آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۲۷۴۲۴
زمان ارسال :‌ ۲۲:۴۵ ۱۳۹۲/۱/۳۰
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

محمدرضا عارف: انتخابات را یک بازی برد- برد می‌دانیم

محمدرضا عارف: انتخابات را یک بازی برد- برد می‌دانیم انتیران: یک کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که‌ «دانشجویان، آینده‌سازان و سرمایه‌های معنوی کشور هستند» گفت: در فرهنگ علمی ما، دانشجو به معنای فردی در جست‌وجوی واقعیت‌ها و حقایق علمی است و در همه پیشرفت‌های علمی، مدیون تلاش دانشجویان هستیم.

محمدرضا عارف در دیدار با فعالان دانشجویی ساری، هم‌چنین با بیان این‌که «در فرهنگ سیاسی ما، دانشجو مترادف با پرسشگری، حضور در صحنه، آرمان‌خواهی، ظلم‌ستیزی و ... است» تصریح کرد: نقش دانشجو در شش دهه اخیر در فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بسیار پررنگ است.

وی با تاکید بر این‌که «بالاترین امتیاز را در هشت سال دفاع مقدس به دانشجویان می‌دهم» گفت: سرداران و فرمانداران ارشد جبهه‌های ما از دانشجویان بودند و این توانایی و ظرفیت ماست.

وی با بیان این اعتقاد که «در شرایطی صحبت می‌کنیم که نسبت به جایگاه دانشجو در کشور، احساس خطر می‌شود و جایگاهی که دانشجو باید داشته باشد اکنون عملا در وضعیت بلاتکلیفی و بی‌انگیزگی به سر می‌برد» مدعی شد: بخشی از فضای حاکم بر وضعیت دانشجویان، از سال 88 به بعد بوده است؛ دانشجویان به واسطه حضور در انتخابات سال 88 هزینه‌هایی را متحمل شده‌اند و آن‌ها را ستاره دار کردند در حالی‌که هم باید بخاطر احساس وظیفه‌ای که دانشجویان برای حضور در صحنه انتخابات داشته‌اند مورد تشویق قرار بگیرند و هم بخاطر ستاره‌دار کردن از آن‌ها عذرحواهی کرد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: می‌توان این نوید را داد که با یک حرکت جهشی و نگاه امید به آینده، این وضع را اصلاح کرد.

وی با بیان این‌که «باید برای اصلاح این وضعیت تلاش داشته باشیم»، انتخابات را بهترین فرصت برای اصلاح این شرایط است دانست و اظهار کرد: در شرایطی قرار داریم که با وجود دستاوردهای ارزنده و پشتوانه قوی مردمی، در زمینه‌های مختلف، مشکلاتی داریم. گرانی وضعیت کمرشکنی برای توده های ضعیف و حتی قشر متوسط مردم به وجود آورده است، در همه بخش‌ها با مسائلی مواجه هستیم و قشر نخبه باید به میدان آمده و مردم را آگاه کند تا به چه کسی رای دهند.

وی با تاکید بر این‌که «قطار انقلاب باید در ریل اصلی خود قرار گیرد» خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که دانشجویان با توجه به سهم بسیار بالایی که در میان قشر نخبه دارند، در انتخابات سال 92 حماسه بیافرینند.

عارف با اشاره به این‌که «نقد و تحلیل گذشته، برای آینده واجب است» تصریح کرد:‌ اگر در گذشته هزینه‌هایی برای حضور پرداخت کردیم، این هزینه‌ها نباید بهانه‌ای بر حضور نیافتن باشد. بدون پرداخت هزینه، هیچ‌ کاری نمی‌توان انجام داد، البته انتظار می‌رود مسوولان ، مراقبت کنند که هزینه یک گروه یا باند به قشر نخبه وارد نشود.

وی با اشاره به این‌که «اگر جایی با بی‌مهری مواجه شدیم نباید تاثیری در تصمیم‌گیری ما داشته باشد» خاطرنشان کرد:‌ دانشجویان در گذشته هزینه‌های زیادی متحمل شدند و تحمیل این هزینه به دانشجویان، جفا در حق کشور است. باید تشکل‌های واقعی دانشجویی در دانشگاه‌ها فعال باشند، فعالیت سیاسی دانشجویان در دانشگاه‌ها را یک ارزش می‌دانم؛ چراکه ما حق نداریم به دانشجو دیکته کنیم که چگونه فکر و فعالیت سیاسی داشته باشد.

وی با اشاره به این‌که «از تجربیات گذشته درس بگیریم» اظهار کرد: در دهه چهارم انقلاب، حق آزمون و خطا نداریم و نباید افراد بی‌تجربه سکان اداره کشور را بر عهده بگیرند. اگر شرایط، شرایط ویژه‌ای نبود شاید بهتر بود که میدان را به جوان‌ترها واگذار کنیم، شعار ما در انتخابات «امید» است، امری که احساس می‌کنیم داروی دست یافتنی است.

عارف با اشاره به ریشه گرفتاری‌های کشور بر توجه به عقلانیت تاکید کرد و گفت: مهم‌ترین مساله مردم در حال حاضر موضوع معیشت، گرانی و نرخ بالای بی‌کاری است، این مسائل، باید در اولویت‌ کاری رییس‌جمهور آینده قرار بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که «انتخابات را یک بازی برد- برد می‌دانیم» افزود: اگر برنده نشدیم هم باید احساس برد داشته باشیم؛ چراکه بعد از انتخابات باید در فضای دوستانه، کشور اداره شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره حصر موسوی و کروبی و برخی زندانیان با بیان این‌که «این سوال اکنون ذهن بسیاری از دانشجویان و فعالان سیاسی را به خود مشغول کرده است» گفت: حل این مشکل که به مانند استخوان لای زخم است با حضور پررنگ و مشارکت حداکثری میسر است و اگر یک انتخابات پرشور با نتیجه مطلوب انجام شود این مسائل به طور طبیعی بعد از انتخابات، قابل پیگیری و حل است. بخشی از حماسه سیاسی با رفع حصر آبرومندانه شکل می‌گیرد. کسانی در حصر و زندان هستند با شناختی که ما از آن‌ها داریم انگیزه‌ای جز خدمت و وفاداری به انقلاب، نداشته‌اند.

این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی درباره تعریف اصلاحات، اظهار کرد: اصلاحات را حرکت منطقی در چارچوب قانون می‌دانم و از دوم خرداد سال 76 هم این مسیر را دنبال کردیم. اصلاح‌طلبی را هم در روش و هم در منش می‌دانیم، رفتار اصلاح‌طلب نباید هنجارشکن باشد، هنجارشکنی جواب نمی‌دهد.

وی با بیان این‌که «اختلاف نظر در هر دو جریان حاکم کشور وجود دارد و باید این را بپذیریم» تصریح کرد: در هر گروه، تندروهایی وجود داشتند که باعث ضربه زدن به جریان متبوع خود شدند.

وی با بیان این‌که «اگر دانشجو در گذشته مورد بی‌مهری قرار گرفته، نباید این موضوع را به پای کلیت نظام بگذاریم و این‌ها مربوط به سلایق افراد است» از تعطیلی کلاس‌های درس دانشجویان در ایام انتخابات انتقاد کرد و گفت: هیچ توجیهی ندارد که زمان انتخابات، کلاس‌های درس دانشجویان را تعطیل کنند.

عارف همچنین در رابطه با اجماع اصلاح‌طلبان که مورد سوال یکی از دانشجویان بود با اشاره به این‌که «تاخیر در تصمیم‌گیری جبهه اصلاحات یکی از مشکلات ماست» تصریح کرد: در انتخابات سال 84 به دلیل به اجماع نرسیدن جریان اصلاحات، این جریان ضربه خورد.

وی با اشاره به این‌که «جمع کردن یک جبهه و به اجماع رساندن آن، کار آسانی نیست» اظهار کرد: البته این موضوع برای ما همیشه آرزو است. انتظار ما بر این است که جریان اصلاح‌طلبی با محوریت آقای خاتمی به اجماع برسند.

وی در رابطه با مشکلات سیاست خارجی و حل این مشکلات به ویژه رابطه با آمریکا، خاطرنشان کرد: رویکرد ما در روابط خارجی باید تامین منافع و امنیت ملی در چهارچوب قانون اساسی است. اگر اسرائیل را کنار بگذاریم با هیچ کشوری منع مذاکره نداریم، از موضع ضعف، نمی‌توان مذاکره کرد. در مذاکره موظف به حفظ منافع ملی هستیم اما نمی‌توان حقوق مشروع طرف دیگر را در نظر نگرفت. حضور ما باید در مجامع بین‌المللی پررنگ و موثر باشد.

این فعال سیاسی تاکید کرد: باید از ایران، یک صدا شنیده شود.

وی در پاسخ به سوالی گفت: اگر همان برنامه‌ای که در برنامه سوم اصلاحات تدوین کردیم را ادامه می‌دهیم، کشاورزی باید در اولویت قرار گیرد.

نمی‌گوییم مازندران فقط باید استان کشاورزی باشد، اگر برنامه‌ریزی صحیح صورت گیرد راندمان کشاورزی در استان‌های شمالی به مراتب بالاتر از برخی کشورهای اروپایی است که نه تنها خودکفا بوده و صادرات کشاورزی هم دارند بلکه در صنعت هم فعال هستند. قیمت تولیدات کشاورزی در کشور ما به دلایلی، بالاست، نتوانستیم جلوی تقسیم زمین را بگیریم و این هم از دیگر معضلات این بخش است.اولویت دولت بعدی باید توجه به محصولات کشاورزی به ویژه محصولات استراتژیک کشاورزی باشد.

یکی پرسید: در صورت پیروزی در انتخابات، از چه طیف افراد در کابینه استفاده می‌کند؟

عارف گفت: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه بودیم و طی 30 سال اخیر هم خود را نشان داد این است که جریان پیروز انتخابات، قدر جریان رقیب را ندانست، جریان حاکم، انحصارطلبی پیشه می‌کند و به جریان رقیب بی‌توجهی نمی کند.من این شیوه را قبول ندارم و در گذشته هم به آن عمل نکردم بلکه به شایسته سالاری اعتقاد دارم. در برخی پست‌های کلیدی، نظر سیاسی عضو کابینه بهتر است مطابق با نظر رییس دولت باشد، اما چه لزومی دارد نظر سیاسی وزیر هم همانند رییس دولت باشد.باید از همه فکرها استفاده کرد و کابینه توان‌مند داشت.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال استفاده از امکانات دولتی در عرصه انتخابات گفت: زمانی که معاون اول بودم و احتمال کاندیداتوری‌ام مطرح بود سفرهای استانی را لغو کردم تا شبهه استفاده از امکانات دولتی رفع شود، آن زمان که به منابع دولتی دسترسی داشتم استفاده نکردم و اکنون هم اگر بخواهم می‌توانم به منابع دولتی دسترسی داشته باشم،ولی مطمئنا این کار را نخواهم کرد.

وی با بیان این‌که «باور به برخوردهای پوپولیستی با مردم ندارم» در رابطه با پرداخت یارانه، مدعی شد: 45 هزار تومان به مردم می‌دهند و 80 هزار تومان از جیب مردم می‌گیرند.

عارف با اشاره به این‌که «برای تورم، ابتدا راهکار کوتاه مدت داریم که کنترل قیمت است اما این راهکار هم مسکن است» اظهار کرد: راهکار منطقی برای کاهش تورم، تولید است که در این زمینه باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

وی با این اعتقاد که «بانک مرکزی ما هیچ‌وقت مستقل عمل نکرد» بر ضرورت استقلال این بانک تاکید کرد.

وی با بیان این‌که «باید به سمت کارآفرینی برویم» خاطرنشان کرد: اولویت ما در این بخش، توجه به فناوری اطلاعات و ارتباطات است. به بخش گردشگری، اولویت جدی می‌دهیم؛ چراکه به ازای هر 10 نفر گردشگر، یک شغل پایدار ایجاد می‌شود.


منبع : ایسنا

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، کاندیدای احتمالی ، محمدرضا عارف ، اصلاحات ، اجماع اصلاح‌طلبان
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.