آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۲۷۸۵۴
زمان ارسال :‌ ۱۴:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۶
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

مرور روزنامه‌های پنجم اردیبهشت

یک نگاه داخلی و یک نگاه خارجی به فراوانی نامزدهای اصولگرا

انتیران: یادداشت روز کیهان که راه را بر هر گونه نزدیکی بین دولت و بخشی از اصولگرایان خواهد بست، در کنار تحلیل‌هایی از چرایی اختلاف میان اصولگرایان و دولت، سخنان انتخاباتی هاشمی رفسنجانی و اعتراضات به گرانی‌ها و اخبار مربوط به نرخ جدید ۱۸۰۰ تومانی ارز، مهمترین مطالب روزنامه‌های امروز هستند.

یادداشت روز کیهان که راه را بر هر گونه نزدیکی بین دولت و بخشی از اصولگرایان خواهد بست در کنار تحلیل‌هایی در مورد چرایی اختلاف بین اصولگرایان و دولت، سخنان انتخاباتی هاشمی رفسنجانی و اعتراضات به گرانی‌ها و اخبار مربوط به نرخ جدید ۱۸۰۰ تومانی ارز، مهمترین مطالب روزنامه‌های امروز هستند.

این تازه مقدمه نوشته‌های کیهان در مورد احمدی‌نژاد است.
روزنامه کیهان در ستون یادداشت روز خود و در مطلبی با تیتر «قدر مشترک یک ضد گفتمان»، نشان داده ‌که می‌خواهد راه خود را ‌کامل و با شدت تمام از دولت جدا کند.
محمد ایمانی در بخشی از این یادداشت نوشته است: سنخیت «گردن کشی در برابر قانون و قدرت اندوزی نامشروع و مستی نعمت و تشکیل باند برای تداول و تداوم منصب» در دو طیف فتنه گر و حلقه انحراف، تحلیل گران را به این باور نزدیک می‌کند که این گروه‌ها در حال زد و بند و ائتلاف پنهان با یکدیگر هستند. نگوییم که سه نفر رئیس این طیف‌ها و حلقه‌ها در گذشته با هم چه قدر گلاویز شدند و از جمله دو نفر اصلی طرفین، از شدت کینه چگونه هیزم کش آتش افروزی دشمن در فتنه و التهاب سال ۸۸ شدند. آن دشمنی‌ها می‌تواند سر جای خود باشد اما یک کینه بزرگ‌تر با ارکان قانون اساسی که مزاحم خودکامگی همین سیاست بازان شده، فعلا آن‌ها را همسو و هم جنس و هم داستان کند. ضمن اینکه نفرات بعدی دو طرف نه تنها با یکدیگر کینه ندارند بلکه بعضا پالوده نیز می‌خورند و در نشریات یکدیگر ضمن مصاحبه، هم پوشانی می‌کنند و برای یکدیگر آتش تهیه و تأمین عملیات می‌ریزند. فعلا روزنامه‌ها و سایت‌های دو طرف مشغول ریختن آتش تهیه با مضامین «انتخابات آزاد»، «نمی‌گذارند و نگذاشتند کار کنیم»، «می‌خواهند تقلب کنند»، «نمی‌گذارند چالش با آمریکا را حل کنیم وگرنه مشکلات کشور به راحتی حل می‌شد» و... هستند. اما این همه داستان نیست. شما از خود بپرسید طی سه، چهار سال گذشته مثلا از لیدر حلقه انحرافی یا فرد اصلی حامی وی چندبار موضع گیری علیه فتنه گران و سران آن‌ها شنیده‌اید؟ لیدر حلقه که دراین باره جزو ساکتین کامل است هر چند که مثلا احساس مسئولیت کرد از دوستی با مردم اسرائیل یا پایان دوره اسلامگرایی سخن بگوید. متقابلا بار‌ها در رسانه‌های فتنه گران و ضدانقلاب دیده شد که درباره برخی کجروی‌ها و قانون شکنی‌های حامی اصلی حلقه انحراف، هورا و مرحبا گفتند، هر چند که سرزنش مواضع انقلابی گذشته او همچنان سر جای خود باقی است.
و این در شرایطی است که نویسنده به این نکته اشاره کرده که نوشته وی در مقدمات مانده ‌و بعدا گسترش خواهد یافت.

مواضع مهم هاشمی رفسنجانی
برخی روزنامه‌های امروز، سخنان جدید هاشمی رفسنجانی را مورد توجه قرار داده‌اند. اعتماد نوشته است که هاشمی رفسنجانی بر ورود چهره‌های ملی مقدمه ایجاد حماسه سیاسی تأکید کرده و ادامه داده است که: آیت الله هاشمی رفسنجانی ایجاد زمینه‌های عملی تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی و دمیدن امید و رفع نگرانی مردم و دوستداران نظام و انقلاب را وظیفه و تکلیف شرعی، وجدانی و ملی همه دلسوزان کشور و مسوولان اجرایی و نظارتی انتخابات عنوان کرد و گفت: بداخلاقی‌ها، تخریب‌ها و تهمت‌ها نمی‌تواند و نباید مانع حضور و مشارکت واجدان صلاحیت و مقبولان ملت شود و اینجانب نیز هر آنچه در توان داشته باشم، در راه تحقق آرمان‌ها و خواست مردم انجام خواهم داد. در ابتدای این دیدار نمایندگان تشکل‌های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات دیدگاه‌های خود را درباره اوضاع سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بیان کردند و خواستار حضور شخصیت‌های توانمند، باتجربه و ملی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات برای ایجاد حماسه سیاسی و رفع معضلات کشور شدند.
قانون هم از سخنان هاشمی رفسنجانی این تیتر را مهم دانسته است که «تخریب‌ها و تهمت‌ها، مانع حضور واجدان صلاحیت در انتخابات نشود».
قانون به نقل از آیت‌الله نوشته است: بداخلاقی‌ها، تخریب‌ها و تهمت‌ها نمی‌تواند و نباید مانع حضور و مشارکت واجدان صلاحیت و مقبولان ملت شود و اینجانب نیز هرآنچه در توان داشته باشم، در راه تحقق آرمان‌ها و خواست مردم انجام خواهم داد. آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در دیدار اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، دغدغه‌ها و نگرانی‌های جمع حاضر را واقعی و درست خواند و با اشاره به برخی عملکردهای نادرست در کشور اظهار کرد: در حال حاضر سوءمدیریت و لجاجت‌ها، راه و مسیر اصل انقلاب و نظام را مورد مخاطره قرار داده و لازم است دلسوزان و وفاداران به کشور، مردم و انقلاب مسئولیت خود را در برهه حساس کنونی به انجام برسانند. این عضو مجلس خبرگان رهبری، ورود چهره‌های ملی و مردمی و دارای مقبولیت داخلی و بین‌المللی بالا در عرصه انتخابات آینده ریاست جمهوری را مقدمه ایجاد حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی دانست و تأکید کرد: حضور چهره‌ها و شخصیت‌هایی که بتوانند از ظرفیت و توانمندی نخبگان و دلسوزان کشور از سلایق گوناگون در جهت وفاق عمومی و ایجاد اعتماد ملی و بین‌المللی استفاده به عمل آورند، می‌تواند اقتدار حاصل از آرای واقعی مردم را به وسیله‌ای برای حل سریع مشکلات و رفع ناکارآمدی‌ها و سوءتدبیر‌ها بدل کند.

از مردم بدون اشکنه تا رانت‌خوری در محاق
در حالی که سخنان دیروز توکلی در مجلس از گرانی در چندین روزنامه مورد توجه قرار گرفته، بررسی ابعاد گوناگون تخصیص ارز واردات مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفته است.
اعتماد در این مورد و با تیتر «نعل را وارونه زن» نوشته است: نماینده مردم تهران گفت: نرخ رشد امسال را تمام سازمان‌های داخلی و خارجی منفی ارزیابی می‌کنند و در این شرایط آقای رییس جمهور سرمایه اجتماعی کشور را از بین می‌برد و نعل وارونه می‌زند.
وی در ادامه با خواندن بیت شعری گفت: مردم به ما می‌گویند این چه وضعی است؟ ما از شما رییس مجلس می‌خواهیم مانند گذشته که وقتی مسائل مهمی درباره زندگی مردم به وجود می‌آمد جلسه می‌گذاشتید خواهش می‌کنم این بار نیز از همین الان به وزرا ابلاغ کنید تا در جلسه بعدی به مردم گزارش دهند که با چه وضعیتی کشور را اداره می‌کنند.
تهران امروز این مسأله را در گفت‌وگو با فعالان بخش خصوصی بررسی ‌‌و از تیتر «اختلال در واردات کالاهای اساسی با حذف ارز مرجع» استفاده کرده و نوشته است: به نظر می‌رسد اولویت‌های دهگانه واردات رعایت نمی‌شود و دیگر وجود یا عدم وجود آن اهمیتی ندارد. این تاکتیک جدید دولت برای جلوگیری از پرداخت ارز مرجع و مبادله‌ای برای واردات است
اسدالله عسکراولادی نیز در گفت‌وگو با تهران امروز اعلام کرده بود که حذف ارز مبادله‌ای اولویت‌های ۳ تا ۸ می‌تواند در کشور آثار تورمی شدیدی به همراه داشته باشد. در این رابطه رئیس مجمع واردات کشور اعلام کرد: اگر این اولویت‌ها ارز آزاد دریافت کنند، به‌‌ همان اندازه که نرخ ارز افزایش یابد، تورم ایجاد می‌شود. در کنار تورمی که ایجاد می‌شود، رکود نیز حاصل می‌شود که نتیجه آن رکود تورمی است. گفتنی است روز گذشته رئیس کل سازمان توسعه و تجارت با بیان اینکه ممنوعیت‌ها به محدودیت تبدیل می‌شوند، به فارس گفته بود: فعلا در حال بررسی اولویت دهم کالاهای وارداتی هستیم اما مطمئن باشید کالاهای اولویت ۱۰ از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری ارز مبادله‌ای می‌گیرند و در اعمال محدودیت برای کالاهای اولویت دهم سعی می‌کنیم از اهرم افزایش تعرفه استفاده کنیم. حمید صافدل با اعلام این مطلب افزود: به ‌دنبال آن هستیم تا از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری، ممنوعیت‌ها به محدودیت تغییر یافته و کالاهای اولویت دهم نیز ارز مبادله‌ای دریافت کنند. وی در پاسخ به اینکه تعرفه‌ها تا چه حد افزایش پیدا می‌کند، گفت: با توجه به دقت کار‌شناسان در تعیین تعرفه‌های گروه دهم در کتاب تعرفه سال ۹۲ به نظر می‌رسد تعرفه کالاهای اولویت دهم در حدود کتاب تعرفه سال ۹۲ باشند.
آرمان نیز از «تغییر شکل قیمت‌گذاری کالاهای اساسی» خبر داده و نوشته است: در حالی که پیش از این صحبت‌های بسیاری در مورد حذف ارز مرجع و سوق دادن برخی کالا‌ها به سمت ارز مبادله‌ای عنوان می‌شد، معاون وزیر صنعت روز گذشته اعلام کرده که با توجه به حذف ارز مرجع واردات کالاهای اولویت اول (به جز چهار کالا) و اختصاص ارز مباد‌له‌ای به این کالا‌ها طی پیشنهادی قرار است قیمت‌گذاری این کالا‌ها با تلفیق ارز مرجع و مبادله‌ای با رقمی در حدود ۱۸۰۰‌تومان انجام شود.
این در حالی است که شهروند روزنامه نزدیک به دولت در بررسی مزایا و الزامات تک نرخی شدن ارز، از تیتر «رانت‌خواری در محاق» استفاده کرده ‌و به نقل از کار‌شناسان اقتصادی مدعی شده ‌که بساط رانت‌خواری با ارز تک نرخی برچیده می‌شود.
شاهین شایان آرانی که طرف گفت‌وگوی شرق قرار گرفته، بر این باور است که «کنترل تورم و نوسانات ارزی اولویت دولت آینده است». شرق با آوردن این مقدمه که «اسفند ماه سال گذشته تورم از ۳۰‌درصد گذشت و نسبت به اسفند سال ۹۰ نیز ۴۰‌درصد افزایش یافت. روزهای پایانی سال گذشته، چندان برای مردم و مسئولان آرام و خوشایند نبود، هرچند دولتی‌ها همچنان از اقتصاد و رشد اقتصادی که منفی اعلام شده، رضایت دارند و آن را مثبت ارزیابی می‌کنند. این اقتصاد قرار است در چند ماه آینده به دست دولت جدید سپرده ‌شود».

یک نگاه داخلی و یک نگاه خارجی به تکثر نامزدهای اصولگرا

روزنامه‌های اعتماد و شرق در دو مطلب به بررسی وضعیت اصولگرایان پرداخته‌اند. اعتماد در مطلبی با نام «وحدت اصولگرایان در بن بست» به قلم مصطفی ایزدی به این نتیجه رسیده است که: دلایل به میدان آمدن این همه نامزد از میان یک جناح برای یک صندلی را می‌توان ‌خلاصه در چند جمله بیان کرد:
۱ ـ تفرقه فکری و سیاسی در میان مدعیان اصولگرایی
۲ ـ خودبزرگ بینی به یادگار مانده از دوره‌های پیشین
۳ ـ فرود آمدنشان یک مدیر برای اداره هشتاد میلیون جمعیت به گونه‌ای که افراد فاقد تجربه در مدیریت‌های کلان خود را مناسب آن می‌دانند. این نظر را بعضی از عقلای جناح اصولگرا نیز ارائه کرده‌اند.
۴ ـ احتمالا تعدد کاندیدا‌ها، برای سهم خواهی از دولت آینده است.
۵ ـ تقسیم بندی میان بعضی از گروه‌های مرجع، به ویژه در میان مقامات مذهبی و حوزوی که علاقه‌مند به تعیین دولت برای حمایت از گسترش تفکرات و اعتقادات خود هستند.
می‌توان آنچه ‌نگارنده در مورد جناح مدعی اصولگرایی نوشت، به معنی این نیست که در جناح رقیب آن، نیرو‌ها و چهره‌هایی وجود ندارند که بخواهند به یک کاندیدا برسند. بالاخره آفت اختلاف، همیشه و همه جا در میان سیاسیون وجود دارد.
روزنامه شرق هم در بخشی از مطلبی با تیتر «دو ماه دیگر در ایران» که ترجمه از نوشته‌های مطبوعات خارجی است، نوشته: مردم ایران در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳ به پای صندوق‌های رای می‌روند تا نامزد مورد نظر خود را برای ریاست‌جمهوری انتخاب کنند. انتخابات این دوره ایران از دو جهت قابل بررسی است:
۱ ـ تعداد فوق‌العاده زیاد نامزدهایی که رسمی و غیررسمی اعلام نامزدی کردند.
۲ ـ بحث داغ ائتلاف میان نامزد‌ها برای تعیین گزینه نهایی.
در پایان این مطلب آمده است: در سال ۲۰۰۵ که محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شد، چهره شناخته‌شده‌ای محسوب نمی‌شد. این موضوع را می‌توان این‌گونه تعبیر کرد: قدرت در دو دوره احمدی‌نژاد تقسیم شده است. این تقسیم‌شدن به دلایل مختلفی صورت گرفت. مهم‌ترین دلیل این بود که با انتخاب محمود احمدی‌نژاد راه برای ورود گروه‌های حاشیه‌ای به عرصه سیاست باز شد. راه باز شد و امیدهای گروه‌های کوچک بیشتر برای نامزدی و پیروزی بیشتر و شاید گروه‌های قدرتمند سیاسی در مقابل، تا حدی منزوی شدند. حالا جمهوری اسلامی دارای یک ساختار سیاسی با اعضای پراکنده است. گروه‌هایی که این دوره به امید پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند و هریک امید به کسب آرا دارند. نامزدهایی که امید پیروزی دارند، گرچه شکست در انتخابات هم برای آن‌ها گزینه تعجب‌برانگیز نخواهد بود. اما در سوی دیگر ماجرا، بحث دیگری هم وجود دارد. اینکه اظهار نظر‌های متفاوتی می‌شود و گفته می‌شود که بیشتر گروه‌های مجزا که برای انتخابات نامزد معرفی کرده‌اند، از احزاب محافظه‌کار هستند. چشم‌های زیادی به نتایج انتخابات ایران دوخته شده است، اینکه شرایط بعد انتخابات چگونه خواهد شد. منظور اوضاع داخلی نیست. انتخابات ایران برای کشورهای ناظر از جنبه دیگری برای غرب حایز اهمیت است.


منبع : تابناک

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، مروری بر روزنامه های روز پنج شنبه ، فراوانی نامزدهای اصولگرا
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.