آخرين اخبار
كد خبر : ۳۶۶۷۳
زمان ارسال :‌ ۱۹:۰۹ ۱۳۹۶/۲/۱۹
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

ربّنای شجریان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ثبت ملی شد

با وجود آنکه برخلاف وعده‌های مسئولان دولت یازدهم، زمینه عادی سازی فعالیت استاد شجریان فراهم نشد اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به یک باره توجه عمومی دولت نسبت به این استاد برجسته موسیقی سنتی بسیار افزایش یافت و پس از طرح مجدد نام این استاد پس از چهار سال توسط رئیس جمهور در تلویزیون، نوای ربنای استاد شجریان و نه مجموعه آثار ایشان، به عنوان اثر ملی ثبت شد.


ربّنای شجریان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ثبت ملی شددر آستانه انتخابات ریاست جمهوری و در اقدامی احتمالاً بی‌ارتباط با رویداد سیاسی پیش رو، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور به «ربّنا» با اجرای استاد محمدرضا شجریان را به همایون شجریان، فرزند این هنرمند اهدا کرد.


با وجود آنکه برخلاف وعده‌های مسئولان دولت یازدهم، زمینه عادی سازی فعالیت استاد محمدرضا شجریان فراهم نشد اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به یک باره توجه عمومی دولت نسبت به این استاد برجسته موسیقی سنتی بسیار افزایش یافت و پس از طرح مجدد نام این استاد پس از چهار سال توسط رئیس جمهور در تلویزیون، نوای ربنای استاد شجریان و نه مجموعه آثار ایشان، به عنوان اثر ملی ثبت شد.

در همین چارچوب عصر روز سه‌شنبه (۱۹ اردیبهشت) در نشستی که با حضور همایون شجریان و سهراب پورناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، زهرا احمدی‌پور گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان، ربّنای استاد محمدرضا شجریان که یکی از  میراث‌ ناملموس فرهنگی کشور است ثبت ملی شده است.

 

معاون رئیس‌جمهوری با آرزوی سلامت و طول عمر برای این هنرمند افزود: استاد شجریان یکی از سرمایه‌های ملی ایران است و سازمان میراث‌فرهنگی به‌ دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای ربنای شجریان قائل هستند و خاطرات‌شان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.


«ربّنا» یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می‌شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است. بنا به گفته استاد محمدرضا شجریان، انگیزه اصلی او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده‌است.


شجریان ربّنا را در دستگاه سه‌گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه‌گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد. ربّنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام «به‌یاد پدر» ضبط کرده، منتشر شده است. این اثر با شماره ١٣٩٦در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شده است.


منطق حکم می‌کرد این ثبت ملی ارزشمند در ماه مبارک رمضان صورت می‌پذیرفت و در مجموع دولت حسن روحانی در صورت انتخاب یا عدم انتخاب در این ایام نیز همچنان مسئولیت داشت تا این ثبت را در آن ایام مبارک انجام دهد و اعلام عمومی نماید اما به نظر می‌رسد به دلیلی که شاید تبلیغات انتخاباتی نباشد، این مراسم پیش از انتخابات و پیش از ماه رمضان برگزار شد. منبع : تابناک

كلمات كليدي : انتخابات ، استاد شجریان ، ربنا ، ثبت ملی
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.