آخرين اخبار
كد خبر : ۳۶۷۲۴
زمان ارسال :‌ ۱۹:۱۰ ۱۳۹۶/۲/۲۶
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

هفت نکته درباره وعده تازه روحانی

 1. دکتر حسن روحانی در مقام بیان یکی از برنامه های انتخاباتی خود اعلام کرده است که در دوره دوم دولتش تلاش خواهد کرد تا سایه کلیه تحریم ها را از ایران دور کند.

2. کسانی که از ضرورت تلاش برای رفع تحریم ها سخن می گویند معتقدند که تحریم ها فشار ظالمانه ای بر ملت ایران وارد کرده و از این رو رفع آن می تواند باعث شکوفایی و رونق کشور شود. بر این اساس دولت روحانی تحریم ها را نه تنها نعمت نمی داند بلکه در صدد رفع و از بین بردن آنها است.

3. این شعار وعده ای هوشمندانه و مترقی در فضای سیاسی ایران به شمار آمده و می تواند منجر به ایجاد نتایج مهمی برای کشور گردد. باید به این نکته مهم توجه کرد که برخی از عوامل موجد  تحریم ها علیه ایران حقیقتا ناموجه و ظالمانه بوده و برخی دیگر قابل تامل به نظر می رسد که می توان با اصلاحات حقوقی، سیاسی و فرهنگی رفع کرد.

4. در خصوص موارد ناموجه که مبنای اعمال برخی از تحریم ها قرار گرفته است می توان با استفاده از ابزارهای دیپلماتیک و به کارگیری سازوکارهای حقوقی مرسوم وارد شد و از طریق گفتگو با جهان، بدفهمی ها علیه ایران را رفع کرد و در نتیجه تحریم ها را از بین برد. تحریم کشورمان در اثر فعالیت های هسته ای از جمله این موارد به شمار می رفت. عملکرد منحصر به فرد دکتر ظریف و همکارانش در وزارت خارجه نشان داد که ما می توانیم سو تفاهماتی از این قبیل را رفع کنیم و تحریم ها را در هم شکنیم. اراده عمومی، حمایت سیاسی و تخصص و تبحر تیم دیپلماتیک ایران می تواند تضمینی بر موفقیت چنین تلاشی باشد.

5.اگر مردم در روز بیست و نهم اردیبهشت ماه با تعداد آراء بیشتری دکتر روحانی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند، نشانه روشنی از اراده و خواست عمومی برای رفع برخی از تحریم ها از قبیل موارد حقوق بشری، حمایت از تروریسم و مواردی از این دست می باشد.  بر این اساس می توان با استفاده از ظرفیت های قانونی در برخی از موارد تجدیدنظر و رویه های موجود را در نظام حقوقی و سیاسی اصلاح کرد. تلاش برای حذف اعدام در جرایم مربوط به مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی از جمله این گونه اقدامات است. اصلاح پذیری نظام حقوقی و سیاسی نشانه پویایی آن بوده لذا با حفظ ارزش های مورد قبول ملت ایران و مفاد قانون اساسی می توان موارد یاد شده را که منجر به وضع تحریم ها شده است اصلاح نمود.

6. بر اساس آنچه اعلام شد به نظر می رسد وعده رفع تحریم ها علیه کشور نه تنها عملیاتی است بلکه می تواند از سویی موجب اصلاح و تقویت نظام حقوقی، سیاست خارجی و داخلی شود و از سویی دیگر چهره ایران را در دنیا بهبود بخشیده و بر تاثیرگذاری آن به عنوان کشوری مقتدر و موثر بیفزاید.

7. وعده رفع تمامی تحریم ها علیه کشور تاکید بر ظرفیت های قانونی و دیپلماتیک نظام جمهوری اسلامی دارد و از این رو می تواند به عنوان مطالبه ملت ایران در سپهر عمومی کشور ماندگار گردد و در نهایت به ثمر نشیند.

   حمید قهوه چیانمنبع : فرارو

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، وعده روحانی ، رفع تحریمها
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.