آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۸۵۵۴
زمان ارسال :‌ ۱۳:۳۴ ۱۴۰۰/۳/۲۵
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

همتی: اولویت اول دولت من برجام است/ خوشحال می‌شوم مهرعلیزاده در کنار من بایستد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر در این دولت برجام اجرا نشود اولویت اول من در دولتم اجرای توافق هسته‌ای خواهد بود.

نشست خبری عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری امروز سه شنبه در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد.

همتی در این نشست خبری اظهار کرد: ۴۶ سال پیش در این دانشکده دانشجوی اقتصاد بودم و خوشحالم که امروز در اینجا حضور دارم. افراد می‌آیند و می‌روند، ولی ساختار‌های موجود در حال خدمت هستند. علت ورودم به انتخابات به این دلیل بود که احساس کردم روند امور اقتصادی کشور و شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در مسیر توسعه پایدار نیست. ما عقب ماندگی‌های جدی اقتصادی داریم و ملت ایران سزاوار این شرایط با منابع عظیم نیستند.

وی با بیان اینکه باید استراتژی، تاکتیک و روش‌های رسیدن به هدف را اصلاح کنیم، بیان کرد: حکمرانی اقتصادی در کشور نامطلوب است و به نفع مردم و توسعه نیست. سال‌ها سیاسیون برای کشور تصمیم گرفتند و نتیجه‌اش این شد که هم اکنون شاهد آن هستیم. اجازه بدهند اقتصاددانان کشور اداره کننده امور باشند و باید در این مدت اصلاحات اقتصادی انجام دهیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه‌اش در خصوص برجام توضیح داد: برجام مسئله مهم و مورد تائید نظام و تاکید رهبر معظم انقلاب است و دولت فعلی هم پیگیر اجرای آن است و امیدواریم آمریکا به برجام برگردد و ایران هم به تعهدات خود پایبند است. اگر در این دولت اجرا نشود اولویت اول من در دولتم خواهد بود. مشکل کشور ما باید به طور جدی حل شود ما نیاز به تعامل با دنیا داریم هیچ کشوری به توسعه نرسیده مگر اینکه با کشور‌های دیگر رابطه داشته باشد. برخی می‌گویند با تهاتر کشور را اداره کنیم، ولی در واقعیت با تهاتر نمی‌شود کشور را اداره کرد.

همتی ادامه داد: توسعه با روش خنثی کردن تحریم و تهاتر اتفاق نمی‌افتد. کشور در یک شرایط رقابتی با کشور‌های دیگر و منطقه قرار دارد و نمی‌توانیم با سرنوشت ملت بازی کنیم. اگر می‌خواهیم کشور به شرایط مطلوب وارد شود باید تعامل داشته باشیم. در داخل کشور هم نمی‌توانیم دیالوگی با یکدیگر داشته باشیم و در ارتباط با کشور‌های خارجی هم وضعیت همین است. FATF می‌گوید مبادلات مالی، بانکی و پولی شفاف باشد و وقتی خودمان طرفدار مبارزه با پول شویی و تروریسم هستیم جای تعجب است که با‌ FATF مخالفت می‌کنیم. طرفدار مبادلات اقتصادی جدی با کشور‌های همسایه هستیم.

رئیس کل سابق بانک مرکزی در پاسخ به سوالی که پیام شما برای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا چیست؟، بیان کرد: سیاست‌های کلی نظام در ابتدا توسط شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و مقام معظم رهبری تعیین می‌شود. ابتدا باید ببینیم در ارتباط با برجام و راستی آزمایی چگونه رفتار می‌کنند و تمام اقدامات آمریکا زنجیره وار در تصمیمات ما تاثیرگذار است. برخورد، نحوه و استراتژی آمریکا با ایران و منطقه را باید مورد سنجش قرار دهیم و اگر در راستای همزیستی با ایران و منطقه باشد ارتباط با آن‌ها مشکلی ندارد.

زاکانی یک چهارم نامه افزایش قیمت بنزین من را منتشر کرد

همتی درباره نامه او برای بنزین ۵ هزار تومانی گفت: دوستانی که در برابر من بودند پوششی هستند و تا روز آخر همه چیز مشخص می‌شود. دوستانی که نامه را منتشر کردند بهتر است همه آن را منتشر کنند نه یک چهارم آن را؛ این نامه را به مقام معظم رهبری نوشتم و توسط دولت در زمان لازم اجرا نشد؛ انتشار این نامه به صورت کامل را اگر می‌توانند منتشر کند. هدف من رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم و جلوگیری از تورم بود و چون درخواست من را اجرا نکردند نتوانستم تورم را کنترل کنیم. من در این نامه گفته بودم با افزایش قیمت بنزین باید یارانه ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند، ولی این قسمت اجرا نشد. در این نامه تاکید کرده بودم این نوع مسائل امنیتی و سیاسی است و باید با تدبیر عمل شود، اما اصلا با تدبیر اجرا نشد. دوستان نامه من را کامل منتشر کنند تا مردم بخوانند و قضاوت کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بخش‌های زیادی از مردم به سمت صندوق‌ها آمده‌اند تا مشارکت کنند و رای من جهش کرده است و مردم در حال آمدن به سمت انتخابات هستند تا جریان خاصی نتیجه انتخابات را تعیین نکند.

وی افزود: امیدواریم نتیجه انتخابات توسط کسانی که سعی کردند نتیجه را از قبل تعیین کنند، مشخص نشود.

خوشحال می‌شوم مهرعلیزاده در کنار من بایستد

همتی اظهار کرد: من تاکنون صحبتی با مهرعلیزاده نداشته‌ام. همان روز اول تعهد دادم به مردم که تا آخر انتخابات در صحنه باقی بمانم. من محکم ایستادم تا سرنوشت انتخابات را فردی با بینش اقتصادی تعیین کند. خوشحال می‌شوم مهرعلیزاده در کنار من بایستد. دوستان اصلاح طلب گفتند در انتخابات شرکت می‌کنیم، اما مشخص نیست به چه کسی رای می‌دهیم.

رئیس کل سابق بانک مرکزی تصریح کرد: من همان روز اول گفتم مستقل وارد انتخابات شدم و آمده‌ام که صدای سوم باشم. بخش عظیمی از اصلاح طلبان در ستاد‌های من حضور دارند و خوشحال می‌شوم که جبهه اصلاحات از من حمایت کند. افراد شاخصی از اصلاح طلبان از من حمایت کرده‌اند و هر کس به من کمک کند کمک به آینده کشور کرده است.

تفکر علی دایی و عادل فردوسی‌پور را قبول دارم

وی ادامه داد: من نگفتم علی دایی و عادل فردوسی‌پور به من رای دهند؛ من گفتم که این افراد و این نوع تفکر را قبول دارم. نظر من راجع این دو نفر عوض نمی‌شود حتی اگر به من رای ندهند. من خواستم بگویم چرا باید عادل فردوسی‌پور و برنامه نود با میلیون‌ها طرفدار پخش نشود و حتی صدا و سیما جلوی بخش برنامه‌های دیگر او را بگیرد.

همتی افزود: ما می‌خواهیم با کشور‌های مهم شرق و غرب رابطه داشته باشیم. مردم از ما رفاه و آزادی و توسعه می‌خواهند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره اصلاح ساختار بودجه گفت: مسئله بودجه مهمترین مسئله کشور ما است و تورم به ساختار بودجه کشور برمی‌گردد. دو سال پیش رهبر معظم انقلاب برای اصلاح ساختار بودجه تذکر دادند که توجهی به آن نشد. سال ۱۴۰۰ دولت ۷۰ درصد بودجه را افزایش داد و مجلس ۳۰ درصد آن را افزایش داد. ۵۰ درصد درآمد ناخالص ملی ما تحت پوشش مالیات نیست. سال گذشته مالیات ما ۲۵۰ هزار میلیارد بود در حالی که باید ۵۰۰ میلیارد می‌بود. صادرات انجام می‌شود، ولی ارزش برنمی‌گردد.

کاسبان تحریم سالانه ۱۶ میلیارد سود می‌کنند

وی بیان کرد: رئیسی گفت همتی به من لیست بدهکاران ۱۰۰ دلاری و ۵۰ دلاری را داده است؛ بله من لیست را کامل دادم و رقم‌های فوق العاده بالاتری هم در این لیست وجود دارد. اسامی ۳۰ درصد گیرندگان ارز برنگشته به کشور توسط صادرکنندگان را به قوه قضائیه دادم چرا پیگیری نمی‌کنند؟ سامانه نظام جامع مالیاتی ما عملیاتی نشده و کاسبان تحریم سالانه ۱۶ میلیارد سود می‌کنند و دهک ۱، ۲ و ۳ در حال له شدن هستند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: این پول‌ها به سمت برخی افراد خاص می‌رود و می‌گویند ما درحال مبارزه با فساد هستیم. دستور رهبری را اجرا می‌کنم و ساختار تورم را دو ساله اجرا می‌کنم، چون به کسی بدهکار نیستم و با کسی تعامل نکرده‌ام که در انتخابات پیروز شوم.

مشکلی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا ندارم

همتی ادامه داد: من مشکلی ندارم با بایدن ملاقات کنم، ولی باید به عملکرد آن‌ها هم نگاه کنیم و اگر قرار باشد روند فعلی را داشته باشد اصلا حاضر به ملاقات نیستیم، ولی اگر تغییر رویه دهند در چارچوب منافع ملی من مانعی برای ملاقات با بایدن نمی‌بینم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برنامه من برای ریاست جمهوری مشخص و تدوین شده است و امروز منتشر می‌شود. تیمی از متخصصان در زمینه‌های مختلف در تدوین برنامه‌های من مشارکت داشته‌اند. من اعضای کابینه‌ام را معرفی نکرده‌ام و اسامی که اعلام کرده‌ام سمبلیک و نشانه همکاری بود. نمی‌دانم چرا از آن‌ها به عنوان اعضای کابینه من نام برده شد.

نباید برای حجاب زنان تعیین تکلیف کنیم

وی گفت: حجاب در کشور ما قانون است و وظیفه‌ من اجرای قانون اساسی است. زنان کشور ما اعتقادات و باور‌های عمیقی دارند و نباید در زندگی خصوصی و نحوه تعاملات مردم دخالت کنیم. چون باور داریم که زنان از قوه تشخیص برخوردار هستند نباید در امور آن‌ها دخالت کنیم.

رئیس کل سابق بانک مرکزی ادامه داد: مورد انتقاد قرار گرفتم که چرا گفته‌ای به زنان بی حجاب پیامک داده‌اید، اصلا حق این دخالت‌ها را نداریم و نباید با اعصاب و روان آن‌ها بازی کنیم. حجاب قانون است و باید رعایت شود و این که دیگران تعیین کنند زنان چگونه بپوشند را اصلا قابل ندارم. نباید تا مقداری حجاب عقب‌تر رفت به آن‌ها تذکر بدهیم و احضارشان کنیم. شاید با محرم خود و همسر خود در خودرو باشد نباید در حریم خصوصی آن‌ها دخالت کنیم.

همتی گفت: ذی‌صلاح‌ترین فرد برای تعیین مسائل اقتصادی رئیس بانک مرکزی است، اما اصلا به تصمیمات او توجهی نمی‌شود. اگر FATF را تصویب نکنیم قطعا سیستم بانکی ما آسیب می‌بیند. حتی در جلسه‌ای حاضر شدم و دفاعیات خود را بیان کردم و رهبر معظم انقلاب هم از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستند این مورد را بررسی کنند، ولی آقایان گوش ندادند. ما با کشور‌های داریم تحریم را دور می‌زنیم که خودشان عضو FATF هستند.

همتی گفت: برای تعیین اعضای کابینه ام یک اصل داریم و آن این است که مسئولیت‌هایی که واگذار خواهیم کرد بر اساس شایستگی خواهد بود و نه بر اساس وابستگی حزبی، من به همین دلیل هنوز اعضای کابینه را انتخاب نکرده‌ام چون باید روند دموکراتیک را طی کنیم. زنان و برادران اهل سنت می‌توانند در کنار من در دولت سیزدهم باشند. از دوستان اصلاح طلب خوب و خوش فکر و اساتید دانشگاهی متخصص استفاده خواهم کرد.

همتی ادامه داد: شایستگی، لیاقت و عدم وابستگی به رانت خوران سه اصل مورد تاکید من برای انتخاب اعضای کابینه آن خواهد بود.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه امنیت و اقتدار منطقه‌ای یکی از مولفه‌های قدرت ما است، بیان کرد: تاکنون دولت سه بار مذاکره با عربستان داشته؛ با تفاهم با همسایگان می‌توانیم جلوی تفکر و رژیم صهیونیستی را بگیریم. در دوره ترامپ با فشار‌های آن و سیاست‌های رژیم صهیونیستی توانستند در منطقه تاخت و تاز کنند، ولی این اجازه را بیش از این به آن‌ها نمی‌دهیم.

پول استفاده از این فیلترشکن‌ها توی جیب چه کسی می‌رود؟

همتی ادامه داد: فضای مجازی بیشتر از اینکه برای سرگرمی باشد بیشتر فضای کسب و کار است. ما باید فضای حقیقی جامعه را درست کنیم و نباید محدودیت اینترنت استفاده کنیم. همه از فیلترشکن استفاده می‌کنند، ولی سوال است پول استفاده از این فیلترشکن‌ها توی جیب چه کسی می‌رود؟ دوست دارند مردم با اذیت به فضای مجازی وارد شوند.

وی افزود: الحمدلله در انتخابات کسانی که موافق فیلتر بودند، مخالف شده‌اند. جیره بندی کردن اینترنت اصلا معنی ندارد. فضایی ایجاد کرده‌ایم که باعث بازی با اعصاب و روان مردم شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: تلاش من برای تقویت جمهوریت است و به جوانان فقط در حد حرف عمل می‌کنیم. از نظر اقتصادی در یک دهه گذشته به دلیل تحریم‌ها سرمایه گذاری در کشور منفی بوده و رشد اقتصادی سالی نیم درصد بوده است. نتوانسته‌ایم فرصت شغلی برای جوانان ایجاد کنیم. جوانان ما نیاز به اوقات فراغت دارند و وقتی ساعت ۱۱ شب جلوی جوانی را می‌گیریم که کجا می‌روی تعجب برانگیز است. هیچ جای دنیا این خبر‌ها نیست.

همتی گفت: از نظر فضای کسب و کار پایین هستیم و از نظر اجتماعی به مردم فشار می‌آوریم؛ چطور باید به مردم امیدوار باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: باید زنجیره تولید را در کشور تکمیل کنیم. اگر به زنجیره تولید توجه کنیم حلقه تولید تکمیل می‌شود و به موفقیت خواهیم رسید.

همتی ادامه داد: در نظام آموزشی باید تکیه اصلی بر دوش مدارس دولتی باشد و به وضع معلمان هم باید توجه کرد. معلمان باید مثل مدیران ارشد کشور حقوق بگیرند. ارتقای آموزش و توسعه کشور منوط به وضعیت معلمان است و به سند تحول آموزش و پرورش هم توجه خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: روابط خوب با شرق و غرب و مخصوصا شرق با محوریت چین، روسیه از جمله برنامه‌های من است. به رابطه به شرق و تعامل با غرب مخصوصا اروپای غربی برای بهبود وضعیت خودمان توجه دارم.

بورس به من ربط نداشت

همتی در واکنش به اظهار دژپسند ادامه داد: نمی‌خواستم بگویم مقصر کیست. مسئولیت بورس به من ربط نداشت و در ۱۱ عضو شورای عالی بورس فقط یک رای داشتم. اگر وزارت اقتصاد ظرف یک سال ۳ رئیس بورس عوض می‌کند که باید دوره ۵ ساله را طی کند یعنی نوسان تصمیم گیری دارند. شما بروید آمار را ببینید دوستان فرافکنی نکنند.

وی اظهار کرد: کسانی که مسئول مستقیم بورس بودند مسئول هستند. من یک و نیم ماه قبل از سقوط بورس نامه نوشتم و روحانی گفت نه مردم بیایند به بورس و وزیر اقتصاد هم حمایت کرد در عین حال مقام معظم رهبری دستور دادند که به هشدار من توجه شود. نمی‌دانم چرا همه دوست دارند ضعف سیاست‌های خودشان را گردن دیگران بیاندازند.

همتی تصریح کرد: بورس زیر مجموعه بانک مرکزی نیست. دوستانی که مسئول بورس بودند خودشان بیایند دقیق توضیح دهند. چرا شفاف نمی‌گویند چه کسانی هزاران میلیارد از بورس سود بردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: در ستاد‌های برخی نامزد‌ها پول زیادی خرج می‌شود که من را تخریب کنند که این پول‌ها را از بورس آورده‌اند. برخی آخر دولت است می‌خواهند تقصیر خودشان را گردن من بیندازند و مخالفان من هم، همه تقصیر را گردن من می‌اندازند.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

كلمات كليدي : انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات سیزدهمین دوره ، اصلاح‌طلبان ، کاندیدا ، عبدالناصر همتی
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.