آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۲۹۰۵۹
زمان ارسال :‌ ۲:۰۰ ۱۳۹۲/۲/۲۱
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

فضای سیاسی کشور؛ حدس و تخمین - خوف و رجا

انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران تقریبا به روزهای جدی خود نزدیک می شود. روز شنبه بیست و یکم اردیبهشت آخرین روز ثبت نام کاندیداهاست. روزی که مشخص می شود چه افراد و گروه هایی بنا است که با هم رقابت کنند.

روزها و هفته های گذشته، فضای سیاسی کشور فضای حدس و تخمین از یک سو و فضای خوف و رجا از سویی دیگر بود. در این میان اصولگرایان -اگر چه با نگرانی که نام چه کسی از ائتلاف های متعددشان بیرون می آید- وضعیت مشخص تری داشتند و این اصلاح طلبان بودند که خود را در فضایی حدس و گمانی برای خود و خوف و رجایی برای طرفدارانشان نگه داشته بودند.

اما ساعت 18 روز شنبه که فرا برسد، دیگر فضای حدس و گمانی وجود نخواهد داشت و آنانی که آمده اند باید آماده باشند که خود را و برنامه هایشان را در معرض مردم قرار دهند.علاوه بر اصولگرایانی که طبیعتا فردا نام خود را برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت خواهند کرد، اصلاح طلبان و طرفداران محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کنونی ایران، تکلیف خود را روشن خواهند کرد و آنوقت مشخص خواهد شد که رقابت بین اصولگرایان و کاندیدای مستقل خواهد بود یا به این دو گروه یک یا دو گروه دیگر هم اضافه خواهد شد.

در این میان، در بین دو گروهی که ممکن است فردا در انتخابات نام نویسی کنند، یکی هاشمی رفسنجانی است که ممکن است نمایندگی اصلاح طلبان را بر عهده داشته باشد. امروز خبری منتشر شد که سرتیم محافظان هاشمی برای بررسی شرایط حضور وی در وزارت کشور حضور یافته اند. خبری که اگر چه تکذیب شد. اما صرف تکذیب قابل اعتنا نیست.خاصه اینکه مطلعان می دانند که رویه محافظان هاشمی اینگونه است که یک روز پیشتر از حضور وی، مکان حضور را بازرسی می کنند.

علاوه بر این رسانه های طرفدار هاشمی در ساعات گذشته به نقل از محمد هاشمی برادر آیت الله هاشمی که به عراق سفر کرده بود، نوشته اند که آیت الله سیستانی به هاشمی رفسنجانی پیغام داده است که واجب است او در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.


نفر دیگر هم گزینه دولت یا همان اسفندیار رحیم مشایی است که روحانی طرفدار وی یعنی شریف زاده در مصاحبه ای گفته است که او هم شنبه برای ثبت نام به وزارت کشور می رود و اگر هم بعدا صلاحیتش احراز نشود از طریق مطالبه عمومی آن را پی گیری می کنند.

به هر حال روشن شدن وضعیت این دو گروه از کاندیداها ، وضعیت اصولگرایان را هم مشخص خواهد کرد. چرا که در این صورت اصولگرایان نمی توانند در درون خود به مبارزه بپردازند و با آمدن هاشمی و مشایی آنان نیز  یک کاندیدا را معرفی خواهند کرد، حتی در این فرایند جبهه پایداری هم ممکن است در این تصمیم که اصولگرایان یک کاندیدای مشترک بدهند،مشارکت کند. با آمدن هاشمی اصلاح طلبان و افرادی چون روحانی هم کنار خواهند کشید و در آن صورت در انتخابات پیش رو شاهد شکل گیری یک چهار ضلعی مرکب از محسن رضایی،مشایی، هاشمی  و کاندیدای واحد اصولگرایان خواهیم بود.

منبع : تابناک

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، هاشمی رفسنجانی ، اسفندیار رحیم مشایی ، اصولگرایان ، اصلاح طلبان
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.