آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۲۷۴۸
زمان ارسال :‌ ۲۳:۰۰ ۱۳۹۳/۱۲/۳
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

عارف: اكثريت مجلس آینده متعلق به اصلاح طلبان است

محمدرضا عارف، شاخص ترين چهره اصلاح طلبي است كه بيش از تمامي چهره هاي اين جريان به سفر استاني و ديدار با علما، نخبگان و اقشار مختلف مردم در شهرهاي مختلف مي رود. او با ارتقاي جدي جايگاه سياسي خود پس از انتخابات رياست جمهوري گذشته، حالابدل به مهره اي شده است كه بايد بار اصلي اصلاح طلبان را در ميدان اجرا به دوش بكشد. در شرايطي كه محدوديت هاي تازه اي براي اصلاح طلبان اعمال شده است آنها اميدوارند تا محمدرضا عارف بتواند با حضور مداوم در عرصه عمومي بخشي از خلاپديد آمده را پر كند.

در كنار او ساير اصلاح طلبان نيز سفرهاي شهرستاني خود را آغاز كرده اند و تقريبا هر هفته چند چهره اصلاح طلب راهي سفر مي شوند تا در مجامع عمومي و دانشگاهي به سخنراني و برقراري ارتباط موثر با بدنه اجتماعي بپردازند. اما وجه مميز عارف با ساير اصلاح طلبان اين است كه او توانسته در طول سال هاي مختلف ارتباط خود را با نهاد روحانيت به طور مداوم حفظ كند و بهبود بخشد: ارتباطي كه در هياهوي تخريب هاي ماه هاي منتهي به انتخابات مجلس مي تواند از پاشنه آشيل تبديل به نقطه قوت اصلاح طلبان شود.

    او روز گذشته نيز در سفري يك روزه به شهرستان كاشان، ديدار با نماينده ولي فقيه و امام جمعه كاشان، حضور در مسجدالحسين ميرنشانه و نشست با دانشگاهيان اين شهرستان را در دستور كار خود قرار داد.

     وي در گفت وگو با ايرنا در كاشان گفت: ما به آرايش سياسي مجلس دهم خوش بين هستيم. محمدرضا عارف در سفر به كاشان اظهار داشت: انتخابات مجلس دهم براي اصلاح طلبان از اهميت بالايي برخوردار است. وي در گفت وگو با ايرنا افزود: طيف هاي مختلف اصلاح طلب بايد وحدت و همگرايي خود را براي انتخابات مجلس آينده افزايش دهند. رييس بنياد اميد ايرانيان با ابراز خوش بيني به مجلس دهم افزود: روندي كه در دستور كار اصلاح طلبان قرار گرفته اين اميد و نويد را مي دهد كه مجلسي توانا و برجسته از نظر كارشناسي و با تركيبي مناسب داشته باشيم. عارف ابراز اميدواري كرد: با اين رويه اكثريت آرا در مجلس دهم متعلق به اصلاح طلبان باشد. وي هدف از سفر به كاشان را ديدار با دانشگاهيان و مردم اين شهرستان و نيز نشست با اصلاح طلبان عنوان كرد.

    محمدرضا عارف در جمع اصلاح طلبان كاشان راهبرد اصلي اصلاح طلبان در انتخابات آينده مجلس را مشاركت حداكثري مردم و كسب اكثريت كرسي هاي مجلس اعلام كرد. مهم ترين محورهاي سخنان عارف در پي مي آيد:

     همه تحريم ها در زمان دولت آقاي احمدي نژاد صورت گرفت و همه قطعنامه ها در زمان ايشان صادر شد البته در اين جلسه چون بنا نيست به صورت يكطرفه قضاوت كنيم از ورود بيشتر به اين گونه مسائل پرهيز مي كنم. اين مسائل بايد در مجامع دانشگاهي و با حضور دو طرف بحث شود.

     همه دست اندركاران انتخابات بايد با توجه به فرمايشات رهبري مبني بر حق الناس دانستن راي مردم در چارچوب قانون عمل كنند.

     يكي از راهبردهاي اصلاح طلبان در كنار عقلانيت و اخلاق استفاده از خرد جمعي است. در مجلس آينده نيز مطمئنا بايد از نظرات بزرگان اصلاحات استفاده شود.

     در پاسخ به سوالي در خصوص ائتلاف با جريان ملي و مذهبي در انتخابات مجلس آينده: رويكرد تفكر اصلاحات روشن است: رعايت خطوط قرمز، ارزش هاي انقلاب اسلامي و عمل در چارچوب قانون اساسي. در چارچوب اين موارد زمينه همكاري و مشاركت با جريانات مختلف وجود دارد.

     تيم مذاكره كننده هسته اي يكي از بهترين تيم هاي مذاكره كننده است كه مورد حمايت رهبر معظم انقلاب و مردم قرار دارد. آقاي ظريف كه در راس اين تيم است فردي خبره و كاربلد است و ان شاء الله مذاكرات در يك مرحله و برداشتن تحريم ها پيش مي رود.

     نسبت به برخورد هاي انحصارطلبانه رقيب اصلاحات انتقادات جدي داريم. تفكر اصلاح طلبي ميانه اي با انحصارطلبي ندارد و به دنبال حذف غيراصولي رقيب خود نيستيم.

     دولت آقاي روحاني وارث شرايط خاصي در كشور بوده است و نبايد انتظار داشت كه يك شبه مشكلات حل شود. ان شاء الله رييس جمهور به تمام تعهداتش وفادار است و به آن جامه عمل مي پوشاند.

     قوه قضاييه بايد مساله دادن پول به نمايندگان مجلس را بررسي و اطلاع رساني كند. من در جايگاهي نيستم كه در اين خصوص قضاوتي داشته باشم.

     بايد مجلسي در شان ملت ايران و با حضور متخصصان، جوانان و زنان تشكيل شود. در انتخابات آينده بايد از هر نوع تكروي، سهم خواهي و گروه گرايي پرهيز شود و بايد به دنبال اجماع كامل در داخل جبهه اصلاحات بود.

     دولت اگر بخواهد برنامه هاي خود را عملياتي كند بايد احساس كند كه مجلسي توانا، متخصص و همراه با خود دارد. البته مجلس همراه نافي انجام وظايف اصلي مجلس كه همان نظارت بر عملكرد دولت است، نيست. ولي نظارت، مانع تراشي در برابر فعاليت دولت متعاقب است.

     اصلاح طلبي حافظ منافع ملي است و معتقد است كه منافع ملي بايد مبناي همه تصميمات و جهت گيري ها باشد و بر منافع جناحي و گروهي ترجيح داشته باشد.

منبع : روزنامه اعتماد

كلمات كليدي : انتخابات مجلس ، مجلس دهم ، اصلاح طلبان ، محمدرضا عارف
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.