آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۲۸۵۰۵
زمان ارسال :‌ ۱۲:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۱۴
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

مرور روزنامه‌های چهاردهم اردیبهشت

آیا این افراد شایسته ریاست جمهوری هستند؟

انتیران: در روز اول هفته‌ای که روزنامه‌ها اخبار و گزارش‌های زیادی برای خواندن دارند بررسی آینده سیاسی دو رئیس جمهور پیشین ایران و آینده طیف نزدیک به دولت فعلی، فعالیت‌های انتخاباتی و بگم‌بگم عده‌ای از نامزدهای انتخابات، بررسی وضعیت اقتصاد کشور از بازار خودرو گرفته تا بودجه و سفرهای استانی اخبار مهم امروز هستند.
در روز اول هفته‌ای که روزنامه‌ها اخبار و گزارش‌های زیادی برای خواندن دارند بررسی آینده سیاسی دو رئیس جمهور پیشین ایران و آینده طیف نزدیک به دولت فعلی، فعالیت‌های انتخاباتی و بگم‌بگم عده‌ای از نامزدهای انتخابات، بررسی وضعیت اقتصاد کشور از بازار خودرو گرفته تا بودجه و سفرهای استانی اخبار مهم امروز هستند.
روزنامه ابتکار امروز در مطلبی با عنوان «آغاز زود هنگام «بگم بگم»؛» به وضعیت کانديداها در فاز «افشاگري» پرداخته است. در این مطلب آمده است: کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري اين روزها با تمام توان خود تلاش مي‌کنند تا ازهم اکنون از انبوه رقباي ريز و درشت خود جلو بيفتند. آنان در اين مسير از همه ظرفيت‌هاي سياسي کشور استفاده خواهند کرد. اين روزها که به زمان ثبت نام نامزدها نزديک تر نمي‌شويم و به تبع آن رقابت‌ها جدي تر مي‌شود، موضع گيري انتخاباتي اين افراد نيز سرعت و شدت بيشتري گرفته است.
يکي از مواردي که برخي از نامزدها از هم اکنون آغاز کرده اند و پيش بيني مي‌شود که بقيه نيز در روزهاي آينده، از ان استفاده کنند، استفاده آنان از موضوعي جذاب و راي آور تحت عنوان«افشاگري» است.
مصطفي پورمحمدي از جمله افرادي است که پس از خروج از دولت احمدي نژاد انتقادات خود را به صراحت بيان کرده است. وي که بيش از سه سال وزيرکشور وي بوده و پس از آن در راس سازمان بازرسي کل کشور قرار گرفته است، مي‌گويد که به زودي پيرامون برخي از مسائل افشاگري خواهد کرد.
يکي ديگر از نامزدهاي انتخابات که تا همين چندماه پيش در دولت حضور داشت نيز چند روز پيش سخناني درباره دوستان خود در دولت برزبان آورد که در ذيل عنوان افشاگري ارزيابي مي‌شود.
آرمان نیز در بررسی این پدیده به سراغ دکتر سید محمد‌هاشمی حقوقدان شناخته شده رفته است که گفته: «افشاگری مبنای حقوقی ندارد». وی در توضیح این مطلب گفته است: گرچه در گستره سیاسی ایران برخی فرآیندهابا نام دولت‌های نهم و دهم پیوند خورده‌ است اما واقعیت این است که رئیس دولت نه آغاز کننده و نه حتی تثبیت کننده آنها بوده است. او تنها توانسته از برخی از این فرآیندها که اصولگرایان در کشور آغاز و تثبیت کردند به نفع خود و اطرافیانش استفاده و حضور خود در قدرت را برای مقطعی تضمین کند. برای اثبات این ادعا فقط کافی است نگاهی به اظهارنظرهای کاندیداهای اصولگرا در ایام اخیر بیاندازیم تا متوجه شویم که علیرغم همه ادعاهایی که مطرح می‌شود، این «بگم بگم‌»ها خصوصیت رفتاری اکثریت آنهایی است که اکنون بر مسند مسئولیتی تکیه دارند. افشاگری، کشف فساد و رسیدگی به آن بر اساس قوانین در حوزه وظایف دستگاه‌ قضایی و نهادهای امنیتی تعریف می‌شود و هیچ محلی از اعراب در رقابت‌های سیاسی ندارد. اصل 37 قانون اساسی نیز اصل را بر برائت افراد گذاشته است، مگر آنکه جرمی در دادگاه ثابت و برای آن حکم صادر شود. بر این اساس اگر هم هر شهروند یا مقام حکومتی جرمی را کشف کرد باید سریعا قوه قضائیه را در جریان قرار دهد تا مراحل تحقیق و رسیدگی در خصوص آن انجام شود. حتی قانون مجازات اسلامی ایران در ماده606 تاکید می‌کند هر مقام دولتی یا حکومتی اگر به جرمی واقف شود و آن را اطلاع ندهد، خود مجرم است.
وی در انتهای یادداشت خود برای روزنامه آرمان نوشته است: از این رو باید پرسید کسانی که در یک رقابت سیاسی چنین رفتارهایی را در پیش می‌گیرند آیا می‌توانند در مقام رئیس‌جمهور پاسدار خوبی برای قانون اساسی و حقوق مردم باشند؟ علاوه بر این چگونه از یک رقابت سیاسی که پایه آن هجمه به رقبا از روش‌های مغایر قانون و نسبت دادن انواع جرائم و اتهامات به یکدیگر است توقع خلق حماسه سیاسی می‌رود؟ به نظر می‌رسد فرآیند رقابت سیاسی بین کاندیداهای ریاست‌جمهوری بیش از آن که معطوف به گفت‌وگو و اقناع عموم جامعه با تکیه بر برنامه‌ها و کارنامه‌ها باشد به پروسه‌ای تبدیل شده که پیروزی در آن تنها از طریق تخریب حریف ممکن به نظر می‌رسد. به بیان بهتر برخی سیاسیون به جای آن‌که برای پیروزی در انتخابات به فکر تقویت خود باشند، به فکر تضعیف رقیب هستند. از همین روست که افشاگری‌های گسترده به یک ابزار مهم سیاست‌ورزی در کشور تبدیل شده که این صددرصد مغایر قانون و همچنین رقابت دموکراتیک سیاسی است.

آینده سیاسی هاشمی، خاتمی و مشایی
امروز هم آینده سیاسی هاشمی رفسنجانی، خاتمی و مشایی مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفته است. بیشتر روزنامه‌ها سخنان آخر هفته پیش وزیر اطلاعات را مورد توجه قرار داده‌اند که به نقش عده‌ای از سیاسیون در فتنه 88 پرداخته است.
تهران امروز از قول وزير اطلاعات نوشته است که «پيشگويان حوادث88 خود در فتنه دست داشتند». این روزنامه عنوان «تشریح ابعاد جدید فتنه88» را برای سخنان مصلی انتخاب کرده است و نوشته: كسي كه خودش را پيشگوي فتنه حوادث 88 اعلام مي‌كند، عملا پيشگويي نكرده و خودش ايجاد فتنه كرده و نقشي اساسي در فتنه داشته است و اگر به واسطه برخي ملاحظات مانند آن دو نفر با وي برخورد نشده و آزادي عمل دارد، امروز طلبكار نظام نباشد. امروز امر به وي مشتبه شده و مي‌خواهد چهره فتنه را تطهير كند، چنين فردي در مقاطع بعدي انقلاب نيز كم مي‌آورد
این در حالی است که علی مطهری در گفت‌وگو با «شرق» از سخنان وزیر اطلاعات انتقاد کرده است. به نوشته شرق، علی مطهری تاکید دارد که وضعیت موضعگیری تمام مسوولان تا روزهای منتهی به انتخابات باید به سمت‌وسویی هدایت شود که ما در 24 خرداد شاهد مشارکت حداکثری شهروندان پای صندوق‌های رای باشیم و سخنانی که شایبه تهدید و تعیین‌تکلیف از آن استنباط می‌شود، خلاف سخنان نوروزی مقام معظم رهبری است که حاوی تاکید بر حضور طیف‌های گسترده در انتخابات پیش رو است. او همچنین معتقد است که سخنان اخیر وزیر اطلاعات اظهارنظر شخصی بوده و امیدوار است که از این‌دست اظهارنظرها در آستانه انتخابات کمتر به گوش رسد.
وی در این مورد به شرق گفته است: اول اینکه حرف‌های وزیر اطلاعات، شایبه تشویش اذهان عمومی و تنش‌زایی را به وجود می‌آورد. همین‌که مقام دولتی به‌ویژه وزیر اطلاعات هشدار داده‌اند، که فتنه‌ای در راه است، ناخواسته می‌تواند بسترساز ایجاد فتنه شود. وزیر اطلاعات باید با تدبیر بیشتری حرف بزند. این‌طور صحبت کردن درباره آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که از ذخایر نظام و انقلاب هستند، امر پسندیده‌ای نیست.
وطن امروز هم با تیتیر واكنش وزير اطلاعات به اظهارات طلبكارانه فتنه‌گران88 و اصرار بر اقدام عليه قانون، سخنان وزیر اطلاعات را پاسخ انقلابي دانسته است. سیروس محمودیان در رابطه با هاشمی‌رفسنجانی و نامزدي در انتخابات برای این روزنامه نوشته است که: با وجود مواضع دوپهلوی هاشمی‌رفسنجانی مبنی بر شرکت یا عدم شرکت در انتخابات و در پیش گرفتن سیاست نخ‌نماي «نگفتم نمی‌آیم» از هم اکنون می‌‌توان گفت به نظر نمی‌رسد او از منظر سیاسی جسارت کاندیدا شدن یا توان جسمی ـ روانی پذیرش یک شکست سنگین انتخاباتی دیگر در سنوات پایانی عمر را داشته باشد.
خورشید روزنامه نزدیک به دولت در مطلبی به قلم تقوی فرد مدیر مسئول این روزنامه و در مورد آینده سیاسی هاشمی و خاتمی نوشته است: اگر خاتمی در بررسی‌های شورای نگهبان رد صلاحیت شود، میدان برای علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی بازخواهد شد تا شخصا هدایت فضای انتخاباتی این طیف اصلاح‌‌طلبان را برعهده گرفته و با استفاده از همه ظرفیت‌های پیدا و پنهان خود، موج بلندی را به راه بیندازد. چه بسا این موج تا یک مرحله‌ای کردن انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری نیز پیش برود. برخی از ناظران سیاسی و کارشناسان بر این باورند که هاشمی به‌دلیل آسیب‌های حیثیتی که به‌واسطه رفتارهای فرزندانش یا حتی بعضی موضع‌گیری‌های وی در جریان برگزاری انتخابات 88 و پس از آن بر وی وارد شده است، هرگز نخواهد توانست رکورد مناسبی را در جذب آرای مردم بزند، اما نباید از نظر دور داشت که حذف سیدمحمد خاتمی و همگرایی اصلاح‌طلبان روی هاشمی، آن هم در شرایطی که وی بنیان‌های مستحکمی را نیز در اردوگاه اصولگرایان دارد، می‌تواند پیش‌درآمد مناسبی برای پیدایش موج بلند هاشمی باشد. این درحالی است که سیاستمدار کارکشته، طی ماه‌های گذشته فرزندانش را به محاکم قضایی سپرده و با زندانی شدن آنها، تلاش کرده خود را مستقل از عملکرد فرزندانش در عرصه سیاسی نشان دهد. به هر ترتیب کنش‌های بی‌واکنش اصولگرایان نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان می‌خواهند با مهره سفید بازی کنند تا بدین‌ترتیب با چرخاندن صفحه شطرنج و یک کنش قوی و حساب‌شده، اصولگرایان را در موضع واکنش قرار دهند. بی‌شک بازی واکنشی اصولگرایان می‌تواند برای آنها آنقدر بازخوردهای غیرمترقبه داشته باشد که مردم خاطره پیروزی قاطع نامزد اصلاح‌طلبان در برابر نامزد اصولگرایان در سال 1376 را زنده کنند. شاید اصلاح‌طلبان این بار با شعار 2خرداد+22، پا به میدان رقابت‌های انتخاباتی بگذارند و درصورت داشتن یک سازماندهی مشخص بتوانند قوه مجریه و شوراهای اسلامی شهر و روستا را همزمان به تسخیر خود درآورند. باید دید در اتاق فکر اصلاح‌طلبان چه می‌گذرد، ولی تردیدی نیست که بازی جدی این جریان با حضور مردان سیاسی‌اش می‌تواند به راحتی توپ را از زیر پای تکثرگرایان اصولگرا که اکثریت مجلس نهم را نیز تشکیل داده اند، دربیاورد. در پایان نباید از نظر دور داشت که حمله‌های کلامی و رفتاری به نزدیکان احمدی‌نژاد به‌خصوص اسفندیار رحیم‌مشایی، حتی امکان همگرایی روی وی را نیز در میان اصولگرایان از بین برده است و بعید به نظر می‌رسد اصولگرایان که حامیان احمدی‌نژاد را به انحراف متهم کرده‌اند، بتوانند در دقیقه 90 توپ را به احمدی‌نژاد و یارانش بسپارند تا نتیجه بازی را غیر از روالی که پیش خواهد آمد، تغییر دهد. پس دور از انتظار نیست که احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهور، فقط برگزارکننده انتخابات سالم در کشور باشد و بی‌هیچ تعلقی، قوه مجریه را از همان دستی که تحویل گرفته است، به همان دست تحویل دهد و یکبار دیگر سیدمحمد خاتمی بر مسند ریاست‌جمهوری اسلامی ایران بنشیند.
این در حالی است که ابتکار در سرمقاله خود به قلم محمدعلي وکيلي به پيامد نيامدن خاتمي پرداخته است. نويسنده در ابتدا توضیح داده است که مدتها بود که خبرهاي ضد و نقيض از اردوگاه اصلاح طلبان درباره نامزدي سيد محمد خاتمي به گوش مي‌رسيد. عده اي از آمدنش مي‌گفتند و به هزار و يک دليل آمدنش را ضروري بر مي‌شمردند. گاهي هم آرزوهايشان را به شکل خبر و يا تحليل ارائه مي‌دادند. گروهي هم نيامدنش را فرياد مي‌زدند. اين گروه خود دو طيف هستند، يک طيف کساني هستند که خاتمي را با موضع خودشان تفسير مي‌کنند. اينان خاتمي را در موضع اپوزيسيون بر انداز مي‌پسندند و از او توقع کارکردي اين چنين دارند،چون انتخابات و سياست ورزي در قاموسشان جاي ندارد بر اين اساس با نامزدي خاتمي مخالفند.به عبارتي با انتخابات مخالفند پس با نامزدي خاتمي در انتخابات نيز مخالفند. در حقيقت اين بخش از مخالفين مي‌خواهند از اين طريق خاتمي را به خود سنجاق نمايند. طيف ديگر مخالفين نامزدي خاتمي را کساني تشکيل مي‌دهند که مدعي اند خاتمي با اپوزيسيون بر انداز سنجاق است پس فاقد صلاحيت مي‌باشد و با يک پيش داوري مُهر تائيد بر ادعاي طيف اول مي‌زنند. اينان خاتمي را در اردوگاه سبز و براندازان تفسير و تعبيرمي کنند در نتيجه حکم به عدم صلاحيتش صادر مي‌نمايند. روزنامه کيهان اين بخش از مخالفين را نمايندگي مي‌کند. هر دو ضلع مخالفين همچون دو لبه يک قيچي در مسير انصراف خاتمي از نامزدي حرکت کردند. موفقيت هر کدام به موفقيت ديگري ختم شد.اکنون قراين و شواهد نشان از موفقيت مخالفين دارد.
نویسنده در پایان نتیجه‌گیری کرده است که: پس منطق رفتار و خصلت هايش بر منطق صحنه در نظرش ارجح افتاده است او نه به خاطر خواست براندازان و نه با تهديد مخالفانش که با نداي خصلت هاي فردي اش، عطاي نامزدي را به لقايش بخشيد. حالا بايد ديد که در پس اين نيامدن، جريان متبوع وي چه سرنوشتي پيدا مي‌کند. آيا خاتمي تسليم مخالفينش خواهد شد و هوادارانش را به طرف براندازان سوق مي‌دهد يا همچنان با چنگ و دندان خود را به طناب نظام متصل نگه خواهد داشت و از فرو افتادن جريان اصلاح طلب در دامن اپوزيسيون ممانعت خواهد کرد؟ آيا خاتمي مي‌تواند در جايگاه يک شهروند فعاليت مدني تشکيلاتي خود را دنبال نمايد؟”دو احتمال وجود دارد”:
احتمال اول: جريان اصلاح طلب با رهبري خاتمي به سرنوشت نهضت آزادي در زمان رد صلاحيت مرحوم بازرگان گرفتار مي آيد. به اين معنا که فعاليتشان به صورت رسمي ممنوع خواهد شد و هر از گاهي به صورت جسته و گريخته اينجا و آنجا صحبتي از آنان مطرح مي‌شود و حرکت مدني کند و محدودي را دنبال مي‌نمايند.

احتمال دوم: باقي مانده نيروهاي اين جريان همچون سال 88 از کشور خارج شده و فعاليت خود را در قالب جريان سبز دربيرون از مرزها ادامه مي‌دهند.اين احتمال چندان جدي نمي‌نمايد احتمال اول به خصلت خاتمي و جريانش نزديکتر است. به اين معنا که تا سالهاي سال جريان اصلاح طلب فرصت دست يابي به قدرت رسمي را از دست خواهد داد.

این در حالی است که روزنامه شهروند همچنان به پروژه تامین مقدمات حضور مشایی در انتخابات ادامه می‌دهد. این روزنامه امروز در مطلبی از قول دکتر زیباکلام نوشته است که مشایی مشکلی برای تائید صلاحیت ندارد و در مطلبی دیگر به بررسی چگونگی تائید صلاحیت مصطفی معین در انتخابات سال 84 پرداخته است. شهروند و خورشید در برجسته کردن سخنان رئیس جمهور مبنی بر شکست خوردن هر برنامه‌ای برای حذف مردم شریک هستند.

منبع : تابناک

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، روزنامه ها
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.