آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۷۳۹۴
زمان ارسال :‌ ۱۷:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۱۲
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

آخرین اخبار انتخابات ۱۴۰۰ / سیدحسن خمینی جدی‌تر شد؛ احمدی نژاد می‌آید!

 آخرین اخبار انتخابات ۱۴۰۰ / سیدحسن خمینی جدی‌تر شد؛ احمدی نژاد می‌آید!
در دهه اول فرودین آرایش‌های سیاسی اصلاح طلبان و اصولگرایان برای انتخابات 1400 همچنان نامشخص است و ظاهرا همه چیز به حضور یا عدم حضور سیدابراهیم رییسی منوط شده است.

اصلاح طلبان در آستانه  انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ همچنان به دنبال رسیدن به یک گزینه نهایی هستند و جالب آنجاست آنها نیز مانند اصولگرایان در انتظار تصمیم نهایی سیدابراهیم رییسی هستند تا بدانند در صورت اعلام حضور او، چگونه صف آرایی کنند. شاید به همین دلیل است که در هفته جاری بار دیگر بحث حضور سیدحسن خمینی جدی شد. روزنامه اعتماد نیز در سالنامه خود مصاحبه مفصلی با او انجام داد و فعالان سیاسی مختلف حتی اصولگرایان اینگونه تحلیل کردند که قرار است سیدحسن خمینی در مقابل ابراهیم رییسی به انتخابات ورود کند. در میان اصلاح طلبان برخی نیروهای قدیمی خط امام همچنان علاقمندند یک چهره از بیت آیت الله خمینی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری باشد و برای آنها چه چهره‌ای بهتر از سیدحسن خمینی.

فیض الله عرب سرخی اخیرا در مصاحبه‌ای از حضور سیدحسن دفاع کرده و گفته «به نظر من چهره‌هایی مثل سیدمحمد خاتمی یا سیدحسن خمینی از چهره‌هایی هستند که می‌توانند اجماع اصلاح طلبان را با خود همراه کنند. این افراد به دلیل پیشینه و سوابقی که دارند می‌توانند با جامعه حرف بزنند و جامعه را اقناع کنند.»

عرب سرخی گفته «سیدحسن خمینی هم جزو پیشنهادها برای کاندیداتوری ریاست جمهوری است؛ ولی هنوز نپذیرفته، اما هم با او هم و با دیگران گفتگو شده و در حال رایزنی برای چنین انتخابی هستند. ولی هنوز به اجماع در مورد هیچ کسی نرسیده‌اند و این نظر شخصی من است که سیدحسن خمینی از چهره‌های موثر و کارآمد است.»

سیدحسین خمینی انتخابات 1400

البته خود سیدحسن در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارد وارد انتخابات ریاست‌جمهوری شود و اعلام کاندیداتوری کند، گفته تمایلی به کاندیداتوری ندارد و به این مساله فکر نکرده‌ است.


مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ و مشروعیت

اگرچه اصلاح طلبان تمایل به معرفی یک چهره برای انسجام دارند، اما این ابهام وجود دارد که رد صلاحیت‌های شورای نگهبان تمام برنامه‌های آنها را برهم بریزد. چنانچه سید محمد صدر درباره عواقب یکدست شدن حکومت هشدار داده و گفته «اگر چنین اتفاقی رخ دهد مساله خطرناکی برای کشور است و حتی خطر امنیتی دارد چرا که اگر انتخابات ریاست جمهوری مثل انتخابات گذشته مجلس باشد مشروعیت نظام زیر سوال رفته و این موضوع نیز زمینه طمع بیگانگان را برای ایجاد یک سری توطئه‌هایی علیه جمهوری اسلامی فراهم می‌کند و به بیانی جمهوری اسلامی را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

کابینه انتخابات ریاست جمهوری

مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری در میان بحث‌های معرفی چهره برای کاندیداتوری نامزد اصلاح طلبان و رد صلاحیت آنها، یک قدم جلوتر رفته و گفته کابینه نامزد اصلاح طلبان باید تعیین شود. او در مصاحبه با خبرگزاری برنا معرفی وزرا در ۵ حوزه اصلی کشور را از الزامات تبلیغات ریاست جمهوری دانسته و گفته «اگر بحث در حزب جدی شد حتما ۵ وزیر محوری یعنی وزرای اقتصاد و دارایی، امورخارجه، کشور، اطلاعات و دفاع باید معرفی شوند کما اینکه معاونان رئیس جمهور هم قبل از انتخابات معرفی می‌شوند.»

رسایی و مجوب برای انتخابات میان دوره‌ای آمد

زمان ثبت نام میان دوره‌ای انتخابات مجلس یازدهم آغاز شده و چهره‌های اصلاح طلب و اصولگرا هم اعلام آمادگی کردند. علیرضا محجوب در تهران ثبت نام کرد.  حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی نیز چهره دیگری بود که برای کاندیداتوری در انتخابات میان‌دوره‌ای از حوزه انتخابیه تهران ثبت نام کرد. رسایی که در سال ۹۸ به شکل مستقل از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر حضور پیدا کرده بود، نفر سی و دوم شد.

همزمان کاربران نزدیک به قالیباف در توییتر، از سعید جلیلی خواسته‌اند نامزد انتخابات مجلس شود. در روز‌های گذشته نادر قاضی پور هم نامزد انتخابات شده بود.

یک احمدی نژادی در راه پاستور

محمد عباسی وزیر اسبق ورزش و جوانان کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم اعلام کرد. رسانه‌های حامی عباسی نوشته‌اند پیرو اعلام حمایت و دعوت‌های مردمی و اقشار مختلف شامل فرهنگیان، ورزشکاران، بنیاد‌های توسعه کارآفرینی و تعاون، تعاونگران و اساتید و نخبگان دانشگاه‌های مختلف کشور در اعلام حمایت‌های جداگانه برای حمایت از حضور دکتر محمد عباسی به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به نقل از اعلام منابع آگاه، ایشان رسماً کاندیداتوری خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰  اعلام کرد.

احمدی نژاد تأیید صلاحیت می‌شود

احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس و از نیروهای نزدیک به محمود احمدی نژاد، گفته «وعده من به مردم تحقق دولت و انقلابی خواهد بود که خواسته رهبری انقلاب را به پیش ببریم. مردم هم باید پشتیبانی کنند. دولت آقای احمدی‌نژاد دولت مهر مطالبه ما و مردم است و خواستار آن هستیم تا امکان حضور آقای احمدی نژاد در صحنه رقابت داده شود.

او در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید احمدی نژاد تایید می‌شود، گفت: همین آقای کدخدایی در مصاحبه قبلی خود مطرح کرده بود که رد صلاحیت‌ها در انتخابات حضور پیدا نکنند، اما اکنون یک درجه تخفیف دادند و حتما آقای احمدی نژاد را تایید می‌کنند، زیرا ایشان هیچ مشکلی ندارند.»منبع : رویداد 24

كلمات كليدي : انتخابات ، انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، کاندیدا ، اصلاح‌طلبان ، سیدحسن خمینی
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.