آخرين اخبار
كد خبر : ۳۴۴۲۵
زمان ارسال :‌ ۱۵:۵۹ ۱۳۹۴/۹/۲۹
چاپ خبر
دسته بندي : يادداشت
تعداد نظرات : 0

راهکار برون رفت از اسراف و تبذیر در تبلیغات انتخاباتی

راهکار برون رفت از اسراف و تبذیر در تبلیغات انتخاباتی عباس ملاتقی رکن آبادی، کاندیدای مجلس دهم از استان قم، با ارسال نامه ای به وزیر کشور و طرحی برای برون رفت از اسراف و تبذیر در تبلیغات انتخاباتی پیشنهاد کرد که متن کامل ان در زیر می آید:

***
باسمه تعالی

وزیر محترم کشور
سلام علیکم

در شرایط کنونی که ملت شریف ایران اسلامی در آستانه‌ی تصمیمی تاریخی و سرنوشت‌ساز قرار گرفته‌اند، برگزاری انتخابات بسیار مهم و حساس مجلس دهم، یکی از مهم‌ترین فرازهای تاریخ سیاسی و اجتماعی کشور قلمداد می گردد. برای برگزاری هرچه با شکوه‌تر این انتخابات، از هم‌اکنون تمهیدات لازم در زمینه‌های گوناگون آغاز شده است. بی‌گمان برای تحقق این هدف، ضروری است که موازین اسلامی و اخلاقی انتخابات رعایت شود. یکی از مواردی که می‌تواند سلامت، شفافیت و پرشوربودن انتخابات را تضمین کند، تمرکز و اهتمام برچگونگی و رعایت موازین تبلیغات انتخاباتی از سوی نامزدها می‌باشد. تبليغات اخلاق محور به عنوان بهترين شيوه‌ی اطلاع ‌رساني و آگاهي ‌بخشي از مهم‌ترين ابزارهايي است كه از سوي نامزدهای انتخاباتی مورد استفاده قرار مي‌گيرد. از آن‌جایی که انتخابات نيازمند معرفي اشخاص و برنامه‌هاي آنان می‌باشد، استفاده از شیوه‌ی تبليغات دارای اهمیت است. این اهمیت سبب می‌گردد که روش‌های تبلیغاتی در چهارچوب، قانونمند، اخلاق ‌مند و تعریف‌شده باشد. همان‌طور که گفته شد انتخابات به‌مثابه‌ یک فرصت اثرگذار برای مشارکت سیاسی مردم در تعیین سرنوشت‌شان و به عنوان ابزاري براي حضور در صحنه‌ی عمل سياسي از سوي نامزدها مورد توجه قرار مي‌گيرد و هريك از نامزدها مي‌كوشند تا با تبيين توانايي‌هاي خویش و ارایه‌ی برنامه‌ها و سياست‌ها و خط ‌مشي‌هاي اجرايي خود نشان دهند كه مي‌توانند در مسؤوليت و منصبي که قرار خواهند گرفت، از توان مديريتی قابل انتظار جامعه برخوردار ‌باشند.

دین اسلام، آیین زندگی انسان ها و احکام و دستوراتش برای سعادت و خوشبختی انسان و جامعه بشری است. اسلام برای همه زوایای زندگی بشر برنامه دارد و تعادل در همه امور را به پیروان خود توصیه می نماید. اسراف به منزله زیاده روی و تجاوز که متضاد آن میانه روی می‌باشد و حدود آن را گناهان و محرّمات شرعی، حکم عقل و معیارهای عقلی و عرف جامعه تعیین می کند. تبذیر به معنای پراکندن است که شامل به هدر دادن و زیاده روی در مصارف و ریخت و پاش زندگی خواهد بود. قرآن کریم اسراف کاران را برادران شیطان خوانده است؛ برادران شیطان که همان اسراف­کاران اند، رفتارهای متعددی دارند و در هر موقعیتی به گونه­های مختلف بروز می­کنند. کسانی که با آگاهی و از روی عمد به اسراف می­پردازند، با شیطان همراه اند. کسی که در بیت المال، عمر، هزینه زندگی با آگاهی و علم اسراف می­کند، از پرتو معارف دینی به دور است و نمی­تواند به صراط مستقیم که رهروانش در پناه لطف الهی هستند، هدایت شود. دامنه مفهومي اسراف به حدی گسترده است که شامل ابعاد اقتصادي، هنجاري، اخلاقي واعتقادی نیز می باشد. بيش از 19بار در قرآن کریم به كار رفته و به معناي هرگونه كوتاهي و زياده روي و تجاوز از حد اعتدال و گرايش به سوي افراط و تفريط است. كمينه و يا بيشينه در هر امري را مي توان اسراف دانست.

مراکز تبلیغاتی با ارایه الگوهای صحیح مصرف و آموزش آن به افراد، با معرفی الگوهای ساده زیستی، هشدار دادن به بی اعتباری دنیا، بیان عواقب تلخ زندگی اسراف گران گذشته، جلوگیری از استفاده کالاهای تجملی، برخورد قاطعانه با خیانت کاران و رسیدگی به جرایم و مجازات افراد می توانند گام برجسته ای در برقراری عدالت و ریشه کن کردن تجاوزگری ها بردارند.

اگر بخواهیم در مورد فرایند انتخابات، به برخی از سرفصل‌های موازین انتخاباتی به‌عنوان نمادهای روشن موازین انتخاباتی اشاره داشته باشیم، عبارتند از: پیشگیری از شیوه‌ی تطمیع و اسراف در تبلیغات، یعنی نامزدها به جای اتکا بر شعور و آگاهی مردم، سعی کنند تا از طریق تزریق پول و تطمیع و تبلیغات سنگین اما کاذب رأی مردم را به ‌دست آورند. احترام متقابل و دوری از تهمت، موردی دیگر و مهم از تحقق انتخابات سالم، ایجاد فضایِ سالم و دور از تشنج می‌باشد.

راهکار پیشنهادی:

گردآوری، ویرایش و تدوین کتابچه الکترونیکی آشنایی با کاندیداهای نمایندگی مجلس دهم استان و درج در پرتال استانداری، فرمانداری، ستاد انتخابات استان و در نهایت نشر و گسترش آن در شبکه های اجتماعی توسط آحاد مردم و دسترسی همگانی به عنوان مرجع اطلاعات و بولتن خبری تبلیغات مجلس دهم

شرح پیشنهاد:

این کتابچه الکترونیکی به طور مساوی صفحاتی را به هر کاندیدا اختصاص داده و عدالت تبلیغاتی محقق می گردد. اطلاعات مربوط به زندگی نامه، رزومه و سوابق شخصی، برنامه ها و دیدگاه ها دارای صفحاتی مشخص بوده و برای تصویر تبلیغاتی و شعار انتخاباتی هر کاندیدا نیز صفحه ای مختص می گردد. با این شیوه اطلاع رسانی، از اسراف در تبلیغات جلوگیری شده، هر کاندیدا دقیق تر معرفی گردیده و انتخاب اصلح به شیوه علمی تر و با دقت بیش تر توسط آحاد مردم صورت می گیرد.

سخن نهایی این‌که به ‌منظور برگزاری انتخابات سالم و سازنده، لزوم رعایت موازین انتخاباتی با اتکا به ارتقای آگاهی شهروندان نسبت به انتخاب‌شوندگان و با استفاده بهینه و عادلانه از فرصت‌ها و امكانات قانونی تبلیغاتی، امری ضروری به شمار می‌آید.

دکتر عباس ملاتقی (رکن آبادی)

منبع : انتیران

كلمات كليدي : کاندیدای انتخابات مجلس دهم ، قم ، دکتر عباس ملاتقی ، نامه ، وزیر کشور
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.