آخرين اخبار
كد خبر : ۳۶۷۵۸
زمان ارسال :‌ ۱۰:۴۵ ۱۳۹۶/۳/۲
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

کارشناس سیاسی قرقیز:

«بابانف» و «جینبک‌اف» رقبای اصلی در انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان

«بابانف» و «جینبک‌اف» رقبای اصلی در انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان
خبرگزاری فارس: «بابانف» و «جینبک‌اف» رقبای اصلی در انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان


کارشناس سیاسی قرقیز گفت: نخست‌وزیر فعلی قرقیزستان و رهبر حزب «رسپوبلیکا-آتاجورت» رقیبان اصلی انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواهند بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «بختیار ارکیمبایف» رئیس گروه تحقیقاتی «IZ» با اشاره به نامزدی «سارانبای جینبک‌اف» نخست وزیر قرقیزستان، گفت: نخست وزیر فعلی قرقیزستان و رهبر حزب «رسپوبلیکا-آتاجورت» رقیبان اصلی انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواهند بود.

ارکیمبایف ادامه داد: جینبک‌اف مناسبت‌ترین چهره در بین سیاست‌مداران نزدیک به «الماس‌بیگ آتامبایف» رئیس جمهور این کشور است که می‌تواند هم مورد رضایت نیروهای خارجی و هم مورد حمایت مردم قرار گیرد.

وی افزود: به نظر می‌رسد آتامبایف نیز از جینبک‌اف به طور کامل حمایت می‌کند.

ارکیمبایف گفت: وی مورد حمایت مردم است و اگر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و بتواند تیم خوب و کارآمدی انتخاب کند می‌توان به تغییرات مثبت در کشور امیدوار بود.

«دنیس برداکاف» متخصص علوم سیاسی با اشاره به اینکه انتخاب جینبک‌اف به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری از طرف حزب «سوسیال دموکرات» اقدامی منطقی بود، اظهار داشت: با این‌ وجود احتمال زیادی وجود دارد که در آینده نزدیک سیاستمدار دیگری که از طرف دولت فعلی حمایت می‌شوند نامزدی خود را برای انتخابات اعلام کند.

برداکاف با اشاره به نامزدی نخست وزیر فعلی گفت: جینبک‌اف یکی از قدیمی‌ترین اعضای  حزب سوسیال دموکرات بوده و نامزدی وی کاملا منطقی است.

وی افزود: جینبک‌اف در فعالیت‌های دولتی تجربه خوبی دارد و مدتی استاندار استان «اوش» بوده و مسئولیت نخست وزیری را نیز مدتی طولانی بر عهده داشته است.

برداکاف ادامه داد: مطرح کردن جینبک‌اف به عنوان نامزد قابل پیش‌بینی بود و انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور باعث تقویت پارلمان قرقیزستان خواهد شد.

وی با اشاره به احتمال مطرح کردن نامزد دیگری از حزب سوسیال دموکرات گفت: من فکر نمی‌کنم که جینبک‌اف تنها نامزد این حزب باشد و به نظر می‌رسد که این حزب «چینیبای تورسونبک‌اف» رئیس فعلی پارلمان را نیز به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری مطرح کند.

برداکاف ادامه داد: اگر ما به سبک سیاسی آتامبایف نگاه کنیم خواهیم دید که وی طرفدار تصمیمات آسان نیست.

وی در پایان گفت: بدین صورت، به نظر می‎‌رسد که رقابت اصلی بین جینبکاف، «آموربیک بابانف» رهبر حزب «رسپوبلیکا-آتاجورت» و نامزد دیگری از حزب سوسیال دموکرات خواهد بود.

شورای سیاسی حزب سوسیال دموکرات که یکی از حزب‌های مطرح در قرقیزستان می‌باشد سارانبای جینبکاف، نخست وزیر این کشور را به عنوان نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری مطرح کرده است.

با این وجود این تصمیم شورای سیاسی حزب سوسیال دموکرات نهایی نیست زیرا نامزدی جینبکاف باید از طرف اعضای دیگر این حزب در نشست سراسری ماه آینده تأیید شود.

علاوه بر این، نامزدهایی مطرح دیگری مانند آموربیک باباناف، رهبر حزب رسپوبلیکا-آتاجورت طبق نظرسنجی‌ها دارای طرفداران زیادی هستند.

منبع : خبرگزاری فارس

كلمات كليدي : کشورهای وارث تمدن ایرانی ، قرقیزستان ، انتخابات
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.