آخرين اخبار
منبع : الف - 70 مورد
پدیده‌های انتخابات ۹۲/ از یک‌شبه منتقد دولت شدن تا یارانه‌های رنگی

از تعدد بیش از حد کاندیدها و ثبت رکورد ۲۴ نفره اعلام کاندیداتوری در انتخابات اگر بگذریم انتخابات ۹۲ سوژه‌های عجیب و بعضاً طرب‌انگیزی دارد که پرداختن به آنها هم قابل تأمل است و هم خالی از لطف نیست. صبحانه تحلیلی امروز الف را به مرور و بازخوانی این سوژه‌های جالب توجه اختصاص داده‌ایم.


احمدی نژاد شأن ریاست جمهوری را پایین آورده است

در این سفر هم دیگر خبری از آن استقبالهای پرشور گذشته نبود و فعالیتهای تبلیغاتی و انتخاباتی برجسته بود. در این زمینه گفتگویی داشتیم با غلامعلی جعفر زاده، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی.

سُقُلمه ای که همه را به تکاپو انداخت


صحبت های چند روز پیش "آیت الله هاشمی" در جمعِ عدّه ای از خبرنگاران، نویسندگان، طلاب و دانشجویان ِاصلاح طلب که از وی، برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری، دعوت می کردند، موج ِمهمی در فضای سیاسی کشور ایجاد کرده است.


مديريت مناظره با «جدال احسن»

انتيران: یکی از عوامل مهمی که نقش فراوانی در مسائل نامطلوب انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری داشت، پرده دری ها و بی احترامی هایی بود که در جریان برخی از مناظره ها بین کاندیداها صورت گرفت. مسأله ای که به دلیل عدم لحاظ اصول صحیح مناظره، اجرای ضعیف مجری و عدم رعایت مسائل اخلاقی اثر نامناسبی در افواه عمومی بر جای گذاشت. از این رو ضرورت دارد برای انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی، کاندیداها و یا طرفداران آنها که در کرسی مناظره می نشینند اصول "جدال احسن" را به خوبی شناخته و رعایت نمایند.

فریب نتایج نظرسنجی های اینترنتی را نخوریم

این روزها که تب و تاب انتخابات گرم شده است، بعضی از سایت ها در حال انجام نظرسنجی اینترنتی برای آگاهی از اقبال مردم نسبت به کاندیداها هستند. احتمال دارد هر کدام از ما در یکی از این نظر سنجی ها شرکت کرده باشیم و نتایج آن برای ما جالب بوده باشد. این مطلب پیرامون این نوع نظرسنجی ها نگاشته شده است.

انتخابات شوراها متفاوت از دیگر انتخابات است

انتيران: رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور گفت:‌ انتخابات شوراهای اسلامی کشور با گستره‌ای وسیع در سطح کشور، از روستاهایی با ۸۰ نفر جمعیت تا کلان شهری مانند تهران، و با بیش از ۳۰۰ هزار داوطلب در سطح کشور با انتخابات دیگر تفاوت‌های اساسی دارد.هاشمی رفسنجانی در یک قدمی رد صلاحیت؟!

سایت "الف" متعلق به احمد توکلی نماینده مجلس مدعی شد: آیت الله هاشمی در آستانه رد صلاحیت قرار گرفته است.

اولین موضع گیری آیت الله/چند پرسش از شورای نگهبان/رهبری حکم حکومتی می دهند؟

همه در انتظار حوادث بعدی هستند. آیت الله هاشمی چه موضعی خواهد گرفت؟ تمکین می کند؟ بیانیه چهارم آیت الله با چه ادبیاتی است؟ احمدی نژاد چه واکنشی نشان می دهد؟ حسب اخبار پراکنده و محفلی هوادارانش استعفا می دهد یا نه؟ آیا رهبر انقلاب ورود می کند؟ باید منتظر بود و دید. اما حدس های می شود زد. صبحانه انتخاباتی امروز، بر اساس اخبار پنهان و آشکاری که به تحریریه الف رسیده، پیش بینی هائی دارد.
توکلی: کابینه احمدی‌نژاد سرباز و درجه‌دار هستند

 نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر مهمترین ملاک برای انتخاب رئیس جمهور تجربه است.
 

پيام شوراي نگهبان به سيد حسن خميني

محمدحسین فرهادیان

اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.

وقتی مستند جلیلی را شمقدری می سازد

گذشته از محتوای فیلم، سازندگان فیلم که در سکانس های اولیه خود را دو جوانی معرفی می کنند که به سعید جلیلی مراجعه کردند و گفتند حاضر هستند برایش فیلم مستند بسازند، آن قدرها هم با جلیلی بیگانه نبودند. یکی از سازندگان اصلی فیلم حسین شمقدری است که با وحید جلیلی دوستی و ارتباط نزدیک دارد. اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری افغانستان شد

بر اساس این موافقتنامه یکی از این نامزد‌ها، رئیس جمهور خواهد شد و پست ریاست اجرایی در اختیار تیم نامزد دیگر خواهد بود.