كد خبر : ۲۷۴۸۱ | زمان ارسال :‌ ۲۱:۳۰ ۱۳۹۲/۱/۳۱

آیا عهدشکنی سال 84 تکرار می شود؟!

انتیران: در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 ، چهار کاندیدای اصولگرا ، احمد توکلی، محسن رضایی، محموداحمدی نژاد و محمدباقر قالیباف ، با یکدیگر ائتلافی تشکیل دادند و قرار گذاشتند هر کدامشان بیشترین رأی را در نظرسنجی ها داشته باشد ، کاندیدای نهایی باشد و بقیه به نفع او کنار بروند.

آنها بین خود میثاق نامه ای را با همین مضمون امضا کردند. نهایتاً نظرسنجی های قبل از انتخابات انجام شد و قالیباف ، بیشترین رأی را در نظرسنجی ها به خود اختصاص داد و بنا شد به عنوان نامزد ائتلاف ، وارد میدان شود و بقیه به نفع او کنار بروند.

محمود احمدی نژاد اما، میثاق نامه ای که امضا کرده بود را نادیده گرفت و کنار نکشید. آن طور که علیرضا زاکانی، رئیس ستاد آن ائتلاف گفته، احمدی نژاد، نه یک امضا که دو امضا زیر میثاق نامه زده بود!

این اتفاق از یک سو و تشتت کاندیداهای اصلاح طلبان از سویی به همراه عوامل دیگر ، باعث شد نهایتاً احمدی نژاد راهی پاستور شود و 8 سال حکمرانی کند.

اینک دو ائتلاف از اصولگرایان ، اما منسجم تر و رسمی تر از ائتلاف 4 گانه سال 84 شکل گرفته است. اولی ائتلاف 2+1 ، متشکل از علی اکبر ولایتی ، محمدباقر قالیباف و غلامعلی حدادعادل است و دومی ائتلاف اکثریت است با حضور منوچهر متکی ، محمدرضا باهنر ، محمدحسن ابوترابی ، یحیی آل اسحاق و مصطفی پورمحمدی.

اعضای هر دو ائتلاف می گویند که از بین شان تنها یک نفر که در نظرسنجی ها بیشترین مقبولیت را داشته باشد ، کاندیدای نهایی خواهد شد و بقیه به او کمک خواهند کرد.

با این حال ، برخی خبرها حاکی از ان است که برخی کاندیداهای ائتلافی ، در جلسات درون ستادی خود ، از همین الان ساز بدعهدی کوک کرده اند و گفته اند که اگر ما گزینه نهایی نباشیم ، کنار نخواهیم کشید! یکی از این کاندیداها نیز گفته اگر فلانی و فلانی بالا بیایند ، من نخواهم پذیرفت و نظایر این.

البته قاعدتاً باید مردم باشند که در نهایت رئیس جمهور را برخواهند گزید. حتی ممکن است آن کسی که امروز عهد می شکند، فردا موفق به پیروزی شود ، کما این که احمدی نژاد چنین کرد. اما مهم تر از ریاست جمهوری ، موضوع راهبردیِ "اخلاق" است که به ویژه در سال های اخیر ، بسیار مظلوم واقع شده است.
کسی که امروز با گروهی چند نفره، میثاق می بندد ولی به این یک عهد ساده پایبند نمی ماند، قطعاً در صورتی که سوگند ریاست جمهوری نیز یاد کند ، بدان پایبند نخواهد ماند.

از این رو ، به اعضای هر دو ائتلاف پیشنهاد می شود، توافق اخلاقی خود را مکتوب و امضا کنند و آن را از پس پرده بیرون آورند و منتشر نمایند تا دستکم، بازیگران عرصه سیاست، خود را ملزم به وفای عهد و پایبند اخلاق بدانند و عنداللزوم ، مردم بداخلاقان را بشناسند.

تردید نکنید که "اخلاق"، گمشده امروز جامعه ما و بسیار مهم تر از سیاست و ریاست جمهوری و ... است.