استفاده کرد. معاویه خلافت را به سلطنت تبدیل کرد و قیام امام حسین از همین جا شروع شد و امام حسین با حرکت خود بین اسلام و خلافت اسلامی فاصله انداخت و به مردم فهماند که خلافت اسلامی ادامه حرکت پیامبر نیست. ما باید از این واقعه درس بگیریم.

وی ادامه داد: قیام علیه ظلم تنها وظیفهٔ امام حسین (ع) نبود و این طور نیست که دستور خصوصی داشت. مامور به این کار نبود بلکه از روی محاسبه این کار را انجام داد و به همین جهت اصحاب و اهل بیت خود را برد و این وظیفهٔ همه است که با انحرافات مقابله کنند و برخی از اقشار نیز وظیفه مضاعفی دارند. دانشجو و دانشگاه از دیده بان‌های جامعه هستند که باید به موقع آژیر خطر بکشند و این به خاطر بیدار بودن فطرت الهی در قشرجوان و دانشجو است که البته احساسی و ابزاری عمل کردن نیز جزو آسیب‌های دورهٔ دانشجویی است.

مطهری با بیان این سوال که آیا ما بعد از انقلاب به جنبش دانشجویی نیاز داشتیم یا خیر پاسخ داد: جنبش دانشجویی همواره مورد نیاز است و نقد قدرت باید همواره انجام گیرد چراکه در غیر این صورت حکومت‌ها فاسد خواهند شد و قدرت نباید در خلوت قرار گیرد و همواره باید نقد شود.

وی ادامه داد: باید انقلاب اسلامی را با آرمان‌های آن از جمله آزادی، استقلال و عدالت ارزیابی کنیم و ببینیم که آیا به این آرمان‌ها رسیده‌ایم یا نه.

وی به اثرات نبود عدالت در جامعه اشاره کرد و گفت: نتیجه چنین فقدانی از بین رفتن تعادل روانی جامعه است زیرا سبب ایجاد دو قشر مرفه و مظلوم در جامعه می‌شود که تعادل روانی جامعه را به خطر می‌اندازد. علاوه بر این، بی‌عدالتی سبب رویکرد به بخت و اقبال و شانس می‌شود زیرا در چنین شرایطی، دیگر تحصیلات و تلاش رنگ می‌بازد و اعتقاد به شانس و اقبال جای آن را می‌گیرد و همچنین افراد جامعه به نظام عالم بدبین می‌شوند.

در بخش دیگری از این نشست مطهری در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات آینده در لیست اصلاح طلبان خواهد بود یا اصولگرایان اظهار کرد: این دسته بندی‌ها را قبول ندارم و دیواری بین اصلاح طلبی و اصول گرایی قائل نیستم و هر اصلاحی باید بر اساس اصولی باشد و لذا در دوره قبل هم مستقل در انتخابات مجلس شرکت کردم، با اینکه در تهران کار بسیار مشکلی است.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوال دیگری اظهار کرد: قانون اساسی قانون بسیار خوبی است و حقوق مردم خوب در نظر گرفته شده و حقوق شهروندی را خیلی خوب رعایت کرده است و در مجموع قانونی دموکراتیک است ولی مشکل در اجرای آن است. شاید در برخی جا‌ها نیاز به اصلاح آن وجود دارد که این هم کار یک فرد نیست.

مطهری ادامه داد: قبلا این گونه بود که به استعلامات چهارگانه استناد می‌شد اما بعد‌ها نظارت استصوابی مطرح و قانون شد که صلاحیت کاندیدا‌ها باید احراز شود، نه اینکه عدم صلاحیت او احراز شود. در این حد که غیر از استعلام‌های چهارگانه درباره احوال شخصی افراد تحقیق شود قابل قبول است ولی نمی‌شود که افراد را به خاطر انتقادی که داشتند یا در راهپیمایی شرکت کرده‌اند و در ستاد فرد خاصی بوده‌اند رد کرد چون سبب می‌شود افراد آزاده حذف شوند.

مطهری در پاسخ به سوال دیگری درباره تشکیل دادگاه صالحه برای افراد موسوم به سران فتنه یادآور شد: به قول رهبری نظام، سران فتنه در خارج کشور هستند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره زندانیان سیاسی و موضوع حصر اظهار کرد: زندانیان سیاسی در شرایط بدی نیستند و از نظر بهداشت و درمان رسیدگی‌هایی می‌شود. درباره بازدید از زندان‌ها در حادثه بند ۳۵۰ زندان اوین درخواست کردیم که هیاتی از مجلس برای تحقیق برود. هیات رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی همراهی نکرد و این نقطه ضعف مجلس است که وارد این حوزه‌ها نمی‌شود.

وی با بیان اینکه جنبش دانشجویی تا حد زیادی تحلیل رفته است، گفت: فضا خیلی راحت و آزاد نیست و باید در جهت تغییر فضا تلاش کرد. البته بخشی هم مربوط به خود دانشجویان است که باید ملاحظه کاری را کنار بگذارند و فعال‌تر شوند.

این نماینده مجلس درباره بازداشت اخیر چند نفر از روزنامه نگاران نیز اظهار کرد: من با اصل بازداشت در صورت وجود مستندات مخالف نیستم اما وقتی وزارت اطلاعات داریم نباید سایر نهاد‌ها این کار را بکند. رئیس جمهوری هم می‌تواند به عنوان رئیس قوهٔ مجریه و مجری قانون اساسی، طبق قانون اساسی اخطارهایی را بدهد، خصوصا که به بهانه نفوذ این کار انجام شد.



منبع : ایلنا

كلمات كليدي : انتخابات ، انتخابات مجلس دهم ، مجلس آینده ، مستقل ، علی مطهری
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.