آخرين اخبار
كد خبر : ۳۶۷۸۰
زمان ارسال :‌ ۱۴:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۲۷
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

معنای سخنان حجاریان چیست؟

آغاز پروژه عبور انتخاباتی اصلاح‌طلبان از روحانی

آغاز پروژه عبور انتخاباتی اصلاح‌طلبان از روحانی هر چه به انتخابات مجلس در سال 98 و همچنین انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در سال 1400 نزدیک می شویم، باید منتظر رویکردهای جدید از سوی دو جناح سیاسی، یعنی اصولگرایان و اصلاح طلبان باشیم، به ویژه این موضوع درباره جریان اصلاحات بیشتر صدق می کند، چون بخش زیادی از اقدامات و عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم به ریاست «حسن روحانی» به پای آنان نوشته خواهد شد.

مردم در جریان انتخابات پیش روی به اقدامات انجام گرفته از سوی دولت روحانی به دلیل سهیم بودن جریان اصلاحات در آن و همچنین مجلس نهم ـ که بخشی از آن در اختیار اصلاح طلبان و فراکسیون امید است ـ توجه ویژه ای خواهند داشت و با سبک سنگین کردن عملکرد قوای مجریه و مقننه و احزاب و سیاسیون دخیل در آن برای آینده خود در جریان انتخابات تصمیم گیری خواهند کرد.

آغاز پروژه عبور انتخاباتی اصلاح‌طلبان از روحانی/ آقای تئورسین برای جداکردن راه اصلاح‌طلبان از دولت پیش‌قدم شد

هرچند در کشور ما به دلیل حاکم نبودن سیستم حزبی، سیاسیون و احزاب ـ به معنای دو جریان سیاسی غالب در کشور ـ پس از تصدی قدرت در قوای مجریه و مقننه به هیچ عنوان پاسخگوی عملکرد خود نیستند و با پایان یافتن مدت مسئولیتشان هیچگاه در منظر افکار عمومی و جامعه جوابگوی اقدامات خود نبوده اند، مردم با در نظر گرفتن مجموع اقدامات و عملکردها در جریان انتخابات تصمیم می گیرند حزب یا جریانی به کار خود در قدرت ادامه بدهد یا خیر.

این گردش و چرخش قدرت در کشور به تصمیم مردم و در انتخابات مختلف پس از انقلاب صورت گرفته و همواره ادامه یافته است؛ این را می توان در نگاهی به سیر انتخابات در ایران و تصدی قدرت از سوی جریانات سیاسی مختلف به نظاره نشست؛ اما نکته تأسف بار اینکه عموما سیاسیونی که خود یا جریان حزبی شان مدتی عهده دار مسئولیت بوده به دلایل و بهانه های مختلف تلاش دارند از زیر بار پاسخگویی به افکار عمومی شانه خالی کنند.

این رویکرد ـ همانطور که پیش از این هم گفته شد ـ به دلیل نقصی است که در سیستم و نظام حزبی و سیاسی کشور حاکم است و شاید اگر این روند و رویه تکمیل تر شود، شاهد مسئولیت پذیری بیشتری از سوی سیاسیون و احزاب باشیم؛ هرچند به نظر می رسد دود اوضاع کنونی به چشم کشور و مردم می رود و سیاسیون و چهره های حزبی که قدرت را متناوب در دست می گیرند، خیلی هم از این وضعیت و عدم پاسخگویی شان ناخرسند نیستند.

جدیدترین اظهارنظر و استراتژی سیاسی برای بهره گیری در انتخابات پیش روی را می توان در سخنان «سعید حجاریان» تئوریسین جریان اصلاحات در ارتباطات با چگونگی بازگشت به قدرت این طیف سیاسی و همچنین نظریات او پیرامون دولت ائتلافی ـ که آنها با اعتدالگرایان تشکیل داده اند ـ دید. او تلاش کرده در این گفت و گو، زمینه را برای شانه خالی کردن جریان اصلاحات از روند و رویه دولت حاکم فراهم کند.

حجاریان در ارتباطات با رویکرد اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و چگونگی ائتلاف با اعتدالگرایان به منظور پذیرش کاندیداتوری «حسن روحانی» گفته است: «در سال ۹۲ آقای هاشمی که رأی بالایی داشت و گزینه مناسبی برای ریاست جمهوری به حساب می‌آمد رد صلاحیت شد! لذا تنها گزینه اصلاح‌طلبان در آن سال، جناب روحانی بود که انتخاب شد.»

او در مورد چرایی اقبال جریان اصلاحات به روحانی و گره خوردن سرنوشت جریان سیاسی مطلوب خود به شیخ دیپلمات مدعی شد: «قصد اصلاح‌طلبان این بود، با انتخاب روحانی به مردم فرصتی برای تنفس داده شود. اگر می‌دانستیم از جانب نیروهای تمامیت‌خواه این همه سنگ پیش پای روحانی خواهد افتاد و از آن سو، دولت دست راستی مانند ترامپ بر سر کار خواهد آمد، شاید بهتر بود اساساً عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم.»

تئوریسین جریان اصلاحات ـ که همواره در عین حمایت از دولت های یازدهم و دوازدهم تلاش کرده انتقاداتی هم به آن مطرح کند تا در روزی مثل امروز بتواند زمینه جداکردن راه اصلاح طلبان از دولت تدبیر و امید را فراهم آورد ـ این بار خیلی صریح و جدی روحانی و دولتش را زیر بار انتقاداتش برده و عنوان کرده است: «دولت روحانی هم استعداد و ظرفیت کافی برای مقابله با معضلات داخلی نداشت. پروژه اصلی دولت برجام بود.»

معنای سخنان «سعید حجاریان» چیزی جز جدا کردن راه جریان اصلاحات از دولت تدبیر و امید برای حضور بهتر در صحنه انتخابات مجلس و ریاست جمهوری سال 1400 نمی تواند باشد. پروژه ای که می تواند عبور انتخاباتی اصلاح‌طلبان از روحانی و دولتش نام بگیرد؛ چون از روزهای اخیر تحرکات انتخاباتی این جریان برای حضور هرچه بهتر در مجلس پیش روی آغاز شده و قدم های اولیه را در این زمینه برداشته اند.

به نظر می رسد، آقای تئوریسین برای جدا کردن راه اصلاح‌طلبان از دولت پیش‌قدم شده و باید در ماه های آتی منتظر تشدید این رویه و سخنان درباره دولت ائتلافی «حسن روحانی» با اصلاح طلبان باشیم؛ هرچند مردم تصمیم گیرنده نهایی هستند و حتما در انتخاب بعدی خود عملکرد و اقدامات دولت و اصلاح طلبان و مجلس که بخشی از آن در اختیار جریان اصلاحات است، در نظر خواهند داشت.

منبع : تابناک

كلمات كليدي : کشورهای وارث تمدن ایرانی ، ایران_انتخابات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.