آخرين اخبار
كد خبر : ۳۴۳۷۵
زمان ارسال :‌ ۸:۳۰ ۱۳۹۴/۹/۲۶
چاپ خبر
دسته بندي : يادداشت
تعداد نظرات : 0

منشا رفتارهای انتخاباتی ایرانیان

منشا رفتارهای انتخاباتی ایرانیان    برآمدن دولت اعتدال از دل انتخابات ریاست جمهوری 1392، پیروزی چهره ی ناشناخته یی چون «محمود احمدی نژاد» در سال 1384 از پسِ هشت سال دولت اصلاحات و رخداد سیاسی که در انتخابات ریاست جمهوری دوم خردادماه 1376 با گزینش سیاستمداری چون «سیدمحمد خاتمی» شاهد آن بودیم در کنار برخی رویدادهای کمتر منتظره در انتخابات مجلس شورای اسلامی، شهرداری ها و خبرگان نشان از اهمیت پژوهش در زمینه ی رفتارهای انتخاباتی ایرانیان دارد.

رفتارهای انتخاباتی در جوامع و کشورهای مختلف از جمله موضوع های مهمی است که کارشناسان علم سیاست، جامعه شناسان سیاسی، روان- جامعه شناسان و ... آن را از زاویه ها و بُعدهای گوناگون مورد بررسی قرار می دهند.

با توجه به تحولات انتخاباتی چند سال گذشته در ایران که تا حدی ویژگی پیش بینی ناپذیری را نیز در آن شاهد بوده ایم، بررسی رفتارهای انتخاباتی در کشورمان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 پژوهش حاضر در صدد ارایه ی تبیین و تحلیلی از رفتار انتخاباتی مردم در ایران است. از ایـن رو بـا روشـی تحلیلـی- توصیفی و با بهره گیری از نظریه ی تلفیقی مبتنی بر موقعیت های پیشینی، شرایط انتخاباتی و ادراک فـردی، امکـان فهـم کیفیت انتخاب رای دهندگان قابل بررسی می نماید.

در فهم مولفه های یاد شده، شناخت عوامل تحول و تغییرساز، شکاف های اجتماعی مبتنی بر علاقه ها و منافع و نیز ویژگی های جامعه ی کنونی ایران مورد نظر قرار گرفته است. در واقـع، پژوهش حاضر در جسـتجوی پاسخ به این سوال است که عوامل تاثیرگذار بر رفتار انتخاباتی مردم ایران در دوره ی پس از انقلاب اسلامی چیست.

این نوشتار درصدد است با تبیینی جامعه شناسانه، به فهمی واقع بینانه از این کنش سیاسی دست یابد. در این پیوند، محـیط اجتمـاعی - اقتصادی و شکاف های ساختاری محور تکیه گاه اصلی این تحلیل است که مهمترین عامل جهت دهنده بـه محتـوای رای مردم نیز محسوب می شود.

نویسندگان: حمید تاجدوزیان و زهرا پیشگاهی فرد

منبع: فصلنامه جغرافیا، دوره چهارم، شماره شانزدهم، تابستان 1390، صفحه 85 تا 101

منبع : ایرنا

كلمات كليدي : انتخابات ، رفتار انتخاباتی ، ایرانیان
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.