آخرين اخبار
كد خبر : ۳۷۰۳۵
زمان ارسال :‌ ۱:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۴
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

فاطمه ذوالقدر:

احتمالا در این دوره زنان بیشتری در انتخابات ثبت‌نام می‌کنند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه در قانون اساسی ما هیچ منعی برای حضور بانوان وجود ندارد، گفت: کلمه رجل سیاسی، یک اصطلاح عام است که برای یک شخصیت سیاسی به کار می‌رود، بنابراین هیچ ممانعتی برای حضور زنان وجود ندارد.

فاطمه ذوالقدر،‌ نماینده تهران در مجلس دهم در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص مبحث رجل سیاسی و احتمال حضور بانوان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اظهار کرد: در قانون اساسی ما هیچ منعی برای حضور بانوان وجود ندارد، بر همین اساس شورای نگهبان چندی پیش اعلام کرد که از نظر شورای نگهبان نیز ممانعتی برای حضور بانوان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد کما اینکه در هر دوره تعدادی خانم برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام می‌کردند.

وی افزود: مصداق رجل سیاسی کلمه‌ای عام است و هر معیاری که برای یک نامزد آقا به عنوان رجل سیاسی در انتخابات وجود دارد، برای بانوان نیز به‌ همین صورت خواهد بود. اگر نامزدهای خانم شرایط کافی برای در اختیار گرفتن جایگاه ریاست جمهوری را داشته باشند، می‌توانند در شرایط برابر با نامزدهای مرد در انتخابات حضور پیدا کرده و رقابت کنند.

ذوالقدر با بیان اینکه این موضوع ‌می‌تواند فرصت مناسبی برای بانوان باشد تا در انتخابات کاندیدا شوند، گفت: کلمه رجل سیاسی، یک اصطلاح است که برای یک شخصیت سیاسی به کار می‌رود، بنابراین هیچ ممانعتی برای حضور زنان وجود ندارد.

وی ادامه داد: معیارها باید بررسی شود و قطعاً خانم‌هایی هستند که این معیارها را دارند و مشکلی برای کاندیدا شدن نخواهند داشت؛ بر همین اساس ممکن است در این دوره تعداد خانم‌های بیشتری در انتخابات ثبت نام کنند.

این نماینده سابق مجلس اظهار کرد: بهتر است احزاب از خانم‌های توانمند حمایت کنند، ما شاهد فعالیت خانم‌های زیادی به عنوان معاون وزیر و نماینده بوده‌ایم، همچنین خانم‌های بسیاری مدارج بالای علمی، تحصیلات کافی و تجربه‌های مناسبی را کسب کرده‌اند و یکی از خواسته‌های ما این است که حتماً خانم‌هایی که این شرایط را دارند، پست مدیریتی بگیرند.

وی ادامه داد: به مرور زمان هم خانم‌ها اعتماد به نفس بیشتری می‌گیرند و هم جامعه از توانمندی خانم‌ها استفاده خواهد کرد.

ذوالقدر در خصوص میزان توانایی بانوان در اداره کشور بیان کرد: از آنجایی که برخی از آقایان نیز در مدیریت کشور موفق عمل نکردند، در قرن ۲۱ بهتر است این فرصت به خانم‌ها داده شود. 

وی اضافه کرد: قطعاً اگر خانم‌ها توانمندی لازم را داشته باشند و از مشاوران خوب استفاده کنند و از سوی احزاب حمایت شود، می‌توانند موفق عمل کنند کما اینکه تمام نمایندگان خانم مجلس دهم موفق بودند و وظایف خود را در زمینه قانونگذاری به خوبی انجام داد‌ند.

این فعال سیاسی اصطلاح‌طلب در پاسخ به این سؤال که به نظر شما در صورت تأیید صلاحیت خانم‌ها توسط شورای نگهبان، مشکلات دیگری مانند اجازه همسر و ... پیش نخواهد آمد؟ گفت: فردی که شخصیت سیاسی دارد، مسائل خانواده را حل کرده است، یعنی این مسائل پیش پا افتاده است و بعید است که شاهد چنین مشکلاتی باشیم.منبع : ایلنا

كلمات كليدي : انتخابات ، انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، رجل سیاسی ، فاطمه ذوالقدر
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.