آخرين اخبار
كد خبر : ۳۶۹۳۳
زمان ارسال :‌ ۲۱:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

شهیندخت مولاوردی با انتقاد از رد صلاحیت‌ها:

پیش بینی می‌شود در این دوره درصد منتخبان زن کاهش معناداری پیدا کند

پیش بینی می‌شود در این دوره درصد منتخبان زن کاهش معناداری پیدا کند
به گزارش خبرنگار ایلنا، شهیندخت مولاوردی دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان در صفحه اینستاگرام خود پستی را منتشر کرد.

وی در بخش از این یاداشت خود با اشاره به رد صلاحیت زنان جوان به استناد بند۱ماده ۲۸قانون انتخابات، آورده است:‌ وقتی پای خدشه دار شدن آبرو و حیثیت در میان باشد، دیگر جایی برای سایر ملاحظات و مصلحت‌ها باقی نمی‌ماند.

متن کامل یادداشت او را در ادامه میخوانید:

در یک هفته اخیر پیام‌های زیادی از خانم‌هایی که به استناد بند۱ماده ۲۸قانون انتخابات(عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام)، رد صلاحیت شده‌اند دریافت کرده و یا تماس و مراجعه حضوری داشته اند، بویژه خانم‌های جوان که از حوزه‌های انتخابیه شهرستان‌ها و محیط‌های کوچک دل به دریا زده و پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند.

آنچه که نگران کننده است، تغییر نگاه و فکر دیگران، از جمله فامیل و همسایه و همشهریان و دوستان و حتی خانواده از این به بعد نسبت به آنهاست که چنین انتساب و اتهامی را مساوی با بی دینی و بی اخلاقی و بی آبرویی می پندارند!

این نکته حائز اهمیت در همه دوره‌ها یکی از عوامل عدم استقبال گسترده زنان برای ثبت نام و ریسک کردنشان برای پذیرش انواع برچسب ها و انگ‌ها و تهمت‌ها و تخریب‌ها در مراحل بعدی است. در این شرایط وقتی پای خدشه‌دار شدن آبرو و حیثیت در میان باشد، دیگر جایی برای سایر ملاحظات و مصلحت‌ها باقی نمی‌ماند؛ هزینه ای مضاعف صرفا به دلیل «زن بودن»! یکی از خانمها پیام داده بود:«خوش به حال شماها که شناخته شده اید و همه می دانند دلیل اصلی رد صلاحیتتان سیاسی است، ما چه کنیم که حتی پدرم برام خط و نشان کشیده که آخرین بارت باشه از این بی آبرویی ها به بار میاری!». با این اوصاف نمی توان انتظار داشت در دوره های بعدی درصد مشارکت کنندگان زن در قالب ثبت نام‌ کننده تغییر محسوسی از قبل داشته باشد و از سوی دیگر با ر‌ویه ای که در بررسی صلاحیتها تاکنون در پیش گرفته شده است و تعداد زیادی از معدود داوطلبین زن بویژه به استناد این بند از گردونه رقابت حذف شده اند و دیگر مجالی برای اِعمال سیاست سهمیه حداقل سی درصدی زنان از جانب اصلاح طلبان فراهم نیست، پیش بینی می شود که در این دوره درصد منتخبین زن کاهش معناداری پیدا کند که بی تردید رتبه جهانی کشور در شاخص توانمندی سیاسی گزارش شکاف جنسیتی را هم متاثر خواهد کرد، همانطور که با حذف یک زن از هیات دولت در سال ۹۷، نمره ایران در زیر شاخص«حضور زنان در مناصب وزارتی»از ۹ به ۶/۵ در گزارش سال ۲۰۲۰ تنزل پیدا کرد و حائز رتبه ۱۳۲در این شاخص شد.

این را بهانه قرار می‌دهم برای پرداختن به این نکته قابل تامل که بسیاری از دبیران کل و اعضای احزاب شناسنامه دار و رسمی اصلاح طلب که هم در اساسنامه تیپ وزارت کشور و هم در فرم ثبت نامی برای انتخابات صراحتا اعتقاد و التزام عملی خود را به بندهای ۱و ۲و ۴این ماده ابراز کرده‌اند، اما در عمل مشمول این قاعده عده‌ای شده‌اند که نعوذبالله خود را در جایگاه خدایی نشانده و فوج فوج جماعتی را از دین الهی خارج می کنند


منبع : ایلنا

كلمات كليدي :
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.