كد خبر : ۳۳۷۸۳ | زمان ارسال :‌ ۴:۱۵ ۱۳۹۴/۸/۲۸
رئیس ستاد انتخابات:

نمی‌گذاریم هیچ نهادی در برگزاری انتخابات دخالت کند

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: برگزاری انتخابات بر عهده وزارت کشور است و نمی‌گذاریم هیچ نهادی در این امر دخالت کند.

 محمدحسین مقیمی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران استان همدان افزود: اجرا و سلامت برگزاری انتخابات، بر عهده وزارت کشور است و دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی یا غیر دولتی نمی‌توانند در امر برگزاری انتخابات دخالت کنند.

وی اظهار کرد: اعضای هیأت نظارت بر انتخابات، از چهار مرجع قانونی در زمینه صلاحیت نامزد‌ها استعلام کرده و بر اساس نظر این چهار مرجع، تصمیم گیری می‌شود.

وی تاکید کرد: تلاش و هدف وزارت کشور برگزاری انتخابات قانونمند، سالم و با حضور حداکثری مردم است.

* برگزاری انتخابات الکترونیکی در یک سوم حوزه‌های انتخابیه

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات دارای ۲۵ مرحله و فرایند است که ۲۳ مرحله از آن بصورت ماشینی و دو مرحله شامل رأی گیری و شمارش آرا به صورت دستی انجام می‌شود.

مقیمی گفت: با تصویب دولت، اعتبار مورد نیاز برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در یک سوم حوزه‌های انتخابیه تامین شده است.

وی اضافه کرد: برای برگزاری انتخابات الکترونیکی، باید سه مولفه سخت افزار، نرم افزار و تعیین حوزه انتخابیه مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: سخت افزار مورد نیاز برای برگزاری انتخابات الکترونیکی تهیه شده و نرم افزار نیز تهیه شده ولی جوانب آن در حال بررسی است.

رئیس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: نرم افزار پیش بینی شده باید به تایید وزارت کشور و شورای نگهبان برسد تا در انتخابات پیش رو، مورد استفاده قرار گیرد.

مقیمی اضافه کرد: در صورت تایید نرم افزار، وزارت کشور حوزه‌های انتخابیه‌ای که قرار است انتخابات الکترونیکی برگزار شود را به شورای نگهبان پیشنهاد داده و در صورت تایید این مرجع، انتخابات در این مناطق به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور در خصوص صندوق شفاف انتخابات نیز اظهار کرد: شفافیت این صندوق به گونه‌ای است که می‌توان پیش از آغاز رسمی رای گیری، در صورت وجود تعرفه آن را مشاهده کرد.

مقیمی اضافه کرد: ولی این صندوق به گونه‌ای طراحی شده که در صورت انداختن تعرفه به داخل آن، نمی‌شود اسم نوشته شده بر روی آن را تشخیص داد.

* انتخابات در ۲۰۷ حوزه انتخابیه برگزار می‌شود

وی گفت: امسال در ۴۳۰ شهرستان با ۲۰۷ حوزه انتخابیه انتخابات برگزار می‌شود و احتمال می‌رود در این دور از انتخابات، حدود چهار تا پنج هزار نفر داطلب شوند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در خصوص تخلفات انتخاباتی اظهار کرد: هرچند فعالیت نامزد‌ها رصد می‌شود، ولی با توجه به اینکه فرایند نامنویسی برای حضور در انتخابات آغاز نشده است، نمی‌توان اقدامی انجام داد.

وی نامزدهای انتخاباتی را به رعایت قانون و اخلاق توصیه کرد و افزود: زمان پیش بینی شده برای تبلیغ کاندیدا‌ها از ۲۹ بهمن تا پنجم اسفندماه است و داوطلبان فقط در این زمان، مجاز به تبلیغ هستند.

مقیمی درباره تبلیغ در فضای مجازی نیز بیان کرد: هر اقدامی که فضای عادی تخلف تلقی شود، انجام آن در فضای مجازی نیز جرم است.

* مردم افراد فعال در قانونگذاری را انتخاب کنند

رئیس ستاد انتخابات کشور با ذکر اینکه رسانه‌ها باید به بیان نقش مجلس و جایگاه نمایندگان برای مردم بپردازند، گفت: مجلس جای قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون است.

مقیمی اضافه کرد: مردم نمایندگانی را انتخاب کنند که در امر قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون فعال باشند و رسانه‌ها نیز در این خصوص برای مردم روشنگری کنند.

وی تاکید کرد: در قانون عنوان شده که صدا و سیما باید مردم را به نسبت به جایگاه مجلس و اختیارات نمایندگان آگاه کند لذا باید به مردم نیز بگوید که نماینده برای چه انتخاب می‌شود.

* پول‌های کثیف را نمی‌توان در انتخابات هزینه کرد

وی از تقدیم و تصویب لایحه‌ای در دولت در خصوص پول‌های کثیف خبر داد و گفت: یکی از بندهای این لایحه این بود که پول‌هایی که از منابع حاصل از پول شویی، خلاف و مواد مخدر به دست می‌آید را نمی‌توان در انتخابات هزینه کرد.

وی اضافه کرد: پول قاچاق، مواد مخدر پس از ورود به بازار در بخش‌های مختلف از جمله انتخابات هزینه می‌شود بنابراین برای پیشگیری از این امر، این لایحه در دولت به تصویب رسید.

همایش آموزشی و توجیهی اعضای ستاد انتخابات و فرمانداران و بخشداران استان‌های مرکزی، همدان و لرستان در سالن شهدای دولت استانداری همدان برگزار شد.