پايگاه تخصصي و غير دولتي انتخابات ايران :: جدایی رهروان ولایت از اصولگرایان

آخرين اخبار
كد خبر : ۳۴۴۳۳
زمان ارسال :‌ ۷:۵۹ ۱۳۹۴/۹/۳۰
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

گزارشی از تصمیم فراکسیون اکثریت مجلس برای حضور مستقل در انتخابات مجلس دهم

جدایی رهروان ولایت از اصولگرایان

در حالی که اصولگرایان مدت‌هاست که به دنبال رسیدن به وحدت و همگرایی برای حضور در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستند، همزمان با آغاز ثبت‌نام کاندیداها، هنوز به نتیجه مشخصی در این باره نرسیده‌اند. در این میان اصولگرایان با چندین معما دست و پنجه نرم می‌کنند. از یک سو سازوکار سنتی جامعتین مورد وثوق طیف‌های سنتی اصولگراست و از سوی دیگر برخی گروه‌های نواصولگرا و تندرو به دنبال عبور از این سازوکار هستند. جبهه پایداری تلاش فراوانی انجام داد که آیت‌الله مصباح یزدی – پدر معنوی این جبهه – را در جایگاه ضلع سوم زعامت اصولگرایی بنشاند که این تلاش تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است. برخی چهره‌های شاخص اصولگرایی همچون محمدباقر قالیباف و محسن رضایی نیز از بدنه این جریان جدا شده و برخی دیگر همچون علی‌اکبر ولایتی نیز به جریان اعتدال نزدیک شده‌اند. اصولگرایان با چالش حضور احمدی‌نژادی‌ها – که خاستگاه آن‌ها هم اصولگرایی بوده است – نیز مواجهند. در این میان، جبهه رهروان ولایت - شامل اعضای فراکسیون اکثریت مجلس - که جمعی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان معتدل مجلس نهم، تحت رهبری علی لاریجانی در آن وجود دارند نیز ساز جدایی از اصولگرایان را می‌زنند.
دیروز و پیش از نشست علنی مجلس، فراکسیون رهروان ولایت جلسه‌ای را در مورد نحوه حضور در سازوکار جدید وحدت اصولگرایان برگزار کرد. اصولگرایان با تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان با حضور برخی چهره‌ها و گروه‌های این جریان تلاش دارند یک وحدت حداکثری را در انتخابات مجلس دهم تجربه کنند. غلامعلی حدادعادل نیز به عنوان سخنگوی این شورا تعیین شده است. با این حال همچنان بسیاری از گروه‌های اصولگرایی از وجود و نحوه سازوکار چنین شورایی بی‌اطلاع هستند. در این میان، اصولگرایان پیگیر وحدت این جریان، از دعوت چهره‌هایی همچون محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی و دیگران به این شورا خبر می‌دهند. این در حالی است که خبری از حضور آن دیگران نیست و حال از دل جلسه دیروز فراکسیون رهروان ولایت نیز چنین بر آمده است که این فراکسیون – که به دنبال تشکیل یک حزب سیاسی هم هست – قصد دارد با رهبری علی لاریجانی به صورت مستقل از اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم شرکت کند.

از تکذیب ..
با این حال به نظر می‌رسد همچون اخبار ضد و نقیض وحدت اصولگرایان، اقوال درباره حضور مستقل رهروان ولایت در انتخابات اسفندماه 94 نیز ضد و نقیض باشد. صفر نعیمی‌رز سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت مجلس در مورد این خبر که در جلسه روز گذشته این فراکسیون موضوع پیوستن به شورای ائتلاف اصولگرایان مطرح شده است به « ابتکار» گفت: این خبر به هیچ‌وجه صحت ندارد و به طور قطع از زبان مقام مسئول بیان نشده است و به عنوان سخنگوی این فراکسیون آن را تکذیب می‌کنم. نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: افرادی که این خبر را منتشر کرده‌اند متن آن را از خود درآورده‌اند و در قبال آنچه بیان داشته‌اند احساس مسئولیت نکرده‌اند اما واقعیت مطلب این است که چنین موضوعی در این جلسه اصلا مطرح نشده است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اینکه اصولگرایان گفته‌اند که آقای لاریجانی برای حضور در شورای ائتلاف اصولگرایان اعلام آمادگی کرده است، تصریح کرد: چنانچه نظر آقای لاریجانی به عنوان مقام عالی و رئیس قوه مقننه این باشد که این شورا را همراهی کند به طور قطع نظر ما هم نمی‌تواند جدا از این نظر باشد.
.. تا تایید!
از سوی دیگر، بهروز نعمتی عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس در مورد آنچه در جلسه روز گذشته این فراکسیون گذشته است به «ابتکار» گفت: در این جلسه بحث‌های مختلفی پیرامون موضوع پیوستن به شورای ائتلاف اصولگرایان مطرح شد و در پایان جلسه قرار بر این شد که این موضوع را به رای بگذارند. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از رای‌گیری بر اساس اکثریت آراء قرار بر این شد که اعضای این فراکسیون در شورای ائتلاف اصولگرایان حضور پیدا نکنند بنابراین فراکسیون رهروان این ائتلاف را همراهی نخواهد کرد.

لاریجانی قولی برای شرکت در جلسات ائتلافی نداده است
منصور حقیقت‌پور نیز دیروز در حاشیه جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: ضمن احترام به اصولگرایان و مجامع مختلف اصولگرایی با تصمیم فراکسیون شورای مرکزی و صحبت‌هایی که در جلسه امروز انجام شد فراکسیون رهروان به صورت مستقل در انتخابات شرکت خواهد کرد و لیست مستقلی در سراسر کشور ارائه خواهد کرد و در انتخابات دوره آینده ائتلافی با سایر فراکسیون ها و جریان های اصولگرایی نخواهد داشت. وی یادآورشد: ما سعی خواهیم کرد از دوستان خود در سراسر کشور برای انتخابات آینده حمایت های معنوی و سیاسی داشته باشیم تا این افراد در مجلس آینده در یک لیست واحد حضور پیدا کنند. البته هنوز برای پیش بینی آینده مجلس زود است اما تلاش ما این است که در مجلس آینده نیز فراکسیون رهروان اکثریت کرسی‌های مجلس را در اختیار داشته باشد. وی انتشار خبر اجماع رهروان با سایر گروه‌های اصولگرایی را فضاسازی رسانه‌ای دانست و افزود: آقای لاریجانی نه قولی برای شرکت در جلسات ائتلافی دادند و نه حضوری خواهند داشت و زمان نیز برای پیگیری این موضوع گذشته است و احساس ما این است که دوستان ما در جبهه متحد اصولگرایی سازوکارهای لازم برای اجماع ایجاد نکردند و این عزیزان تجربه ائتلاف‌های گذشته که زیاد کارساز نبوده است را تکرار می‌کنند. وی تصریح کرد: ضمن احترام به روحانیت و گروه‌های اصولگرایی معتقدیم که ائتلاف اصولگرایان اجازه حضور متوازن با وزن فراکسیون اکثریت مجلس را نمی‌دهد و لذا ما توانستیم به صورت مستقل حاضر شویم. حقیقت‌پور در مورد عدم حضور باهنر در جلسه‌ای که این تصمیم در آن گرفته شده، تاکید کرد: امروز مهم برای ما این است که ما در یک فرآیند تصمیم‌گیری برای رفتار دموکراتیک بتوانیم انتخاب شویم و امروز مرکزیت فراکسیون تصمیم گرفت مستقل عمل کند و شورای مرکزی این تصمیم را گرفته است و همه نیز باید تابع این تصمیم باشند و جریانات و افراد متعددی نیز از قطعا از لیست‌های فراکسیون رهروان حمایت خواهند کرد و در جهت اصولگرایی حرکت می‌کنند. وی با بیان اینکه فراکسیون رهروان یک فراکسیون اصولگرا و مبتنی بر سه پایه مهم عقلانیت، دیانت و اعتدال است و در این مسیر حرکت می‌کند، اظهارکرد: شاید در یک فضای بزرگتر از ظرفیت افرادی نیز مانند آقای ناطق نوری استفاده شود اما هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

لاریجانی به ائتلاف اصولگرایان می‌پیوندد
با این حال همچنان برخی چهره‌های اصولگرا اصرار دارند که لاریجانی به سازوکار جدید ائتلاف اصولگرایان می‌پیوندد. محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه در نشست اصولگرایان استان بوشهر، بااشاره به برنامه‌ریزی برای معرفی نامزدهای اصولگرایان در مجلس دهم گفت: برای ارائه راهکارهای لازم و معرفی کاندیداها، شورای ائتلاف اصولگران تا هفته آینده تشکیل شده و با سخنرانی غلامعلی حدادعادل اعلام موجودیت خواهد کرد. وی تعدد نامزدها را یکی از آسیب‌ها و معضلات اصولگراها دانست و افزود: نباید اجازه دهیم با تعدد نامزدها، به‌جای یک اصولگرا یک رقیب راهی مجلس شود ضمن‌اینکه اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم راهی به‌جز ائتلاف ندارند؛ اگر ائتلاف ‌شکل نگرفت نمی‌توان با دست‌خالی وارد انتخابات شد. حبیبی در مورد روند ارائه لیست برای مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در زمینه نامزدهای مجلس خبرگان رهبری، حزب موتلفه از نامزدهای جامعتین حمایت می‌کند. وی با تاکید بر اینکه ایثارگران، پایداری و موتلفه با لیست واحد وارد انتخابات مجلس می‌شوند، تاکید کرد: حزب پایداری، ایثارگران و موتلفه بیش از ۶۰ جلسه تشکیل داده‌اند که در این جلسات قرار بر این شد با لیست واحد وارد انتخابات مجلس ‌شوند. دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اینکه قرار بود ۲۶ آذرماه نشست آقایان ولایتی، مقتدایی، ناطق‌نوری و لاریجانی برگزار شود، گفت: با نشست‌های مکرری که پیش‌ از این اتفاق، به‌منظور ائتلاف اصولگرایان داشتیم، آقای لاریجانی نهایتاً اعلام کرد به ائتلاف اصولگرایان می‌پیوندم.

خبر پیوستن لاریجانی به شورای ائتلاف اصولگرایان صحت دارد
علیرضا سلیمی عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز در مورد این خبر که لاریجانی برای پیوستن به شورای ائتلاف اصولگرایان اعلام آمادگی کرده است یا خیر به «ابتکار» گفت: این خبر صحت دارد و من نیز آن را شنیده‌ام ضمن‌اینکه معتقدم خبرنگاران هیچ‌گاه دروغ نمی‌نویسند اما سوال من این است که هم‌اکنون شما با طرح این سوال به دنبال چه هستید؟ وی افزود: در مورد اینکه آقای لاریجانی چه خواهند کرد باید از خودشان سوال کنید کمااینکه من اگر بخواهم بدانم شما گرسنه هستید یا نه باید از خودتان سوال کنم ناهار خورده‌اید یا نه؟ نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی در مورد روند تشکیل شورای ائتلاف اصولگرایان نیز تاکید کرد: در این مورد هم باید آقای حدادعادل اظهارنظر کنند و من کاری به روند این شورا ندارم شما اگر در مورد شخص خودم سوال دارید می‌توانید بپرسید در غیر این صورت پاسخگو نخواهم بود.
افتراق بیشتر به جای وحدت
با وجود اینکه برای شنیدن آخرین اخبار موثق مربوط به حضور کاندیداهای انتخاباتی با اعضای دو فراکسیون رهروان ولایت و اصولگرایان به گفت و گو پرداختیم اما باز هم با بیانات ضد و نقیضی مواجه شدیم به خصوص اینکه اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس حاضر به گفت و گو در مورد روند تشکیل شورای ائتلاف اصولگرایان نبودند و یا به شیوه‌ای کنایه‌آمیز سعی در فرار از بیان اصل موضوع داشتند اما در نهایت یک منبع آگاه نزدیک به لاریجانی خبر منصور حقیقت‌پور را تایید کرده و به شائبه‌های ایجاد شده پایان داد. به هر ترتیب به نظر می‌رسد اصولگرایان که تا بدین جای کار نیز در رسیدن به وحدت تاخیر زیادی داشته‌اند، حال باید با معضل جدایی لاریجانی و یارانش از جریان اصولگرایی نیز کنار بیایند. این در حالی است که در حال حاضر و در ایام ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس دهم نیز در جبهه اصولگرایان هیچ جریان واحدی پشت معرفی کاندیداها برای ثبت‌نام در حوزه‌های انتخاباتی وجود ندارد و به نظر می‌رسد این جریان منتظر است به جای اثرگذاری از زمان ثبت‌نام‌ها، بعد از تایید صلاحیت‌ها از میان کاندیداهای موجود، لیست‌های خود را بنویسد.

منبع : روزنامه ابتکار

كلمات كليدي : انتخابات مجلس ، مجلس دهم ، اصولگرایان ، وحدت ، ائتلاف ، رهروان ولایت
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.