آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۲۴۴۲
زمان ارسال :‌ ۲۲:۰۰ ۱۳۹۳/۹/۸
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

اصولگرايان به دنبال نشست چهارم وحدت

قرار است چهارمين نشست وحدت اصولگرايان برگزار ‌شود. اين را سيد رضا تقوي، رييس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه گفته و از برنامه‌ريزي براي چهارمين همايش همگرايي اصولگرايان تا پايان امسال خبر داده است. همايشي كه مشخص نيست اين بار با محوريت و سخنراني چه كسي برگزار خواهد شد. ماجراي وحدت اصولگرايان همچنان ادامه دارد.

گويا راستگرايان سياسي قرار است يك سال باقيمانده به انتخابات مجلس را به برگزاري جلساتي بگذرانند كه مدعي‌اند رنگ انتخاباتي ندارد و تنها براي همگرايي اتفاق مي‌افتد. همگرايي كه از انتخابات ٨٤ تا انتخابات ٩٢ در پي آن بوده‌اند.  سيد رضا تقوي هم يك سالي است متولي اين وحدت شده و همچنان مصرانه استان به استان سفر مي‌كند تا اجماع عمومي كه اصولگرايان مدت‌هاست در پي آنند را محقق كند. گرچه گويا تقوي كه از سوي موحدي كرماني ماموريت يافته تا از راست سنتي تا راست‌هاي جوان و تندرو را زير يك سقف جمع كند اما به نظر مي‌رسد در اين ماموريت چندان هم موفق نبوده است.

چرا كه به نظر مي‌رسد او نه وجاهت مهدوي كني را در اردوگاه اصولگرايي دارد و نه نفوذ كلام محمد يزدي. اصولگرايان از همان روزهاي اول براي جبران شكست سنگين انتخاباتي شان به فكر وحدت افتادند. اولين نشست شان هم براي تحقق اين همگرايي پنج ماه بعد از پيروزي رقيب در سالگرد انقلاب برگزار شد. جلسه بعدي وحدت هم چند ماه بعد با سخنراني آيت‌الله موحدي كرماني اتفاق افتاد. سومين نشست هم با محوريت آيت‌الله جنتي بود. اما پر سر و صداترين و پرحاشيه‌ترين جلسه وحدت راستگرايان سياسي جلسه چهارم بود.

جلسه‌يي كه بيش از آنكه جلسه وحدت اصولگرايان باشد كلاس درس شاگردان آيت‌الله مصباح بود. جلسه چهارم وحدت اصولگرايان مهمان ويژه‌يي نداشت. پايداري‌هاي بهارستان و ياران نزديك احمدي‌نژاد تنها اصولگراياني بودند كه پاي صحبت‌هاي استاد سابق شان نشستند.

پايداري‌هايي كه پيش از اين مي‌گفتند به خاطر اينكه از آنها دعوت رسمي به عمل نيامده در جلسات شركت نمي‌كنند اما اين بار حرمت استاد و شاگردي را به جا آوردند و در آخرين همايش وحدت اصولگرايان حضور پررنگي داشتند.

در اين ميان اما جاي بسياري از اصولگرايان در همايش وحدت خالي بود و حضور حداد عادل و محمد نبي حبيبي هم نتوانست جاي خالي راستگرايان معتدلي مثل محسن رضايي، علي لاريجاني، علي اكبر ولايتي يا حتي محمدباقر قاليباف را پر كند. آيت‌الله مصباح اگرچه بارها در اظهارنظرهاي صريحي گزينه اصلح را به گزينه راي آور ارجح دانسته و وحدت را امري محال اما اصولگرايان در آخرين همايش خود نشان دادند همچنان بر محوريت او اصرار دارند و به اين باور رسيده‌اند آنها كه همواره بر طبل مخالفت كوبيده‌اند و سازشان با باقي اصولگرايان كوك نمي‌شود جوانان پايداري‌اند كه براي بازگشت به دوران حرف شنوي از ريش سفيدان بايد آيت‌الله مصباح هم در كنار جامعتين قدمت‌دار يك پاي اين وحدت باشد.

اظهارنظرهاي اصولگرايان تاثيرگذار و چهره‌هاي حزبي و عدم حضورشان در جلسات همگرايي اما نشان مي‌دهد چندان با محوريت آيت‌الله مصباح براي وحدت موافق نيستند. مقصر دانستن چهره‌هاي تندرو اين جريان فكري در شكست‌هاي پي در پي‌اي كه اصولگرايان در چند سال اخير تجربه كرده‌اند و ساز مخالف زدن‌ها در مقاطع حساس سياسي، نشان مي‌دهد چندان هم دل خوشي از هم طيفان افراطي‌شان ندارند و همين امر شايد تن دادن به ائتلافي موقت را ميسر كند اما رسيدن به وحدت را براي آنها سخت‌تر كرده است.

اصولگرايان كه در دو سال اخير نه تنها چهره‌هاي اثرگذار و مقبول خود را از دست داده‌اند، همچنين نشان دادند اين اصولگرايان جوان هستند كه زير بار رسم ديرين شيخوخيت نمي‌روند و حتي پادرمياني آيت‌الله مهدوي كني هم براي‌شان محلي از اعراب ندارد. راستگرايان سنتي زير چتر آيت‌الله مصباح جمع نمي‌شوند از سويي اختلاف نظري و عملي آيت‌الله محمد يزدي و آيت‌الله مصباح مثلث جامعتين و آيت‌الله مصباح را دور از ذهن مي‌كند.

تن ندادن اصولگرايان به رسم ديرين شيخوخيت هم مشكل ديگري است كه رفع آن بعيد به نظر مي‌رسد. موضوعاتي كه هنوز اصولگرايان براي آن چاره‌يي جز برگزاري جلسات پي در پي وحدت نينديشيده‌اند. بنابر اين دلايل شايد بتوان گفت احتمال ادامه اين انشقاق و واگرايي بيش از همگرايي به چشم مي‌آيد و شايد براي انتخابات پيش رو هم اصولگرايان را همچنان در روياي وحدت باقي بگذارد.


منبع : روزنامه اعتماد

كلمات كليدي : انتخابات مجلس ، مجلس دهم ، اصولگرایان ، وحدت ، جامعتین
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.