آخرين اخبار
كد خبر : ۳۶۴۰۸
زمان ارسال :‌ ۱۵:۵۱ ۱۳۹۶/۱/۲۵
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

انتقاد از وضع نابسامان ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری: نام نویسی افرادی که قطعا واجد شرایط نیستند/ افرادی با ادعای خدایی

انتقاد از وضع نابسامان ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری: نام نویسی افرادی که قطعا واجد شرایط نیستند/ افرادی با ادعای خدایی

فرآیند نام نویسی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از 22 فروردین ماه در محل ستاد انتخابات کشور در ساختمان وزارت کشور در تهران آغاز و تا 26 همین ماه ادامه دارد.

دیروز علی پورعلی مطلق، دبیر ستاد انتخابات کشور در گفتگو با شبکه خبر گفت: بر اساس آخرین آمار در پایان روز سوم  ٣٥٧ نفر ثبت نام کردند که مجموعا تعداد داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم تا این لحظه به ٦٣٨ نفر رسیده است.

تقریباً اجماع عمومی وجود دارد که بسیاری از این افراد فاقد شرایط لازم برای تصدی پست ریاست جمهوری هستند. براساس اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری رجال مذهبی و سیاسی واجد شرایطی که دارای شرایط 1- ایرانی الاصل بودن 2- داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران 3- مدبر و مدیر بودن 4- داشتن حسن سابقه و امانت و تقوی 5- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور هستند، شخصا یا از طریق معرفی نماینده تام‌الاختیار می‌توانند جهت اعلام داوطلبی و تکمیل فرم پرسشنامه با همراه داشتن اصل شناسنامه و چهار برگ تصویر کلیه صفحات آن و 12 قطعه عکس 4*6 جدید که در امسال گرفته باشند، به ستاد انتخابات کشور واقع در میدان فاطمی، ابتدای خیابان شهید گمنام، تالار بزرگ کشور مراجعه کنند.

در این راستا آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در ابتدای جلسه چهارشنبه 23 فروردین اعضای شورای نگهبان گفت: در روز اول ثبت‌نام 126 نفر به عنوان داوطلب ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند در حالی‌که اغلب این افراد شرایط لازم را دارا نیستند.

آیت‌الله جنتی افزود: حضور افرادی که حتی سواد اندکی دارند و کمترین شرایط را برای پذیرش هر مسئولیتی دارند به عنوان داوطلب ریاست جمهوری تنها موجب زحمت نهادهای اجرائی و انقلابی می‌شود. وی از رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی خواست درخصوص شرایط داوطلبان ریاست جمهوری روشنگری، رویه کار بررسی صلاحیت‌ها را برای جامعه تبیین و شبهه‌های احتمالی را برای مردم رفع کنند.

مدیرکل امور اجرایی انتخابات شورای نگهبان نیز  روز پنجشنبه گفت: عمده ثبت نام کنندگان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سه روز گذشته واجد شرایط مصرح قانونی نیستند. علیرضا نیلچی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: شورای نگهبان بر اساس وظیفه و تکالیف قانونی خود، پس از اتمام فرآیند نام نویسی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به صلاحیت ها رسیدگی و نتایج را در موعد مقرر قانونی اعلام می کند.

انتقاد شدید کدخدایی از ثبت نام‌ افرادی که قطعا واجد شرایط نیستند
 سخنگوی شورای نگهبان ضمن ارائه آمار از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: چرا برخی افراد که واجد شرایط نیستند اقدام به ثبت‌نام برای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌کنند.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در کانال تلگرامی خود نوشت: بررسی آمار داوطلبان ریاست‌جمهوری در ادوار گذشته نشان از افزایش قابل‌توجه ثبت‌نام کنندگان دارد.

دوره ششم 115 نفر،

 دوره هفتم 238 نفر،

 دوره هشتم 756 نفر،

 دوره نهم 1015 نفر،

 دوره دهم 482

و بالاخره دوره یازدهم 686 نفر ثبت‌نام کردند.

از سوی دیگر اما، تعداد تأیید صلاحیت در این ادوار حاکی از آن است که معیارها و شرایط مندرج در اصل یک‌صد و پانزدهم اجازه تأیید صلاحیت زیاد را به شورای نگهبان نمی‌دهد. لذا تعداد افرادی که در این ادوار واجد صلاحیت شناخته شدند به ترتیب عبارتند از 6، 4، 10، 8، 4، و 8 نفر.

اکنون این سؤال مطرح است که چرا برخی از افراد که قطعاً واجد شرایط نیستند اقدام به ثبت‌نام می‌کنند؟ در پاسخ برخی مدعی هستند چون قانون همه موانع و یا شرایط را ذکر نکرده است تعداد افراد ثبت‌نام کننده افزایش یافته است. لیکن بر هر صاحب عقلی روشن است که وقتی از رجل_سیاسی_مذهبی سخن گفته می‌شود، قطعاً حداقلی از سن و یا معلومات(تحصیلات) لازم است و یا وقتی سن خرید خودرو 18 سال است و یا حداقل سن رأی‌دهندگان 18 سال، بدیهی است که سن انتخاب شوندگان کمتر از 18 سال نمی‌باشد. روشن است که قصد قانونگذار این نبوده که همه شرایط و یا موانع بدیهی را ذکر کند، بلکه از طرف دیگر مثلاً مقطع سنی خاصی را نمی‌خواسته از جمله موانع به شمار آورد. این مغالطه رایج می‌تواند این‌گونه نیز مطرح شود که مثلاً در شرایط قانونی رأی‌دهندگان، عدم جنون شرط شده ولی در شرایط انتخاب شوندگان شرط مشابهی ذکر نشده است! آیا می‌توان نتیجه گرفت که مجانین نیز می‌توانند در ثبت‌نام انتخابات شرکت کنند!؟ بدیهی است که این مغالطه‌ای آشکار است و پاسخ نیز منفی است.

ازاین‌رو باید گفت که شرط سن در شرط مدیر و مدبر بودن مستتر است و شرط سواد در رجل مذهبی‌ـ‌سیاسی بودن. و لذا به دلیل اعمال جدی شرایط اصل یک‌صد و پانزدهم از سوی شورای نگهبان، تعداد واجدین شرایط در هر دوره بسیار اندک است و این می‌تواند در انتخابات پیش رو نیز مبنای بررسی صلاحیت‌ها باشد.

محسن رضایی: انتشار فیلم و عکس روانپریشان به‌‌عنوان نامزدهای انتخابات، تمسخر مردم‌سالاری است
 محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در صفحه شخصی خود نوشت: این که روز اول ثبت‌نام در انتخابات، فردی با دعوی خدایی و روز دوم، شخصی با ادعای پیامبری ثبت‌نام کند، دیگری بچه‌اش را برای ثبت‌نام بیاورد و از عده‌ای روان‌پریش، فیلم و عکس تهیه و در رسانه‌های داخلی و خارجی به عنوان نامزدهای انتخابات منتشر شود، هم توهین به مردم و هم تمسخر مردمسالاری است.

وی اضافه کرد: آزادی ثبت‌نام نباید موجب تبلیغ علیه مردم شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان عنوان داشت: مسئولان وزارت کشور، شورای نگهبان و رسانه‌ها باید از این نوع تبلیغات جلوگیری کنند.

انتقاد آیت‌الله مکارم‌شیرازی
 یک مرجع تقلید نیز با صدور بیانیه‌ای با انتقاد از وضع نابه‌سامان ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهورى، گفت: باید هر چه زودتر فکرى براى حل این مشکل شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی، با صدور بیانیه‌ای با انتقاد از وضع نابه‌سامان ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهورى، اظهار داشت: باید هر چه زودتر فکرى براى حل این مشکل شود تا افرادى نام‌نویسى کنند که حداقل کمترین صلاحیت لازم را براى این کار داشته باشند.

متن بیانیه این مرجع تقلید بدین شرح است: شکایات زیادى از افراد متعدد از نقاط مختلف به ما رسیده که از وضع نابسامان ثبت‌نام انتخاب ریاست جمهورى بسیار نگران هستند و معتقدند عده‌اى ناآگاه و گروهى آگاهانه براى به سُخره کشیدن انتخابات ریاست جمهورى و ضربه زدن به‌نظام با نداشتن هیچ‌گونه صلاحیتى، براى نام‌نویسى شرکت کرده و حتى صف تشکیل مى‌دهند و ازآنجاکه ادامه این وضع به ضرر نظام مقدس جمهورى اسلامى است و مخالف شئون کشور بزرگى مانند کشور ماست؛ باید هر چه زودتر فکرى براى حل این مشکل شود تا افرادى نام‌نویسى کنند که حداقل کمترین صلاحیت لازم را براى این کار داشته باشند و ای‌کاش از سالیان قبل اقدام به حل این مشکل مى‌شد و تعجب مى‌کنیم چگونه بزرگان کشور براى حل این مشکل تدبیرى نفرموده‌اند!

و اگر تصور شود قانون اساسى اجازه اضافه شرطى نمى‌دهد، ظاهراً اشتباه است، زیرا قیودى که در قانون اساسى آمده شرایطى را در کنار خود مى‌طلبد، مثلاً هنگامی‌که گفته مى‌شود یکى از شرایط «مدیر و مدبر بودن» است مفهومش آن است که شخص تقاضاکننده باید سوابق اجرایى کلان خود را ارائه دهد.

یا این‌که هنگامی‌که گفته مى‌شود از «رجال سیاسى باشد»، حداقل سن و سالى داشته باشد و پایه تحصیلى معتبر. همچنین قیود دیگرى که در دل این تعبیرات نهفته است و اهل عُرف کاملاً آن را استفاده مى‌کنند و قانون‌دانان آن را تأیید مى‌نمایند.

بنابراین باید لااقل شرایطى براى سن، مدرک تحصیلى و سابقه مدیریتى که موافق چنین کار مهمى باشد گذارده شود تا این وضع نابسامان، سامان یابد.

گرچه براى این دوره فعلاً نمى‌توان تصمیمى گرفت، ولى باید در اولین فرصت براى دوره‌هاى آینده ان‌شاءالله تصمیم گرفته شود. منبع : تیک

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، ثبت نام کاندیداها ، محسن رضایی ، مردمسالاری
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.