آخرين اخبار
كد خبر : ۳۴۲۴۷
زمان ارسال :‌ ۱۹:۴۹ ۱۳۹۴/۹/۱۶
چاپ خبر
دسته بندي : يادداشت
تعداد نظرات : 0

اشتباه استراتژيک

اشتباه استراتژيک هرمز ربانی *

به نظر مي‌رسد تا هفتم ‌اسفند تاريخ برگزاري انتخابات، اتفاقات ريز و درشتي که در کشور رخ مي‌دهد بيشترش به ‌نوعي با انتخابات بي‌ارتباط نباشد، چرا که همه مي‌دانند انتخابات پيش‌رو در آينده سياسي، اجتماعي و اقتصادي کشور نقشي عميق و تأثير‌گذار ايفاء مي‌نمايد. به عقيده نگارنده از مسئله برخورد با موضوع برجام گرفته، تا مسئله بگير و ببندهاي اخير از موضوع توهين و حمله به دو رئيس محترم قوه در مراسم برگزاري عزارداري بيت گرفته تا حمله بي‌پروا به آيت‌الله‌هاشمي ‌و خانواده‌اش همه را بايد مرتبط با مسئله انتخابات پيش‌رو دانست. تندروها بهتر از هرکسي مي‌دانند که شرايط سياسي به نفع آنها نيست و شکست در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم مقدمه شکست‌هاي بعدي آنها را فراهم کرده است و اين دومينو در شرايط عادي به حرکتش ادامه مي‌دهد و آنها براي جلوگيري از شکست‌هاي بعدي دست به هر اقدامي‌خواهند زد .

به نظر مي‌رسد آنها يکي از دو اقدام زير را در پيش بگيرند:

اول برهم زدن بازي‌؛ کاري خطرناک و پر مخاطره که براي انجامش شايد شرايط برايشان مهيا نيست و امکانات لازم را دارا نباشند .

گذشته رفتار تندروها نشان داده است که آنها براي انجام اقدامات در بسياري از موارد به شرايط امکان و محاسبه اقدام التفات زيادي ندارند و به گمان خودشان تکليفي عمل مي‌کنند و در فضاي سياسي مي‌توانند انتحاري عمل کنند.

دوم – مديريت و مهندسي وضعيت؛ اصولگرايان معتدل و منطقي با درک شرايط کم‌کم فاصله خود را با تندروها بيشتر و بيشتر مي‌کنند چيزي که موجب خشم تندروها شده و آنها را به خيانت و سازشکاري متهم مي‌کنند. تندروها هر چه خود را در فضاي سياسي تنهاتر و ناتوان‌تر ببينند به انجام اقدامات و روش‌هاي غير‌متعارف روي خواهند آورد به بياني به راه اول متمايل مي‌شوند و ليکن با ابزارهايي که دارند نخست سعي در مديريت اوضاع خواهند داشت. بطور نمونه در مسئله برجام علي‌رغم آنکه آنها نتوانستند اصولگرايان معتدل را با خود همراه سازند و جلوي تصويب برجام را بگيرند ولي توانستند با سنگ‌‌اندازي و ايجاد موانع شتاب حرکت را بگيرند و کار را به تاخير اندازند .اين اقدامات در راستاي عدم بهره‌برداري رقيب تفسير مي‌شود يعني هرچه ديرتر دولت اعتدالي بتواند از مواهب رفع تحريم‌ها برخوردار شود براي تندروها يک پيروزي محاسبه مي‌شود و حتي هشدار عملي مراجع تقليد همچون آيت‌الله مکارم شيرازي که فرمودند نبايد بخاطر منافع سياسي و جناحي کار را به تاخير انداخت در مواضع آنها تغييري ايجاد نکرد‌. حال که آنها اميد به برهم خوردن توافق و جلوگيري از اجراء آن دارند‌. فضاسازي‌ها، ايجاد موانع، تحريک جوانان احساساتي و دلسوز اما کم تجربه، گسترش فضاي تهمت و افتراء و هتاکي همه‌و‌همه برنامه‌هايي است در راستاي سنگ‌اندازي در مسير اجراء برجام و حال اگر باتوجه به نظر کارشناسان اقتصادي اين تاخير براي هر روزش صدها ميليون دلار خسارت را متوجه مملکت کند گردي بر دامن آنها نمي‌نشيند‌. آنها درست فهميده‌اند اجراي برجام در شکل حداقلي و آني تاثير رواني به بازار کسب و کار دارد و مي‌تواند به بهبود شرايط اقتصادي بينجامد و بهبود شرايط اقتصادي مي‌تواند محبوبيت نيروهاي اعتدالي و اصلاح‌طلبان را افزايش دهد و اين از نظر تندرو‌ها يعني از دست دادن کرسيهاي مجلس، کرسي‌هايي که هم اکنون هم آنها براي حفظش اميد چنداني ندارند .

ولي در کجاي دنيا سياستمداران اينقدر به منافع ملي خود بي‌توجه مي‌شوند و حاضرند منافع ملي را ناديده بگيرند؟ نکته ديگر مربوط به فضاي سياسي کشور مي‌باشد‌. عادي شدن فضا و عبور از فضاي امنيتي و قرار گرفتن در فضاي سياسي بي‌تنش يکي از مهمترين وعده‌هاي آقاي روحاني در کارزار انتخاباتي بوده است که بيشترين خواستگاهش در بين روشنفکران، آگاهان سياسي‌ و نيروهاي اجتماعي مي‌باشد گروه‌هايي که خود در تحرک بخشي عامه مردم تاثيري انکار ناپذير دارند‌. تندرو‌ها نيک مي‌دانند اگر شرايط به سمت آرامش سياسي برود و فضاي سياسي باز شود ضمن آنکه تاثير‌گذاري نيروهاي سياسي و اجتماعي بيشتر خواهد شد بر محبوبيت آقاي روحاني هم افزوده مي‌شود و اين هم يعني افزايش کرسي‌هاي طرفداران اعتدال و کاهش حوزه نفوذ تندروها و در همين راستا است که مساله سوء‌استفاده از شعار درست رهبري که بيشتر ناظر به دقت عمل دولت در مواجهه با عناصر نفوذي و خود باخته در بعد از اجراي توافق مي‌باشد، انجام مي‌گيرد‌. آنها سعي دارند مرجع تذکر رهبري را دولت و حاميان آن معرفي کنند و با نفوذي و سازشکار خواندن آنها در آستانه انتخابات با گسترش فضاي امنيتي به مقابله با دولت بپردازند، بازي خطرناکي که مي‌تواند به تنش‌هاي اجتماعي بينجامد و اختلاف درون حاکميت را افزايش دهد‌. آنها انتظار دارند با ايجاد يک بحران و ايجاد موج از فضاي بوجود آمده بهره برداري سياسي نمايند‌. به هر تقدير تا هفتم اسفند بايد منتظر انتخاباتي از اين دست باشيم‌. مشکل تندروها در اين است که آنها حيات سياسي خود را با اين انتخابات گره زده‌اند چيزي که به نظر مي‌رسد يک اشتباه استراتژيک باشد‌. درک سياسي ايجاب مي‌کند که دريابند شکست در يک انتخابات نه آغاز و نه پايان يک کنش سياسي است ولي اگر بخواهند با يک نگاه غلط و نگاه صفر يا صدي به ماجرا بنگرند و اشتباه استراتژيک مرتکب شوند شايد پايان فصل سياسي آنها باشد حتي بدتر از آن مي‌توانند براي کشور ايجاد مخاطره کنند آنها آنقدر مشغول بازي سياسي خود هستند که فراموش کرده‌اند که کشور در چه شرايط خطير و حساسي قرار گرفته و نيز آنها فراموش کرده‌اند که ما در قلب يک منطقه بحران زده قرارداريم‌. پديده شوم داعش بعنوان يک تهديد بغل گوش ما قرار دارد‌. گرداگرد ما را بحران‌هاي خطرناکي فرا گرفته است‌. بواسطه سوء‌تدبير و عمل دولت قبل و وجود تحريم‌هاي ظالمانه اقتصاد کشور در وضعيت بحراني قرار گرفته و اين وضعيت مي‌تواند به شکنندگي اجتماعي تبديل شود. خشکسالي‌هاي منطقه‌اي، بحران آب، ريزگردها و ده‌ها و صدها مشکل ريز و درشت تهديدهاي جدي هستند که کيان کشور را نشانه گرفته‌اند و در اين فضا ما هرچه بيشتر به وحدت و انسجام ملي نيازمنديم. تمرکز به منافع جناحي، حزبي و گروهي آفتي است خطرناک و ويران‌گر، آنها از ياد برده‌اند که همه با هم درون يک کشتي نشسته‌ايم‌ و در اين درياي متلاطم و شب‌هاي طوفاني کسي حق ندارد کف کشتي را سوراخ کند چون همه با هم غرق مي‌شويم‌. تندروها بايد بدانند که اگر باد بکارند طوفان درو خواهند کرد و اگر چشمان خود را به روي واقعيت‌ها ببندند همه چيز را با خود به زير مي‌کشند .

اميد است که به خود آيند و چنين نکنند .

‌ * فعال سياسيمنبع : روزنامه مردم سالاری

كلمات كليدي : انتخابات مجلس دهم ، اصلاح‌طلبان ، استراتژی انتخاباتی ، هرمز ربانی
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.