آخرين اخبار
كد خبر : ۳۶۳۹۳
زمان ارسال :‌ ۲۱:۱۹ ۱۳۹۶/۱/۲۳
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

واکنش فعالان سیاسی به کاندیداتوری احمدی نژاد

انتحار سیاسی محمود احمدی‌نژاد

انتحار سیاسی محمود احمدی‌نژاد
 عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی نیز درباره نامزدی احمدی نژاد گفت: «به نظرم آقای احمدی نژاد به سیم آخر زده است و به صورت انتحاری عمل می‌کند؛ مثل داعشی‌هایی که بمب به خودشان می‌بندند و منفجر می‌کنند. او هشت سال مملکت را همین‌طور ویران کرد. مرز شجاعت و نادانی را زایل کرده است. بدترین جمله‌اش همان است که گفت تعهداخلاقی دادم که نیایم. کاش اخلاق را به مذبح نبرده بودند و می‌گفت تعهد اجباری دارم.»
 
عباس عبدی در ادامه گفت: این در حالی است که احمدی‌نژاد هیچ چیزی جز حمایت نظام نداشت که بخواهد به آن تکیه کند. تجربه احمدی نژاد یک بار دیگر از سوی اصولگرایان به نحو دیگری در حال تکرار است. مقصر این وضع احمدی نژاد نیست حامیان اصولگرای او هستند که در برابر اقدامات خلاف قانونیش سکوت کردند و به گروگان، اعمال احمدی نژاد در آمدند.»
 
 احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم اظهار کرد: «احمدی‌نژادی‌ها یک دفعه متوجه شدند که در انتخابات فضایی وجود دارد که می‌توانند خود را احیا کنند و از فشارهایی که طی چهار سال گذشته به دلیل ناکامی‌ها،سومدیریت و عملکرد بسیار ضعیفشان متوجه آنها بوده و دائما مورد انتقاد قرار گرفته بودند، خود را خلاص کنند و به نوعی انتقادها را پاسخ دهند.»

وی در ادامه به اشتباهات محاسباتی احمدی نژاد اشاره کرد و گفت: «یک مسئله دیگری که احمدی‌نژاد و اطرافیانش را دچار اشتباهات محاسباتی کرده، این است که گمان کرده اند اگر با وجود منع صریح رهبری وارد انتخابات شوند می توانند برای خود محبوبیت و رای دست‌وپا کنند. اما اینگونه نیست. مردم به افرادی رای نمی‌دهند که صرفا مخالف نظام هستند. بلکه برایشان برنامه‌های این افراد هم اهمیت دارد. دیگر نمی توان با چند شعار قشنگ رای مردم را به سمت خود بکشانند. ضمن اینکه احمدی نژاد و اطرافیانش فاقد اهرم‌های قدرت هستند که بتوانند نظراتشان را به کرسی بنشانند لذا احساس کرده‌اند ردصلاحیتشان هزینه زیادی برای نظام دارد و این اتفاق رخ نمی دهد و می توانند در انتخابات حاضر شوند.»

شیرزاد فضای انتخاباتی با حضور احمدی نژاد را پیش‌بینی کرد و گفت: «اگر ایشان در انتخابات حضور داشته باشند قطعا شکست سنگینی می خورند. زیرا دیگر اوضاع مثل گذشته نیست که آدم ناشناخته‌ای باشند و یک دفعه از یک گوشه یا پشتی به وسط میدان بپرند. اما اتفاق دیگری که قطعا رخ خواهد داد این است که انتخابات پر تنشی خواهیم داشت و فحاشی‌های وی فضای کشور را تلخ خواهد کرد و یک فضای مسموم ایجاد می شود. شاید به همین دلیل هم بود که مقام معظم رهبری تمایلی برای حضور ایشان ندارند.»
 
محمد غرضی  کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  در گفت‌وگو با فرارو گفت: من از یک سال پیش هم گفته بودم که امیدوارم ایشان در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کنند تا مشخص شود وزن سیاسی  شان چقدر است. ایشان یک سری اولویت‌ها و دیدگاه‌ها دارد که لازم است وزن سیاسی او مشخص شود.

وی ادامه داد: هدف اینها این است که دائما خود را مطرح کند و ردصلاحیت شوند و پرده غیبت درست کنند و به جان نظام بیوفتند. بنابراین حضورشان در انتخابات به نظر من مفید است. ضمن اینکه باید در نظر داشته باشید که نسل فعلی به خوبی این افراد و طیفشان را می‌شناسند اما چند سال دیگر وقتی این نسل برود، امثال احمدی نژاد بلای جان کشور و نظام می‌شوند.

غرضی ادامه داد: احمدی نژاد با تمام توان ضد معتمدان ملت قیام کرده است و سعی دارد خود را به عنوان جایگزین نظام معرفی کند. به نظر من کسانی که اختلافات در کشور را عمیق‌تر می کنند، تیر دشمنان را تیز می کنند و احمدی نژاد از همین گروه است.
 
 
 حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران به فرارو گفت: به نظر من آمدن ایشان به شور حال انتخابات کمک بسیاری خواهد کرد. زیرا جمنا توانایی و مقبولیت کافی برای افزایش حضور مردم در پای صندق‌های رای را ندارد. بنابراین آمدن ایشان قطعا باعث می شود که شور و شوق در میان مردم افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: دیدگاه آقای احمدی نژاد کاملا مردمی است اما متاسفانه برخی معتقدند که تفکرات ایشان پوپولیستی ميباشد اما اصلا اینگونه نیست و یکی از توانایی ها و خصوصیات مثبت ایشان همین ایجاد ارتباط با مردم است.

این فعال سیاسی در خصوص اینکه مقام معظم رهبری تاکید فرمودند احمدی نژاد در انتخابات حضور نداشته باشند تاکید کرد: استدلال ایشان این است که مقام معظم رهبری حضور وی در انتخابات را به دلیل دوقطبی نشدن توصيه به نيامدن ايشان  کرده اند اما در شرایط فعلی فضای انتخاباتی اصلا دوقطبی نیست. الان تعداد زیادی کاندیدا در این دوره حضور دارند.

بیادی در پایان افزود: تائید صلاحیت آقای احمدی نژاد به اعضاء محترم شوارای نگهبان بستگی دارد ولی به نظرم لزومی برای ردصلاحیت ایشان نیست.
 
 صادق زیباکلام گفت: «اگر انسان شناخت درستی از احمدی نژاد داشته باشد نباید از ثبت نام او غافلگیر شود. او این کاره است»
 
به گفته زیباکلام: «احمدی نژاد چه در تخطئه و حمله و تخریب دیگران و چه در ثبت نامه در انتخابات برخلاف توصیه رهبری با یک مدل عمل می کند. او همیشه اینگونه بوده است.»
 
 علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب نیز گفت: به نظر من دقیقا اتفاقی رخ داده است که از ماه‌ها پیش قابل پیشبینی بود. ایشان طی سال‌های 84 تا امروز ثابت کرده‌اند که غیرقابل پیشبینی و غیر قابل اعتماد هستند. زیرا طی ماه‌های اخیر بارها و بارها مواضع خود را تغییر داده اند.

وی ادامه داد: احمدی نژاد حتی بیانیه‌ای منتشر کرد که قصد ندارد در انتخابات حاضر شود و از هیچ کاندیدایی حمایت نخواهد کرد. اما دیدیم که بعد از مدتی حمایت خود از بقایی را رسانه‌ای کرد و حالا هم در انتخابات نام‌نویسی کرده است. البته من واقعا غافلگیر نشدم زیرا مشخص بود که تمام تلاش‌های ماه‌های اخیرش برای خودش است. ضمن اینکه این اقدام وی دقیقا برخلاف دیدگاه مقام معظم رهبری بوده است.

حسین کنعانی مقدم عضو حزب سبز ایران گفت: به نظر من آقای احمدی نژاد با نام نویسی در انتخابات دست به یک انتحار سیاسی زده است و مخالفت ایشان با صحبت‌های صریح مقام معظم رهبری، جبهه جدیدی را میان جریان‌های ضد انقلاب ایجاد کرده اند.
 
وی درباره اینکه آیا محمود احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان تائید صلاحیت می شود یا خیر گفت: این مسئله به نظر شورای  نگهبان مربوط می شود. اما با توجه به اینکه مقام معظم رهبری مشخصا تاکید کردند که آقای احمدی نژاد در انتخابات حضور نداشته باشند، احتمال اینکه ایشان رد صلاحیت شوند بسیار زیاد است.
 
کنعانی مقدم در پاسخ به اینکه آیا این احتمال وجود دارد که اخیرا مقام معظم رهبری نظر خودشان را تغییر داده باشند، گفت: ایشان نظر خودشان را به طور واضح پشت میکروفون و در رسانه ملی اعلام کردند. بنابراین اگر هم تغیر در دیدگاهشان ایجاد شده باشد مطمئنا از همین طریق هم اعلام می کنند. به همین دلیل من گمان نمی کنم نظر ایشان تغییری کرده باشد. 

همچنین حمیدرضا ترقی عضو حزب موتلفه اسلامی که از اقدام اخیر محمود احمدی نژاد مطلع نبود پس از تماس فرارو از نام نویسی وی آگاه شد و پس چندین ثانیه سکوت گفت: اجازه بدهید ابتدا از خبر مطمئن شوم و بعد با شما صحبت کنم.
 
البته فرارو تلاش کرد واکنش محمدعلی رامین را هم جویا شود ولی ایشان در واکنش به سوال خبرنگار ما گفت: سوال بسیار مهمی است اما به نظر من سایت شما اصلا صادق نیست و من با شما صحبت نمی کنم
 


منبع : فرارو

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، فعالان سیاسی ، ثبت نام محمود احمدی نژاد
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.