آخرين اخبار
ائتلاف کاندیداهای مستقل در انتخابات شورای تهران
كد خبر : ۳۷۴۴۴
زمان ارسال :‌ ۲۲:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۱۶
چاپ خبر
دسته بندي : آخرین اخبار
تعداد نظرات : 0

اصولگرایان و انتخابات ۱۴۰۰؛

منوچهر متکی: اولویت همچنان با رئیسی است/ مهاجری: لاریجانی و ظریف کاندیدا نمی‌شوند

عباس نبوی، مدیر مؤسسه تمدن و توسعه اسلامی و همچنین قاضی زاده هاشمی نایب رییس مجلس  اعلام کردند در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به عنوان کاندیدا ثبت نام خواهند کرد.

منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان از آغاز گفت‌وگوهای این شورا با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و بیان کرد: «اولویت همچنان با ابراهیم رئیسی است» عزت الله یوسفیان ملا، یک چهره نزدیک به لاریجانی بیان کرد که تا به امروز علی لاریجانی اعلام نظر قطعی در مورد حضور یا عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری نکرده است، از سوی دیگر محمد مهاجری پیش بینی کرد که لاریجانی و ظریف کاندیدای انتخابات نخواهند شد. 

در ادامه آخرین اخبار، نظرات و تحلیل های اصولگرایان درباره انتخابات ۱۴۰۰ را می خوانید:

آخرین خبر درباره کاندیداتوری علی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰

یک چهره نزدیک به لاریجانی گفت: کارنامه رفوزگی جریان چپ و راست توسط عموم مردم صادر شده است و این دو جریان دیگر برای مردم اعتبار سیاسی ندارند لذا باید به سمت فردی رفت که روی او موردی قضاوت شود باید دید آیا او در مسئولیتی که داشت اشتباه می کرد یا نه.

عزت الله یوسفیان ملا، یک چهره نزدیک به لاریجانی، در رابطه با کاندیداتوری علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: تا این ساعت آقای رییسی و نه هیچ یک از کاندیداهای مطرح اصولگرایی نه گفته اند که می آیند و نه گفته اند که نمی آیند. حتی کاندیداهای مطرحی که از امروز تبلیغات می کنند با صراحت نگفته اند که می آیند.

او افزود: امروز در اوج کسانی که نام آنها مطرح است، رییسی، قالیباف و لاریجانی هستند ولی هیچ کدام از این افراد نگفته اند که می آیند حتی قالیباف با صراحت گفته سفرهایش کاری است و ربطی به انتخابات ندارد.

یوسفیان ملا تاکید کرد: مردم باید به عملکردها توجه کنند. مرحوم زارعی هم در مجلس بود آقای رسایی هم در مجلس بود آقای زاکانی هم در مجلس بود ولی در زمان آقای لاریجانی یکی از این درگیری های امروز در مجلس دیده نشد. آقای لاریجانی در هر دوره وارد مجلس شد رییس مجلس بود این دوره هم اگر می آمد رییس مجلس بود ولی ایشان مصالح نظام را در این دیدند که باید فاصله بگیرند. من امروز نمی دانم ایشان می آیند یا نه و اگر بدانم که ایشان می آیند نکات و واقعیت های ملموسی را از ایشان بیان می کنم که همه نمایندگان آن را لمس کرده اند.

این چهره نزدیک به علی لاریجانی خاطرنشان کرد: کارنامه رفوزگی جریان چپ و راست توسط عموم مردم صادر شده است و این دو جریان دیگر برای مردم اعتبار سیاسی ندارند لذا باید به سمت فردی رفت که روی او موردی قضاوت شود باید دید آیا او در مسئولیتی که داشت اشتباه می کرد یا نه؟!

یوسفیان ملا در پاسخ به این سوال که اگر لاریجانی بیاید احتمال حمایت اصولگرایان از او وجود دارد یا خیر، گفت: آقای لاریجانی مشی اصولگرایی دارد ولی جزو هیچ گروه و جریانی نیست.

عباس نبوی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ اعلام حضور کرد

مدیر مؤسسه تمدن و توسعه اسلامی برای کاندیداتوری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اعلام حضور کرد و گفت: صف حضور در رقابت‌ها صف شایسته‌ای شده، باید از آن استفاده کرد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید عباس نبوی مدیر مؤسسه تمدن و توسعه اسلامی برای کاندیداتوری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اعلام حضور کرد.

عباس نبوی اظهار کرد: صف حضور در رقابت‌ها صف شایسته‌ای شده، باید از آن استفاده کرد . حضور افراد از جریان‌ها و سبک‌های مختلف امر پر خیر وبرکتی است و من به سهم خودم از این حضور استقبال می کنم. تلاش بنده مانع و مزاحم هیچ شخصیت و فعال سیاسی نیست. همه کسانی که آمادگی دارند محترم هستند.

وی با تاکید بر ضرورت فاصله گرفتن از دو قطبی‌های سیاسی ادامه داد: ما دو معضل مهم در فضای سیاسی کشور داریم. اولین معضل این است که حدود ۲۴ سال از سال ۷۶ می‌گذرد که فضای انتخاباتی ما عمدتا حول دو قطبی‌های کاذب است که همچنان ما آثار نامطلوب این آثار را می بینم. آنقدر این دو قطبی غلیظ شد که انتخابات ۱۴۰۰ نوعی نه گفتن به دو قطبی ها را شکل می‌دهد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: باور حرف صادقانه برای مردم سخت شده و به اعتماد عمومی لطمه وارد شده است. در کنار سیاسیون این اعتماد از مردم سلب شده است. مردم سوال می کنند کی مسیری آغاز می شود که با زبان مردمی واضح و روشن سخن بگوید.

وی ادامه داد: همه شاهد بودند که من در این دو قطبی‌ها نقشی بر عهده نگرفتم. در بخش مربوط به آسیب عمومی تلاش من به این سمت بوده که کمک کنم.

نبوی در ادامه گفت: بخش پیش روی ما در حوزه های کلان نیازمند برنامه‌های گسترده است. رهبر انقلاب مرکز الگوی اسلامی پیشرفت را تشکیل دادند که بزرگ ترین کاری است که تا کنون در کشور ایران انجام شده است. بنده برای تهیه الگوی اسلامی پیشرفت حضور بسیار موثری داشته‌ام. البته این الگو حل کننده همه مسائل نیست اما الگو را شکل داده است. به تعبیر مقام معظم رهبری این الگو بعد از قانون اساسی نقش مهمی را ایفا می کند.

وی یادآور شد: من بیش از ۵۰ برنامه کارآمد را آماده کردم برای دولت بعدی. از مجموع این ۵۰ برنامه ۱۵ برنامه به اقتصاد کلان و خرد باز می‌گردد.

این فعال سیاسی گفت: پنج برنامه کلان در قسمت سیاسی دیده‌ایم که یکی از آن‌ها جمع کردن خرده احزاب است. برنامه تحول تولید فرهنگ هم از دیگر تلاش‌های ما است. در چند سال اخیر هنرمندان ما خیلی اذیت شدند. در بخش مربوط به حوزه مدنی بحث‌های مهمی داریم. خانم‌ها مطالبات زیادی دارند باید به آن رسیدگی شود.

وی در ادامه به تشریح دیگر برنامه‌ها و خط و مشی‌های سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی خود پرداخت و اعلام کرد که دکترینی تحت عنوان عدالت و اقتدار نوشته شده است.

سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان: اولویت همچنان با رئیسی است

 سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان از آغاز گفت‌وگوهای این شورا با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

منوچهر متکی در پایان نوزدهمین نشست هیئت عالی شورای وحدت که صبح امروز (۱۶ فروردین ماه) برگزار شد، با اعلام این خبر که گفت‌وگوهای ما با کاندیداهای محتمل و بالقوه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آغاز شده است افزود: ما گفت‌وگوها را با نامزدهای مطرح در جریان ارزشی و انقلابی با این هدف که از پیش‌برنامه‌ها و افراد محوری در ترکیب دولت مورد نظر آنها و مباحثی از این دست بیشتر آگاه شویم، آغاز کرده‌ایم.

سخنگوی شورای وحدت ضمن تاکید بر اینکه کماکان حجت الاسلام والمسلمین آقای رئیسی اولویت اول ما در گزینه‌های این شورا است، گفت: در این گفت‌وگوها ارزیابی اولویت های بعدی و پیش‌بینی لازم در شرایط ویژه مورد نظر است و ما به زودی چارچوب این گفت‌وگوها و نحوه دعوت از نامزدها را تدوین و برای دستیابی به یک قالب و الگوی مشخص جهت برگزاری نشست‌های جدی‌تر با کاندیداها در هیئت عالی شورای وحدت این امر را بررسی خواهیم کرد.

درخواست انتخاباتی میرسلیم از رییس سازمان صدا و سیما

 عضو کمیسیون اصل ۹۰مجلس شورای اسلامی از رییس سازمان صدا و سیما خواست تا این نهاد حدود و نحوه انعکاس اخبار ظاهرا عادی فعالیت‌های نامزدهای ریاست جمهوری در ایام نزدیک به انتخابات را مشخص کند تا سبب تبعیض نشود.

سید مصطفی میرسلیم در نامه‌ای خطاب به «علی عسگری» با تبریک اعیاد شعبان و سال نو گفت: حساسیت انتخابات ریاست جمهوری آینده و اهمیت مشارکت هرچه بیشتر مردم ایجاب می کند که صدا و سیما وظائف خود را در نهایت دقت و با مراعات عدم جانبداری عملی از نامزدهای احتمالی و قطعی، ایفا نماید.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در این نامه با اشاره به بند سوم سیاست‌های کلی انتخابات، ابلاغی در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۵، گفت: در این ابلاغی بصراحت آمده است که بهره‌مندی داوطلبان در تبلیغات انتخاباتی با تقسیم برابر متناسب با امکانات در هر انتخابات حسب مورد از صدا و سیما و فضای مجازی و دیگر رسانه‌ها و امکانات دولتی و عمومی کشور.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه این نامه افزود: برخی از نامزدهای احتمالی در حال حاضر دارای سمت رسمی در حکومت هستند و امکانات بسیار مهمی برای اجرای تکالیفشان در اختیار دارند و می‌توانند از آن امکانات استفاده دو منظوره کنند تا هم به پیشبرد اهداف حکومتی خود بپردازند و هم با انتشار اخبار و اطلاعات آن، راهی برای ایجاد ذهنیت مؤثر و مثبت در مردم با نوعی تبلیغ غیر مستقیم فراهم آورند.

میرسلیم خاطرنشان کرد: چون این امکان در اختیار همه نامزدها نیست، ضرورت دارد صدا و سیما با مذاکره با این نوع داوطلبان حدود و نحوه انعکاس اخبار ظاهرا عادی فعالیتهای آنان را در این ایام نزدیک به انتخابات مشخص کند به طوری که موجب تبعیض نشود.

بادامچیان: شخصیت های تراز ریاست جمهوری در حزب موتلفه اسلامی را مطرح کرده ایم

بادامچیان در ادامه درباره انتخابات ۱۴۰۰، گفت: حزب موتلفه اسلامی در راستای اهمیت وحدت همه نیروها مصوبه ای داشت و تلاش کرد در شورای وحدت و در سایر جبهه ها و تشکل های وحدت طلب حضور موثر داشته باشد.

وی افزود: اکنون با لبیک به نظر رهبر معظم انقلاب، شخصیت های تراز ریاست جمهوری در حزب موتلفه اسلامی را مطرح کرده ایم تا ان شاءالله در انتخاب نهایی، شخصیتی با کفایت و با ایمان، عدالتخواه و ضد فساد، دارای عملکرد انقلابی و جهادی، معتقد به توانمندی‌های داخلی، معتقد به جوانان و امیدوار به آینده، مسئولیت سخت دولت آینده را با رای ملت به عهده بگیرد.

مهاجری: لاریجانی و ظریف نامزد ۱۴۰۰ نمی‌شوند
 تحلیلگر مسائل سیاسی درباره برنامه انتخاباتی اصلاح طلبان گفت: کاهش عدم مشارکت بیشتر از اصولگراها برای اصلاح طلبان خطرناک است.

محمد مهاجری درباره آرایش صحنه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: همه نامزدها یک رقیب بزرگ دارند که آن رقیب عدم مشارکت مردم است که به عنوان نقطه ضعف محسوب می شود. مجلس یازدهم با کمترین میزان مشارکت مردمی شکل گرفت و این موضوع نمایندگان کنونی را آزار می دهد چراکه دائم به آنها گفته می شود «شما نمایندگان مجلس حداقلی هستید.

وی افزود: اگر مشارکت مردمی در انتخابات ریاست جمهوری مانند انتخابات مجلس کم باشد، این اتفاق بسیار مهلک تر خواهد بود بنابراین برای انتخابات ریاست جمهوری قطعا باید فضا متفاوت شود. گمان می کنم برخی چهره های با عنوان سیاسی همچون آقای رئیسی از عدم گسترده بودن مشارکت مردم نگران هستند، به همین دلیل مقداری دغدغه حضور در صحنه انتخابات را دارند.

این فعال مطبوعاتی درباره نامزدی سید ابراهیم و تأثیر آن بر کاندیداتوری سایر شخصیت های سیاسی یادآور شد: برداشت من از رفتارهای آقای رئیسی این است که او در صحنه انتخابات حضور پیدا خواهد کرد چون جامعه سیاسی کشور از سفرهای استانی او برداشت انتخاباتی دارد. معتقدم حضور آقای رئیسی بی تردید جناح اصولگرا را به انصراف بعضی کاندیداهایش سوق دهد.

وی افزود: آقای قالیباف و آقای جلیلی قطعا با آمدن آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری نمی شوند و این اتفاق سبد رأی آقای رئیسی را حتما پر تر خواهد کرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره کاندیداتوری علی لاریجانی و محمدجواد ظریف اظهار کرد: اعتقاد دارم، آقای لاریجانی و آقای ظریف کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ نمی شوند.

وی درباره قطعی بودن پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ بیان کرد: آقای رئیسی بیشترین شانس پیروزی را دارد اما اگر موضوع کاهش مشارکت مردم در صحنه انتخابات جدی باشد، چه بسا آقای رئیسی هم حاضر نباشد رئیس جمهوری باشد با ۱۰ میلیون رأی وارد پاستور شود.

مهاجری درباره برنامه انتخاباتی اصلاح طلبان توضیح داد: کاهش عدم مشارکت بیشتر از اصولگراها برای اصلاح طلبان خطرناک است. اصلاح طلبان در سال های اخیر نتوانستند بدنه اجتماعی خود را حفظ کنند، ضمن آنکه آنها همواره زمان انتخابات روی جذب آرای خاکستری سرمایه گذاری می کردند که سال ۱۴۰۰ در این حوزه نیز با چالش جدی مواجه هستند و نمی توانند آرای خاکستری جامعه را با خود هماهنگ کنند.

قاضی‌زاده هاشمی: برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام می‌کنم

 نایب‌رئیس مجلس با بیان اینکه «من برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام خواهم کرد»، گفت: اگر کسی خودش را اصلح نمی‌داند نباید نامزد بشود. روش اداره کشور باید تغییر بکند و برنامه کاملی برای این مسئله داریم.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس مجلس گفت: من برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام خواهم کرد، اگر کسی خودش را اصلح نمی‌داند نباید کاندیدا بشود.

 نماینده مشهد گفت: روش اداره کشور باید تغییر بکند و برنامه کاملی برای این مسئله داریم.

وی افزود: آقای روحانی کاری کرده است که اصلاح‌طلبان فرصتی در انتخابات ۱۴۰۰ نخواهند داشت؛ مردم در کوتاه‌مدت به هیچ وجه عملکرد اصلاح‌طلبان را فراموش نمی‌کنند.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: حقوق رسمی و ثابتم ۲۲ میلیون تومان است.

محصولی: معرفی اصلحی که هیچ رای‌آوری نداشته باشد کار لغو است / در انتخابات شورای‌شهر مشارکت فعالانه خواهیم داشت

 دبیرکل جبهه پایداری گفت: بنای ما در انتخابات ۱۴۰۰ انتخاب اصلح است، اما نمی توانیم از امروز اعلام کنیم که نامزد جبهه پایداری چه کسی خواهد بود چون از حضور بعضی افراد مطمئن نیستیم.

صادق محصولی طی سخنانی در جلسه شورای مرکزی با مسئولان استانی جبهه پایداری با گرامیداشت یاد آیت‌الله مصباح یزدی، گفت: ایشان همیشه توصیه‌های پدرانه به اعضای جبهه پایداری داشتند و یکی از توصیه های ایشان این بود که برای اینکه به نحو احسن در مسیر انقلاب قدم برداریم و وظایف و تکالیف سیاسی اجتماعی خود را انجام دهیم، روزانه به ساحت صاحب الزمان(عج) از جمله با دعای الهی عظم البلاء متوسل شویم.

وی با اشاره به موضوع وحدت اصولگرایان اظهار کرد: جبهه پایداری بر موازین و اصول خود پایبند است و به همین دلیل است که همیشه به پایداری حمله می شود و ما وحدت را وسیله می دانیم اما هدف نهایی نمی دانیم. هدف اصلی حاکمیت ارزش هاست. اصل وحدت اصل خوبی است و بزرگان هم به آن توصیه کرده‌اند و ما به دنبال آن هستیم و عمل می‌کنیم اما گاهی وحدت به مانند چماقی بر سر نیروهای انقلاب است.

دبیرکل جبهه پایداری تصریح کرد: مانند برخی افراد در ظاهر اصولگرا که تنها ملاک های شخصی خودشان را در نظر می‌گیرند و به جای سیاست ورزی، سیاست کاری می‌کند و اینجاست که تناقض ها پیدا می‌شود و اینها همه به خاطر این است که با اسم اصولگرا اصول را زیر پا می‌گذارند.

محصولی با توجه به اصل انتخاب اصلح در انتخابات ۱۴۰۰ یادآور شد: مبنای جبهه پایداری انقلاب اسلامی در انتخابات ۱۴۰۰ انتخاب اصلح است. ما افرادی که قصد شرکت در این انتخابات را دارند رصد می‌کنیم و عقبه آنها را و موازین آنها را بررسی می نماییم و بعضاً با برخی افراد جلسه هم داشته‌ایم اما برای انتخابات ۱۴۰۰ نمی توانیم از امروز اعلام کنیم که نامزد جبهه پایداری چه کسی است چون از حضور بعضی از افراد مطمئن نیستیم.

وی با بیان اینکه هنوز تا زمان انتخابات ممکن است تغییراتی حاصل شود، ادامه داد: اما باید روی سبد افرادی که بررسی کردیم و در انتخابات شرکت می کنند، نسبت به سایرین کار کنیم و افراد بهتر را شناسایی و برای آنها فعالیت کنیم.

دبیرکل جبهه پایداری افزود: ما در شورای مرکزی جبهه پایداری و کمیته انتخابات در حال حاضر در حال بررسی و ارائه سبدی از افراد هستیم و روی این‌ها به صورت متمرکز کار می‌کنیم. یکی از کارها این است که در این فاصله گفتمان انقلاب را در جامعه  تعریف کرده و تمامی دوقطبی های کاذب را رد کنیم و در این راستا مهم‌ترین بحث، بحث گفتمان عدالت است که اگر ما بتوانیم این گفتمان را دقیق جا بیندازیم کار مهمی را انجام داده ایم.

محصولی گفت: البته کارآمدی هم گفتمان مهمی است اما زمانی که عدالت بیاید کارآمدی و مردمی بودن هم در پی آن نتیجه می دهد و یکی از عامل‌های مهم برای انتخاب فرد اصلح این است که به خود فرد نگاه نکنیم و به کابینه و افرادی که برای دولت معرفی می‌کند هم نگاه کنیم و ببینیم که چه کسانی را می خواهد بیاورد زیرا همه این افراد در هدایت جامعه و دولت به سمت صحیح و مسیر درست نقش اساسی دارند.

وی با اشاره به شاخصه‌های جبهه پایداری انقلاب اسلامی برای فرد اصلح تأکید کرد: ما در جبهه پایداری انقلاب اسلامی چند شاخص مهم برای شناسایی فرد اصلح تعریف کرده ایم که شاخص اول آن ایمان و اعتقاد و التزام به ولایت فقیه، شاخص دوم، مجرب بودن برای تصدی قوه مجریه و داشتن مدیریت موفق و کارآمد و داشتن نرم افزار فکری کلان برای حکمرانی و شاخص سوم، انقلابی بودن و پایبندی به مبانی و ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

دبیرکل جبهه پایداری ادامه داد: همچنین شاخص چهارم قانون‌مداری و پایبندی به قانون اساسی و ساختارهای قانونی کشور، شاخص پنجم، اعتقاد همه جانبه به استقلال و عدم وابستگی و دشمن شناسی و مقابله با جریان های نفوذ، شاخص ششم، ساده‌زیستی و داشتن روحیه مردمی است.

محصولی یادآور شد: شاخص هفتم، طرفدارعدالت در تمام ابعاد و همه سطوح و اهل مقابله با ظلم است و شاخص هشتم فسادستیزی و داشتن سابقه نفی فساد و مبارزه با ویژه خواری و در نهایت شاخص نهم، معتقد به توانایی داخلی نظام از جهت زیرساختی و منابع انسانی و توجه به مختصات گام دوم انقلاب مخصوصا نقش بی بدیل جوانان خواهد بود.

وی با اشاره به سیاست های جبهه پایداری انقلاب اسلامی درباره انتخابات شورای شهر گفت: سیاست مهم جبهه پایداری در انتخابات شورای شهر این است که ما می‌خواهیم در آن فضا هم حضور فعالانه داشته باشیم و سعی داریم افراد اصلح را به مردم معرفی کنیم البته معرفی اصلحی که هیچ رای آوری نداشته باشد کار لغو است تا روی چنین فردی سرمایه گذاری کنیم؛ این جمله از علامه مصباح یزدی(ره) است. آیت الله خوشوقت (ره) هم می‌گفتند اصلح کسی است که تا اصرار نکنیم نمی آید و باید وقتی که آمد روی آن متمرکز شویم و برای آن تبلیغ کنیم.

دبیرکل جبهه پایداری در پایان گفت: کسانی که می‌گویند من اصلح را قبول ندارم دروغ می‌گویند. هر کسی که نامزدی را اعلام می کند قطعاً اصلح را معرفی می کند اما معیارهای آن برای فرد اصلح متفاوت است و از دید ما بده بستان در انتخاب فرد اصلح نمره منفی می‌گیرد ولی از دید برخی این بده بستان  امتیاز به حساب می آید و جزو شاخص‌های اصلی قرار دارد.

محمدرضا باهنر: انتخاب رئیس‌جمهور کارآمد ولو با مشارکت حداقلی مردم در انتخابات؟

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری روزنامه ایران نوشت: در هفته‌ها و ماه‌های گذشته تحلیل‌ها و البته پیش‌بینی‌های مختلفی پیرامون انتخابات از سوی رسانه‌ها یا کارشناسان و فعالان سیاسی مطرح شده است از جمله برجسته‌نمایی دوگانه نادرست «کارآمدی- مشارکت» به این معنا که مشارکت حداکثری باید اولویت انتخابات باشد یا انتخاب رئیس‌جمهوری به زعم آنها کارآمد ولو با مشارکت حداقلی مردم در انتخابات؟

در شرایطی که مردم با برخی مشکلات اقتصادی و معیشتی دست به گریبان هستند، نباید فرصت مانور و موج‌سواری به مخالفان و معاندان نظام داد تا به مدد رسانه‌های پر تعداد خود، القا کنند که انتخابات بیهوده است. یا همسو با همان خط خبری و تحلیلی آنها، در داخل هم  بر طبل سیاه‌نمایی کوبید و در میانه دعواها و رقابت‌های صرف سیاسی- جناحی هیچ دستاوردی به عنوان نقطه اتکای نظام برای تثبیت توانمندی جهت عبور از مشکلات ندید.

وجه دیگر این وضعیت آسیب‌زا هم البته افتادن در چاه «ویل» وعده وعیدهای بی پشتوانه و غیر علمی و عملی است که بارها تجربه شده محقق نشدن آنها خود مایه سرخوردگی مردم شده است.

۴ دهه برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، باید همچون تجربه‌ای گرانسنگ هم برای برگزارکنندگان و هم انتخاب کنندگان و نامزدها باشد که انتخابات محل رقابت برنامه‌ها و نه افراد است. البته باید تأسف خورد که در فرصت‌های موجود آسیب شناسی دقیقی نسبت به وجوه مختلف انتخابات صورت نگرفته یا اگر انجام شده، منجر به روندهای اصلاحی- قانونی نشده است. این اما نباید بهانه‌ای باشد برای نادیده گرفتن برخی واقعیات مشهود و محسوس از جمله اینکه مردم دیگر روی خوشی به شعارها و وعده‌های پرطمطراق ناکجاآبادی نشان نمی‌دهند.

مجموعه‌های سیاسی اگر چه تا الان هم فرصت را از دست داده‌اند،اما در مهلت باقی مانده هم شایسته است همه توش و توان خود را فقط صرف معرفی نامزد نکنند و نسبت به تدوین برنامه‌های کارشناسی شده و منطبق با شرایط و ظرفیت‌های موجود برای حل مشکلات اهتمام داشته باشند.

به هر روی آنچه مشخص است اینکه همه جناح‌های سیاسی موجود در کشور اعم از اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و اعتدالیون کارنامه مشخصی در قوه مجریه دارند و نمی‌توان آنها را مجموعه‌های تازه‌کار و بی تجربه دانست. حقیقت آن است که با وجود تجربیات مختلف هر سه جناح بدون آنکه موفقیت‌ها و دستاوردهای هر دوره را نادیده گرفت، برخی موضوعات و مشکلات در طول چند دوره گذشته همچنان تداوم یافته و این یعنی رفع و حل و فصل آنها تدابیر جدیدتری مبتنی بر شرایط موجود و مطالبات و خواسته‌های مردم می‌طلبد.

فرض بر این است که گفتمان‌های سیاسی که وارد رقابت‌های انتخاباتی می‌شوند هم نسبت به وضعیت کشور، نقاط ضعف‌ها و کاستی‌ها و هم نسبت به تجربه و کارنامه قبلی خود آسیب‌شناسی‌هایی انجام داده و حالا معطوف به رفع آن آسیب‌ها و اولویت‌های ضروری کشور پای به میدان رقابت گذاشته‌اند. وجه مطلوب آن است که در خرداد ۱۴۰۰ مردم شاهد رقابت برنامه‌های متنوع باشند. برنامه‌هایی که برای سؤال‌ها، ابهام‌ها و نیازهای منطقی مردم پاسخ‌ها و راهکارهای علمی و عملی داشته باشد.


منبع : شفقنا

كلمات كليدي : انتخابات ، انتخابات 1400 ، انتخابات ریاست جمهوری ، آخرین خبرهای در یک نگاه
كد تبليغاتي كمپين
اتحاديه كشورهاي وارث تمدن ايراني


براي حمايت از كمپين كد فوق را در سايت و يا وبلاگ خود كپي نماييد.