آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۷۲۴۲
زمان ارسال :‌ ۱۰:۲۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

تعدد کاندیداهای اصولگرا برای انتخابات 1400؛

آیا اصولگرایان از سعید محمد حمایت می کنند؟

آیا اصولگرایان از سعید محمد حمایت می کنند؟
هر چه به انتخابات 1400 نزدیک تر می شویم نام های بیشتری برای کاندیداتوری از سوی جریان اصولگرا به گوش می رسد.

نام سردار سعید محمد از مدت ها قبل به عنوان یکی از گزینه های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری 1400 مطرح شده بود. تا اینکه طی روزهای اخیر از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیاء استعفا داد  و تاکید هم کرد که دلیل این اقدامش ایجاد نشدن شائبه و خدشه وارد نشدن به نهاد سپاه است. اما گفته می شود مشاور ماندن او در سپاه پاسداران مانع از تحقق این هدف شده است.
این موضوع با واکنش های زیادی در فضای مجازی و حتی از سوی برخی فعالین و سیاسیون اصولگرا مواجه شد.

مردم شناختی از سعید محمد ندارند
حمید رضا ترقی، عضو حزب مؤتلفه اسلامی در خصوص ورود سردار سعید محمد به عرصه انتخابات ریاست جمهوری 1400 گفت: به هر حال مشارکت برای همه کسانی که واجد شرایط لازم و قادر به نشستن در پست ریاست جمهوری و خدمت به مردم و حل مسائل و مشکلات کشور هستند در انتخابات و درعرصه کاندیداتوری ریاست جمهوری آزاد است.
وی دراین باره افزود: از سوی دیگر تمام افراد واجد شرایط برای رقابت ریاست جمهوری که زمینه ای برای تامین مشارکت اقشار بیشتری از مردم را در انتخابات داشته باشند فراهم است واز حضور افرادی که بتوانند ظرفیت های بیشتر مردمی را به پای صندوق های رای بکشانند استقبال می شود.
حمیدرضا ترقی درباره حضور سعید محمد در این عرصه خاطر نشان کرد: به هر حال آقای محمد نیز احساس کرده در این عرصه می تواند حضور داشته باشد و منجر به افزایش مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری 1400 شود؛ اما اینکه آقای محمد ارتباطی با احزاب و جریان های سیاسی که در عرصه انتخابات و معرفی کاندیدای خود برای ریاست جمهوری فعال هستند داشته باشد، ارتباط چندانی گزارش نشده و در برنامه های سیاسی احزاب و جریان های دخیل در انتخاب کاندیدای ریاست جمهوری تاثیر خاصی نداشته است.
حمید رضا ترقی کارشناس مسائل سیاسی دراین باره خاطر نشان کرد: آقای سعید محمد در عرصه انتخابات ریاست جمهوری 1400به صورت کاندیدای مستقل وارد این عرصه شده است، بنابراین در فرآیند انتخابات مربوط به اصولگرایان دراین جبهه فعلا نقشی ندارد اما برای ایشان هم مثل سایر کاندیداها امیدوار هستیم وی بتواند نقشی در افزایش مشارکت مردم در انتخابات 1400داشته باشد.
وی با بیان اینکه درنظر سنجی ها هنوز نامی از سعید محمد نیست خاطر نشان کرد:  اما در نظر سنجی های به عمل آمده از مردم هنوز نامی از آقای سعید محمد نیست، چرا که مردم از وی شناختی ندارند، لذا در نظر سنجی ها درصد پایینی  دارند، مگر اینکه در ماه های پیش رو بتوانند آرا ونظر مردم را به خود جلب کنند.
 حمید رضا ترقی کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به اینکه آیا اصولگرایان از آقای سعید محمد در انتخابات 1400 حمایت خواهند کرد گفت: جریان های اصولگرایی در حال حاضر روی مصادیق خاصی هنوز به نتیجه نرسیده اند که چه کسی تایید یا رد می شود، اما  آنچه مورد نظر اصولگرایان برای انتخاب چهره نهایی است، فردی است که به عنوان رجل سیاسی شناخته می شود و در عرصه فعالیت های سیاسی و اجرایی امتحان پس داده باشد، به عبارت روشن تر اصولگرایان از یک چهره سیاسی- مذهبی منطبق بر معیارهای ارزشی حمایت می کنند اما به هر حال اصولگرایان همه مصادیق مورد نظر را مورد بررسی قرار می دهند لذا در حال حاضر نمی توان دراین باره اظهار نظر قطعی کرد که آیا اصولگرایان از آقای سعید محمد حمایت به عمل می آورند یا خیر.

با ورود سردار محمد، شائبه استفاده از امکانات سپاه ایجاد می شود
اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفه وفعال سیاسی اصولگرا نیز با تاکید بر اینکه «سردار محمد در حال حاضر مشاور فرمانده کل سپاه است و استعفا نکرده است!» گفت: «با ورود سردار محمد، شائبه استفاده از امکانات سپاه ایجاد می شود.»
بادامچیان تاکید کرد: «در واقع مبنای ورود به انتخابات ریاست جمهوری این است که سردار سعید محمد استعفا بدهد نه اینکه از قرارگاه خاتم الانبیاء کناره گیری کند و به عنوان مشاور فرمانده سپاه منصوب شود و فعالیت کند. از این رو این شائبه که از امکانات سپاه استفاده شود در جامعه ایجاد می شود. خود سپاه نیز چنین عقیده ای دارد چراکه مردم در این حالت می گویند این رییس جمهور سپاه است. بنابراین سپاه هم این را نمی خواهد.»

اصولگرایان فعلا ارزیابی‌ای درمورد سعید محمد ندارند
حسین کنعانی‌مقدم هم در گفت و گویی با اشاره به اعلام نامزدی رسمی سعید محمد برای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: قاعدتا باید خود ایشان توضیح بدهند که چرا و چگونه وارد این مساله شدند و به نظر می‌رسد که اگر نظامیان می‌خواهند وارد انتخابات شوند بهتر است که با کسب موافقت از فرمانده خودشان یعنی آقای محسن رضایی این تصمیم را اتخاذ کنند. مضاف بر اینکه آقای محمد بعد از استعفا از قرارگاه خاتم الانبیا، پست مشاوره‌ای گرفتند. من در مجموع فکر می‌کنم که آقای محمد اگر بنای ورود به انتخابات را دارند باید یک مراحلی را طی کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا باید آقای سعید محمد از آقای رضایی برای ورود به انتخابات کسب تکلیف کند، گفت: ما نظامی‌های قدیمی پیش خودمان یک نظری داریم و به هم می‌گوییم که برای انجام یک کاری باید احترام فرمانده و مقام ارشد حفظ شود و این کسب اجازه هم به همین دلیل است.
کنعانی‌مقدم در پاسخ به این پرسش که شما به عنوان یک چهره سابق در سپاه چقدر از آقای محمد شناخت دارید و عملکرد ایشان در این نهاد را چقدر موفق ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد: من در زمان جنگ در این نهاد حضور داشتم و با توجه به سنی که آقای محمد دارند من شناختی از ایشان و عملکرد ایشان در سپاه ندارم. به ویژه اینکه فعالیت ایشان بیشتر در حوزه فنی و پشتیبانی است. من باید برای شناخت بیشتر از عملکرد و شخصیت آقای محمد باید بروم و با خود ایشان صحبت کنم و عملکرد ایشان را بیشتر مورد بررسی و ارزیابی قرار بدهم.
این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این پرسش که اصولگرایان آیا برنامه‌ای برای حمایت از آقای محمد را در نظر گرفتند، تصریح کرد: ابتدا باید آقای محمد در خصوص برنامه‌ها و اهداف خودشان در انتخابات اطلاع رسانی کنند تا اصولگرایان بیشتر با شخصیت و برنامه‌های ایشان آشنان شوند و بعدا برای این موضوع تصمیم گیری کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا اصولگرایان هیچ ارزیابی نسبت به آقای محمد انجام ندادند، گفت: خیر تا الان هیچ ارزیابی درباره ایشان صورت نگرفته است و صرفا مباحث انتخاباتی درباره معیار‌ها و مولفه‌های نامزدی در انتخابات است. البته برای برخی از نامزد‌ها این اتفاق رخ داده و ارزیابی‌هایی انجام شده است، ولی برای شخص آقای محمد این ارزیابی انجام نشده است. البته شاید این ارزیابی در کمیسیون‌ها و کمیته‌های انتخاباتی انجام شده باشد، ولی تا الان این ارزیابی در صحن شورا‌ها مطرح نشده است.
کنعانی‌مقدم در پاسخ به این پرسش که کدام از نامزد‌های انتخاباتی مورد ارزیابی قرار گرفتند، گفت: اینکه بخواهد این مسائل اطلاع رسانی بشود، آن هم قبل از ورود موسم انتخابات و نظرات شورای نگهبان خلاف قانون است. البته برخی از احزاب و جریان‌های سیاسی که از افراد برای نامزدی در انتخابات دعوت می‌کنند، می‌توانند این اطلاع رسانی را انجام بدهند.
این فعال سیاسی اصولگرا همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا شما با ورود نظامیان به انتخابات موافق هستید، تصریح کرد: به نظر من کسانی که می‌توانند یک دولت کارآمد و توانمند را در جهت نجات و رشد کشور ایجاد کنند فارغ از آنکه نظامی یا غیرنظامی باشند باید وارد عرصه انتخابات شوند. البته شرط لازم آن است که فرد مذکور اصلح و مقبول باشد. نظامی بودن یک امتیاز برای ریاست جمهوری می‌تواند باشد، از این جهت که آن فرد در زمان ریاست جمهوری اشراف و شناخت خوبی از موضوعات نظامی و امنیتی دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که آقای محمد چقدر شانس موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را دارد، گفت: در کشور ما سیاست غیرقابل پیش بینی است و هر اتفاقی در آن محتمل است. زمانی بود که کسی فکر نمی‌کرد که آقای احمدی نژاد از شهرداری تهران به مقام ریاست جمهوری برسد، ولی این اتفاق افتاد.
کنعانی‌مقدم در پاسخ به این پرسش که شخصا چقدر موافق نامزدی آقای محمد در انتخابات 1400 به عنوان یک نظامی هستید، گفت: من افراد قوی‌تر از آقای محمد را می‌شناسم که خودشان را برای نامزدی در انتخابات مناسب ندیدند. حالا باید منتظر ماند و دید که در آینده چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.منبع : خبرگزاری آریا

كلمات كليدي : انتخابات ، انتخابات 1400 ، ریاست جمهوری ، اصولگرایان ، سعید محمد
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.