آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۲۹۲۸۸
زمان ارسال :‌ ۱:۰۰ ۱۳۹۲/۲/۲۳
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

بازتاب آخرین روز ‌نام‌نویسی نامزدهای انتخابات در مطبوعات جهان

 همان گونه که انتظار می‌رفت با پایان یافتن مهلت ‌نام‌نویسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران و ورود چند چهره شاخص دیگر به عرصه انتخابات در آخرین روز، بخش عمده مطالب مطبوعات جهانی درباره ایران به این موضوع اختصاص یافته است. تمایل آژانس برای بازدید از نیروگاه بوشهر و انتصاب سخنگوی جدید برای وزارت خارجه، از جمله دیگر مطالب مهم امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

همان گونه که انتظار می‌رفت، با پایان یافتن مهلت ‌نام‌نویسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران و ورود چند چهره شاخص دیگر به عرصه انتخابات در آخرین روز، بخش عمده مطالب مطبوعات جهانی درباره ایران به این موضوع اختصاص یافته است. تمایل آژانس برای بازدید از نیروگاه بوشهر و انتصاب سخنگوی جدید برای وزارت خارجه، از جمله دیگر مطالب مهم امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

بازتاب آخرین روز ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری در مطبوعات جهان

به گزارش «تابناک»، روزنامه «نیویورک تایمز»، از جمله مطبوعاتی است که تحلیلی را در این زمینه منتشر کرده و می‌نویسد با ‌نام‌نویسی دو سیاستمدار دارای قابلیت تغییر بازی در آخرین دقایق مهلت ‌نام‌نویسی، رقابت‌های انتخاباتی ایران وارد یک مرحله جدید و غیرقابل پیش بینی شد.

این روزنامه با اشاره به ازدحام شدید در وزارت کشور در زمان ‌نام‌نویسی این دو نامزد، می‌نویسد هر دوی آنها تا آخرین دقایق تحلیلگران را درباره حضور یافتن یا نیافتن خود در ابهام نگه داشتند.

به باور این روزنامه، در صورتی که هر دوی این نامزدها، صلاحیت نهایی حضور در انتخابات را به دست آورند، باید انتظار انتخاباتی به شدت رقابتی را در ایران داشت، زیرا این دو تن به شدت در تقابل با یکدیگر‌ند. نیویورک تایمز در ادامه ‌مختصر به معرفی مشایی و هاشمی و بیان سوابقی از آنها پرداخته است
.

بازتاب آخرین روز ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری در مطبوعات جهان

«لس آنجلس تایمز»، دیگر روزنامه مشهوری است که از ورود «دستیار ارشد رئیس جمهوری و رئیس جمهور پیشین ایران» به رقابت‌های انتخاباتی خبر داده است. این روزنامه می‌نویسد، هنگامی که این «دو چهره جنجالی» در دقایق پایانی، نامزدی خود را در انتخابات اعلام کردند، روند مقدماتی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران دستخوش چرخشی اساسی شد.

این روزنامه با اشاره به ورود این دو تن از دو ورودی مجزای وزارت کشور، از تقابل هواداران آنها با یکدیگر خبر داده است. همراهی مشایی از سوی احمدی نژاد نیز موضوع دیگری است که مورد توجه لس آنجلس تایمز قرار گرفته و آن را نشانه ای از حمایت متقابل مشایی و احمدی نژاد از یکدیگر می‌داند.

همان گونه که اشاره شد، تقریباً همه مطبوعات معتبر جهانی از عصر روز گذشته تاکنون به موضوع نامزدی رفسنجانی و مشایی پرداخته‌اند. البته برخی نیز به حضور دیگر چهره‌ها، به ویژه علی اکبر ولایتی و سعید جلیلی اشاره کرده اند

بازتاب آخرین روز ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری در مطبوعات جهان

در میان دیگر موضوعات، خبر وقوع زلزله در استان هرمزگان، از سوی برخی مطبوعات و رسانه‌های خارجی مورد اشاره قرار گرفته است؛ «شانگهای دیلی» از این جمله است، که با استناد به اخبار منتشره در رسانه‌های داخلی ایران، از وقوع زمین لرزه 6.2 ریشتری در جنوب کشور خبر داده که به مجروح شدن دست‌کم پانزده تن منجر شده است. این روزنامه در مطلب خود به زمان و مکان دقیق وقوع این زمین لرزه نیز اشاره کرده و می‌نویسد، ماه گذشته نیز یک زمین لرزه 6.1 ریشتری دیگر در ایران به جان باختن دست‌کم 37 تن منجر شد.


بازتاب آخرین روز ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری در مطبوعات جهان

اما در خبری دیگری در همین راستا، خبرگزاری «رویترز» از تمایل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به بازدید از نیروگاه هسته ای بوشهر در پی زمین لرزه‌های اخیر خبر داده است.

به نوشته این خبرگزاری، یک روز پس از اعلام ایران مبنی بر اینکه تأسیسات هسته‌ایش در مقابل زلزله ایمن و مقاوم است، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشته فرستادن شماری از متخصصان این نهاد به ایران برای کنترل ایمنی نیروگاه بوشهر، می‌تواند ایده خوبی باشد. آمانو در عین حال اشاره کرده که مرکز زمین لرزه اخیر در استان بوشهر، با نیروگاه هسته‌ای فاصله داشته و ساخت این نیروگاه نیز به گونه‌ای است که طبیعتاً در مقابل زمین لرزه‌هایی همچون موارد اخیر، مقاوم است.

بازتاب آخرین روز ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری در مطبوعات جهان

در پایان، خبر یک جابجایی در وزارت امور خارجه ایران، مورد توجه خبرگزاری «ترند» قرار گرفته و این خبرگزاری، به موضوع انتصاب سید عباس عراقچی به جای رامین مهمانپرست به عنوان سخنگوی وزارت خارجه پرداخته است. ترند اشاره می‌کند این انتصاب پس از آن انجام گرفت که مهمانپرست به منظور ‌نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری از سمت خود استعفا کرد. عراقچی سمت معاونت وزارت خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه را نیز بر عهده دارد.


منبع : تابناک

كلمات كليدي : انتخابات ریاست جمهوری ، رسانه های مطبوعات جهان ، نام نویسی سیاستمداران
ارسال نظر
نام :

ايميل‌ :

نظر :

نظرات
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.