آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۲۸۶۰۳
زمان ارسال :‌ ۱۱:۳۰ ۱۳۹۲/۲/۱۵
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

تحلیل رسانه‌های غربی از تأثیر انتخابات بر رابطه ایران و آمریکا

انتیران: تحلیل «آسوشیتدپرس» از تأثیر انتخابات ریاست جمهوری بر مواضع ایران نسبت به غرب، بازتاب احتمال نامزدی هاشمی رفسنجانی در انتخابات، ادعای تلاش ایران جهت ارسال سلاح های پیشرفته برای حزب الله از طریق سوریه، برنامه ایران برای راه اندازی سامانه مین روبی در خلیج فارس و عزم هند برای توسعه بندر چابهار، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
تحلیل «آسوشیتدپرس» از تأثیر انتخابات ریاست جمهوری بر مواضع ایران نسبت به غرب، بازتاب احتمال نامزدی هاشمی رفسنجانی در انتخابات، ادعای تلاش ایران جهت ارسال سلاح های پیشرفته برای حزب الله از طریق سوریه، برنامه ایران برای راه اندازی سامانه مین روبی در خلیج فارس و عزم هند برای توسعه بندر چابهار، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است. 


به گزارش «تابناک»، یکی از مطالب مربوط به ایران که امروز بازتاب گسترده ای در مطبوعات جهان پیدا کرده، تحلیلی است که خبرگزاری «آسوشیتدپرس» از تأثیر احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ایران بر دیدگاه و مواضع ایران نسبت به غرب و ایالات متحده منتشر کرده است.

روزنامه «واشنگتن پست» از جمله مطبوعاتی است که این تحلیل را بازنشر کرده و می نویسد طی هشت سال گذشته، سیاست های احمدی نژاد به گونه ای بوده که هم در عرصه خارجی سبب تحریک دیگر کشورها شده و در عرصه داخلی مخالفت های زیادی را علیه وی به همراه داشته است. بر این اساس، این تحلیل مدعی است که انتخابات پیش رو شکل یک همه پرسی ضد احمدی نژاد را به خود گرفته است. این روزنامه در ادامه می نویسد اغلب افرادی که تاکنون برای نامزدی انتخابات اعلام آمادگی کرده اند، به انتقاد از سیاست خارجی و مواضع احمدی نژاد پرداخته و لحن معتدل تری را نسبت به غرب به کار برده اند. با این حال، بر اساس این تحلیل، آنچه در عمل رخ خواهد داد، بیشتر یک تغییر لحن است تا تغییر سیاست ها؛ اما همین موضوع می تواند در کاستن از تنش های منطقه ای و بین المللی ایران موثر باشد.

«هافینگتون پست»، «تایمز اسرائیل» و «نشنال پست» کانادا، از جمله دیگری مطبوعاتی هستند که اقدام به بازنشر این تحلیل کرده اند.


در یک خبر انتخاباتی دیگر، خبرگزاری «ترند» موضوع احتمال نامزدی آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را مورد توجه قرار داده است. این خبرگزاری می نویسد علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران گفته در صورتی که احساس کند می تواند کشور را نجات دهد، در انتخابات شرکت خواهد کرد. در عین حال، این خبرگزاری اشاره می کند که وزیر اطلاعات ایران اخیراً طی اظهاراتی، بدون اشاره مستقیم  به نام هاشمی، هشدارهایی را متوجه وی کرده است. بر این اساس، ترند می نویسد طی روزهای اخیر مخالفت ها با نامزدی احتمالی هاشمی و یا سید محمد خاتمی افزایش یافته است. 


اما در ادامه اخبار و گزارش های مربوط به حمله اخیر نیروی هوایی رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، برخی مطبوعات اسرائیلی، از جمله «آروتز شوا» گزارشی را به نقل از «نیویورک تایمز» منتشر کرده اند که در آن ادعا شده هدف رژیم صهیونیستی از حمله مذکور، جلوگیری از ارسال سلاح هایی از سوی ایران برای حزب الله لبنان بوده است. بر اساس این گزارش، سلاح های پیشرفته مذکور، می توانستند در صورت رسیدن به حزب الله، «بازی را تغییر دهند». در این گزارش ادعا شده محموله مذکور، شامل موشک های «فتح- 110» بوده که دارای بردی 300 کیلومتری هستند. با این حال، مقامات اسرائیلی به طور رسمی این گزارش ها را تأیید نکرده و صرفاً گفته اند جلوی ارسال تسلیحات برای حزب الله لبنان را خواهند گرفت.


در میان دیگر اخبار، خبرگزاری «ریانووستی» از راه اندازی یک سامانه مین روبی جدید از سوی ایران در خلیج فارس خبر داده است. این خبرگزاری مطلب خود را از امیر دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران نقل کرده و می نویسد این موضوع اندکی پس از آن اعلام می شود که ایالات متحده اعلام کرد قصد دارد با همراهی متحدانش، مانورهای مین روبی در منطقه برگزار کند. دریادار سیاری با اشاره این برنامه آمریکا، آن را بخشی از پروژه «ایران هراسی» آن ها دانسته است. وی افزوده: «این هفته ما یک سامانه مین روبی که هم اکنون مشغول کار بر روی آن هستیم را راه اندازی می کنیم و به این ترتیب، در صورتی که دشمنان بخواهند اقدامی در منطقه انجام دهند، قادر خواهیم بود بستر دریا را مین روبی کنیم».


در نهایت، در مطلبی اقتصادی، روزنامه «هندوستان تایمز» از رسمیت یافتن تمایل هند به سرمایه گذاری جهت توسعه بندر چابهار در ایران خبر داده است. این روزنامه می نویسد پس از یک دهه تعلل، هند روز جمعه مراتب تمایل خود برای سرمایه گذاری جهت توسعه بندر راهبردی چابهار را به ایران اعلام کرد. هندوستان تایمز اشاره می کند این اقدام هند، به عنوان راهی برای مقابله با توسعه بندر «گوادار» پاکستان از سوی چین ارزیابی می شود. در این گزارش آمده علاوه بر موضوع چابهار، دو طرف همچنین نسبت به انعقاد یک قرارداد ترانزیتی میان هند، ایران و افغانستان ابراز تمایل کرده اند که می تواند زمینه دسترسی هند به کشورهای محصور در خشکی و دارای منابع طبیعی را فراهم نماید. منبع : تابناک

كلمات كليدي : انتخابات ، ریاست جمهوری ، تحلیل آرسانه های غربی از انتخابات ایران
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.