آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۷۱۳۴
زمان ارسال :‌ ۱۰:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

اصلاح طلبان و انتخابات ۱۴۰۰: نگرانی‌ها بابت رد صلاحیت‌های گسترده همچنان پابرجاست

اصلاح طلبان و انتخابات ۱۴۰۰: نگرانی‌ها بابت رد صلاحیت‌های گسترده همچنان پابرجاست نقطه نظرات و دیدگاههای اصلاح طلبان هرچه قدر به زمان انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نزدیک می شویم بیشتر و بیشتر می شود، برخی احزاب همایش و نشست برگزار می کنند و برخی  سعی می کنند درون جبهه اصلاح طلبان وفاق برای رسیدن به گزینه مطلوب شکل بگیرد و برخی نگران از سرنوشت و مشارکت مردم در انتخابات اصلاح طلبان را بازنده انتخابات پیش رو می دانند.

حسین کاشفی: نگرانی‌ها بابت رد صلاحیت‌های فله‌ای همچنان پابرجاست 

حسین کاشفی گفت: کشور در حالی به استقبال سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری می‌رود که نگرانی‌ها بابت رد صلاحیت‌های فله‌ای همچنان پابرجاست آن هم در شرایطی که به واسطه وضعیت پیش‌آمده طی چند سال اخیر مردم به معنای واقعی گرفتارند.

حسین کاشفی، عضو حزب اتحاد ملت، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار داشت: کشور در حالی به استقبال سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری می‌رود که نگرانی‌ها بابت رد صلاحیت‌های فله‌ای همچنان پابرجاست آن هم در شرایطی که به واسطه وضعیت پیش‌آمده طی چند سال اخیر مردم به معنای واقعی گرفتارند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت:‌ اصولاً یک انتخابات زمانی می‌تواند تاثیرگذار باشد و به بهبود اوضاع کمک کند که همه سلیقه‌های سیاسی بتوانند به طور جدی وارد فضای رقابتی شوند. از سوی دیگر مشارکت بالا به نظام مشروعیت می‌بخشد. زمانی همه مردم رغبت رأی دادن پیدا می‌کنند که احساس کنند نماینده تفکرشان در انتخابات حضور دارد؛ یعنی اگر قرار بر عدم تایید چهره‌های اصلاح‌طلب باشد، طبیعی است گروه کثیری از مردم دلیلی برای رأی دادن نخواهند داشت که در نتیجه، در شرایطی که باید به دنیا پیام مشروعیت و اتحاد بدهیم، انتخاباتی سرد و با کمترین رأی ممکن را تجربه خواهیم کرد.

او تصریح کرد: تصمیم‌گیران نهادهای مرتبط با انتخابات باید از آنچه در اسفندماه ۹۸ اتفاق افتاد درس بگیرند و از به ثبت رسیدن یک انتخابات کم‌رأی دیگر جلوگیری کنند. به هر حال هم بحران‌های داخلی روز‌به‌روز نمود بیشتری پیدا می‌کنند و هم قرار است برای توافق در مساله هسته‌ای با دنیا وارد مذاکره شویم. بنابراین الان زمان خوبی برای اعمال نظارت استصوابی نیست.

عضو حزب اتحاد ملت توضیح داد: در واقع اگر می‌خواهیم مانند مجلس اول شایسته‌ها را انتخاب کنیم، باید همه گروه‌ها فرصت معرفی کاندیدا را داشته باشند و اِلا مثل مجلس یازدهم کسانی روی کار می‌آیند که کشور را بیش از این دچار چالش می‌کنند.

حسین کاشفی در پایان گفت: انتخاب کردن حق همه مردم است و به همین دلیل باید سازوکاری تعیین شود تا همه سلیقه‌ها بتوانند به نمایندگان طرز تفکر خود رأی دهند.

جایگزین قالیباف کیست؟

«اگر ادعای محسن پیرهادی درست باشد و بر خلاف برخی شایعات و اخبار حکایت‌های پشت پرده نداشته باشد، کار برای اصولگرایان سخت خواهد شد. دو چهره مطرح و پرشانس اصولگرایی به فاصله کوتاهی کنار رفته‌اند و حالا پیداکردن فرد یا افرادی با این میزان اجماع روی آنها کار بسیار سختی است.»

روزنامه شرق با این مقدمه نوشت: «پیرهادی خبر از عدم تمایل و تصمیم رئیس مجلس برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ داده است. ادعایی کمی عجیب و بر خلاف همه انتظارات از مشی غایی سیاسی قالیباف، به‌ویژه سکنات تاکتیکی یک سال اخیرش. عضو سابق شورای شهر و چهره نزدیک به قالیباف که با او به مجلس رفت و عضو هیات‌رئیسه مجلس شده گفته است: آقای قالیباف در پاسخ به درخواست برخی نمایندگان برای نامزدی وی در انتخابات ۱۴۰۰ گفته است که با توجه به شرایط حساس کشور و مشکلات اساسی مردم، مهم‌ترین موضوع، پیروزی جبهه انقلاب و تشکیل دولتی کارآمد به منظور حل مشکلات مردم است. آقای قالیباف ضمن این که تمرکزشان را معطوف به وظایف خود در مجلس کرده‌اند، تأکید دارند که بنای کاندیداتوری در انتخابات را ندارند و می‌گویند همه نیروهای انقلاب موظف هستند تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر با وحدت، تمام ظرفیت‌های خود را متمرکز بر موفقیت گزینه واحد کنند. برداشت و استنباط من از سخنان آقای قالیباف این است که با افزایش احتمال حضور آیت‌الله رئیسی، آقای قالیباف تصمیم به عدم کاندیداتوری گرفته است و آمادگی کمک به ایشان را دارد.»

برخی اخبار پشت پرده حکایت از این دارد که بین نزدیکان قالیباف اختلاف افتاده و این ادعای نیامدن قالیباف هم یا با هدف خالی نشان‌دادن صحنه برای جلب توجه یا فشار به رقیب بوده است یا تاکتیکی برای دورکردن اذهان از قالیباف در ماه‌های مانده به انتخابات تا او کمتر زیر ضرب و فشار باشد. دیروز هم علی مطهری درباره نامزدی قالیباف در انتخابات گفته است: «ایشان از مردم برای مجلس رأی گرفته است برای چهار سال آینده. بهتر است این کار را به پایان برساند. این که وارد انتخابات ریاست‌جمهوری شود بی‌احترامی به مردم است.»

این ایده صرفا علی مطهری نیست و حتی بسیاری از اصولگرایان به‌خصوص تیم مخالف قالیباف هم چنین نگاهی دارند؛ به‌ویژه آنها که در ابتدای کار مجلس بحث میثاق‌نامه را مطرح کردند. جبهه پایداری که حتی در ابتدا مخالف حضور شهردار سابق تهران در فهرست اصولگرایان تهران برای مجلس بود، به دنبال این بود که بلندپروازی قالیباف را کنترل کند؛ میثاق‌نامه‌ای تهیه کرده بود که نامزدهای ریاست مجلس با امضای آن حق ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری را نداشتند و باید چهار سال نمایندگی خود را به پایان می‌بردند؛ میثاق‌نامه‌ای که البته قالیباف نه‌تنها آن را امضا نکرد بلکه اصولا در جلسات مرتبط با آن هم شرکت نکرد.‌ اما در صورتی که خبر نیامدن رئیس فعلی مجلس به کارزار انتخابات ۱۴۰۰ درست باشد، اوضاع برای اصولگرایان بسیار پیچیده می‌شود. همان‌ طور که ضرغامی گفته اتوبوس نامزدها به راه می‌افتد و شورای نگهبان با انبوهی از شخصیت‌های طراز اول اصولگرای احساس تکلیف کرده، روبه‌رو می‌شود. در صورت تأیید اکثریت آنها انتخابات آتی یکی از پرنامزدترین رقابت‌های ریاست‌جمهوری، به‌ویژه در جریان اصولگرایی می‌شود و بسیار محتمل است که کار انتخابات به علت پخش‌شدن آرا بین نامزدهای اصولگرایی و به‌دست‌نیامدن حد نصاب، به مرحله دوم بکشد.

ناصر ایمانی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر اصولگرا پیش‌تر گفته بود: «اگر اصولگرایان با چند نامزد هم‌تراز حضور پیدا کنند، قدر مسلم تعدد نامزد بیشتر خواهد شد، اما اگر یک نامزدی حضور پیدا کند که از سایرین بالاتر باشد، اجماع روی این فرد می‌توان محتمل باشد، اگر سایر نامزدهایی که مطرح هستند، حضور داشته باشند، بعید است که اجماعی روی آنها صورت بگیرد و شاهد تعدد نامزدها خواهیم بود.»

سعید جلیلی، مهرداد بذرپاش، علیرضا زاکانی، علی نیکزاد، محمد قمی، سعید محمد، عزت‌الله ضرغامی، محسن رضایی و حسین دهقان از گزینه‌هایی هستند که حالا در این فضا باید منتظر رقابتشان باشیم. اگرچه درباره برخی از این چهره‌ها که مشخصا اعلام نامزدی رسمی کرده‌اند، پالس‌های لزوما مثبتی از سوی اصولگرایان شنیده نمی‌شود. مثلا روزنامه جوان روز شنبه در مطلبی در واکنش به حسین دهقان نوشته است: «وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از معدود افرادی است که کاندیداتوری خود را در انتخابات ۱۴۰۰ به‌ طور رسمی در اظهار نظرها و مواضع اعلام کرده و به‌ طور طبیعی برنامه‌ها و تحرکات انتخاباتی را نیز در دستور کار قرار داده است. بدیهی است که او به عنوان یک شهروند ایرانی واجد شرایط این حق را دارد که خود را در معرض رأی ملت ایران قرار دهد و در انتخابات ۱۴۰۰ برنامه‌هایش را در معرض رأی و داوری ملت قرار دهد. تا اینجای کار اقدامات غیر رسمی او در صورتی که مغایرتی با قانون انتخابات نداشته باشد، بلااشکال است اما اشکال وارد به کمپین تبلیغاتی آقای دهقان، استفاده مکرر از عنوان مشاورت رهبری در اخبار و مصاحبه‌های منتشرشده از وی است. این در حالی است که استفاده از این عنوان برای تحرکات انتخاباتی و مسائل خارج از مأموریت‌های مرتبط با عنوان مشاورت، بر خلاف ضوابط است. حال آن که این اقدام بر خلاف نظر آقای دهقان در جریان است، بنابراین انتظار می‌رود وی از ادامه این روند جلوگیری کند و اجازه سوءاستفاده از عنوان مرتبط با رهبری را برای استفاده شخصی خود ندهد.»

دبیرکل حزب ترقی ایران: نامزد ریاست‌جمهوری اصلاح‌طلب معرفی می‌کنیم

دبیرکل حزب ترقی ایران با تاکید بر لزوم مشارکت حداکثری در انتخابات، گفت: نامزدی را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ معرفی می‌کنیم که صددرصد اصلاح‌طلب باشد

«بابک آذرباد» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری، گفت: انتخابات از عرصه‌های مهم مشارکت سیاسی است که مردم این امکان را دارند که با حضور در آن در تعیین سرنوشت خود مشارکت کنند و این حضور می‌تواند به ثبات جامعه و اعتماد میان مردم و دولتمردان منجر شود.

دبیرکل حزب ترقی ایران افزود: مشکلات اقتصادی ناشی از بحث تحریم‌ها و کرونا، مشارکت مردم و همچنین عملکرد دولتمردان را تا حدودی با مشکل مواجه کرده است. امیدواریم در این زمینه مشکل‌گشایی پیش بیاید تا بتوانیم مردم را به مشارکت سیاسی که نقش بسیار مهمی درآینده و سرنوشت کشور دارد، مجاب کنیم.

آذرباد با اشاره به فرمایش‌های رهبری، گفت: بحث این است که نامزدهای ما در چند سال اخیر، هیچکدام برنامه مشخصی نداشتند و صرفا با شعار و به نوعی با احساسات دقیقه نودی در مصاحبه‌ها و مناظراتی که انجام دادند، با آوردن یک جمله دیدیم که بسیاری از مسائل ۱۸۰ درجه تغییر کرد.

وی در این زمینه افزود: ایشان در این زمینه کاملا صحیح فرموده‌اند که مردم باید با حضور حداکثری و مشارکت پرشور در انتخابات نامزدی را انتخاب کنند که با برنامه‌ریزی مشخص جلو بیاید؛ اینکه بیایند و فقط شعار بدهند کافی نیست.

دبیرکل حزب ترقی ایران، درباره تاثیر مشارکت حداکثری مردم در قدرت چانه‌زنی ایران در صحنه بین‌المللی اظهار کرد: اگر ما به ادوار مختلف انتخابات در ایران غیر از دوره قبل نگاه کنیم، مشارکت‌ مردم بسیار خوب بوده و همین مشارکت باعث شده تا اینجای کار بتوانیم خودمان را به نحو شایسته‌ای در جامعه جهانی نشان دهیم و فاصله میان مردم با حاکمیت همواره در کمترین حد خود قرار داشته است.

آذرباد افزود: دنیا متوجه شده بود که مردم ما در کنار حاکمیت قرار دارند ولی با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر در کشور داشتیم، فاصله بیشتری ایجاد شده است. لذا ما باید در این ۴ ماه باقیمانده تا انتخابات شرایط را به نحوی ترمیم کنیم که بتوانیم به دنیا بگوییم که اشتباه می‌کنند، مردم در کنار ما هستند و نقش اساسی دارند و مشارکت‌شان بیشتر است.

وی ادامه داد: مشارکت حداکثری نشانه اقتدار و پشتوانه دستگاه دیپلماسی ما خواهد بود که بتوانیم در صحنه بین‌المللی و دیپلماسی وارد چانه‌زنی شویم که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

دبیرکل حزب ترقی ایران، درباره وظیفه دستگاه‌ها در فرصت باقی‌مانده تا انتخابات اظهار کرد: دستگاه‌ها و کارگزاران می‌توانند خیلی شفاف، روراست و صریح با مردم صحبت کنند و صدا و سیما و رسانه‌ها نیز در این زمینه خیلی باز عمل کرده و انتقادات مردم را رسانه‌ای کنند و برای مردم این احساس ایجاد شود که حرفشان خریدار یا حداقل شنونده دارد و حتی اگر هم به نتیجه نرسد، همین شنونده بودن دستگاه‌ها می‌تواند آثار مثبتی در فضای جامعه به‌دنبال داشته باشد.

آذرباد افزود: ایران در دوران ریاست جمهوری ترامپ، روسیه، چین و حتی تا حدودی هم اتحادیه اروپا را کنار خود داشت که علت این موضوع تک‌روی ترامپ در صحنه بین‌المللی بود. سیاستی که رییس جمهوری جدید آمریکا در پیش گرفته، سیاست نزدیکی و تنش‌زدایی با اتحادیه اروپاست که باعث گرایش اتحادیه اروپا به سمت آمریکا می‌شود. اینها در صحنه بین‌المللی با یکدیگر رقابت دارند و سال‌هاست اقتصادشان به هم پیوسته است، بنابراین چنین اتفاقاتی طبیعی است.

دبیرکل حزب ترقی ایران ادامه داد: در اینجا دیپلماسی ما بسیار مهم است، باید انتخابات را محور قرار دهیم و با حضور حداکثری و شور انتخاباتی، پشت سر این دیپلماسی قرار بگیریم و حرف اول را در منطقه بزنیم تا بتوانیم برای خودمان دوستانی را در صحنه بین‌المللی بدست بیاوریم.

آذرباد در رابطه با مواضع حزب در ارتباط با انتخابات ۱۴۰۰ تصریح کرد: از آنجایی که ما جزو احزاب اصلاح‌طلب هستیم، تصمیم‌گیری‌ها را به اواسط نیمه اسفندماه موکول کرده‌ایم اما مطمئناً حداقل کاری که ما در حزب در ارتباط با انتخابات انجام خواهیم داد، تقاضا از مردم برای حضور حداکثری است.

وی تاکید کرد: در انتخابات ۲۸ خرداد ریاست جمهوری در پی نامزد کاملا اصلاح‌طلب هستیم.

علی مطهری: با رئیس جمهور شدن یک شخص روحانی مخالف هستم

علی مطهری می گوید: آقای رئیسی در مسند قوه قضائیه قرار گرفته و اصلاحاتی را در این دستگاه آغاز کرده است. ایشان باید کارش را به نهایت برساند. این که افراد از این شاخه به آن شاخه می‌پرند کار درستی نیست.

علی مطهری، نماینده ادوار مجلس که چند روز پیش برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرد می گوید با رئیس جمهور شدن یک روحانی مخالف است. او سعید جلیلی و قالیباف را هم کاندیدای مناسبی برای ریاست جمهوری نمی داند.

بخش هایی از گفتگوی خبرآنلاین با علی مطهری را بخوانید؛

آقای مطهری! اگر شما بین ابراهیم رئیسی، جلیلی، حسین دهقان، رستم قاسمی، قالیباف و محسن رضایی حق انتخاب داشتید به کدام یک رای می‌دادید؟

هیچکدام.

یعنی رأی نمی‌دهید؟

رأی می‌دهم ولی خط تیره می‌گذارم. ببینید درباره آقای ابراهیم رئیسی باید بگویم من با رئیس جمهور شدن یک شخص روحانی مخالف هستم مگر اضطراراً. به ویژه آنکه تز شهید مطهری همین بود و امام خمینی هم در ابتدا چنین نظری داشتند بعد با شرایطی که به وجود آمد مجبور شدند با ریاست جمهوری آقای خامنه‌ای موافقت کنند و تازه ریاست جمهوری در آن زمان یک مقام تشریفاتی بود و نخست‌وزیری مقام اجرایی بود.

ثانیا آقای رئیسی در مسند قوه قضائیه قرار گرفته و اصلاحاتی را در این دستگاه آغاز کرده است. ایشان باید کارش را به نهایت برساند. این که افراد از این شاخه به آن شاخه می‌پرند کار درستی نیست. لذا بهتر است ایشان وارد انتخابات نشود. درباره آقای قالیباف هم همین موضوع صادق است. ایشان از مردم برای مجلس رأی گرفته است برای چهار سال آینده. بهتر است این کار را به پایان برساند. اینکه وارد انتخابات ریاست جمهوری شود بی‌احترامی به مردم است.

سعید جلیلی در عالم رویا به سر می برد

در مورد آقای جلیلی هم واقعیت این است که من تفکر ایشان را قبول ندارم. افکار سیاسی او منطبق بر واقعیات نیست و به نوعی در عالم رؤیا به سر می‌برند. و بقیه هم که نظامی هستند و من ریاست جمهوری نظامی‌ها را قبول ندارم. بنابراین به هیچ کدام رأی نمی‌دهم.منبع : شفقنا

كلمات كليدي : انتخابات ، انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات 1400 ، اصلاح‌طلبان
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.