كد خبر : ۳۶۸۵۴ | زمان ارسال :‌ ۱۶:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲

اشرف غنی پیروز انتخابات افغانستان شد

بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا اشرف غنی توانسته در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیروز شود.

به گزارش اسکای نیوز، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی توانسته با اکتساب ۵۰.۶۴ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که ششم مهر امسال برگزار شد، بعد از سه ماه یکشنبه اعلام شد. بر اساس گفته کمیسیون انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی با گرفتن بیشتر از ۹۲۳ هزار رای و عبدالله عبدالله با گرفتن بیشتر از ۷۲۰ هزار رای به ترتیب مقام اول و دوم را در انتخابات افغانستان دارند.

قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات به تاریخ ۲۷ مهر اعلام شود اما چندین بار به تاخیر افتاد.این نتیجه ابتدایی بوده و نتیجه نهایی بعد از رسیدگی به شکایت‌ها اعلام می‌شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان در ابتدا میزان مشارکت را حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود. بعد از بررسی کمیسیون انتخابات حدود یک میلیون رای را باطل اعلام کرد که سطح "آرای معتبر" در انتخابات ۱۳۹۸ ریاست جمهوری یک میلیون و ۸۴۳ هزار رای است.

ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رای دیگر نیز است که ادعا می‌کند خارج از وقت رای‌دهی یا فاقد معلومات بیومتریکی و یا هم تکراری است.

با اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، تیم انتخاباتی اشرف غنی با انتشار اعلامیه‌ای از اعلام این نتایج استقبال کرد، این در حالی است که عبدالله عبدالله که رئیس اجرایی دولت کنونی است، عنوان کرده که این نتایج را قبول ندارد. وی در یک پیام فیسبوکی برای حامیان خود نوشته که نگرانی و تشویش آنها را درک می‌کند.

او گفته که مردم منتظر اعلام نتیجه آرای پاک خود بودند اما "با تاسف آنانی که به حق انتخاب مردم و مردم سالاری اعتقاد ندارند، با تقلب گسترده و سازمان یافته شفافیت انتخابات را خدشه دار ساخته و به اعلام نتایج ابتدایی تقلبی انتخابات پرداختند.